tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zabójstwo dziennikarza śledczego

Śledztwo w sprawie zabójstwa Kuciaka. Policja odebrała dziennikarce telefon

Słowacka policja przesłuchała czeską dziennikarkę, która współpracowała z zamordowanym słowackim dziennikarzem śledczym Janem Kuciakiem przy pisaniu niedokończonego artykułu o włoskiej mafii na Słowacji - podał w środę słowacki dziennik "Sme".

Według niego dziennikarce Pavli Holcovej policjanci zabrali telefon komórkowy zawierający dane na temat innych drażliwych przypadków, które nie są związane z Kuciakiem. Holcova odmówiła podania kodów do telefonu, ale policja będzie próbowała je złamać - informuje "Sme".

Prokuratura twierdzi, że Holcova oddała telefon dobrowolnie, ale ona sama oświadczyła, iż uczyniła to pod presją.

"Śledczy utrzymują, że jej komunikacja elektroniczna może pomóc wykryć zabójcę, ale uzasadnienie takie nie jest jasne" - pisze "Sme".

Telefon oddany pod presją?

Holcova "wyraźnie oświadczyła, że dobrowolnie oddaje telefon komórkowy na potrzeby postępowania karnego. Wynika to z protokołu podpisanego przez wszystkich obecnych" - powiedziała pytana w tej sprawie przez agencję CTK rzeczniczka słowackiej prokuratury specjalnej. Dodała, że prokurator nakazał skopiowanie części danych z telefonu, a dziennikarka się na to zgodziła. Celem przejęcia danych "było wyłącznie uzyskanie obiektywnych dowodów, które mogą pomóc w śledztwie dotyczącym przedmiotowego czynu przestępczego, a nie jakiekolwiek naruszenie praw dziennikarki" - zaznaczyła.

"Wyjaśnili mi, że albo podpiszę dokument o tym, że oddaję telefon dobrowolnie, albo zapłacę karę porządkową w wysokości 1650 euro za odmowę współpracy, a telefon zostanie odebrany" - powiedziała Holcova CTK.

"Decyzja policjantów, by odebrać dziennikarce telefon, jest zaskakująca. Dziennikarze mają przecież obowiązek chronienia źródeł swych informacji" - wskazuje "Sme".

Holcova należy do Międzynarodowego Zrzeszenia Dziennikarzy Śledczych, które analizowało zawarte w Panama Papers materiały na temat przestępstw podatkowych i prania pieniędzy. Współpracuje także z dziennikarską organizacją OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) np. zajmując się tematem przemycania broni przez terytorium Słowacji.

27-letniego Kuciaka i jego 27-letnią partnerkę Martinę Kusznirovą zastrzelono pod koniec lutego w ich domu w miejscowości Velka Macza w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Sprawcy tej zbrodni pozostają nadal nieznani. Zabójstwo dwojga młodych ludzi wywołało masowe demonstracje uliczne na rzecz uzdrowienia życia publicznego. Polityczny kryzys doprowadził do ustąpienia premiera Roberta Fico i rekonstrukcji rządu w ramach dotychczasowej koalicji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Zabójstwo dziennikarza śledczego

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Twierdząc, że wygra
w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

- Dzisiaj wybory samorządowe to jest walka o to, ile niezależności, ile samodzielności będziemy mieli w swoich własnych małych ojczyznach - powiedziała w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

LOT uspokaja pasażerów, związkowcy przepraszają. Gorąco wokół czwartkowego strajku

Polskie Linie Lotnicze LOT wezwały związki zawodowe działające w spółce do zaniechania zaplanowanego przez nich na czwartek strajku. Jak powiedział dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki akcja byłaby nielegalna. Związkowcy nie zamierzają odpuścić. - Przepraszamy podróżnych i liczymy na zrozumienie - napisali. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Odsunięty od władzy premier kandydatem na premiera. Szwedzi mają problem

Dotychczasowy socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven, który nie uzyskał od parlamentu wotum zaufania, otrzymał w poniedziałek misję utworzenia nowego rządu. Wcześniej temu zadaniu nie podołali konserwatyści. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rozmawiasz ze zwierzętami? To dobry znak

Naukowcy z uniwersytetu w Chicago już wiedzą, dlaczego mówimy do swoich pupili. Tak zachowują się tylko nieliczni. Zobacz TOTERAZ.

11-letni Afgańczyk sprzedaje pieczywo na przedmieściach Kabulu (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »