tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent Duda w Waszyngtonie

Szef BBN: w relacjach polsko-amerykańskich dokonał się skok

zobacz więcej wideo »
Szef BBN: w relacjach polsko-amerykańskich dokonał się skok
 • Trump: Polska jest bardzo zaangażowana w zwiększanie obronnościTrump: Polska jest bardzo zaangażowana w zwiększanie obronności
 • Andrzej Duda o bazie "Fort Trump"Andrzej Duda o bazie "Fort Trump"
 • Prezydent Duda złożył wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy w ArlingtonPrezydent Duda złożył wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy w Arlington
 • Prof. Lewicki: Trump bardzo mało o Nord Stream 2Prof. Lewicki: Trump bardzo mało o Nord Stream 2
 • Kowal: nie ma polityki, są pieniądzeKowal: nie ma polityki, są pieniądze
Foto: EPA/TASOS KATOPODIS | Video: tvn24 Andrzej Duda i Donald Trump na wspólnej konferencji prasowej

Rozmowa prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych dała potężny jakościowy impuls kwestii zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Ocenił, że USA widzą Polskę jako "istotny element dla bezpieczeństwa całego regionu".

We wtorek prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali w Waszyngtonie polsko-amerykańską deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

- Dla obu prezydentów jest oczywiste, że w kwestiach związanych z bezpieczeństwem militarnym zagrożenie dla naszego regionu zostało wskazane jednoznacznie. Była mowa o Rosji - zaznaczył Paweł Soloch.

"Potężny impuls"

Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wtorkowa rozmowa obu prezydentów dała potężny impuls kwestii zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce.

- Ważne jest to, że Stany Zjednoczone rozważają ewentualny sposób rozwinięcia tej obecności. USA widzą Polskę jako istotny element dla bezpieczeństwa całego regionu. Pojawia się tu kontekst Trójmorza - dodał Soloch.

Pytany o to, kiedy stałe amerykańskie bazy wojskowe mogłyby się pojawić w Polce przekazał, że podczas rozmów nie wskazano konkretnej daty. - Jednak szereg parametrów na styku MON i Pentagon jest już ustalonych - zaznaczył szef BBN. Ocenił, że klimat do tych uzgodnień jest "pozytywny".

Deklaracja o umocnieniu partnerstwa

Pytany w jakiej formie miałaby zostać wzmocniona militarna obecność USA w Polsce, Soloch powiedział, że rozmowy trwają. - Pewne kierunki wskazują tu zapisy deklaracji. Jest deklaracja o umocnieniu partnerstwa w zakresie technologii przemysłu obronnego poprzez ułatwienie dostępu do wysokich klasy technologii wojskowych i uzbrojenia. Tutaj rozmowy są daleko zaawansowane - przekazał Soloch.

Zaznaczył, że nie sposób jeszcze mówić o szczegółach wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce, bo "są jeszcze nieuzgodnione".

Soloch zwrócił uwagę, że poprzednia deklaracja polsko-amerykańska w tym zakresie została podpisana na szczeblu ministerialnym. Jego zdaniem dokument podpisany przez prezydentów "pokazuje skok, który się dokonał w relacjach polsko-amerykańskich".

- Dzisiejsze wydarzenie to suma pewnego procesu. Fizyczna obecność naszego prezydenta w Waszyngtonie i spotkanie z prezydentem USA stawia duży jakościowy skok w kwestii zwiększenia dalszej obecności USA w Polsce - oświadczył.

Deklaracja

Polsko-amerykańska deklaracja podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta USA Donalda Trumpa zatytułowana jest "Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne". Oba kraje podkreśliły, że łączą je wspólna historia oraz "zbiór wartości".

Zgodnie z deklaracją Polska i Stany Zjednoczone zamierzają pogłębiać współpracę, umacniać więzy między siłami zbrojnymi oraz zacieśniać stosunki w dziedzinie wywiadu i ścigania przestępstw oraz na innych płaszczyznach związanych z bezpieczeństwem.

"Zintensyfikujemy wspólne działania szkoleniowe i ćwiczenia, ugruntujemy współpracę jednostek wojskowych oraz zwiększymy wymianę doświadczeń i know-how, m.in. poprzez wymianę personelu wojskowego w strukturach dowódczych, ośrodkach edukacyjnych oraz placówkach szkoleniowych" - czytamy w deklaracji.

Oba kraje zadeklarowały również pogłębienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Polska i USA podkreśliły także wagę równych warunków, zobowiązały się do prac nad rozwiązywaniem sporów handlowych sposób ugodowy oraz potwierdziły rolę badań, innowacji, a także zadeklarowały współpracę w dziedzinie zaawansowanych technologii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Prezydent Duda w Waszyngtonie

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Lot 2
Lot 2

Skok? jeszcze nie ale zawsze możemy im skoczyć.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Kontrowersje wokół "Davos na pustyni". Owacje na stojąco dla księcia

   Kontrowersje wokół "Davos na pustyni". Owacje na stojąco dla księcia

   Mimo międzynarodowego oburzenia związanego z zabójstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, "Davos na pustyni" rozpoczęło się podpisaniem porozumień wartych 50 miliardów dolarów. Na konferencji pojawił się też, podejrzewany o zlecenie zbrodni, książę Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman, który został powitany owacjami na stojąco. czytaj dalej »

   Podczas imprezy zawaliła się podłoga

   Choć brzmi to niewiarygodnie, nikt nie został poważnie ranny. Zobacz TOTERAZ

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   "Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

   "Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

   Jeśli w Polsce forsowane są przepisy, które nie są zgodne z tym, co ustaliliśmy na europejskim poziomie, to musimy to przedyskutować. Jeśli nie możemy, to równie dobrze możemy być republiką bananową - stwierdził Alexander Stubb w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim. - Wewnątrz Unii to Polska jest tym krajem, który teraz jest pod obserwacją - dodał. Stubb stara się o nominację Europejskiej Partii Ludowej (EPL) do ubiegania się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Urządzenie, które sprawia, że rowerzyści są wreszcie widoczni

   Laser, który może uchronić przed groźnym wypadkiem. Zobacz TOTERAZ

   Kibice irańskiego klubu Persepolis FC podczas meczu z katarskim Al-Sadd SC na stadionie w Teheranie. (Abedin Taherkenareh/PAP/EPA) czytaj dalej »