tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Merkel: z zadowoleniem przyjęłabym pomyślny wynik rozmów Komisji Europejskiej z Polską

zobacz więcej wideo »
Merkel: z zadowoleniem przyjęłabym pomyślny 
wynik rozmów Komisji Europejskiej z Polską
 • Morawiecki i Merkel o sporze Polski z BrukseląMorawiecki i Merkel o sporze Polski z Brukselą
 • Morawiecki po rozmowie z MerkelMorawiecki po rozmowie z Merkel
 • Wystąpienie Merkel po rozmowie z Mateuszem MorawieckimWystąpienie Merkel po rozmowie z Mateuszem Morawieckim
 • Morawiecki: system azylowy Unii do remontuMorawiecki: system azylowy Unii do remontu
Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: tvn24 Morawiecki i Merkel o sporze Polski z Brukselą

- Polska jest gotowa do wypełnienia treścią polsko-niemieckiego partnerstwa w wymiarze europejskim i międzynarodowym - powiedział w poniedziałkowy wieczór po spotkaniu z Angelą Merkel w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Kanclerz Niemiec podkreśliła z kolei, że w kwestiach polityki zagranicznej oba kraje mają "zbieżne interesy".

Polski premier mówił na konferencji prasowej po rozmowie z Angelą Merkel o tym, że "jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa".

Dyskusje w formacie z Francją?

- Polska jest gotowa do wypełnienia polsko-niemieckiego partnerstwa treścią w wymiarze bilateralnym, europejskim i międzynarodowym. (...). Współpraca obu krajów jest potrzebna całej Europie - podkreślił Morawiecki.

Oglądaj
Morawiecki po rozmowie z Merkel
Wideo: tvn24 Morawiecki po rozmowie z Merkel

Mówił też, że Polska "jest gorącym zwolennikiem" dyskusji i szukania rozwiązań dotyczących kwestii europejskich w ramach działania tzw. Trójkąta Weimarskiego (Francja-Niemcy-Polska).

Morawiecki poinformował, że rozmawiał z kanclerz Merkel o "oburzającym ataku" na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Salisbury w Wielkiej Brytanii. - Unia powinna dać stanowczą odpowiedź (w tej sprawie - red.) - zaznaczył, wskazując, że jego zdaniem informacja o tym powinna się znaleźć w konkluzjach po najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej.

"Zbieżne interesy"

- Szanowny panie premierze, drogi Mateuszu... - zaczęła z kolei swoje przemówienie Angela Merkel. Podkreśliła, że cieszy się z szybkiej wizyty w Warszawie, zaledwie parę dni po powołaniu jej nowego gabinetu w Berlinie.

Podkreśliła istnienie "pozytywnego elementu" w relacjach z Polską, jakim jest ogromna wymiana handlowa między sąsiadami. Dodała, że rząd w Berlinie "będzie się starał" o organizowanie spotkań w formacie tzw. Trójkąta Weimarskiego.

- W relacjach bilateralnych mamy zbieżne interesy w Europie - zaznaczyła też kanclerz Niemiec.

Następnie dodała, że w rozmowie z premierem Morawieckim "oboje potępili użycie środka paraliżującego w Wielkiej Brytanii". - Stoimy ramię w ramię (z Londynem - red.)  - powiedziała.

Oglądaj
Wystąpienie Merkel po rozmowie z Mateuszem Morawieckim
Wideo: tvn24 Wystąpienie Merkel po rozmowie z Mateuszem Morawieckim

Dialog z KE

Udzielając następnie odpowiedzi na pytania polskich i niemieckich dziennikarzy, Mateusz Morawiecki mówił o tym, że "zapewnił kanclerz o naszej (rządu - red.) otwartości na dialog zarówno z Komisją (Europejską - red.), jak i z instytucjami unijnymi w kontekście różnych debat, różnych dylematów, które teraz prowadzimy".

Zaznaczył, że "zmiany w wymiarze sprawiedliwości w Polsce są potrzebne i że zwiększą one niezależność, niezawisłość, obiektywność i jakość systemu sądowniczego".

- Wiemy oczywiście o pewnych wątpliwościach, które Komisja Europejska przedstawiła w ramach rekomendacji czwartej i wielu sugestii, które tam są ujęte i oczywiście oprócz (tzw. - red.) Białej Księgi, przekażemy również w terminie (...) naszą bardzo szczegółową odpowiedź - dodał premier. - Jest światełko w tunelu, że dojdziemy do porozumienia. Na pewno ono wymaga zrozumienia po obu stronach - uznał.

Angela Merkel powiedziała z kolei, że "z zadowoleniem" przyjęłaby stanowisko KE o "pozytywnych" rozmowach z Polską. - Rozmowy z Komisją Europejską są bardzo intensywne. My ze strony niemieckiej mamy oczywiście nadzieję, że będą tutaj rozwiązania i oczywiście będziemy na bieżąco, ale przyjęłabym z zadowoleniem, gdyby Komisja Europejska powiedziała, że te rozmowy były pomyślne - stwierdziła.

Oglądaj
Morawiecki: system azylowy Unii do remontu
Wideo: tvn24 Morawiecki: system azylowy Unii do remontu

Jedność Unii i system azylowy

- W kontekście przyszłości Unii zgodziliśmy się, że kwestią kluczową jest teraz zagwarantowanie jedności Unii Europejskiej przede wszystkim przez skupienie się na oczekiwaniach obywateli państw członkowskich, a również na praktycznej stronie funkcjonowania Unii, na dawaniu obywatelom jak największej wartości z Unii, stabilności, bezpieczeństwa - mówił też Morawicki.

Jak dodał, "to czynniki, które obywatele wyraźnie sygnalizują w ramach kolejnych wyborów w kolejnych krajach członkowskich".

Szef rządu stwierdził też, że "cały system azylowy" Unii jest "do remontu". Zaznaczył, że Polska chce "bardzo blisko pracować przy nowym kształcie systemu z naszymi europejskimi partnerami".

Wspólne stanowisko w sprawie Ukrainy

Angela Merkel powiedziała z kolei, że "leży jej na sercu przyszłość 27 państw członkowskich, a nie strefy euro czy jakiejś innej grupy". Dodała, że w obecnej sytuacji międzynarodowej głos Unii będzie mocny, gdy "będziemy mieli mocny sojusz i będziemy przedstawiać sprawy wspólnie".

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że Polska i Niemcy mają "zgodne stanowisko" w sprawie sytuacji na Ukrainie. - Niestety nie mamy bardzo widocznych postępów, jeśli chodzi o realizację porozumień mińskich - stwierdziła, dodając, że "będziemy nalegać", by to się zmieniło.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Angry bull
Angry bull

Izolacji Polski na arenie międzynarodowej ciąg dalszy:),totalni dostają szału.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   axtercnaa

   Czy na spotkaniu był poseł Mularczyk ?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     "Le Soir": Trump
     w półtora roku porzucił wszystkie kraje świata

     Europejczycy obawiają się, że prezydent USA Donald Trump ostateczne pójdzie własną drogą - stwierdza belgijski "Le Soir", komentując helsiński szczyt. Dodaje, że Trump w półtora roku porzucił wszystkie kraje świata. zobacz więcej »

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Lotnisko Chopina idzie na rekord. Liczba pasażerów szybko rośnie

     Lotnisko Chopina idzie na rekord. Liczba pasażerów szybko rośnie

     Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło około 8 mln pasażerów - poinformował we wtorek port. To o 14,8 procent więcej niz w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy to od stycznia do czerwca 2017 roku ze stołecznego lotniska skorzystało prawie 7 milionów osób. czytaj dalej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     "Sojusznicy powinni stanąć na wysokości zadania i dokładać się do wspólnej obronności"

     "Sojusznicy powinni stanąć na wysokości zadania i dokładać się do wspólnej obronności"

     Brytyjska premier Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że Wielka Brytania wezwała członków NATO do zwiększenia wydatków na obronność, aby spełnić próg 2 procent PKB. Jak dodała, należy wdrożyć reformy ustalone na szczytach w Warszawie i Newport. zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Policjant wlecze się za żółwiem. "Denerwuje mnie ten koleś"

     Za kierownicą policjant. Przed samochodem żółw. Obok podwójna ciągła i zakaz wyprzedzania. I jak tu się nie zdenerwować? Zobacz TOTERAZ

     Małe, słodkie kózki w piżamkach bawią się w bańkach mydlanych

     To prawdopodobnie najsłodsze wideo, jakie dzisiaj obejrzycie. Zobacz TOTERAZ.

     Budynki mieszkaniowe w Wan Chai, jednej z dzielnic Hong Kongu (Jerome Favre /PAP/EPA) czytaj dalej »