tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dwa weta prezydenta

Na żywo

Kaczyński: niszczyliście mojego brata, zamordowaliście, jesteście kanaliami

Właśnie pojawiły się
nowe informacje - pokaż

We wtorek po godzinie 23.30 Sejm rozpoczął II czytanie poselskiego projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewidziano trzyminutowe wystąpienia przedstawicieli poszczególnych klubów. Przed Sejmem zgromadzili się przeciwnicy ustawy, którzy przemieścili się tu sprzed Pałacu Prezydenckiego. Skandują m.in. "wolność, równość, demokracja!". Odśpiewano też hymn narodowy.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): chcecie rozmawiać, to rozmawiajcie, złożyliśmy ponad tysiąc poprawek.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) wróciła na mównicę, by dokończyć swoje przemówienie: chciałabym podziękować tym ludziom, którzy idą pod Sejm. Są prawdziwymi patriotami!

Posłowie opozycji skandują: "precz z Kaczorem!"

W Sejmie zapanował chaos, zarządzono trzyminutową przerwę na uspokojenie emocji.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): wiemy, po co wam sądy, jako narzędzie politycznej zemsty. Pod Sejm idą tysiące obywateli, którzy chcą żyć w normalnym kraju. Protestują przeciw temu, że PiS w nocy niszczy polską demokrację!

Prezes PiS Jarosław Kaczyński: wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich moim świętej pamięci bratem. Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami

Borys Budka (PO): nie ma żadnej reformy, jest jedno wielkie kłamstwo i manipulacja. Mentalnie państwo tkwicie w PRL

Stanisław Piotrowicz (PiS): prezydent a nie Ministerstwo Sprawiedliwości określi regulamin urzędowania Sądu Najwyższego, to prezydent wskaże też, którzy sędziowie zostaną w składzie SN

Stanisław Piotrowicz (PiS): zdecydowana większość tych poprawek to poprawki o charakterze legislacyjnym

W Sejmie rozpoczęło się drugie czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym

Do protestujących wyszli liderzy opozycji parlamentarnej, między innymi Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru.

 

Oglądaj
Protest pod Sejmem przeciwko reformie sądownictwa PiS
Wideo: tvn24 Protest pod Sejmem przeciwko reformie sądownictwa PiS

W Sejmie trwa przerwa w obradach, którą wicemarszałek Ryszard Terlecki ogłosił po zakończeniu głosowań.

Zaplanowana pierwotnie na 10 minut przerwa w posiedzeniu, która miała się zakończyć około godziny 23, przedłuża się.

Ryszard Petru (Nowoczesna) do protestujących pod Sejmem: będziemy walczyć całą noc, ale mieliśmy świadomość tego, że mamy formalnie rzecz biorąc mniej głosów niż oni, w związku z tym będziemy wydłużać obrady.

- To jest początek, wszystko przed nami. Liczymy się z tym, że dziś będziemy całą noc w Sejmie, ale będziemy z wami, będziemy silni waszą siłą, jutro będziemy pod Pałacem Prezydenckim wieczorem, będziemy tam wszyscy, będzie cała Warszawa.

Po godzinie 22 protestujący przeszli sprzed Pałacu Prezydenckiego pod Sejm. Skandują między innymi "wolność, równość, demokracja!". Odśpiewano też hymn narodowy. Do protestujących wyszli liderzy sejmowej opozycji.

Według nieoficjalnych informacji PAP, poprawki do projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym mają pojawić się w czasie drugiego czytania w Sejmie.

Wpis marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego na Twitterze po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą
Kolejny tweet Krzysztofa Szczerskiego


Wpis szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego na Twitterze

 
 

Protestujący przeciw ustawom dotyczącym zmian w sądownictwie spod Pałacu Prezydenckiego zmierzają w kierunku Sejmu.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek (PiS): pan prezydent sam podejmuje decyzje, nie wszystko musimy uzgadniać, i my to szanujemy.

- Jesteśmy zdeterminowani, by przeprowadzać szeroką reformę sądownictwa.

W Pałacu Prezydenckim, pod którym protestują ludzie, trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Protestujący domagają się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania ustaw o sądownictwie.

 

Oglądaj
Protest przed Pałacem Prezydenckim. "Chcemy weta"
Wideo: tvn24 Protest przed Pałacem Prezydenckim. "Chcemy weta"

Źródło: tvn24 Tłum na Krakowskim Przedmieściu

Źródło: tvn24 Protest pod Pałacem Prezydenckim

Pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu zebrał się tłum protestujących przeciwko reformie sądownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Ludzie skandują: "Chcemy weta!"

O godzinie 21 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim. Tematem spotkania jest reforma wymiaru sprawiedliwości.

Michał Kamiński (Unia Europejskich Demokratów): trzeba protestować, trzeba pokazać, że nie jesteśmy ciemnym ludem, jak chce tego Prawo i Sprawiedliwość, tylko jesteśmy wolnym narodem. Wolny naród to są Polacy i wolny naród wygra.

Bogdan Borusewicz w programie "Kropka nad i" TVN24: z tych ustaw nie wyniknie, że sądy będą działały sprawniej.

Stanisław Tyszka (Kukiz'15): Bardzo się cieszymy, że pan prezydent nas posłuchał.

Stanisław Tyszka (Kukiz’15) o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy: to jest bardzo pozytywny krok.

Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego) w programie "Kropka nad i" TVN24 o oświadczeniu Andrzeja Dudy: nie wiemy, czy prezydent postępuje zgodnie ze szlachetnymi intencjami czy prowadzi jakąś grę. Mi się wydaje, że prowadzi grę.

Prof. Jan Zimmermann (Uniwersytet Jagielloński, promotor pracy doktorskiej prezydenta Andrzeja Dudy) w programie "Kropka nad i" TVN24: dokonuje się niszczenie polskiego sądownictwa. To godzi w polską demokrację, godzi w polski ustrój.

Prof. Ewa Łętowska (sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku) w programie "Fakty po Faktach" TVN24: jeżeli dobiegną do końca te głosowania, wygaśnie państwo prawa.

Premier Beata Szydło: to jest projekt, który przywraca wymiar sprawiedliwości obywatelom! I to jest program Prawa i Sprawiedliwości!

Premier Beata Szydło: sprawiedliwość społeczna jest celem, który nam przyświeca. Polacy oczekują sprawiedliwego wymiaru sprawiedliwości i my to przywrócimy. Naprawimy wasze błędy!

Premier Beata Szydło: te zmiany zaproponowane w reformie wymiaru sprawiedliwości mają przede wszystkim powodować, że ludzie będą czuć się bezpiecznie. PiS stanęło po stronie ludzi

Premier Beata Szydło w Sejmie: PiS jest konsekwentne w przeprowadzeniu reformy sprawiedliwości i przeprowadzimy ją do końca. Dziś wymiar sprawiedliwości stoi po stronie korporacji, a ma stać po stronie ludzi

Sejm przyjął wniosek o niezwłocznym przystąpieniu do drugiego czytania projektu ustawy o SN

Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu ustawy w I czytaniu

Borys Budka (PO) do Beaty Szydło: czy pani premier będzie mogła patrzeć w lustro, po tym, jak po raz kolejny oszukacie Polaków? Wyprowadzacie Polskę z Unii Europejskiej i pani osobiście jest za to odpowiedzialna!

W Sejmie przegłosowano wniosek o przejście do porządku dziennego

Ryszard Terlecki (PiS): zgodnie z oczekiwaniami sali, zgłaszam oficjalny wniosek o przejście do porządku dziennego

Marek Borowski w "Faktach po Faktach" TVN24 o tempie pracy nad ustawą: PiS, wbrew deklaracjom, absolutnie nie chce nikogo słuchać. Dłuższe procedowanie nad ustawą ujawniłoby jej luki.

Arkadiusz Mularczyk (PiS): nikt w Sejmie nie spodziewał się tej inicjatywy pana prezydenta.

- Pan prezydent miał prawo do zgłoszenia takiej inicjatywy, myślę, że będzie bardzo poważnie potraktowana, Sejm powinien się nad nią pochylić.

Premier Beata Szydło: dla mnie najważniejsze jest to, by odbyła się reforma wymiaru sprawiedliwości, bo na to czekają Polacy. Prezydent zgłosił swoją propozycję, uważam, że parlament ją rozważy.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS): o godzinie 19:30 głosowania w sprawie wniosków: o odrzucenie projektu ustawy o SN oraz o skierowanie tego projektu do II czytania bez odsyłania do komisji.

Przedstawiciel wnioskodawców Andrzej Matusiewicz (PiS) wniósł do Sejmu o bezzwłoczne przejście do II czytania projektu ustawy o SN, bez odsyłania go do komisji.

Konferencja Nowoczesnej

 

Oglądaj
Petru o prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o KRS
Wideo: tvn24 Petru o prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o KRS

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna): za chwilę złożę na ręce pana marszałka pismo z prośbą o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Ta dzisiejsza debata już nie ma sensu. Warto wrócić do rozmowy o prawdziwej reformie sądów jesienią

Ryszard Petru (Nowoczesna): obawiamy się, że PiS zignoruje głos prezydenta i będzie kontynuować  prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym

Wpis  SSP Iustitia Judges na Twitterze

Beata Mazurek (rzeczniczka PiS): propozycja pana prezydenta nie była uzgodniona z Prawem i Sprawiedliwością. Nie mówimy tej inicjatywie "nie".

Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski w programie "Tak jest" TVN24: to wygląda na pierwsze upodmiotowienie pana prezydenta.


- Przypuszczam, że prezydent ocenił, że te rozwiązania są tak nadzwyczajne, że nie chciał brać odpowiedzialności za ich kształt.


- Cieszę się z tej decyzji. Chciałbym, żeby pan prezydent w niej wytrwał.

Konferencja PSL w Sejmie

 

Oglądaj
Kosiniak-Kamysz: pan prezydent wszedł do gry
Wideo: tvn24 Kosiniak-Kamysz: pan prezydent wszedł do gry

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL): dziś od rana w Sejmie trwa festiwal obłudy PiS. Pan prezydent wszedł do gry. Nie wpadamy w euforię po decyzji prezydenta. Potrzebne jest pilne wstrzymanie prac nad ustawą o Sądzie Najwyższym.

Konferencja Platformy Obywatelskiej w Sejmie

 

Oglądaj
PO: z ulgą przyjmujemy aktywność prezydenta
Wideo: tvn24 PO: z ulgą przyjmujemy aktywność prezydenta

Grzegorz Schetyna (PO): z ulgą i uznaniem przyjmujemy aktywność prezydenta Dudy. Liczymy na jego zaangażowanie.

Konferencja Kukiz'15 w Sejmie

 

Oglądaj
Kukiz: prezydent stanął ponad interesem partyjnym
Wideo: tvn24 Kukiz: prezydent stanął ponad interesem partyjnym

Paweł Kukiz: klub Kukiz’15 bardzo serdecznie dziękuje panu prezydentowi

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (PiS) pytany o oświadczenie prezydenta: ja przedstawiam tylko stanowisko rządu, jest pozytywne

Konferencja Nowoczesnej w Sejmie

 

Oglądaj
"Większość 3/5 jest to tak naprawdę koalicja PiS-u z Kukizem"
Wideo: tvn24 "Większość 3/5 jest to tak naprawdę koalicja PiS-u z Kukizem"

Ryszard Petru (Nowoczesna): zobaczymy, jakie będą kolejne kroki, nie chwalmy dnia przed zachodem

Ryszard Petru (Nowoczesna) podczas briefingu prasowego: uważam, że w tej sytuacji nie ma sensu kontynuować prac Sejmu nad tym projektem

Prezydent Andrzej Duda: zgłosiłem dziś do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o KRS.

Całe wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy

 

Oglądaj
Całe wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy
Wideo: tvn24 Całe wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy

Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy:

- Chcę powiedzieć jedno. Mam pełną świadomość, że Polacy nie są zadowoleni z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i wymaga on zmian. Musi się zmienić mentalność wielu sędziów. Sędziowie nie są najważniejszą kastą.

- Wymiar sądownictwa wymaga mądrych reform. Reforma Sądu Najwyższego powinna być przeprowadzona mądrze i spokojnie.

 

Oglądaj
Andrzej Duda: nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym
Wideo: tvn24 Andrzej Duda: nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym

Henryka Krzywonos-Strycharska (PO): co wy szykujecie swoim dzieciom, wnukom i sobie? Będziecie żałowali dzisiejszego dnia, jeśli to podpiszecie! Nie będziecie mogli patrzeć w lustro

Zofia Czernow (PO): to ustawa ustrojowa, wymaga szerszych konsultacji. Ten projekt jest szkodliwy dla każdego Polaka.

Joanna Frydrych (PO): jeśli ta ustawa wejdzie w życie to z prawnego punktu widzenia będziemy mieli dwóch I prezesów Sądu Najwyższego

Konrad Głębocki (PiS): totalna opozycja dzisiaj jest totalnie histeryczna. Kiedy państwo w końcu zaczną prowadzić normalną dyskusję?

Waldemar Buda (PiS): sędzia powinien być jak żona Cezara. Eliminowanie czarnych owiec to budowanie zaufania do środowiska

Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna): suweren nie chce upolitycznienia sądów

Krystyna Szumilas (PO): tu powinni siedzieć minister Ziobro i pani premier.

Cezary Grabarczyk (PO): PiS chce zmusić do abdykacji prezydenta. Ta ustawa odbiera mu kompetencje, to zamach na uprawnienia prezydenta

Marek Matuszewski (PiS): Polacy nie są zadowoleni z sądownictwa. Reforma sądownictwa jest priorytetem, by uzdrowić polskie państwo, a elity się temu sprzeciwiają

Tomasz Szymański (PO): skandalem jest, że ławy rządowe świecą pustkami

Joanna Borowiak (PiS): tylko środowisko sędziowskie jest sędzią we własnej sprawie

Mariusz Witczak (PO): dlaczego uczciwie nie nazwaliście tej ustawy: "Jak rządzić i nie oddać władzy"?

Ryszard Petru (Nowoczesna): na tym ma polegać sądownictwo, że wasi znajomi są bezpieczni?

Sylwester Tułajew (PiS): wprowadzenie Izby Dyscyplinarnej jest absolutnie konieczne

Maria Małgorzata Janyska (PO): stosujecie siłowe rozwiązania.

Józefa Szczurek-Żelazko (PiS): zmiany w Sądzie Najwyższym muszą nastąpić.

Elżbieta Stępień (Nowoczesna): dlaczego pod tym projektem nie ma podpisów Kaczyńskiego, Brudzińskiego, Błaszczaka?

Paweł Kobyliński (Nowoczesna): gdzie odbywały się prace nad tym projektem i czy to przypadkiem nie było Ministerstwo Sprawiedliwości?

Mirosława Nykiel (PO): wraz z przegłosowaniem tej ustawy stracimy wolność

Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna): jesteście grabarzami polskiej konstytucji

Marzena Okła-Drewnowicz (PO): dlaczego Jarosław Kaczyński depcze dziedzictwo swojego brata?

Marek Sowa (Nowoczesna): chcecie mieć każdego, kto stanie na drodze państwa PiS z głowy

Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna): Jarosław Kaczyński jak zwykle schował się za plecami swoich ofiar i nie podpisał tego projektu. Sąd Najwyższy został dziś właściwie pogrzebany

Mirosław Pampuch (Nowoczesna): Wprowadzacie do wymiaru sądownictwa chaos

Zbigniew Konwiński (PO): W tej ustawie chodzi o bezkarność polityków PiS

Paweł Pudłowski (Nowoczesna): widzę uchwały, które są wprowadzane bez konsultacji, w ostatniej chwili. Odgradzacie się od społeczeństwa kordonem policji

Michał Szczerba (PO) zaprezentował reprodukcję obrazu Jana Matejki: niech tam się odnajdzie pan poseł Kaczyński

Robert Kropiwnicki (PO): za to kiedyś odpowiecie

Robert Kropiwnicki (PO): chcecie mieć swoje sądownictwo, jesteście barbarzyńcami w państwie prawa

Robert Kropiwnicki (PO): zmiany są pozorne, bo chcecie wprowadzić za sędziów swoich misiewiczów

Iwona Arent (PiS): czy demokracja jest wtedy kiedy władzę mają sędziowie i nikt nie jest w stanie ich kontrolować?

Iwona Arent (PiS): suwerenem jest naród, nie konstytucja

Scheuring-Wielgus (Nowoczesna): robicie wszystko, abyśmy mieli przesłanki do tego, żeby zdelegalizować waszą partię

Krzysztof Gadowski (PO): ilu jest prokuratorów i sędziów postkomunistycznych, których chcecie zwolnić?

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna): monowładza jednej partii nie powinna stać się zastępstwem dla demokracji

Tomasz Nowak (PO): sędziowie mają się bać

Tomasz Nowak (PO): Sąd PiS ma być po prostu tendencyjny

Bejda (PSL): W jaki sposób Polacy bardziej będą zadowoleni z tego, że sądy będą sądziły szybciej i sprawiedliwiej? Ta ustawa dotyczy tylko kadr.

Meysztowicz (Nowoczesna): mam nadzieję, że posłowie PiS, którzy skończyli prawo, po głosowaniu za tą ustawą przestaną używać swoich tytułów naukowych

Trzaskowski (PO): w treści nie ma ani jednego przepisu, który usprawniłby polskie sądownictwo

Monika Rosa (Nowoczesna): na to, żeby być przyzwoitym nigdy nie jest za późno

O 17.30 oświadczenie prezydenta Dudy przed spotkaniem z marszałkami Sejmu i Senatu

Marcin Kierwiński (PO): każdego dnia wyprowadzacie nas z UE i zbliżacie nas do Rosji


Witold Czarnecki (PiS): gdzie byliście, gdy pan sędzia Milewski ustalał dogodny dla Tuska termin rozprawy?

Niesiołowski (UED): czy macie zamiar zamykać przeciwników już w wakacje czy chwilę po wakacjach?

Oglądaj
"Czy macie zamiar zamykać przeciwników już w wakacje?" Niesiołowski pyta posła sprawozdawcę
Wideo: tvn24 "Czy macie zamiar zamykać przeciwników już w wakacje?" Niesiołowski pyta posła sprawozdawcę

Krystian Jarubas (PSL): pytanie do prezesa Kaczyńskiego - co sprawiło, że tak bardzo ufa ministrowi Ziobrze? Nie boi się pan, że i pana może wsadzić za kratki?

Adam Szłapka (Nowoczesna): zmierzamy do dyktatury, do autorytaryzmu, Sejm dziś obraduje jak oblężona twierdza

Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15): moi wyborcy też chcą zmiany wymiaru sprawiedliwości, ale nie mam szans skonsultować z nimi tego projektu

Nitras (PO): niezależne sądy popełniają błędy, ale lepszego systemu nikt nie wymyślił

Zgorzelski (PSL): na całym świecie bycie sędzią SN to ukoronowanie kariery, a może wystarczy wpisać w projekcie, że wystarczy, żeby był członkiem PiS


Kornel Morawiecki (WiS): my jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby zmieniać organizację SN

Kornel Morawiecki (WiS): Sąd Najwyższy odpowiada za niesprawiedliwości, krzywdy, które wyrządził prostym ludziom i narodowi

Paszyk (PSL): proszę wskazać rozwiązania, które mają szanse przyczynić się do odmiany wydajności polskiego sądownictwa

Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): zastanówcie się co robicie, ta ustawa to katastrofa dla Polski

Apel (Kukiz'15): to nie jest reforma sądownictwa, to jest tylko wymiana kadrowa

Apel (Kukiz'15): ta ustawa nie zmieni nic dla obywateli w sądach

Tomczyk (PO): polski parlament nie musi być miejscem hańby

Tomczyk (PO): każdy z państwa będzie odpowiadał za swoją decyzję i swoje głosowanie

Ewa Tomaszewska (PiS): czy w dzisiejszym stanie prawnym są w SN sędziowie, którzy nigdy wcześniej nie orzekali, zanim weszli do SN?

Marszałek przypomniał, że Sejm przegłosował wniosek o godzinną przerwę i zdecydowano o przejściu niezwłocznie do punktu dziennego obrad

Barbara Dolniak (Nowoczesna) popiera wniosek o przerwę w imieniu klubu Nowoczesna

Kidawa-Błońska (PO): nie przypominam sobie, żeby jakikolwiek marszałek w ciągu ostatnich lat odmówił przerwy

Kidawa-Błońska (PO) wnosi o godzinę przerwy

Bodnar (RPO): ustawy tego typu będą prowadziły do podważenia prawa do rzetelnego procesu

Bodnar (RPO): nie mam wątpliwości, że przepis o przejściu sędziów SN w stan spoczynku po wejściu ustawy jest niekonstytucyjny

Bodnar (RPO): podzielam pogląd, że nie wszystko działa tak jak powinno w wymiarze sprawiedliwości


Marszałek: informuję, że jesteśmy w punkcie porządku dziennego i przeszliśmy niezwłocznie do punktu, jaki jest przed nami, zgodnie z decyzją Sejmu

Meysztowicz: proszę o dostarczenie opinii, m.in. Biura Analiz Sejmowych, w sprawie tej ustawy

Wniosek formalny o przerwę zgłasza poseł Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna)

Marszałek: zostało przegłosowane niezwłoczne przejście do tego punktu

Petru, lider Nowoczesnej, wnosi o godzinę przerwy

Marszałek wyłączył posłance mikrofon mówiąc, że nie był to wniosek formalny

Hennig-Kloska (Nowoczesna): proszę o zmianę sposobu prowadzenia obrad

Nitras: proszę o przerwę i zmianę sposobu prowadzenia obrad

Nitras: jesteśmy pod prawdziwą presją, są restrykcje w wejściu do Sejmu, policja bywa agresywna w stosunku do posłów

Marszałek: marszałek zwrócił się z prośbą do policji wskutek zapowiedzi łamania prawa

Mieszkowski (Nowoczesna): składam wniosek w sprawie wezwania do Sejmu ministra Błaszczaka, żeby wyjaśnił, czemu polski Sejm obraduje pod pręgierzem policji

Janusz Sanocki (niezrzeszony): apeluję do pana prezydenta, żeby zawetował te wszystkie trzy ustawy

Oglądaj
"Pan Ziobro to zagrożenie większe niż milion islamskich uchodźców"
Wideo: tvn24 "Pan Ziobro to zagrożenie większe niż milion islamskich uchodźców"

Janusz Sanocki (niezrzeszony): proszę o odwołanie pana Ziobry

Janusz Sanocki (niezrzeszony): ustawa do wyrzucenia

Janusz Sanocki (niezrzeszony): pan Ziobro to jest zagrożenie większe niż milion muzułmańskich uchodźców

Janusz Sanocki (niezrzeszony): wrzucanie takiej ważnej ustawy w nocy to niepoważne traktowanie posłów

Ireneusz Zyska (Wolni i Solidarni): ta władza ma do tego prawo, oceniając stan wymiaru sprawiedliwości, który jest fatalny

Ireneusz Zyska (Wolni i Solidarni): Dlaczego na reformę wymiaru sprawiedliwości musieliśmy czekać aż 28 lat? Ta zmiana jest spóźniona, ale bardzo potrzebna.

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym »

Oglądaj
PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym
 • Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłegoGowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko...
 • Jaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na konsultacje w sprawie nowych ustawJaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na...
 • "Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie ma wiele do stracenia""Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie...
 • Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój kot"Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój...
 • "Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew""Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew"
 • "Mamy eksplozję demokracji""Mamy eksplozję demokracji"
 • Jacek Santorski o demokracjiJacek Santorski o demokracji
 • "Trafna analiza polityczna""Trafna analiza polityczna"
 • Ziobro: liczę na odważną decyzję prezydentaZiobro: liczę na odważną decyzję prezydenta
 • Ziobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafneZiobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafne
 • Ziobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa nuta hipokryzjiZiobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa...
 • Ziobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na przełomie marca i kwietniaZiobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na...
 • Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem
 • Schetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów powszechnych wracaSchetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów...
 • Timmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmyTimmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmy
 • Timmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcjęTimmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcję
 • Timmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie problemów w ciągu miesiącaTimmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie...
 • Ryszard Terlecki skomentował wpis Patryka JakiegoRyszard Terlecki skomentował wpis Patryka Jakiego
 • "Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam""Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam"
 • Petru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicyPetru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicy
Wideo: tvn24 Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłego

Kamiński: prawdę o was Polska pozna, prawo was rozliczy i sprawiedliwość was dopadnie

Kamiński: nawet jeśli w tej izbie przegramy, to nie przegramy w urnach wyborczych

Kamiński: tak obwarowanego Sejmu nie pamiętam, boicie się suwerena

Kamiński: nie macie prawa mieć wszystkiego, Polska nie należy do was

Kosiniak-Kamysz (PSL): te zmiany są dla partii panów, a nie dla obywateli, a dla nich powinny być

Kosiniak-Kamysz (PSL): nie wolno przez pryzmat czarnej owcy oceniać całego stada

Kosiniak-Kamysz (PSL): mogliście stać się reformatorami polskiego sądownictwa, a staliście się jego katami w masce sprawiedliwości

Kosiniak-Kamysz (PSL): ta ustawa nie jest dla Polaków, jest dla bezpieczeństwa władzy

Kosiniak-Kamysz (PSL): potrzebne są prawdziwe zmiany, a nie obłuda, którą sączycie od rana

Dolniak (Nowoczesna): ta ustawa to ostateczny koniec niezależnego sądownictwa

Dolniak (Nowoczesna): sprawozdania w sprawie działalności SN przyjmowaliście bez zastrzeżeń, nie chodzi o kwestie merytoryczne

Barbara Dolniak (Nowoczesna): do pełnego podporządkowania wymiaru sprawiedliwości potrzebujecie już tylko Sądu Najwyższego

Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): nie chciałabym, aby jakikolwiek polityk miał władzę nad Sądem Najwyższym, bo to gwarancja nadużyć

Jachnik (Kukiz'15): nie będziemy brać udziału w tej hucpie

Jachnik (Kukiz'15): wymiar sprawiedliwości w Polsce pochodzi od Unii Wolności

Jachnik (Kukiz'15): nie będziemy popierać tego projektu

Jachnik: patrzę z zażenowaniem na tę dyskusję, potraficie się tylko przerzucać kto jest winien, pytam - co mają z tego obywatele?

Macierewicz: gdyby jedna z tych osób, które teraz ośmielają się znieważać mnie próbowały zrobić cokolwiek na rzecz polskich robotników i przeciw Sowietom w PRL to wtedy moglibyście to krzyczeć

Oglądaj
"Pod sąd!", "KGB!", "Do Putina!" Macierewicz mówi o "bezczelnych kłamstwach"
Wideo: tvn24 "Pod sąd!", "KGB!", "Do Putina!" Macierewicz mówi o "bezczelnych kłamstwach"

Okrzyki "do Putina!"

Przemawia poseł PiS i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz

Budka do PiS-u: zabójcy polskiej demokracji

Oglądaj
"Nie ma żadnej reformy, jest skrajne upolitycznienie sądów"
Wideo: tvn24 "Nie ma żadnej reformy, jest skrajne upolitycznienie sądów"

Budka: depczecie własne autorytety

Budka: Lech Kaczyński, gdyby żył, nie pozwoliłby na to

Budka: Polacy doskonale widzą, że jedynym celem PiS jest zagwarantowanie bezkarności partyjnym kolesiom

Budka: minister sprawiedliwości prowadzi osobistą vendettę

Budka: dla was autorytetem jest prokurator stanu wojennego

Budka: dla Polaków nie macie żadnej oferty poza demagogią, populizmem i kłamstwem

Budka (PO): boicie się wolnych wyborów, boicie się tego, że suweren zdenerwowany waszymi oszustwami powie wam "nie" w wyborach

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym »

Oglądaj
PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym
 • Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłegoGowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko...
 • Jaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na konsultacje w sprawie nowych ustawJaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na...
 • "Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie ma wiele do stracenia""Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie...
 • Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój kot"Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój...
 • "Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew""Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew"
 • "Mamy eksplozję demokracji""Mamy eksplozję demokracji"
 • Jacek Santorski o demokracjiJacek Santorski o demokracji
 • "Trafna analiza polityczna""Trafna analiza polityczna"
 • Ziobro: liczę na odważną decyzję prezydentaZiobro: liczę na odważną decyzję prezydenta
 • Ziobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafneZiobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafne
 • Ziobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa nuta hipokryzjiZiobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa...
 • Ziobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na przełomie marca i kwietniaZiobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na...
 • Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem
 • Schetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów powszechnych wracaSchetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów...
 • Timmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmyTimmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmy
 • Timmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcjęTimmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcję
 • Timmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie problemów w ciągu miesiącaTimmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie...
 • Ryszard Terlecki skomentował wpis Patryka JakiegoRyszard Terlecki skomentował wpis Patryka Jakiego
 • "Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam""Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam"
 • Petru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicyPetru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicy
Wideo: tvn24 Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłego

Piotrowicz: nie cofniemy się ani o krok

Oglądaj
Piotrowicz: nie cofniemy się ani o krok
Wideo: tvn24 Piotrowicz: nie cofniemy się ani o krok

Piotrowicz: chcemy się pozbyć sędziów o takiej mentalności, którzy uważają, że suwerenem jest konstytucja, oni występują przeciwko interesom państwa, narodu

Piotrowicz: wspieracie sądy dlatego, żeby was uchroniły przed odpowiedzialnością

Piotrowicz: popieracie odejście od demokracji na rzecz sędziokracji


Piotrowicz: obywatele naciskają na nas - ani kroku do tyłu

Piotrowicz: pokazaliście, że głos obywateli dla was nic nie znaczy, pokazaliście to wtedy, kiedy wbrew woli obywateli chcieliście sprowadzać imigrantów

Piotrowicz: czy może być większym zaszczytem, gdy znieważają mnie ludzie, którzy godzą w demokrację, którzy pod rękę demonstrują z funkcjonariuszami służb PRLowskich?

Oglądaj
Opozycja: precz z komuną! Piotrowicz: te zniewagi to dla mnie wielki zaszczyt
Wideo: tvn24 Opozycja: precz z komuną! Piotrowicz: te zniewagi to dla mnie wielki zaszczyt

Okrzyki "przecz z komuną!"

Przemawia poseł PiS Stanisław Piotrowicz

Tomczyk: Sejm staje się dziś zakładnikiem ministra Błaszczaka

Cezary Tomczyk (PO) składa wniosek formalny o odroczenie posiedzenia Sejmu o tydzień


Święcicki: zgłaszam wniosek formalny o przerwanie debaty do jutra, abyśmy mogli zapoznać się z opiniami, które wpłynęły dziś lub mają wpłynąć

Rozpoczęły się 5-minutowe wystąpienia. Przemawia poseł PO Marcin Święcicki.

Ziobro: nam nie chodzi o słowa, tylko o czyny - zmienimy polski wymiar sprawiedliwości

Ziobro: sprawny wymiar sprawiedliwości leży w interesie nas wszystkich

Ziobro: warto nie tylko zgłaszać krytyczne uwagi wobec chcących wprowadzić zmiany, ale też warto wsłuchać się we własne środowisko

Oglądaj
Ziobro: zgłoście własne poprawki, część będziemy gotowi poprzeć
Wideo: tvn24 Ziobro: zgłoście własne poprawki, część będziemy gotowi poprzeć

Ziobro: Monteskiusz się w grobie by przewrócił, jakby usłyszał, że sędziowie sami się powołują

Ziobro: obiecywaliśmy, że tę zmianę przeprowadzimy i to konsekwentnie robimy, o szczegółach jesteśmy gotowi rozmawiać
Ziobro: nie ma sprawiedliwości bez uczciwości, bez etyki i temu służy Izba Dyscyplinarna, aby przywrócić etykę na odpowiedni poziom

Oglądaj
Ziobro: to nie posłowie kradli wiertarki, kiełbasy i spodnie
Wideo: tvn24 Ziobro: to nie posłowie kradli wiertarki, kiełbasy i spodnie

Ziobro: dziś jest obrona oblężonej twierdzy

Ziobro: Izba Dyscyplinarna ma oczyszczać środowisko z sędziów, którzy są czarnymi owcami

Ziobro: nastąpił upadek wartości etycznych

Ziobro: proces wielkiej niesprawiedliwości dział się na oczach i z udziałem sędziów

Ziobro: może to jest nasza wina, że ścigamy skorumpowanych, ale ja chcę być tak winny

Ziobro: ten Sąd Najwyższy kompletnie zawodzi

Ziobro: pani prezes Gersdorf nie jest w stanie wyprowadzić wniosków, że jest problem z moralnością sędziów

Ziobro: lepiej dyskutować niż toczyć boje na ulicy, spierać się na placach i zdzierać gardło

Głos zabiera minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Bodnar: to co budzi mój niepokój to to, że projekt nie jest poddany konsultacjom społecznym, wprowadzane są też ograniczenia co do wstępu na posiedzenia komisji, nie ma też woli zorganizowania wysłuchania publicznego

Oglądaj
Rzecznik Praw Obywatelskich o gwarancjach niezawisłości sędziowskiej
Wideo: tvn24 Rzecznik Praw Obywatelskich o gwarancjach niezawisłości sędziowskiej

Bodnar: to co budzi największe zaniepokojenie to to, że tego typu zmiany nie wprowadza się szybko, muszą być one przemyślane

Bodnar: proponowana w okresie przejściowym obsada stanowisk narusza niezawisłość sędziowską

Bodnar: Izba Dyscyplinarna będzie miała autonomię informacyjną, budżetową i kierowniczą, będzie miała także osobne zasady nagradzania tych sędziów. Rozwiązania te godzą w integralność organizacyjną SN

Bodnar: projektowanie rozwiązanie zmierza do podporządkowania SN władzy wykonawczej, godzi to w cały system ochrony praw człowieka

Bodnar: jeśli zmniejszy się o połowę liczbę sędziów to nie można założyć, że Sąd będzie rozstrzygał bez zwłoki

Bodnar powiedział, że tylko na Węgrzech władza zdecydowała się zlikwidować Sąd Najwyższy tylko dlatego, by odwołać jego szefa

Adam Bodnar powiedział, że przyznanie ministrowi sprawiedliwości - przedstawicielowi władzy wykonawczej - dalekich kompetencji (zdecyduje mandaty których sędziów nie zostaną wygaszone), jest niezgodne z konstytucją. Wyjaśnił, że minister ma wyłącznie uprawnienia administracyjne, nie może zarządzać sędziami

Bodnar: jedynym celem nowelizacji jest usunięcie sędziów z Sądu Najwyższego

Bodnar stwierdził, że nie ma wątpliwości, że treść ustawy jest "niezgodna z konstytucją". Jego zdaniem wygaszenie mandatu sędziów jest złamaniem konstytucji. Ta mówi bowiem m.in. o nieusuwalności sędziów.

 

- Te gwarancje są po to, aby była zachowana niezawisłość sędziowska - powiedział Bodnar.

Bodnar powiedział, że ogromne znaczenie ma to, czy sądy są niezależne od władzy

Przed Sejmem występuje Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Zawistowski powiedział, że żaden z uchwalonych przez 2 lata projektów ustaw, które wyszły z Ministerstwa Sprawiedliwości, nie usprawnił funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, ani nie przyspieszył rozpatrywania jego prac

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym »

Oglądaj
PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym
 • Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłegoGowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko...
 • Jaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na konsultacje w sprawie nowych ustawJaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na...
 • "Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie ma wiele do stracenia""Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie...
 • Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój kot"Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój...
 • "Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew""Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew"
 • "Mamy eksplozję demokracji""Mamy eksplozję demokracji"
 • Jacek Santorski o demokracjiJacek Santorski o demokracji
 • "Trafna analiza polityczna""Trafna analiza polityczna"
 • Ziobro: liczę na odważną decyzję prezydentaZiobro: liczę na odważną decyzję prezydenta
 • Ziobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafneZiobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafne
 • Ziobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa nuta hipokryzjiZiobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa...
 • Ziobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na przełomie marca i kwietniaZiobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na...
 • Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem
 • Schetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów powszechnych wracaSchetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów...
 • Timmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmyTimmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmy
 • Timmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcjęTimmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcję
 • Timmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie problemów w ciągu miesiącaTimmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie...
 • Ryszard Terlecki skomentował wpis Patryka JakiegoRyszard Terlecki skomentował wpis Patryka Jakiego
 • "Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam""Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam"
 • Petru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicyPetru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicy
Wideo: tvn24 Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłego


Lider Razem na Twitterze:
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w liście do prezydenta Andrzeja Dudy wezwał Polskę do przestrzegania zasady praworządności i wartości Unii Europejskiej:

 
Projekt ustawy o SN w ewidentny sposób godzi w polską tradycję demokratycznego państwa prawnego - powiedział w Sejmie przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski. Według niego, proponowane przepisy są niezgodne z konstytucją i ograniczają uprawnienia prezydenta.

 

Sejm przeprowadza we wtorek pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

- Projekt ustawy o SN, zmieniający w sposób zasadniczy sposób funkcjonowania sądu, w sposób ewidentny godzi w polską tradycję konstytucyjną, tradycję demokratycznego państwa prawnego - powiedział w Sejmie przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. W tym momencie na sali obrad rozległy się brawa.

 

Jak zaznaczył, projekt w "sposób oczywisty" jest niezgodny z konstytucją. Wskazał m.in. na możliwość skrócenia kadencji prezesa SN. - Nie można ustawą usunąć sędziego z urzędu. Kolejna kwestia wiąże się z przyznaniem ministrowi sprawiedliwości jakichś superkompetencji nadzorczych nad SN - mówił Zawistowski.

 

Według niego, projekt ogranicza uprawnienia prezydenta. - Chciałbym przypomnieć, że konstytucja nie powierza ministrowi sprawiedliwości jakichkolwiek kompetencji w powoływaniu sędziów do sprawowania urzędu. One są zastrzeżone wyłącznie dla prezydenta i prezydent może to zrobić na wniosek KRS - podkreślił.

 

Zdaniem Zawistowskiego, nie przedstawiono rzeczowych argumentów przemawiających za zmianami w działaniu sądownictwa. - Dokonywanie zmian ustrojowych, tak fundamentalnych, musiałoby się opierać o jakieś rzeczowe uzasadnienie, którego nie ma - powiedział.

 

Przekonywał, że zaproponowane zmiany nie przyśpieszą sprawności postępowania spraw w SN. - Trzeba stanowczo powiedzieć, że twierdzenia, że projektodawca ma na myśli poprawę funkcjonowania sądów i wprowadzenie reformy wymiaru sprawiedliwością, są zupełnie nieuzasadnione - ocenił.

 

Powiedział, że KRS o projekcie dowiedziała się w ubiegły piątek. - Na dzisiaj, ze względu na informacje, że projekt będzie procedowany w środę, zwołałem nadzwyczajne posiedzenie KRS. To przesunięcie terminu rozpoznawania projektu oznacza, że KRS nie będzie miała możliwości przedstawić swojej opinii zgodnie z przepisami prawa - ocenił Zawistowski.

Przekazanie tak istotnej władzy ministrowi sprawiedliwości prowadzi do kolizji z zasadami podziału i równowagi władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziów, przez co dochodzi do braku gwarancji prawa do sądu - ocenił Sąd Najwyższy w opinii do poselskiego projektu ustawy o SN.

 

W opublikowanym we wtorek komunikacie SN wskazano, że celem projektowanych przepisów jest "usunięcie większości obecnie orzekających sędziów SN pod pozorem zmian ustrojowych, o których mowa w art. 180 ust. 5 Konstytucji RP".

 

Zwrócono uwagę, że ustawa ma wprowadzić nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej, w którym szczególną rolę wyznaczono prezesowi i sędziom orzekającym w Izbie Dyscyplinarnej. "Model ten ma charakter represyjny i umożliwi np. pociąganie do odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, którzy nie będą respektowali orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (...) którego skład, jak i niezależność niewątpliwie może być obecnie kwestionowana" - ocenia SN.

 

Kolejnym celem projektu - jak wskazano w komunikacie - "jest istotne zwiększenie wpływu Ministra Sprawiedliwości na SN" oraz zmarginalizowanie "roli Prezydenta RP". Ponadto, zdaniem autorów opinii, "projektowana ustawa przyznaje także Ministrowi Sprawiedliwości uprawnienia, które dotychczas posiadał Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, w istocie umniejszając rolę tego ostatniego".

 

Odnosząc się do nowych kompetencji Ministra Sprawiedliwości do wskazania sędziów, którzy będą mogli nadal orzekać w Sądzie Najwyższym, autorzy opinii zaznaczyli, że "podsądny może mieć uzasadnione wątpliwości, czy sąd, którego skład zdeterminuje decyzja Ministra Sprawiedliwości, będzie niezależnie i bezstronnie orzekał w jego sprawie".

 

W opinii napisano, że we wspomnianym projekcie ustawy nie chodzi o reformę Sądu Najwyższego - który zdaniem autorów funkcjonuje sprawnie - ale "o wymianę kadrową sędziów i pracowników Sądu Najwyższego (...) przy jednoczesnym zachowaniu jak najdalej idącej kontroli władzy wykonawczej nad Sądem Najwyższym".

 

Autorzy dodają, że z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że "to Projektodawca jako jedyny ma wiedzę, co jest sprawiedliwe i to jego kryteria sprawiedliwości – aczkolwiek niewyrażone w ustawach – będą wiążące dla sędziów Sądu Najwyższego, który wymaga ukształtowania na nowo, by orzekał sprawiedliwie". Takie postawienie sprawy uznają oni za "nieracjonalne".

 

Sąd Najwyższy nie zgadza się bowiem z instrumentalnym wykorzystywaniem procesu legislacyjnego do doraźnych celów realizowanych przez władzę ustawodawczą i forsowaniem pod pozorem reformy zmian niemających nic wspólnego z dbałością o prawidłowe i sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości

opinia Sądu Najwyższego

 

"Projektowane unormowania przez przekazanie tak istotnej władzy Ministrowi Sprawiedliwości prowadzą do kolizji z zasadami podziału i równowagi władz (art. 10 ust. 1 Konstytucji RP), odrębności i niezależności sądów od innych władz (art. 173 Konstytucji RP), niezależności sądów i niezawisłości sędziów (art. 178 ust. 1 i 3 Konstytucji RP), przez co w efekcie dochodzi do braku gwarancji prawa do sądu (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP). Wewnętrzna spójność Konstytucji wyklucza taką jej wykładnię, która pozbawiałaby Sąd Najwyższy możliwości wypełniania jego zadań stwarzając możliwość arbitralnego oddziaływania na ten Sąd przez Ministra Sprawiedliwości" - czytamy w opinii SN.

 

Zdaniem SN, sprzeczne z konstytucją jest m.in. przerwanie kadencji prezesa SN. Podkreślono, że "konstytucyjnie rozpoczęta kadencja Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego nie może zostać przerwana przez przepis o randze ustawowej, regulujący przeniesienie w stan spoczynku".

 

W opinii zwrócono uwagę na wyeliminowanie procedury konkursowej na zwolnione stanowiska sędziów. Zaznaczono też, że Prezes Izby w sposób arbitralny będzie mógł wyznaczać składy orzekające do rozpoznania konkretnych spraw. Ustawa wprowadza podział SN na Izbę Prawa Publicznego, Izbę Prawa Prywatnego oraz Izbę Dyscyplinarną, co - zdaniem autorów - wpłynie na wydłużenie czasu rozpoznawania spraw.

 

SN zaapelował o nieprocedowanie projektu w takim kształcie. Według niego uchwalenie projektowanej ustawy powinno zostać poprzedzone szerokimi i rzetelnymi konsultacjami publicznymi, w tym ze środowiskiem sędziowskim.Zawistowski prezentuje w Sejmie projekt opinii KRS w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

Kancelaria Prezydenta: we wtorek wieczorem spotkanie prezydenta z marszałkami Sejmu i Senatu w sprawie ustaw dotyczących sądownictwa, a szczególnie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym

 

Jeszcze dziś wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu i Senatu w sprawie ustaw o sądownictwie, a szczególnie kwestii projektu ustawy o Sądzie Najwyższym

Krzysztof Szczerski, Kancelaria Prezydenta


Zawistowski zwrócił uwagę, że w ustawie znacząco obniżono wymagania dotyczące sędziów Sądu Najwyższego. Aplikować będzie mógł prokurator najniższego szczebla z zaledwie 10-letnim stażem. Szef KRS podkreślił, że obecnie około jedna trzecia sędziów SN ma tytuł profesorski


Zawistowski powiedział, że w ustawie nie ma ani jednego zapisu, który miałby usprawnić funkcjonowanie Sądu Najwyższego. Podkreślił, że środowiska prawnicze zgłaszały swoje uwagi, ale nikt ich nie chciał słuchać. Poza tym ustawa była pisana w "wielkiej tajemnicy, co jest niespotykane w żadnym państwie w Europie.

 

 

Stwierdzenie, że sędziowie nie chcą reformy, jest nieporozumieniem

Dariusz Zawistowski, szef KRS

Szef KRS podkreślił, że ustawa jest niezgodna z konstytucją. Podkreślił, że kadencja I prezes Sądu Najwyższego jest 6-letnia. Po drugie sędziowie są nieusuwalni, więc ich mandatu nie można wygasić. Po trzecie, niekonstytucyjne są wyjątkowe prerogatywy dla ministra sprawiedliwości, które odbierają uprawnienia prezydentowi

Zawistowski powiedział, że projekt ustawy godzi w zasadę demokratycznego państwa prawnego.

 

Nie ma państwa prawnego, w którym zasada niezawisłości sądów i trójpodziału władzy nie jest respektowana

Dariusz Zawistowski, szef KRS

Głos zabiera przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski

Prof. Gersdorf powiedziała, że I prezes Sądu Najnowszego powoływany jest na 6-letnią kadencję, której "nie można wzruszyć", co zapisano w konstytucji. Oświadczyła, że PiS "ustawami rujnuje ten najwyższy akt prawny"

Prof. Małgorzata Gersdorf oświadczyła, że posłowie nie mieli okazji zapoznać się z jej opinią dotyczącą reformy, bo została ona przesłana dzisiaj do Sejmu, przed początkowo planowanym na jutro pierwszym czytaniem


I prezes Sądu Najwyższego powiedziała, że zarzut opieszałości podnoszony przez PiS jest błędny

Gersdorf: moim zdaniem reforma Sądu Najwyższego to początek zmian w sądownictwie, również w sądach powszechnych


Wystąpienie I prezes Sądu Najwyższego jest zakłócane przez posłanki PiS

Gersdorf powiedziała, że ustawę przeprowadza się w trybie projektu poselskiego. Stwierdziła, że zachodzi podejrzenie, że ustawa została przygotowana przez ministerstwo, więc sposób procedowania "powinien być absolutnie inny" i mniej pospieszny.

Salę opuścił prezes Jarosław Kaczyński, część rządu i posłów PiS

Gersdorf powiedziała, że Sąd Najwyższy dotychczas nie miał okazji zabrać głos w sprawie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

Powiedziała, że "nie ma powodu likwidowania Sądu Najwyższego", ale Sąd Najwyższy był atakowany od 1,5-2 lat.

Zakończyło się I czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Głos zabiera I prezes Sądu Najwyższego Gersdorf

Przedstawiciel wnioskodawców przedstawia w Sejmie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym »

Oglądaj
PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym
 • Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłegoGowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko...
 • Jaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na konsultacje w sprawie nowych ustawJaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na...
 • "Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie ma wiele do stracenia""Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie...
 • Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój kot"Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój...
 • "Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew""Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew"
 • "Mamy eksplozję demokracji""Mamy eksplozję demokracji"
 • Jacek Santorski o demokracjiJacek Santorski o demokracji
 • "Trafna analiza polityczna""Trafna analiza polityczna"
 • Ziobro: liczę na odważną decyzję prezydentaZiobro: liczę na odważną decyzję prezydenta
 • Ziobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafneZiobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafne
 • Ziobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa nuta hipokryzjiZiobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa...
 • Ziobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na przełomie marca i kwietniaZiobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na...
 • Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem
 • Schetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów powszechnych wracaSchetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów...
 • Timmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmyTimmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmy
 • Timmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcjęTimmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcję
 • Timmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie problemów w ciągu miesiącaTimmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie...
 • Ryszard Terlecki skomentował wpis Patryka JakiegoRyszard Terlecki skomentował wpis Patryka Jakiego
 • "Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam""Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam"
 • Petru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicyPetru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicy
Wideo: tvn24 Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłego


O godz. 12 -  nadzwyczajne posiedzenie Naczelnej Rady Adwokackiej

 

14 - nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa

 

16.30 - konferencja prasowa z udziałem pierwszego prezesa Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf oraz prezesów Sądu Najwyższego

Nie wykluczam, że prace nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym zamkną się na bieżącym posiedzeniu Sejmu - powiedział we wtorek dziennikarzom poseł PiS, szef sejmowej komisji sprawiedliwości Nie wykluczam, że prace nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym zamkną się na bieżącym posiedzeniu Sejmu - powiedział we wtorek dziennikarzom poseł PiS, szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.

 

- Działamy w zgodzie z konstytucją, proszę zwrócić uwagę na to, że opozycja, kiedy krzyczy: "łamiecie konstytucję i łamiecie demokrację" nie używa żadnych argumentów, nie odnosi się do żadnych przepisów prawa, które rzekomo mielibyśmy naruszyć - powiedział Piotrowicz.

 

Pytany, czy "skracanie kadencji sędziów SN" jest konstytucyjne odpowiedział, że zgodne z konstytucją jest wygaszanie kadencji sędziów.

 

W razie zmiany ustroju sądów, w razie zmiany granic sądów wolno, podkreślam to słowo, bo to jest użyte wprost (w konstytucji - red.) sędziów skierować w stan spoczynku, z zachowaniem dotychczasowych uposażeń i nic innego, tylko to projekt proponuje

Stanisław Piotrowicz, PiS

 

- Dotychczas Sąd Najwyższy liczył bodajże 86 sędziów, po reformie ma w SN być około czterdziestukilku sędziów. Zmienia się cały ustrój wewnętrznych - dodał poseł PiS.

 

Pytany, czy we wtorek zamkną się prace nad projektem ustawy o SN odpowiedział, że we wtorek na pewno nie. - Dziś jest pierwsze czytanie, natomiast czy na tym posiedzeniu? Nie wykluczam tego - powiedział Piotrowicz.

 

Dopytywany, skąd wynika szybkie tempo prac nad projektem odpowiedział PiS musi dostosować się do warunków, w których przyszło im pracować. - Celem opozycji jest storpedowanie jakichkolwiek prac - stwierdził. W ocenie Piotrowicza opozycja nie chce dyskutować ani rozmawiać na temat projektu.

Matusiewicz wyjaśnia, że przeniesienie w stan spoczynku w przypadku ukończenia 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni) nie jest kategoryczne. Minister sprawiedliwości może wydać zgodę na kolejnych 5 lat pracy.

Matusiewicz powiedział, że na wolne stanowiska w Sądzie Najwyższym może zgłosić się każdy, kto spełnia wymagania. W aplikacji zaznacza, w której Izbie chciałby pracować.

 

Matusiewicz mówił także o warunkach, jakie musi spełnić kandydat. Nie może być m.in. skazany wyrokiem sądu z oskarżenia publicznego.


Według Andrzeja Matusiewicza, reforma sądownictwa "ma prowadzić do orzeczeń zgodnych z prawem, prawdą i poczuciem społecznej sprawiedliwości"

Matusiewicz: obecnie istnieje wiele orzeczeń sądów, które są dalekie od orzeczeń sprawiedliwych. Jest to nie do przyjęcia

Matusiewicz powiedział, że Sąd Najwyższy musi być wolny od nacisków ze strony przedstawicieli środowisk prawniczych i  "od wszelkich przejawów korporacyjnej solidarności". Stwierdził, że PiS ustawą chce zapewnić "maksymalną bezstronność i skuteczność w rozpoznawaniu spraw dyscyplinarnych".

 

Podkreślił, że właśnie reforma sądownictwa dyscyplinarnego dla sędziów i prokuratorów jest "jednym z najważniejszych elementów projektu".

Matusiewicz przedstawia w Sejmie proponowaną reorganizację Sądu Najwyższego.

 

W Sądzie Najwyższym wyodrębnione mają zostać trzy nowe Izby - Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna.

 

Obecnie są Izby: Cywilna, Karna, Wojskowa oraz Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

 

Projekt zakłada też wprowadzenie szeregu zmian w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów SN.


Zdaniem Matusiewicza, ustawa o Sądzie Najwyższym ma "przywrócić obywatelom elementarne poczucie sprawiedliwości".

 

Stwierdził, że celem projektu jest usprawnienie Sądu Najwyższego i zdemokratyzowanie procesu powoływania do niego sędziów.


 
Projekt przedstawia Andrzej Matusewicz (PiS).

 

 

Ta ustawa jest niezbędna, by przeprowadzić reformę ustrojową sądownictwa

Andrzej Matusewicz, PiS

 

Jego zdaniem PiS ustawą nie zmienia ustroju państwa, tylko sądów.

 

 

Przerywano mu okrzykami: "Skandal!", "Konstytucja", "To nie reforma".Na mównicy - Andrzej Matusiewicz - przedstawiciel wnioskodawców ustawy o Sądzie Najwyższym, który prezentuje uzasadnienie reformy.

 

Część posłów krzyczy: "Hańba!"

Sejm przystąpił do pierwszego czytania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Wcześniej w Sejmie mównicy broniła Straż Marszałkowska:

Źródło: tvn24 Przedstawicielka Straży Marszałkowskiej przy mównicy

TVN24: I prezes Sądu Najwyższego i szef KRS przyszli na posiedzenie Sejmu

Oglądaj
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego na sali obrad Sejmu
Wideo: tvn24 Pierwsza prezes Sądu Najwyższego na sali obrad Sejmu

Katarzyna Lubnauer sprzeciwiła się 5-minutowym wystąpieniom klubów przy ustawie budżetowej i ustawie o Sądzie Najwyższym

Posłowie przegłosowali propozycję Prezydium Sejmu w sprawie 5-minutowych wystąpień klubów dotyczących ustawy o Sądzie Najwyższym


Posłowie przegłosowali wniosek o przejście do porządku dziennego.

 

Posłowie skandują: "Tchórze"!

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym »

Oglądaj
PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym
 • Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłegoGowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko...
 • Jaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na konsultacje w sprawie nowych ustawJaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na...
 • "Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie ma wiele do stracenia""Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie...
 • Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój kot"Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój...
 • "Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew""Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew"
 • "Mamy eksplozję demokracji""Mamy eksplozję demokracji"
 • Jacek Santorski o demokracjiJacek Santorski o demokracji
 • "Trafna analiza polityczna""Trafna analiza polityczna"
 • Ziobro: liczę na odważną decyzję prezydentaZiobro: liczę na odważną decyzję prezydenta
 • Ziobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafneZiobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafne
 • Ziobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa nuta hipokryzjiZiobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa...
 • Ziobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na przełomie marca i kwietniaZiobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na...
 • Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem
 • Schetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów powszechnych wracaSchetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów...
 • Timmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmyTimmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmy
 • Timmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcjęTimmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcję
 • Timmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie problemów w ciągu miesiącaTimmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie...
 • Ryszard Terlecki skomentował wpis Patryka JakiegoRyszard Terlecki skomentował wpis Patryka Jakiego
 • "Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam""Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam"
 • Petru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicyPetru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicy
Wideo: tvn24 Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłego

Z wnioskiem przeciwnym wystąpiła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

Ryszard Terlecki (PiS) złożył wniosek o przejście do porządku obrad.

 

- Nie róbmy z Sejmu kabaretu - powiedział wicemarszałek Sejmu po serii wniosków formalnych opozycji protestującej wobec wprowadzenia pod obrady projektu ustawy ws SN. Terlecki złożył wniosek o przejście do porządku dziennego obrad, który został następnie przyjęty w głosowaniu.

 

- Panie marszałku, wysoka izbo, nie róbmy kabaretu z Sejmu. Na podstawie art. 184 ust. 3 pkt 5 regulaminu Sejmu składam formalny wniosek o przejście do porządku dziennego - powiedział Terlecki.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) zaapelował o przywrócenie godności Sejmowi. Zawnioskował o zmianę sposobu prowadzenia obrad.

 

Marszałek Sejmu odpowiedział mu, że nie może przyjąć takiego wniosku.

Sejm odrzucił w głosowaniu wniosek o przerwę

 

Wyniki głosowania:

Głosowało - 440

Za - 203

Przeciwko - 233

Wstrzymało się - 4

Monika Wielichowska (PO) zawnioskowała o przerwę w obradach.

 

- Posłowie PiS-u, nie macie barier, macie barierki - powiedziała. Zarzuciła posłom PiS, że "zasłaniają się kobietami", bo do ochrony mównicy wezwano dwie strażniczki.

- Skoro już demolujecie i podpalacie Polskę na czele z panem posłem Kaczyńskim, to panie Kaczyński niech pan ma odwagę i nie chowa się za kobietami, nocami i za barierkami i za poselskimi projektami. Dziś postawiliście tutaj kobiety ze Straży Marszałkowskiej, jak żywe tarcze - mówiła.

- Nie macie przyzwoitości, nie odwagi i nie macie po prostu jaj. Zasłaniacie się kobietami - dodała Wielichowska nawiązując do tego, że na początku wtorkowych obrad po obu stronach między mównicą a stołem prezydialnym stały dwie funkcjonariuszki Straży Marszałkowskiej.

Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) powiedział, że posłowie PiS "trafią na listę hańby" za projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) zawnioskował o odroczenie debaty w punkcie dotyczącym Sądu Najwyższego "do czasu, póki pan marszałek zaprzestanie stosować przemocy politycznej na tej sali".


- To jest przemoc polityczna, która wynika ze strachu. Wprowadziliście na początku tego posiedzenia Straż Marszałkowską, bo się boicie - powiedział.

Oglądaj
"To jest przemoc polityczna, która wynika ze strachu"
Wideo: tvn24 "To jest przemoc polityczna, która wynika ze strachu"

 


Przed Sejmem:


Poseł niezrzeszony Robert Winnicki złożył wniosek o przerwę, bo - jak powiedział - posiedzenie nie odbywa się w "normalnym trybie", a w "atmosferze oblężenia". Barierki przed Sejmem nazwał "obozem warownym". Powiedział, że na teren Sejmu nie wpuszczani są goście: eksperci, stażyści, co źle wpływa na funkcjonowanie Sejmu.

Borys Budka (PO) zawnioskował o przerwanie posiedzenia Sejmu do czasu zaproszenia na salę I prezes Sądu Najwyższego

Oglądaj
Budka: łamiecie w tej izbie wszystkie zasady demokracji parlamentarnej
Wideo: tvn24 Budka: łamiecie w tej izbie wszystkie zasady demokracji parlamentarnej

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym »

Oglądaj
PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym
 • Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłegoGowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko...
 • Jaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na konsultacje w sprawie nowych ustawJaka reforma? Prezydent nie wysłał jeszcze zaproszeń na...
 • "Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie ma wiele do stracenia""Prezydent właściwie już jest w konflikcie z Kaczyńskim, nie...
 • Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój kot"Kaczyński o protestujących przed jego domem. "Atak odparł mój...
 • "Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew""Wydało mi się to symbolem pokoju, jakby to była biała krew"
 • "Mamy eksplozję demokracji""Mamy eksplozję demokracji"
 • Jacek Santorski o demokracjiJacek Santorski o demokracji
 • "Trafna analiza polityczna""Trafna analiza polityczna"
 • Ziobro: liczę na odważną decyzję prezydentaZiobro: liczę na odważną decyzję prezydenta
 • Ziobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafneZiobro: nie uważam decyzji prezydenta za trafne
 • Ziobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa nuta hipokryzjiZiobro: w wypowiedziach przedstawicieli Komisji pobrzmiewa...
 • Ziobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na przełomie marca i kwietniaZiobro o zmianach w sądownictwie: rozmawiałem z prezydentem na...
 • Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem Bochenek: Timmermans powinien być bezstronnym urzędnikiem
 • Schetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów powszechnych wracaSchetyna: wyraźnie widzimy, że sprawa ustawy o ustroju sądów...
 • Timmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmyTimmermans: Komisja gotowa jest uruchomić artykuł siódmy
 • Timmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcjęTimmermans: mam nadzieję na konstruktywną reakcję
 • Timmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie problemów w ciągu miesiącaTimmermans: Komisja rekomenduje władzom polskim rozwiązanie...
 • Ryszard Terlecki skomentował wpis Patryka JakiegoRyszard Terlecki skomentował wpis Patryka Jakiego
 • "Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam""Nie możemy ufać PiSowi, ja im nie ufam"
 • Petru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicyPetru o obalaniu PiS: pokojowo, pod presją ulicy
Wideo: tvn24 Gowin: To słynne zdjęcie pokazywało nie faceta smutnego tylko wściekłego

Kamila Gasiuk-Pihowicz w imieniu Nowoczesnej złożyła wniosek formalny o przerwę

Oglądaj
Gasiuk-Pihowicz: ta ustawa to katastrofa, cofnie rozwój cywilizacyjny Polski
Wideo: tvn24 Gasiuk-Pihowicz: ta ustawa to katastrofa, cofnie rozwój cywilizacyjny Polski
Ryszard Terlecki (PiS) zaapelował, by nie robić przerwy w czasie ostatniego przed wakacjami posiedzenia Sejmu. Zgłosił wniosek przeciwny do PO.

Ryszard Petru (Nowoczesna) poparł wniosek o przerwę w obradach, zgłoszony przez PO.

 

- Po drugie, chciałbym spytać, co takiego się stało w tym Sejmie, że jak pan wchodził musiała tutaj stać straż marszałkowska. Czego się boicie? - pytał szef Nowoczesnej.

 

Zwrócił się też do szefowej rządu z pytaniem, czy rząd popiera projekt ws. SN "w pełnej rozciągłości". - Dlaczego boicie się sami ją zgłosić, dlaczego boicie się konsultacji społecznych? - dodał Petru.

 

- Oczekiwałbym od pani premier ustosunkowania się do ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekuję od pani premier powagi i honoru. Proszę tu stanąć i powiedzieć, dlaczego polski rząd nie wystawił tej ustawy, dlaczego się boicie, dlaczego pani premier ukrywa się za plecami (...) posłów i dlaczego Kaczyński Jarosław tej ustawy nie podpisał, tchórz! - mówił.

