tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sędzia Tuleya zawiadamia prokuraturę. Chodzi o zeznania w sprawie kryzysu sejmowego

zobacz więcej wideo »
Sędzia Tuleya zawiadamia prokuraturę. Chodzi o zeznania w sprawie kryzysu sejmowego
 • Tuleya: dobitne zeznania, rozwiewające wątpliwości złożył wicemarszałek Sejmu Ryszard TerleckiTuleya: dobitne zeznania, rozwiewające wątpliwości złożył...
 • Sędzia Tuleya powołał się na zeznania posłanki PiS Krystyny PawłowiczSędzia Tuleya powołał się na zeznania posłanki PiS Krystyny...
 • Tuleya wskazał, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali KolumnowejTuleya wskazał, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z...
 • Sędzia Tuleya uzasadnia decyzję o uchyleniu decyzji prokuraturySędzia Tuleya uzasadnia decyzję o uchyleniu decyzji prokuratury
 • Uzasadnienie sędziego TuleiUzasadnienie sędziego Tulei
 • Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 1.Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 1.
 • Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 2.Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 2.
 • Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 3.Uzasadnienie decyzji sędziego Igora Tulei. Część 3.
Foto: Tomasz Gzell / PAP | Video: tvn24 Uzasadnienie orzeczenia Igora Tulei (wideo z 18 grudnia 2017)

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie w sprawie podejrzenia przestępstwa składania fałszywych zeznań w śledztwie dotyczącym obrad Sejmu z 16 grudnia 2016 roku - poinformował rzecznik tej prokuratury Łukasz Łapczyński. Złożył je sędzia Igor Tuleya. Jak podawały media, wskazywał on na sprzeczności w zeznaniach świadków, posłów PiS.

- Zawiadomienie zawiera między innymi argumentację z postanowienia sądu o uchyleniu umorzenia śledztwa - wyjaśniał w piątek prokurator Łapczyński. Dodał, że wskazano też dane świadków, których dotyczy zawiadomienie i fragmenty ich wypowiedzi. Nie chciał jednak ujawniać żadnych szczegółów.

Uchylona decyzja prokuratury

W grudniu ubiegłego roku warszawski sąd okręgowy uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku, podczas którego uchwalono ustawę budżetową. Wskazał między innymi, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej.

Sędzia Tuleya w uzasadnieniu decyzji zapowiadał też, że powiadomi prokuraturę o podejrzeniu składania fałszywych zeznań przez świadków w tej sprawie. Jak informowały media, sędzia Tuleya wskazywał na sprzeczności w zeznaniach posłów PiS.

Blokowanie mównicy i przeniesienie obrad

W czasie grudniowego posiedzenia opozycja rozpoczęła blokowanie sejmowej mównicy w związku z planami ograniczeń w pracy dziennikarzy w Sejmie oraz wykluczeniem z obrad Michała Szczerby, jednego z posłów PO. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, tam też przeprowadzono głosowanie między innymi nad ustawą budżetową na rok 2017. Opozycja podnosiła później, że głosowania te były nielegalne między innymi z powodu braku kworum.

Umorzenie śledztwa

Decyzja sądu oznacza, że warszawska prokuratura okręgowa ma kontynuować śledztwo. Prokuratura w sierpniu poinformowała o jego umorzeniu z powodu braku znamion czynów zabronionych oraz niepopełnienia czynów wskazanych w zawiadomieniach. Postępowanie w tej sprawie prowadzone było od 19 grudnia ubiegłego roku.

Prokuratura oceniła, że we wszystkich przeprowadzonych w Sali Kolumnowej głosowaniach, w tym nad ustawą budżetową, "brała udział wystarczająca do podjęcia decyzji liczba posłów - od 236 do 237, a więc zostało zapewnione tak zwane kworum".

Z uzasadnienia decyzji o umorzeniu wynikało też, że zdaniem prokuratorów uprawnione było wykluczenie z obrad posła PO, a marszałek Sejmu "działał w tym przypadku zgodnie z regulaminem". Zwrócono uwagę, że podczas obrad "liczni posłowie, pod pretekstem zgłaszania wniosków formalnych i zadawania pytań, wygłaszali oświadczenia niezwiązane z omawianym tematem, czym prowokowali okrzyki z Sali i zakłócali pracę Sejmu".

Oglądaj
Tuleya wskazał, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej
Wideo: tvn24 Tuleya wskazał, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
ładne _kwiatki
ładne _kwiatki

A później zgodnie z prawem i sprawiedliwością sąd was oceni i ogłosi wyrok według zasług.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ładne _kwiatki
   ładne _kwiatki

   Nie ma szczęścia PiS nawet komputer przeciwko i wylosował do prowadzenia sprawy sędziego Tuleyę.:-D ,:-D

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Najbardziej zaludnione miasto świata ma już tylu mieszkańców, co cała Polska

     Najbardziej zaludnione miasto świata ma już tylu mieszkańców, co cała Polska

     3,5 miliarda - tyle ludzi mieszka w miastach na całym świecie. Niektóre z nich mogą poszczycić się taką liczbą mieszkańców, jaka występuje w średniej wielkości państwie. W Tokio żyje 38 milionów ludzi, czyli tyle, co w całej Polsce. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS. zobacz więcej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Madryt nie zgadza się, by Puigdemont rządził Katalonią z Brukseli

     Madryt nie zgadza się, by Puigdemont rządził Katalonią z Brukseli

     Premier Mariano Rajoy zapowiedział, że Hiszpania nie zgodzi się na rządzenie przez Carlesa Puigdemonta Katalonią na odległość. Odwołany w październiku z funkcji premiera regionu polityk przebywa w Brukseli. "Rajoy po wyborach w Katalonii wciąż chce sprawować nad nią władzę, z Madrytu" - odpowiedział na to Puigdemont w internetowym wpisie. zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Radwańska wybrnęła z kłopotów

     Radwańska wybrnęła z kłopotów

     Zaczęła źle. Anemicznie i chaotycznie, popełniając błąd za błędem, mocno się przy tym irytując. Potem było już tylko lepiej, choć momentami wciąż nerwowo. Agnieszka Radwańska ma drugą rundę Australian Open, po pokonaniu 2:6, 6:3, 6:2 Czeszki Kristyny Pliskovej. zobacz więcej »

     Oświadczyny z telefonem. Tak to będą robić millenialsi?

     To etui skrywa wielką tajemnicę. I - jeśli dobrze pójdzie - szczęście na całe życie. Zobacz TOTERAZ.

     Przygotowania do karnawału w Binche, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »