tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Jak to z PiS-em bywa, wszystko ma być centralistyczne". Spór o ratownictwo medyczne

zobacz więcej wideo »
"Jak to z PiS-em bywa, wszystko ma być centralistyczne". Spór o ratownictwo medyczne
Foto: Fakty TVN | Video: tvn24 Ewa Kopacz o zmianach w ratownictwie medycznym

- Narażają Polaków na to, że dostaną pomoc później niż do tej pory - tak Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej skomentowała uchwalenie przez sejmową większość ustawy przewidującej upaństwowienie ratownictwa medycznego. - Za bezpieczeństwo zdrowotne Polaków powinno odpowiadać państwo - przekonywał z kolei poseł PiS Stanisław Pięta.

Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa stanowi, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom działającym w formie: samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych i spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

Umowy na ratownictwo medyczne, jakie prywatne firmy zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia, wygasną z końcem roku.

"Za bezpieczeństwo zdrowotne powinno odpowiadać państwo"

Zasad przyjętych w ustawie bronił we wtorek poseł PiS Stanisław Pięta.

- Za bezpieczeństwo zdrowotne Polaków powinno odpowiadać państwo - przekonywał parlamentarzysta partii rządzącej. Przekazał, że "na podstawie ocen pacjentów" wie, iż "istniały pewne problemy" z prywatnymi karetkami.

Oglądaj
Stanisław Pięta o zmianach w ratownictwie medycznym
Wideo: tvn24 Stanisław Pięta o zmianach w ratownictwie medycznym

"Zawsze na końcu tego łańcuszka jest pacjent"

Część opozycji nie podziela tych ocen.

Zdaniem Witolda Zembaczyńskiego z Nowoczesnej ustawa nie rozwiązuje podstawowych problemów w służbie zdrowia. - To jest wtórne do tego, co dziś jest potrzebą, czyli zapewnienia stałego dopływu kadr do sektora medycznego. Bo jest z tym potworny kłopot - ocenił poseł.

- Zawsze na końcu tego łańcuszka jest pacjent i to jego interes powinien być numerem jeden - podkreślił.

Oglądaj
Witold Zembaczyński o zmianach w ratownictwie medycznym
Wideo: tvn24 Witold Zembaczyński o zmianach w ratownictwie medycznym

W ocenie Mariusza Witczaka z PO dotychczasowy system ratownictwa medycznego sprawdzał się, a jego upaństwowienie negatywnie odbije się na pacjentach.

- PiS zapragnął, żeby wojewodowie w sposób centralistyczny - jak to z PiS-em bywa, wszystko ma być centralistyczne - budowali ratownictwo medyczne. Tutaj zachodzi bardzo poważna obawa, bo wojewodowie to się nieudolni urzędnicy PiS-u, którzy już wsławili się niechlubnie bardzo kiepskimi działaniami podczas nawałnicy, taką nieudolnością urzędniczą. I boję się, że tacy Drelichowie dzisiaj będą odpowiadać za cały system ratownictwa medycznego - wskazał Witczak.

Dariusz Drelich, do którego nawiązał poseł PO, to wojewoda pomorski mianowany przez rząd PiS, krytykowany między innymi za wypowiedź po nawałnicy, jaka w sierpniu 2017 roku nawiedziła jego region. - Do zbierania gałęzi, do zamiatania liści nie będziemy wzywać wojska - mówił wtedy Drelich.

Oglądaj
Mariusz Witczak komentuje zmiany w ratownictwie medycznym
Wideo: tvn24 Mariusz Witczak komentuje zmiany w ratownictwie medycznym

"Wydłuży się czas dojazdu"

Była premier i była minister zdrowia, wiceprzewodnicząca PO Ewa Kopacz, zwróciła uwagę na to, że "czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego jest ogromnie ważny w wielu chorobach". - Ten czas będzie decydował o życiu. Jeśli zespołów będzie mniej, sprzętu będzie mniej, obsady karetek będzie mniej, to jest wiadomą rzeczą, że wydłuży się czas dojazdu - przekonywała.

Jej zdaniem nowe przepisy "narażają Polaków na to, że dostaną pomoc zdecydowanie później niż do tej pory otrzymywali".

Oglądaj
Ewa Kopacz o upaństwowieniu ratownictwa medycznego
Wideo: tvn24 Ewa Kopacz o upaństwowieniu ratownictwa medycznego

"Państwo musi sobie poradzić"

Ustawę poparli posłowie opozycyjnego PSL.

- Trzeba słuchać tych, którzy funkcjonują w tym systemie. Jeżeli (ratownicy - red.) tłumaczą to dobrem pacjentów, że to będzie dostęp gwarantowany i pacjenci na tym skorzystają, to my idziemy tą drogą. Poszliśmy za głosem środowiska medycznego - tłumaczył Jakub Stefaniak, rzecznik PSL.

- Państwo musi sobie poradzić. (...) Nie ma możliwości, żeby ci którzy dzisiaj rządzą, zamiast na karetki przeznaczali pieniądze na swoje gigantyczne nagrody - dodał Stefaniak.

Oglądaj
Jakub Stefaniak komentuje zmiany w ratownictwie medycznym
Wideo: tvn24 Jakub Stefaniak komentuje zmiany w ratownictwie medycznym

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Zamachowiec samobójca zdetonował w sobotę w stolicy Afganistanu Kabulu ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 15 osób, jest też wielu rannych. Ofiary śmiertelne to dziesięciu cywilów i pięciu policjantów. Do zamachu doszło przed wejściem do jednego z lokali wyborczych. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Brukseli, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »