tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sędzia Tuleya zawiadamia prokuraturę. Chodzi o zeznania w sprawie kryzysu sejmowego

zobacz więcej wideo »
Sędzia Tuleya zawiadamia prokuraturę. Chodzi o zeznania w sprawie kryzysu sejmowego
 • Tuleya: dobitne zeznania, rozwiewające wątpliwości złożył wicemarszałek Sejmu Ryszard TerleckiTuleya: dobitne zeznania, rozwiewające wątpliwości złożył...
 • Sędzia Tuleya powołał się na zeznania posłanki PiS Krystyny PawłowiczSędzia Tuleya powołał się na zeznania posłanki PiS Krystyny...
 • Tuleya wskazał, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali KolumnowejTuleya wskazał, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z...
 • Sędzia Tuleya uzasadnia decyzję o uchyleniu decyzji prokuraturySędzia Tuleya uzasadnia decyzję o uchyleniu decyzji prokuratury
 • Uzasadnienie sędziego TuleiUzasadnienie sędziego Tulei
 • Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 1.Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 1.
 • Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 2.Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 2.
 • Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 3.Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 3.
Foto: Tomasz Gzell / PAP | Video: tvn24 Uzasadnienie orzeczenia Igora Tulei (wideo z 18 grudnia 2017)

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie w sprawie podejrzenia przestępstwa składania fałszywych zeznań w śledztwie dotyczącym obrad Sejmu z 16 grudnia 2016 roku - poinformował rzecznik tej prokuratury Łukasz Łapczyński. Złożył je sędzia Igor Tuleya. Jak podawały media, wskazywał on na sprzeczności w zeznaniach świadków, posłów PiS.

- Zawiadomienie zawiera między innymi argumentację z postanowienia sądu o uchyleniu umorzenia śledztwa - wyjaśniał w piątek prokurator Łapczyński. Dodał, że wskazano też dane świadków, których dotyczy zawiadomienie i fragmenty ich wypowiedzi. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów.

Uchylona decyzja prokuratury

W grudniu ubiegłego roku warszawski sąd okręgowy uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku, podczas którego uchwalono ustawę budżetową. Wskazał między innymi, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej.

Sędzia Tuleya w uzasadnieniu decyzji zapowiadał też, że powiadomi prokuraturę o podejrzeniu składania fałszywych zeznań przez świadków w tej sprawie. Jak informowały media, sędzia Tuleya wskazywał na sprzeczności w zeznaniach posłów PiS.

Blokowanie mównicy i przeniesienie obrad

W czasie grudniowego posiedzenia opozycja rozpoczęła blokowanie sejmowej mównicy w związku z planami ograniczeń w pracy dziennikarzy w Sejmie oraz wykluczeniem z obrad Michała Szczerby, jednego z posłów PO. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, tam też przeprowadzono głosowanie między innymi nad ustawą budżetową na rok 2017. Opozycja podnosiła później, że głosowania te były nielegalne między innymi z powodu braku kworum.

Umorzenie śledztwa

Decyzja sądu oznacza, że warszawska prokuratura okręgowa ma kontynuować śledztwo. Prokuratura w sierpniu poinformowała o jego umorzeniu z powodu braku znamion czynów zabronionych oraz niepopełnienia czynów wskazanych w zawiadomieniach. Postępowanie w tej sprawie prowadzone było od 19 grudnia ubiegłego roku.

Prokuratura oceniła, że we wszystkich przeprowadzonych w Sali Kolumnowej głosowaniach, w tym nad ustawą budżetową, "brała udział wystarczająca do podjęcia decyzji liczba posłów - od 236 do 237, a więc zostało zapewnione tak zwane kworum".

Z uzasadnienia decyzji o umorzeniu wynikało też, że zdaniem prokuratorów uprawnione było wykluczenie z obrad posła PO, a marszałek Sejmu "działał w tym przypadku zgodnie z regulaminem". Zwrócono uwagę, że podczas obrad "liczni posłowie, pod pretekstem zgłaszania wniosków formalnych i zadawania pytań, wygłaszali oświadczenia niezwiązane z omawianym tematem, czym prowokowali okrzyki z Sali i zakłócali pracę Sejmu".

Oglądaj
Tuleya wskazał, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej
Wideo: tvn24 Tuleya wskazał, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
ładne _kwiatki
ładne _kwiatki

A później zgodnie z prawem i sprawiedliwością sąd was oceni i ogłosi wyrok według zasług.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ładne _kwiatki
   ładne _kwiatki

   Nie ma szczęścia PiS nawet komputer przeciwko i wylosował do prowadzenia sprawy sędziego Tuleyę.:-D ,:-D

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo

     32 lata w 4 sekundy. Tak zmieniał się świat rok po roku

     Niezwykły timelapse przedstawia zdjęcia satelitarne z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jak rozwijał się Dubaj i Las Vegas? Co się działo z lodowcami, a co z Morzem Martwym? Zobacz TOTERAZ.

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

     Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

     Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane, która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować drewniane domy. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. czytaj dalej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

     Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

     Państwowe media Korei Północnej ostrzegły, że może nie dojść do planowanego po raz pierwszy od wielu lat spotkania krewnych rozdzielonych w czasie wojny z lat 1950-53. Pjongjang domaga się, aby władze w Seulu odesłały 12 północnokoreańskich kelnerek, które znalazły się w Korei Południowej w niejasnych okolicznościach. zobacz więcej »

     Uszkodzony kabel? Tym prostym sposobem szybko go naprawisz

     Złamane okulary, urwane zapięcie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Zobacz TOTERAZ.

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Zamieszki w Limie, stolicy Peru (fot. German Falcon/EPA/PAP) czytaj dalej »