tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nie żyje klacz z Janowa Podlaskiego. Była własnością żony perkusisty The Rolling Stones

Nie żyje klacz z Janowa Podlaskiego. Była własnością żony perkusisty The Rolling Stones
Foto: FORUM/Jakub Orzechowski | Video: tvn24 W lutym odwołano prezesów stadnin, m.in. w Janowie

W nocy z 16 na 17 marca zachorowała i została uśpiona klacz Preria - potwierdziła portalowi tvn24.pl Stadnina Koni Janów Podlaski. To druga w ostatnim czasie śmierć cennej klaczy w tej hodowli. W październiku 2015 r. padła klacz Piannissima, co było jedną z przyczyn, jakie podawano dla uzasadnienia zmian w kierownictwie stadniny.

Hodowla wydała "oświadczenie w sprawie zachorowania i dośpienia" klaczy Preria, własności stadniny koni Halsdon Arabians, należącej do Shirley Watts. Klacz przebywała w Stadninie Koni Janów Podlaski w dzierżawie.

Jako pierwszy informację o śmierci zwierzęcia podał portal fakt24.pl.

Shirley Watts jest żoną perkusisty zespołu The Rolling Stones Charliego.

"Nienormalne zachowanie"

Jak informuje Stanina Koni Janów Podlaski, 16 marca około godziny 21 stróż zaobserwował nienormalne zachowanie klaczy Preria. Zwierzę leżało w boksie, taczało się. Mężczyzna natychmiast zgłosił to telefonicznie lekarzowi weterynarii. Po około 10-15 minutach - relacjonują przedstawiciele stadniny - lekarz weterynarz przybył na miejsce. Jednocześnie o sprawie zostali poinformowani specjalistka do spraw hodowli koni Anna Stefaniuk, p.o. prezes zarządu Marek Skomorowski oraz członek zarządu Mateusz Jaworski.

Jak opisuje stadnina, pierwsze oględziny klaczy nastąpiły w stajni. Po wstępnym badaniu lekarz polecił natychmiastowe przeprowadzenie klaczy do szpitala. Tam lekarz zbadał ją rektalnie (doodbytniczo). Podczas badania stwierdzono "wzdęcie pętli jelit cienkich". Następnie przeprowadzono "zgłębnikowanie żołądka w celu odbarczenia". Klacz wykazywała bóle ciągłe i brak reakcji na środki przeciwbólowe.

"Jednocześnie zarządzono przygotowanie środka transportu w celu przetransportowania klaczy do specjalistycznej kliniki do Warszawy w celu ewentualnego przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Umówiono przyjazd klaczy do kliniki" - czytamy w oświadczeniu.

"Samochód podstawił się o godzinie 21:50. Klacz została załadowana do samochodu. Razem z klaczą do Warszawy pojechał lekarz weterynarii P. Ryszard Kucharczyk oraz stróż nocny - masztalerz Piotr Łyczewski. Podczas podróży klacz stała w samochodzie spokojnie. Do kliniki klacz została dowieziona o godz. 0:10" - czytamy dalej.

Według opisu zdarzenia, w klinice oczekiwał już zespół lekarzy pod przewodnictwem specjalisty ds. chorób koni Jana Samsela. Klacz została poddana badaniu rektalnemu oraz USG przez powłoki brzuszne. Zapadła decyzja o natychmiastowym położeniu klaczy na stół operacyjny. "Śródoperacyjnie stwierdzono zapętlenie jelit cienkich" - podano w relacji.

W dniu 16 marca około godziny 16:30-17 w stajni na popołudniowym obchodzie byli p.o. prezes Marek Skomorowski oraz członek zarządu Mateusz Jaworski - informuje stadnina.

Źródło: Stadnina Koni Janów Podlaski Oświadczenie Stadniny Koni Janów Podlaski

Sprawa zgłoszona do prokuratury

Informację potwierdził w rozmowie z tvn24.pl Witold Strobe, rzecznik prasowy Agencji Nieruchomości Rolnych.

- W wyniku nagłego zachorowania w dniu 17 marca 2016 r. padła klacz Preria - przyznał rzecznik. - Pomimo natychmiastowej pomocy weterynaryjnej oraz niezwłocznego transportu do specjalistycznej kliniki, klaczy nie udało się uratować - poinformował Strobel.

Trwa postępowanie, mające na celu wyjaśnienie okoliczności zgonu klaczy.

W październiku 2015 r. w podobnych okolicznościach padła klacz Pianissima. W związku z powyższym postępowanie wyjaśniające zostało objęte specjalnym nadzorem Agencji Nieruchomości Rolnych.

Jak informuje rzecznik ANR, na czas postępowania wyjaśniającego, w ramach działań nadzorczych, Agencja Nieruchomości Rolnych w trybie pilnym skierowała do Stadniny Koni Janów Podlaski kontrolę doraźną złożoną z pracowników Zespołu Nadzoru Właścicielskiego w osobach: Moniki Szpury, głównego specjalisty w Zespole Nadzoru Właścicielskiego oraz lekarza weterynarii Jana Molaka.

O zdarzeniu poinformowana została też prokuratura w związku z dochodzeniem, które toczone jest na okoliczność podejrzenia popełnienia przestępstwa przez poprzedni zarząd Spółki.

 

OŚWIADCZENIE

W wyniku nagłego zachorowania w dniu 17 marca 2016 r. padła klacz Preria, należąca do stadniny koni Halsdon Arabians, która w ramach dzierżawy przebywała w Stadninie Koni Janów Podlaski. Pomimo natychmiastowej pomocy weterynaryjnej oraz niezwłocznego transportu do specjalistycznej kliniki, klaczy nie udało się uratować.

Obecnie trwa postępowanie mające na celu wyjaśnienie okoliczności zgonu klaczy.

W październiku 2015 r. w podobnych okolicznościach padła klacz Pianissima. W związku z powyższym, postępowanie wyjaśniające zostało objęte specjalnym nadzorem Agencji Nieruchomości Rolnych.

Na czas postępowania wyjaśniającego, w ramach działań nadzorczych, Agencja Nieruchomości Rolnych w trybie pilnym skierowała do Stadniny Koni Janów Podlaski kontrolę doraźną złożoną z pracowników Zespołu Nadzoru Właścicielskiego w osobach: pani Moniki Szpury, Głównego Specjalistę w Zespole Nadzoru Właścicielskiego oraz lekarza weterynarii Jana Molaka.

O zdarzeniu poinformowana została też Prokuratura w związku z dochodzeniem, które toczone jest na okoliczność podejrzenia popełnienia przestępstwa przez poprzedni zarząd Spółki.

Agencja Nieruchomości Rolnych

 

Zwolnienia w stadninach

W połowie lutego prezes Agencji Nieruchomości Rolnych odwołał wieloletnich szefów stadnin: w Janowie Podlaskim - Marka Trelę oraz w Michałowie - Jerzego Białoboka. Janowską stadniną kieruje teraz Marek Skomorowski, w przeszłości m.in. zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR, z wykształcenia ekonomista. P.o. prezesa w Stadninie Koni Michałów została Anna Durmała, która jest zootechnikiem. Odwołana została także inspektor ds. hodowli koni ANR Anna Stojanowska.

Nowy członek zarządu

15 marca Mateusz Leniewicz-Jaworski został powołany na pełniącego obowiązki członka zarządu janowskiej stadniny - informuje Agencja Nieruchomości Rolnych na swojej stronie internetowej. Decyzję podjęło Zgromadzenie Wspólników Stadniny Koni Janów Podlaski.

"Mateusz Leniewicz-Jaworski posiada wieloletnie, międzynarodowe doświadczenie w hodowli koni arabskich. Na przestrzeni ostatnich lat pracował dla największych stadnin Europy i Bliskiego Wschodu, w tym m.in. dla Arctic Tern Center w Belgii, jednego z największych centrów koni arabskich, włoskiej StieglerStud, jednej z najlepszych stadnin w Europie czy katarskich Al Zobara Stub i Al Shaqab. W trakcie pełnienia swoich obowiązków odpowiadał zarówno za tworzenie wizji rozwoju stadnin i zarządzanie, jak również przygotowywanie programów hodowlanych oraz organizację międzynarodowych pokazów koni. Jako członek Europejskiej Organizacji Hodowców Koni Arabskich (ECAHO), skupiającej europejskie i bliskowschodnie organizacje koni arabskich wielokrotnie przewodził Komisjom Dyscyplinarnym podczas największych pokazów koni czystej krwi arabskiej w Europie i na Bliskim Wschodzie" - czytamy na stronie Agencji Nieruchomości Rolnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (70)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
irena_laszczyk

PiS wszystko zniszczy! Nawet konie odchodzą ,bo pozbawili fachowego dozoru stadninę w której musi być wieloletnie doświadczenie i wiedza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   AntyKonus

   Czy pan prezes z dobrej zmiany nie powinien czasami ustosunkowac sie do tej sytuacji ? Chciałbym usłyszeć jakieś przekonywujące słowa fachowca co sie stało ?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     4
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     oset
     oset

     po 10 minutach lekarz, potem niezwłoczny przewóz do szpitala, potem lekarz specjalista...., jak to się ma do odmowy wysłania karetki lub odmowy przyjęcia do szpitala pacjenta - człowieka? Ano tak, że życie ludzkie jest tańsze od życia końskiego. To przykre.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        3
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Bob 202

       Przecież teraz jest nowy zarząd Stadniny, dużo lepszy bo pisowski. I nie dało się zapobiec ?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         7
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         bazbaz

         Ale to jest bardzo prosta sprawa. Przecież procedury postępowania były napisane przez poprzednich prezesów/dyrektoròw. Oni naraził konie na niebezpieczeństwo skrętu opon..., przepraszam jelit.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           6
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            2
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           libra88

           Opisywane zdarzenia śmierci dotyczą znanych właścicieli, a te co jeszcze nie miały właścicieli o nich cisza. Kto miał do czynienia z hodowlą koni ten był za zmianami w stadninach.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             1
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              4
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             dojrzały

             Miałem do czynienia z końmi wiele lat - i wiem jedno, że koń to bardzo delikatne zwierze - bardzo często zdarzają się takie sytuacje. Szkoda pięknej klaczy - Śmieszy mnie jedynie ten "błyskawicznie zrobiony protokół" i stwierdzenie, że jesienią też taki coś się zdarzyło. Konie - to bardzo drogie hobby dla bogaczy - nie dla szaraków. rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               5
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               bla bla

               tak właśnie jest, nie każde kolkowanie kończy się śmiercią konia

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 malta

                 Szaraki to PIS a bogacze to PO PSL i KOD.i nowoczesna...myślisz?

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    6
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Isabell Fortuna
                   • dojrzały:
                   • Miałem do czynienia z końmi wiele lat - i wiem jedno, że koń to bardzo delikatne zwierze - bardzo często zdarzają się takie sytuacje. Szkoda pięknej klaczy - Śmieszy mnie jedynie ten "błyskawicznie zrobiony protokół" i stwierdzenie, że jesienią też taki coś się zdarzyło. Konie - to bardzo drogie hobby dla bogaczy - nie dla szaraków.
                   • rozwiń

                   malta,
                   a Morawiecki, Bierecki...to biedacy?

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     slagmer

                     - Szkoda konika. A taki ładny był......AmerykaNski.....hehehehehehehe

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        4
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       kamer1

                       Teraz wypada by stadniną tą władał bezpośrednio minister rolnictwa Jurgiel a jak się nie sprawdzi to pozostanie już tylko pRezydent a na końcu sam prezes.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         7
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          2
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Więcej komentarzy - rozwiń
                         Zasady forum
                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                         Pozostałe informacje

                         Defilada Niepodległości »

                         Oglądaj
                         Przejazd czołgów Leopard 2A5
                         Przejazd czołgów Leopard 2A5

                         Zużywasz dużo wody? Jest sposób, by ją zaoszczędzić

                         Zadaniem tej nakładki jest zmiana strumienia wody w strumień mgły. Według producenta, w ten sposób używa się 98% mniej wody. Zobacz TOTERAZ

                         Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                         TVN Meteo

                         INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                         Zarzuty dla sprawcy ataku w Londynie

                         Zarzuty dla sprawcy ataku w Londynie

                         Londyńska policja poinformowała w środę o postawieniu zarzutu usiłowania morderstwa 29-letniemu mężczyźnie, który został aresztowany we wtorek po tym, jak wjechał samochodem w barierę bezpieczeństwa przed siedzibą brytyjskiego parlamentu w Londynie. Ranne zostały trzy osoby. zobacz więcej »

                         INFORMACJE SPORTOWE »

                         Igloo, które ogrzeje cię bez prądu

                         Oto urządzenie, które wykorzystuje ciepło świeczki, żeby ogrzać cały pokój! Specjalnie zaprojektowana kopuła z gliny przyda się każdemu, komu ciągle zimno. Zobacz TOTERAZ

                         Ludzie obsypani konfetti podczas tradycyjnej procesji "Alfabegues" w miejscowości Betera, Hiszpania. Fot: Biel Alino/PAP/EPA czytaj dalej »