tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Cztery zarzuty ma usłyszeć senator Platformy. Prokuratura chce uchylenia immunitetu

Cztery zarzuty ma usłyszeć senator Platformy. Prokuratura chce uchylenia immunitetu
Foto: Tomasz Gzell/PAP | Video: tvn24 Schetyna o wniosku w sprawie senatora Grubskiego

Wniosek o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Macieja Grubskiego (PO) skierowała do marszałka Senatu Prokuratura Krajowa. Śledczy chcą postawić parlamentarzyście cztery zarzuty. - To rozprawa z opozycją polityczną - ocenił szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Zarzuty dotyczą wpływu na jeden z przetargów dla wojska i trzech oświadczeń majątkowych senatora Macieja Grubskiego z lat 2011-12 - wynika z komunikatu.

Przeczytaj cały wniosek Prokuratury Krajowej.


Prokuratura podejrzewa, że parlamentarzysta ujawnił znajomemu biznesmenowi tajne informacje o wartym prawie 22 mln zł przetargu na sprzęt dla jednostek specjalnych Wojska Polskiego. Śledztwo w tej sprawie trwa od grudnia 2013 r., prowadzone było przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi. Śledczy podejrzewają Grubskiego, że przyjął 91 tys. zł łapówki, w związku z pełnieniem przez niego funkcji senatora i wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Trzy zarzuty mają dotyczyć nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i zaniżenia informacji o posiadanym majątku w sumie o ponad 105 tys. zł.

Zeznania, telefony, maile

Prokuratura poinformowała, że o winie senatora mają świadczyć dowody, m.in. zeznania licznych świadków, kontrola rozmów telefonicznych oraz korespondencji SMS-owej i mailowej. W ocenie prokuratury były to działania w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych, przy których przekroczył swoje uprawnienia jako funkcjonariusz publiczny.

Według prokuratury Grubski na początku sierpnia 2013 r. nakłonił podpułkownika Marka D. z Inspektoratu Uzbrojenia MON do przekazywania mu niejawnych informacji o przetargu na zakup do szkolenia sił specjalnych laserowego symulatora, tzw. wirtualnego systemu taktycznego pola walki. "W ten sposób senator bezprawnie zdobył m.in. opis stawianych przez wojsko wymagań dotyczących symulatora, a także dane na temat możliwości spełnienia tych wymagań przez firmy ubiegające się o udział w przetargu" - oceniła prokuratura.

Te dane przekazywał mailem znajomemu prezesowi firmy, która złożyła wniosek o dopuszczenie do przetargu, biznesmenowi Henrykowi K. Według zeznań świadków jako wiceprzewodniczący komisji ON lobbował na rzecz tej firmy w przetargu wartym prawie 22 mln zł.

"Doprowadziło to ostatecznie do udaremnienia przetargu, który został unieważniony, gdy informacje o nieprawidłowościach powzięło Centralne Biuro Antykorupcyjne. W rezultacie Siły Specjalne Wojska Polskiego nie otrzymały symulatora, który miał się przyczynić do podniesienia jakości szkolenia i kwalifikacji komandosów" - podała PK w komunikacie.

"Rozprawa z opozycją polityczną"

Lider PO Grzegorz Schetyna odniósł się do sytuacji w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

- To jest efekt decyzji prezydenta Andrzeja Dudy odbierającej niezależność władzy sądowniczej (...), to jest rozprawa z opozycją polityczną - ocenił Schetyna.

Dodał, że "jeżeli ogranicza się demokrację, niszczy się trójpodział władzy, ogranicza się niezawisłość sądów, to czemuś to musi służyć". - To służy dzisiaj rozprawie z polityczną opozycją, konkretnie z Platformą Obywatelską. To także będzie miało służyć wpływaniu na proces wyborczy i legalność wyborów - podkreślił lider PO.

- Każda sprawa musi być traktowana indywidualnie. My zapoznamy się z uzasadnieniem (...), uważamy, że to należy się tym, którzy są w taki sposób oskarżani. Partia polityczna, do której należą, musi mieć własną opinię i własne zdanie - mówił Schetyna.

Zgodnie z konstytucją do dnia wygaśnięcia mandatu senatorowie są objęci immunitetem i nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej bez zgody Senatu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Pierwsza taka wizyta. Prezydent leci do Australii i Nowej Zelandii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii. Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym, spotka się z najważniejszymi władzami obu krajów, a także z Polonią. zobacz więcej »

Zużywasz dużo wody? Jest sposób, by ją zaoszczędzić

Zadaniem tej nakładki jest zmiana strumienia wody w strumień mgły. Według producenta, w ten sposób używa się 98% mniej wody. Zobacz TOTERAZ

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Lekarze do wynajęcia" mogą sporo zarobić. Nowe zjawisko w służbie zdrowia

"Lekarze do wynajęcia" mogą sporo zarobić. Nowe zjawisko w służbie zdrowia

Coraz więcej młodych włoskich lekarzy, którzy nie znaleźli zatrudnienia w placówkach publicznej służby zdrowia z powodu blokady etatów, współpracuje z nią, korzystając z pośrednictwa zakładanych przez siebie spółdzielni i agencji. Podróżują po całym kraju. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Premier w bazie wojskowej na Łotwie: ważne, żebyśmy byli przygotowani

Premier w bazie wojskowej na Łotwie: ważne, żebyśmy byli przygotowani

Święto Wojska Polskiego jest nie tylko polskim świętem, ale także świętem sojuszniczych wojsk polsko-łotewskich, które podczas polsko-bolszewickiej wojny stawiały czoło komunistycznej nawale - mówił w środę na Łotwie premier Mateusz Morawiecki. Jak dodawał, współcześnie ważne jest, "żebyśmy byli przygotowani, żebyśmy byli zwarci, żebyśmy byli jak najlepiej uzbrojeni". zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Igloo, które ogrzeje cię bez prądu

Oto urządzenie, które wykorzystuje ciepło świeczki, żeby ogrzać cały pokój! Specjalnie zaprojektowana kopuła z gliny przyda się każdemu, komu ciągle zimno. Zobacz TOTERAZ

Ludzie obsypani konfetti podczas tradycyjnej procesji "Alfabegues" w miejscowości Betera, Hiszpania. Fot: Biel Alino/PAP/EPA czytaj dalej »