tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Miał być wypadek, znaleziono poćwiartowane ciało. Kalendarium tajemniczej śmierci

Tajemnicza śmierć szwedzkiej dziennikarki Kim Wall na pokładzie prywatnej łodzi podwodnej Nautilus wywołała duże poruszenie w Danii. Dopiero kilkanaście dni po jej formalnym zaginięciu znaleziono i zidentyfikowano jej ciało. Nie jest jasne, jak zginęła. Wie to prawdopodobnie tylko właściciel i twórca Nautilusa, Peter Madsen. Twierdzi, że był to wypadek, jednak śledczy są odmiennego zdania.

Poniżej przedstawiamy to, co dotychczas wydarzyło się w tej sprawie i co wiadomo po najnowszej, środowej konferencji prasowej duńskiej policji.

10 sierpnia - Walls wchodzi na pokład Nautilusa w kopenhaskim porcie. 30-letnia dziennikarka przygotowuje reportaż o Madsenie, który zasłynął samodzielnym zaprojektowaniem i zbudowaniem trzech łodzi podwodnych oraz planami stworzenia własnego statku kosmicznego. Poza nią na pokładzie jest tylko Madsen. Wówczas widziano ją żywą po raz ostatni. Jednostka wychodzi z portu około godziny 19.

10 sierpnia w nocy - Nautilus nie wraca zgodnie z planem do portu. Znajomi Wall zgłaszają policji jej zaginięcie. Rozpoczynają się poszukiwania.

11 sierpnia - Łódź podwodna wynurza się w zatoce Koge niedaleko Kopenhagi. Prowadzące poszukiwania jednostki duńskiej straży wybrzeża dostrzegają ją około godziny 10.30 i ruszają w jej kierunku. Okazuje się, że Nautilus tonie. Z pokładu jest podejmowany Madsen. Po Wall nie ma śladu. Jednostka znika pod wodą i osiada na dnie na głębokości około siedmiu metrów.

11 sierpnia wieczorem - Duńska policja oświadcza, że wszczyna dochodzenie w sprawie prawdopodobnego morderstwa Wall. Podaje, że Nautilus został prawdopodobnie celowo zatopiony przez Madsena, żeby zatrzeć ślady. Wynalazca zeznaje, że kobieta zeszła z pokładu w nocy z 10 na 11 sierpnia, kiedy pojawiły się problemy techniczne. Utrzymuje, że nie wie, co stało się z nią później.

12 sierpnia - Nurkowie odnajdują Nautilusa. Nie są jednak w stanie dostać się do jego wnętrza. Podczas przesłuchania Madsen zmienia zeznania w sprawie losów Wall. Stwierdza, że na pokładzie doszło do "wypadku", w wyniku którego kobieta zginęła. Jej ciało miał pochować w morzu.

13 sierpnia - Wynajęty statek podnosi wrak łodzi podwodnej z dna. Śledczy poddają go oględzinom.

14 sierpnia - Policja potwierdza, że Nautilus najpewniej został celowo zatopiony. We wnętrzu odnaleziono ślady krwi. Później potwierdzono, że to krew zaginionej dziennikarki.

22 sierpnia - Rowerzysta jadący brzegiem zatoki Koge natrafia na kobiecy korpus wyrzucony przez fale. Zwłoki nie mają głowy i kończyn.

23 sierpnia - Policja potwierdza, że na podstawie badań DNA (próbki pobrano z korpusu oraz szczotek do włosów oraz zębów Wall) potwierdzono, że to zwłoki szwedzkiej dziennikarki. Trwają poszukiwania reszty ciała. Nurkowie przeszukują dno w okolicy.

Jens Moeller z kopenhaskiej prokuratury dodaje, że kończyny oraz głowę "celowo odcięto". Dodatkowo korpus został obciążony kawałkiem metalu i nosi ślady prób wyciśnięcia z niego powietrza - stwierdza.

46-letni Madsen przebywa w areszcie. Na razie sąd wydał pozwolenie na zatrzymanie go tam do początku września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czym oddychasz

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Zdjęcie Erdogana na "tablicy nieprzyjaciół". Przeprosiny szefa NATO odrzucone

Zdjęcie Erdogana na "tablicy nieprzyjaciół". Przeprosiny szefa NATO odrzucone

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przeprosił Turcję za "incydent", jaki miał miejsce podczas ćwiczeń w Norwegii, w toku których, jak oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan, Turcja została określona jako "nieprzyjaciel". - Tego nie załatwią zwykłe przeprosiny - odparł Erdogan. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Odpoczynek nad przepaścią

W Bośni i Hercegowinie możesz poleżeć w hamaku zawieszonym między szczytami gór. Zobacz TOTERAZ.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wita w Paryżu premiera Libanu Saada Harirego. czytaj dalej »