 

 

Oglądaj
Petru: oczekuję od premier ustosunkowania się do ustawy o Sądzie Najwyższym
Wideo: tvn24 Petru: oczekuję od premier ustosunkowania się do ustawy o Sądzie Najwyższym

Sławomir Neumann z PO zgłasza wniosek formalny. W imieniu klubu PO poprosił o godzinę przerwy.

 

Zarzucił Kuchcińskiemu złamanie regulaminu Sejmu.

 

- Jesteście tchórzami. Boicie się zwykłej debaty. Jesteście odważni tylko wtedy, kiedy od Polaków odgradzacie się barierkami i tysiącami policjantów - powiedział.

Oglądaj
Neumann: Polacy będą się wstydzić, jesteście tchórzami
Wideo: tvn24 Neumann: Polacy będą się wstydzić, jesteście tchórzami

Sejm przegłosował uzupełnienie porządku dziennego obrad o pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

Wyniki głosowania:

 

Za - 232

 

Przeciwko - 191

 

Wstrzymało - 13

 

Oglądaj
"Hańba!", "Regulamin!" Głosowanie nad uzupełnieniem porządku dziennego
Wideo: tvn24 "Hańba!", "Regulamin!" Głosowanie nad uzupełnieniem porządku dziennego
Marszałek Sejmu poinformował, że wpisanie do porządku dziennego pierwszego czytania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym będzie poddane pod głosowanie

Marszałek Sejmu wydał we wtorek zarządzenie "w sprawie zapewnienia porządku na sali posiedzeń Sejmu".

Źródło: tvn24.pl Zarządzenie marszałka Sejmu


Marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozpoczął obrady od minuty ciszy ku pamięci zmarłej poetki, eseistki i tłumaczki Julii Hartwig

Z 15-minutowym opóźnieniem rozpoczęło się trzydniowe, ostatnie przed wakacjami posiedzenie Sejmu

Posiedzenie Sejmu miało ruszyć o godzinie 9.15. Na sali nie ma jeszcze marszałka Sejmu.

 

Na zdjęciach z sali plenarnej widać, że opozycja prowadzi rozmowy. Obok stołu marszałka stoi Straż Marszałkowska

 

Oglądaj
Straż Marszałkowska przy mównicy. Przed pierwszym czytaniem ustawy o Sądzie Najwyższym
Wideo: Sejm Straż Marszałkowska przy mównicy. Przed pierwszym czytaniem ustawy o Sądzie Najwyższym

W Sejmie wspólna konferencja prasowa PO, Nowoczesnej i PSL.- Mamy konieczność sprzeciwu całej opozycji wobec tak haniebnego projektu - powiedziała Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

 

 

Marek Sawicki (PSL) powiedział, że dziwi go tempo prac nad ustawąStraż Marszałkowska obok mównicy:


PIS CHCE ZMIAN W SĄDZIE NAJWYŻSZYM - ZOBACZ RAPORT


Według wstępnego harmonogramu obrad zamieszczonego w poniedziałek wieczorem na stronie internetowej Sejmu wynikało, że pierwsze czytanie złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym odbędzie się w środę, między godziną 14.00 a 16.30.

Jak dowiedziała się we wtorek rano TVN24, pierwsze czytanie złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym odbędzie się jednak dziś - o godzinie 9:15.

 

Ponadto - jak wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu - w piątek rano Sejm miałby zająć się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

 

We wtorek szczegółowy porządek obrad

 

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS) mówił wcześniej w poniedziałek dziennikarzom, że we wtorek o godzinie 8 zbierze się Prezydium Sejmu, a następnie Konwent Seniorów i będzie szczegółowo przedstawiony porządek obrad posiedzenia Sejmu.

 

Projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego wpłynął do Sejmu w ubiegłą środę wieczorem. Przewiduje między innymi trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

Złożenie w Sejmie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz zakończenie w ubiegłym tygodniu prac parlamentarnych nad zmianami w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych wywołało protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.

 

Protest przeciwko zmianom w sądownictwie

 

Przeciw planom zmian w sądownictwie protestowało w niedzielę przed Sejmem kilka tysięcy przedstawicieli opozycji. Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem.

 

W związku z projektem ustawy o Sądzie Najwyższym środowiska opozycyjne, w tym PO, Nowoczesna, PSL i UED zorganizowały w poniedziałek wspólne spotkanie, po którym politycy tych ugrupowań zapowiedzieli nadzwyczajne działania, które mają powstrzymać - jak mówili - "atak PiS na niezależne sądy".

 

PiS "zawsze przygotowany na działania opozycji"

 

Brudziński pytany przez dziennikarzy po poniedziałkowym spotkaniu władz partii, czy PiS jest przygotowany na działania ze strony opozycji na posiedzeniu Sejmu, odpowiedział, że zawsze są przygotowani na działania opozycji.

 

- Jak rozumiem w dniu jutrzejszym opozycja będzie chciała formułować swoje uwagi w sposób bardziej ekspresyjny, ale od tego jest Sejm, od tego jest mównica sejmowa, żeby się spierać, oczywiście zawsze zgodnie z regulaminem - powiedział wicemarszałek Sejmu.

 

Jak dodał, "nikt, nawet bardzo emocjonalnie podekscytowany porządkiem obrad nie może zapowiadać łamania prawa, bo musi się liczyć z konsekwencjami, jakie tego typu działaniami musiałby spowodować".

 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał w poniedziałek na Twitterze, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym urealnia odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i podnosi standardy etyczne między innymi poprzez powołanie Izby Dyscyplinarnej.

 
Podziel się...

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Komentarze (34)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
sara3071

...kto nie zna historii jest skazany by ja powtarzać...niedługo w podrecznikach będą pisać, ze przed rokiem 1989 Polskabyła krainą mlekiem imiodem płynacą...szkoda tylko ze ludzie nie chcą się obudzić, że za pare lat jedyne gdzie będa mogli składać skargi to do Boga...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   gorszegosortu
   gorszegosortu

   A ja przypominam i pytam kiedy referendum w sprawie "reformy" oświaty??? - 910 000 podpisów obywateli czeka!!!
   Słowa p. Szydło z Expose z dnia 18 listopada 2015 r. - "Dialog i współpraca to warunek zrealizowania zadań, które postawili przed nami Polacy. Będziemy rozmawiać, będziemy słuchać i co najważniejsze, będziemy słyszeć rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     emerytka60

     W ktorym miescie protestuja obywatele bedacy za "dobra zmiana" w sadownictwie,? ci o ktorych mowi p.Piotrowicz i inni pis-owcy, jak na razie protestuja tylko ci ktorzy sa przeciw zmianom w sadownictwie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       nowy68

       I tak Kaczynski prezydeta Dude wystawi na dudka ?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         avegromek
         avegromek

         ludzie ale konstytucja mowi wyraznie o trojpodziale wladzy. z definicji kazda wladza - ustawodawcza, wykonawcza i sadownicza powinny byc od siebie NIEZALEZNE. jaki to bedzie ten "niezalezny" Sad Najwyzszy jesli prezesa bedzie wybieral minister czy to PiS czy kiedys PO?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           ariadna_niebieska
           ariadna_niebieska

           To potworne!

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             1
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             szaszapek
             szaszapek

             Masakra systemu demokratycznego. Tośmy sobie pożyli,od 4 czerwca 89,raptem 27 lat.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               8
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               ewusiaaa
               ewusiaaa

               a w czasie obrad pan ziobro,maciarewicz i reszta gadają cały czas przez komórki.ZEROWE zainteresowanie mówiącym.ZA MOJE PIENIĄDZE!!!

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 12
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Angry bull
                 Angry bull

                 Kiedy przemawiała p.Gersdorf wielu posłów z ław opozycji było nieobecnych-może też rozmawiali przez komórki?

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   andre_valenducq

                   A co maja do powiedzenia Polacy ???? bo ich jeszcze nieslyszalem w sejmie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tylko obcokrajowcy sie wypowiadaja przeciw !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      12
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     ewusiaaa
                     ewusiaaa

                     dzienna norma wyrobiona?

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       5
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Tyberios
                       Tyberios

                       Jeszcze ma czas, jutro dopiero idzie po zasiłek.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         4
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         andre_valenducq

                         Mysla ze sa ponad prawem HA HA HA !!!!!!!!
                         Nikt nie jest ponad prawem ,tak wlasnie byl z a komuny i dlatego PIS to zmienia !!!!!!!!!!!!!!!!
                         Brawo PIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            17
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           ewusiaaa
                           ewusiaaa

                           to jest takie śmieszne?z mównicy mówią do ziobry a on cały czas przegląda komurke.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             6
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              1
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             andre_valenducq
                             • andre_valenducq:
                             • Mysla ze sa ponad prawem HA HA HA !!!!!!!!
                              Nikt nie jest ponad prawem ,tak wlasnie byl z a komuny i dlatego PIS to zmienia !!!!!!!!!!!!!!!!
                              Brawo PIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                             • rozwiń

                             KOMORKE nie KOMURKE !!!!! naucz sie pisac po polsku !!!!!!!!!!!!

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               1
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                4
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Więcej komentarzy - rozwiń
                               Zasady forum
                               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                               Pozostałe informacje