tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Cztery nowe śledztwa związane ze sprawą śmierci ojca Zbigniewa Ziobro

Cztery nowe śledztwa związane ze sprawą śmierci ojca Zbigniewa Ziobro
Video: tvn24 W 2006 roku Ziobro - tak jak teraz - pełnił funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości

Sąd w lutym tego roku uniewinnił lekarzy, pod których opieką znajdował się Jerzy Ziobro - ojciec obecnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. To jednak nie zamknęło sprawy. Rodzina Ziobro odwołała się od tego wyroku. Poza tym wszczęto cztery nowe śledztwa związane ze sprawą śmierci Jerzego Ziobro. Co trzeba podkreślić - wszystkie po tym, jak Zbigniew Ziobro przejął pełnię władzy nad prokuraturą. Materiał "Czarno na białym" TVN24.

To historia, która wyszła już poza salę operacyjną i sądową. To historia, która zmieniła życie dwóch rodzin - rodziny obecnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro i rodziny lekarzy oskarżanych przez nich o doprowadzenie do śmierci ojca ministra. Profesorowie Dudek i Dubiel to prywatnie zięć i teść. 11 lat temu odpowiadali za leczenie Jerzego Ziobro.

W 2006 roku do Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafił 70-letni Jerzy Ziobro.
Lekarze wiedzieli, że pod ich opiekę trafił ojciec ówczesnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Przeprowadzali zabiegi, ale po kilku dniach pacjent zmarł. Według szpitala, doszło do powikłań, jakie czasami się zdarzają - według rodziny zmarłego - lekarze popełnili śmiertelny błąd. I tu zaczyna się prawna batalia, w której przez lata nastąpiło wiele zwrotów.

Co ważne - wiele z nich zbiega się ze zwrotami na szczytach władzy. - Jest jakaś tutaj tajemnicza siła, magia, że ta sprawa ciągle, przez 11 lat jest wyjaśniana - powiedział prof. kierownik II Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Dariusz Dudek.

Cztery nowe śledztwa

A jej końca wciąż nie widać. Bo choć sąd w lutym tego roku uniewinnił lekarzy, to rodzina Ziobro odwołała się od tego wyroku i proces będzie toczył się dalej. Poza tym wszczęto cztery nowe śledztwa związane ze sprawą śmierci Jerzego Ziobro. Co trzeba podkreślić - wszystkie po tym, jak Zbigniew Ziobro, po wygranych przez PiS wyborach, przejął pełnię władzy nad prokuraturą. Trzy śledztwa dotyczą szpitala, w którym operowany był Jerzy Ziobro. Jedna dotyczy sędzi, która uniewinniła lekarzy.

Jedno ze śledztw dotyczy rzekomego fałszowania dokumentacji medycznej. Prokuratura nie udziela szczegółowych informacji. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy TVN24 stwierdziła jedynie, że doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła w czerwcu 2015 roku Krystyna Kornicka-Ziobro i że śledztwo obejmuje kilka wątków. Między innymi dotyczy poświadczenia nieprawdy "poprzez wpisanie w księdze chorych innego niż faktyczny stanu pacjenta".

Prokuratura nie tylko nie zdradza, o jakie poświadczenie nieprawdy chodzi, ale również nie informuje, jakiego pacjenta ma dotyczyć. Wyraźną wskazówką jest jednak data przyjęcia pacjenta do szpitala - zbieżna z dniem, w którym do placówki trafił ojciec ministra.

Wiadomo jednak, że śledztwo w tej sprawie wszczęto sześć tygodni po tym, jak Zbigniew Ziobro ponownie został prokuratorem generalnym.

"Korupcja i niegospodarność"

Drugie śledztwo związane ze szpitalem ma dotyczyć korupcji i niegospodarności. Z pierwszego śledztwa prokuratura wyłączyła część materiałów i cztery miesiące później wszczęła drugie śledztwo. Prokuratorzy sprawdzają, czy w klinice prowadzonej przez prof. Dudka doszło do korupcji i niegospodarności.

- O szóstej rano dzwoni domofon, żona otwiera drzwi, wkracza trójka policjantów, mają zlecenie z prokuratury związane ze sprawą stentów - relacjonuje prof. Dudek.

Stent to sprężynka, którą udrażnia się tętnice w sercu. Właśnie coś takiego 11 lat temu prof. Dudek wszczepił Jerzemu Ziobro.

Policja weszła w styczniu tego roku nie tylko do mieszkania prof. Dudka, ale również do jego firmy i do szpitala, w którym był operowany ojciec prokuratora generalnego.

Z informacji, jakie dziennikarze TVN24 dostali z prokuratury wynika, że bada ona między innymi, czy za stenty amerykańskiej firmy, które 11 lat temu trafiły do krakowskiej kliniki ktoś przyjął łapówkę. Bo - jak twierdzi prokuratura - w szpitalnych dokumentach nie odnotowano ich przyjęcia. Już w trakcie procesu Krystyna Kornicka-Ziobro zarzucała lekarzom, że użyli niewłaściwych stentów. Jej stanowisko odczytywał drugi syn, który nie chce ujawniać swojego wizerunku. Prokuratura poinformowała dziennikarzy TVN24, że w związku z tymi dwoma śledztwami zleciła Narodowemu Funduszowi Zdrowia kontrolę nad szpitalem prof. Dudka. Kontrola już trwa, a według ustaleń TVN24, NFZ sprawdzi w sumie 14, 5 tysiąca kart pacjentów.

Trzecie śledztwo

Doniesienie do prokuratury 31 stycznia tego roku złożyła Krystyna Kornicka-Ziobro. Zaledwie trzy dni później prokuratura wszczęła śledztwo. Zdaniem matki prokuratora generalnego, prowadząca proces sędzia Agnieszka Pilarczyk zamówiła, a potem przyjęła jako dowód w sprawie zbyt drogą opinię biegłych. Co ważne, chodzi o cenę, a nie treść opinii. Taki sam zarzut kilka miesięcy wcześniej stawiał z mównicy sejmowej minister Ziobro.

Zbigniew Ziobro zrobił to po tym, jak podlegli mu śledczy weszli nad ranem do domów 16 biegłych. Sprawdzali komputery i dokumentację. Ostatecznie jeden z nich usłyszał zarzut oszustwa. Śledztwo nadal trwa. Podobnie, jak trwa też śledztwo w sprawie sędzi. Co ciekawe, mimo upływu pół roku, prokuratorzy nie przesłuchali ani jednej osoby.

Sprawa, która zmieniła życie

Prof. Jacek Dubiel przerwał milczenie i udzielił wywiadu dziennikarzowi TVN24.

W 2006 roku, gdy jego zięć operował Jerzego Ziobro, Dubiel był ordynatorem kliniki. Rodzina prokuratora generalnego zarzuca mu błędy w nadzorze.

Profesor Jacek Dubiel 20 lat temu tworzył klinikę, w której leczono Jerzego Ziobro. Teraz z niej odchodzi. Złożył wymówienie z pracy, bo jak twierdzi, nie jest w stanie dłużej pracować w atmosferze nagonki na szpital i lekarzy. Nie kryje emocji. Przyznaje też, że trwająca od 11 lat prawna batalia z rodziną Ziobro zmieniła jego życie.

Na pytanie, w jaki sposób, odpowiedział:- Wszyscy podziwiają mnie za to, że utrzymuję dobrą formę, ale równocześnie mówią, że przestałem być duszą towarzystwa. W każdym razie jedno mogę powiedzieć: moje sumienie jest czyste w tej sprawie. Od początku do końca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »