tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Spotkał się z Kimem, był na meczu Rodmana. Polski ambasador kończy misję w Korei Północnej

Edward Pietrzyk, ambasador Polski w Korei Północnej kończy swoją misję i wraca do kraju - dowiedział się tvn24.pl. Podczas pobytu w placówce w Pjongjangu dwukrotnie spotkał się z przywódcą Kim Dzong Unem. MSZ jego pracę chwali, a my pytamy, czy Polska potrzebuje ambasady w najbardziej totalitarnym i izolowanym państwie świata.

Edward Pietrzyk funkcję ambasadora Polski w Pjongjangu objął dokładnie cztery lata temu, pod koniec 2009 roku. Dwa lata wcześniej, jako ambasador w Iraku, został ciężko ranny w ataku terrorystycznym i nie będąc w stanie dalej sprawować swojej funkcji, postanowił wrócić do kraju.

Rok później prezydent Lech Kaczyński mianował go ponownie ambasadorem i wysłał na placówkę do KRLD (Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, potocznie zwana Koreą Północną).

Annjong-higesejo (do widzenia)

Jak się dowiedzieliśmy, misja Pietrzyka w Korei Północnej właśnie dobiega końca. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło tvn24.pl, że wyznaczony już został dokładny termin jej zakończenia i ambasador żegna się z placówką w Pjongjangu.

Resort nie chciał ujawnić jednak, kiedy dyplomata wróci do Polski, tłumacząc, że kwestia ta "na obecnym etapie nie podlega upublicznieniu". Do czasu przybycia nowego ambasadora placówką pokieruje jeden z obecnych już tam dyplomatów.

Kto będzie nowym ambasadorem w państwie Kima, tego jeszcze nie wiadomo. Jak przekazał nam MSZ, obecnie trwają "procedury protokolarne", a kandydat musi otrzymać z Korei Północnej zgodę na objęcie stanowiska.

Najprawdopodobniej będzie to ktoś, kto podobnie jak Pietrzyk (który jest generałem), związany jest z armią. Nieoficjalnie na giełdzie nazwisk wśród potencjalnych następców pojawia się Jerzy Bayer, były wojskowy, znający 13 języków, sinolog z wykształcenia, obecnie ambasador w Tajlandii, Laosie, Kambodży i Birmie, również kończący misję.

Edward Pietrzyk z wizytą w szkole uczącej uzdolnione dzieci muzyki, śpiewu i tańca

Co robi ambasador w Pjongjangu?

Jak wyglądał czteroletni pobyt polskiego ambasadora w najbardziej zamkniętym kraju świata? Próbowaliśmy skontaktować się z Edwardem Pietrzykiem, by porozmawiać na ten temat, jednak w placówce w Pjongjangu przekazano nam, że nie znajdzie on dla nas czasu.

Z pomocą, choć dość skąpą, przychodzi strona internetowa polskiej ambasady w Korei Północnej, na której publikowane są wiadomości o działalności placówki.

Odnajdujemy wśród nich informacje m.in. o tym, że ambasada w ramach programu Małych Grantów "zrealizowała projekt budowy samowystarczalnego magazynu kartofla (w skrócie SMaK) w spółdzielni Chudang" w Pjongjangu. Uczestniczyła również "w przekazaniu 166 ton cukru zakupionego przez Światowy Program Żywnościowy z funduszy ofiarowanych przez Polskę" oraz wręczyła szpitalowi w mieście Hamhung pomoc medyczną w postaci "10 łóżek ortopedycznych wyprodukowanych przez polską firmę", które zostały umieszczone w salach o nazwach "Warszawa" i "Kraków".

W opublikowanym w ubiegłym roku nagraniu na stronie ambasady Pietrzyk mówił zaś: - Przebywam już tam trzy lata. Muszę powiedzieć, że ten czas pozwolił mi na wyrobienie sobie bardzo pozytywnego wizerunku Koreańczyków - ludzi bardzo pracowitych, bardzo uczciwych i starających się poznać świat.

Oglądaj
Ambasador o Koreańczykach: pracowici, uczciwi, starający się poznać świat
Wideo: www.pjongjang.msz.gov.pl Ambasador o Koreańczykach: pracowici, uczciwi, starający się poznać świat

Ministerstwo zadowolone

Więcej szczegółów o pracy ambasadora Polski w Korei Północnej przekazuje nam MSZ. Jako priorytetowe zadania dyplomaty w Pjongjangu podaje m.in. utrzymywanie dialogu politycznego z KRLD, promocję polskiej kultury oraz współpracę humanitarną i gospodarczą. Ponadto do jego obowiązków należy okresowe reprezentowanie tzw. lokalnej prezydencji Unii Europejskiej oraz "zapewnienie odpowiednich warunków dla działalności" Polsko-Koreańskiego Towarzystwa Żeglugowego Chopol, jedynej spółki z polskim kapitałem działającej na terenie Korei Północnej.

Resort za najważniejsze dokonania kończącego misję Pietrzyka uznaje rozwinięcie wspomnianego wcześniej programu, w ramach którego udzielano pomocy północnokoreańskim placówkom oraz "działania w obszarze dyplomacji publicznej i kulturalnej".

Na pytanie, jak minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenia pracę Pietrzyka, od MSZ otrzymujemy krótką odpowiedź: "Bardzo wysoko".

Audiencja u Kima, mecz z Rodmanem

Okazuje się, że podczas swojego pobytu w Korei Północnej polski ambasador osobiście spotkał się z północnokoreańskim dyktatorem, i to dwukrotnie.

"Nowy przywódca, Kim Dzong Un wprowadził zwyczaj noworocznych spotkań, na które zapraszani są dyplomaci. Mają one charakter kurtuazyjny. Ambasador Pietrzyk uczestniczył w spotkaniu noworocznym 2012/2013" - poinformowało nas MSZ.

Jak przekazał resort, drugie spotkanie miało miejsce podczas otwarcia północnokoreańskiej szkoły wojskowej. Polski dyplomata przeprowadził wtedy "krótką wymianę zdań" z "Szanownym Przywódcą", jak nazywany jest młody Kim.

Ekspert tematyki północnokoreańskiej dr Nicolas Levi z Polskiej Akademii Nauk, w rozmowie z tvn24.pl dodaje, że polski ambasador pod koniec lutego tego roku obecny był również na zorganizowanym przez Dennisa Rodmana meczu koszykówki pomiędzy Harlem Globetrotters, a północnokoreańskimi sportowcami. Pietrzyk, podobnie jak Kim Dzong Un, rozgrywkę oglądał z trybun, ale nie znajdował się w bliskim sąsiedztwie dyktatora.

Źródło: pjongjnag.msz.gov.pl Ambasador odwiedza samowystarczalną przechowywalnię ziemniaka

Najdroższa ambasada

W Korei Północnej obecnie żyje jedynie kilkunastu Polaków: jeden obywatel RP posiadający status rezydenta oraz pracownicy ambasady wraz z rodzinami, którzy mieszkają na terenie placówki w stolicy.

W Pjongjangu znajdują się jedynie 24 ambasady, z czego tylko siedem należy do krajów Unii Europejskiej. Swoje placówki poza Polską mają tam jeszcze: Wielka Brytania, Niemcy, Czechy, Szwecja oraz Bułgaria i Rumunia. Dla porównania, w Warszawie znajduje się blisko 100 ambasad, w Londynie ponad 160.

Polska rocznie na swoją placówkę w Korei Północnej wydaje średnio 4 miliony złotych (w 2012 roku było to ok. 3 mln 750 tys. zł, rok wcześniej o milion złotych więcej). Okazuje się ona być "najdroższą" polską ambasadą na świecie. Tak wynika z przelicznika (stosunek kosztu utrzymania placówki do wartości eksportu do kraju, w jakim się znajduje) zaproponowanego kilka miesięcy temu przez szefa MSZ, który miał pomagać "w podjęciu decyzji o przyszłości poszczególnych ambasad".

Bo polski eksport do Korei Północnej w ubiegłym roku wyniósł zaledwie 870 tys. zł, zajmując tym samym 194. miejsce na 220 rynków. Mniejszy był m.in. do Nauru, Nive, Lesotho czy Mellili.

Ambasador podczas przekazania 10 łóżek szpitalowi w Hamhung

Zbytek czy atut?

Rodzi się więc pytanie: czy jest sens posiadania ambasady w państwie, z którym mamy znikomą wymianę handlową, w totalitarnym kraju, który więzi swoich obywateli w obozach zagłady i który rozwija broń jądrową?

- Warto, aby Polska była w Korei Północnej jednym z reprezentantów demokratycznej cywilizacji. Dzięki temu możemy odegrać ważną rolę na arenie międzynarodowej - przekonuje w rozmowie z tvn24.pl wiceszef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz z PO. - Jej likwidacja byłaby błędem. W dyplomacji nie liczy się tylko wymiana handlowa - wtóruje mu należący do komisji Robert Biedroń z Twojego Ruchu.

Z kolei Krzysztof Szczerski z PiS przyznaje, że polska placówka w Pjongjangu jest atutem, ale tylko wtedy, gdy potrafimy go wykorzystać. - Polityka MSZ w kwestiach koreańskich jest pasywna, nie podejmuje takich ilości działań, jakie by mogła - ocenia.

"Nie o każdej rzeczy trzeba trąbić na cały świat"

Dr Nicolas Levi tłumaczy, że nie wszystkie przedsięwzięcia podejmowane przez ambasadę czy powody jej działania są publicznie znane. - Placówki czasami odgrywają role, o których nie wiemy - wskazuje w rozmowie z tvn24.pl.

- Nie o każdej rzeczy trzeba trąbić na cały świat, tym bardziej w tak specyficznym miejscu, jakim jest Korea Północna - potwierdza prof. Waldemar Dziak, specjalista problematyki północnokoreańskiej.

Według ekspertów jedną z zasadniczych ról polskiej ambasady w Pjongjangu jest funkcja informacyjna.

- Korea Północna co chwilę straszy świat eksplozjami atomowymi i wystrzałami rakiet dalekiego zasięgu. Ważne więc jest, by w tak zamkniętym kraju mieć ambasadę, dzięki której można zdobyć ważne informacje - przekonuje Dziak. - Jeżeli MSZ chce, żeby Polska odgrywała jakąś rolę na Półwyspie Koreańskim, to placówka w tym rejonie jest niezbędna - dodaje Levi.

Ucho na Kima

Dziak przypomina, że niewiele krajów posiada swoje placówki w Pjongjangu. - Większość z nich chciałaby mieć swoje ambasady, ale nie ma możliwości, ponieważ Korea Północna nie wyraża na to zgody. Z tego powodu jesteśmy ważnym "uchem" na reżim Kima. Ma to wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, ale także dla naszych sojuszników - argumentuje.

I na koniec zaznacza: - Polska chce być w Korei Północnej, licząc, że kiedyś może dojdzie do zjednoczenia. Wtedy będzie nam znacznie łatwiej działać na tym obszarze niż innym, których tu nie ma.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (13)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
georg321

Pana generala trzeba bylo gdzies wyslac na rekonwalescensje i to tanio , ale dlugo.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   koronar
   koronar

   Czy pokazywanie nam takich rezerwatow,ma nas czegos nauczyc?
   Przeciez to jest wprost nieprzyzwoite !

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Chaber
     Chaber

     Pojawiasz sie i znikasz.....Un tan niejedna noc nam zalatwi .Nie wiem po co otwierac ambasade przy niezrownowazonym przywodcy.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       waszszef

       A towarzysz Miller nie odwiedził przyjaciela Kima?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         donpisior

         Placówka jak najbardziej jest POtrzebna , bo gdzie jak nie tam po następnych wyborach schroni się Tusk z elytom władzy.No to żółwik.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            4
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           koronar
           koronar

           Dlatego pewnie rozbudowywuja te sanatoria.Cioekawe czy pink pong je czasem wizytuje?

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Husar966
             Husar966

             w Syrii też mamy Ambasadę i coś się dzieje ? nic więc

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               wolverine

               A ja myślę ,że to wyrzucenie piniedzy.Jako Polska nic tam nie poprawimy bo jesteśmy za maluczcy.Wymianę handlową możemy prowadzić w innych biednych krajach którzy potrzebują produktów spożywczych, odziży itp. takich jak: kraje Ameryku południowej , Afryki.Utzrymanie tam placówek to pewnie grosze w porównanie do złodziejskiej Korei rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  4
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Hz101

                 Tak, potrzebujemy dowiadywać się jak najwięcej o kulturze i polityce tak egzotycznego kraju jak KRLD. To chyba jedna z najważniejszych ambasad.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Bob 202

                   Głupie pytanie. Właśnie tam potrzebujemy ambasady bardziej niż w normalnym cywilizowanym kraju, gdzie wszystko jest przewidywalne i wszystko odbywa się według znanych procedur.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     6
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     max35_m1

                     "......a my pytamy, czy Polska potrzebuje ambasady w najbardziej totalitarnym i izolowanym państwie świata."?!
                     Jakoś do tej pory nikomu to nie przeszkadzało!!! Co takiego się stało że zadajecie to pytanie?

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       5
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                       Pozostałe informacje

                       Protest głodowy lekarzy to "konieczna desperacja"

                       - Oszczędności na służbie zdrowia są iluzoryczne. To, że ktoś czeka kilka lat na endoprotezę stawu biodrowego, czy na operację zaćmy, to jest iluzoryczna oszczędność. Tak naprawdę ten człowiek nie pracuje, pobiera zasiłek chorobowy - mówił w "Tak jest" Adam Sandauer. zobacz więcej »

                       INFORMACJE BIZNESOWE »

                       Zamiast darmowego węgla dostaną po 10 tysięcy złotych. "Bez dodatkowych opłat"

                       Zamiast darmowego węgla dostaną po 10 tysięcy złotych. "Bez dodatkowych opłat"

                       Rekompensaty z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla będą przekazywane osobom uprawnionym do tego świadczenia bez dodatkowych opłat - zapewnia Ministerstwo Energii. Projektem ustawy przewidującej takie rekompensaty w środę zajmie się Senat. czytaj dalej »

                       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                       Rosyjska gazeta: "fabryka trolli" pisała nocami dla 20-30 milionów Amerykanów

                       Rosyjska gazeta: "fabryka trolli" pisała nocami dla 20-30 milionów Amerykanów

                       Prokremlowska "fabryka trolli" zorganizowała przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych około 120 kont i grup w mediach społecznościowych. Celem było "zajmowanie się ostrymi problemami społecznymi w USA" - napisała rosyjska gazeta "RBK". zobacz więcej »

                       INFORMACJE SPORTOWE »

                       Nie chciał uciekać, wolał ratować kozy. To cud, że przeżyli

                       Kiedy Hrabstwo Sonoma w Kalifornii trawił potężny ogień, bohaterski pies pasterski pełnił swoją służbę. ZOBACZ TOTERAZ.PL

                       Manewry afgańskiej armii w okolicach Kabulu (Fot. JAWAD JALALI/PAP/EPA) czytaj dalej »