tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Reparacje wojenne

Kaczyński potępił antysemityzm. Schnepf: zastanawiam się czy słowa te mają pokrycie w rzeczywistości

zobacz więcej wideo »
Kaczyński potępił antysemityzm. Schnepf: zastanawiam się czy słowa te mają pokrycie w rzeczywistości
 • Schnepf: trzeba rozdzielić ocenę polityki Izraela i antysemityzmSchnepf: trzeba rozdzielić ocenę polityki Izraela i antysemityzm
 • "To ewidentny donos na polski system sprawiedliwości""To ewidentny donos na polski system sprawiedliwości"
 • "Można radzić mieszkańcom ziem zachodnich, by już szukali adwokatów""Można radzić mieszkańcom ziem zachodnich, by już szukali...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Ryszard Schnepf gościem "Kropki nad i" w TVN24

Dobrze jest mówić coś, ale należy oczekiwać, że za tym pójdą również czyny, a tych czynów na razie nie widać - powiedział Ryszard Schnepf, komentując słowa Jarosława Kaczyńskiego potępiające antysemityzm. Były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych był gościem "Kropki nad i" w TVN24.

Dyplomata odniósł się do odnotowanej przez amerykańskie media wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, w której stwierdził on, że dzisiaj "antysemityzm bardzo często przejawia się jako wrogość wobec państwa Izrael".

- Trzeba rozdzielić te dwie kwestie: polityka wobec państwa Izrael to jest jedna sprawa, o tym decyduje interes Polski, inną kwestią jest stosunek do społeczności żydowskiej i do kwestii antysemityzmu - zaznaczył Schnepf.

- Myślę, że inna miara powinna być stosowana. Mając poszanowanie dla religii żydowskiej czy samych żydów można mieć jednocześnie zastrzeżenia do polityki Izraela - kontynuował. - Swoboda opinii pozwala na to, żeby być wobec niektórych posunięć rządu tego czy innego kraju krytycznym i nie ma to związku z antysemityzmem. Te rzeczy należy traktować rozdzielnie - podkreślił w TVN24.

"Te narracje rozmijają się"

Były ambasador uniknął jednak odpowiedzi na pytanie czy dobrze, że te słowa szefa PiS padły.

- Zawsze dobrze, jeśli jakieś słowa padają, ale jeżeli one mają pokrycie w rzeczywistości - zaznaczył dodając, że co do tego "można mieć wiele wątpliwości" ze względu na m.in. uwolnienie od zarzutów szerzenia nienawiści Jacka Międlara czy działalności ONR.

- Te narracje jak gdyby rozmijają się - ocenił. - Dobrze jest mówić coś, że jest świetnie, że my popieramy słuszną sprawę, ale należy oczekiwać, że za tym pójdą również czyny, a tych czynów na razie nie widać - zaznaczył Ryszard Schnepf.

Schnepf: to ewidentny donos

Były ambasador odniósł się do kwestii kampanii "Sprawiedliwe sądy", w ramach której w całej Polsce pojawiły się billboardy krytykujące polski system sprawiedliwości. - Zastanawiałem się nad samą ideą w ten sposób promowania Polski za granicą - przyznał. - Można powiedzieć, że to jest skarżenie się na własny kraj, czyli to, o co tak często pretensje mają środowiska rządowe do opozycji - dodał.

Jego zdaniem "to ewidentny donos na polski system sprawiedliwości". - A system sprawiedliwości to jeden z filarów państwa demokratycznego - podkreślił.

Spytany o to, co na widok billboardów pomyślałby przeciętny Amerykanin czy Hiszpan (w placówkach w tych państwach pracował Ryszard Schnepf - red.) gość Moniki Olejnik stwierdził, że "zastanawiałby się, jak to się stało, że taką wielką kampanię rozpoczyna rząd kraju, który sam na siebie donosi do społeczności międzynarodowej". Dodał również, że w jego opinii promocją znacznie lepiej zajmują się niezależne od rządu podmioty.

Oglądaj
"To ewidentny donos na polski system sprawiedliwości"
Wideo: tvn24 "To ewidentny donos na polski system sprawiedliwości"

Niebezpieczeństwa reparacji

Gość "Kropki nad i" nie miał wątpliwości, odpowiadając na pytanie, kto kieruje polską polityką zagraniczną. - Odpowiedź na to pytanie dał rzecznik pana prezydenta, mówiąc, że jeżeli chce się zmienić ministra, to trzeba to uzgodnić z panem prezesem (PiS - red.) - powiedział.

Zaznaczył, że choć Jarosław Kaczyński może nie kontrolować wszystkiego, to na pewno kontroluje główne inicjatywy i pomysły, takie jak np. podniesienie kwestii reparacji wojennych od Niemiec.

Podkreślił przy tym, że przywołanie tej sprawy "w oczywisty sposób stwarza dla nas niebezpieczną sytuację w Niemczech". - Po pierwsze, to już widać w sondażach, rośnie skrajna prawica w Niemczech - powiedział.

Jak zaznaczył Ryszard Schnepf polskim przyjacielem w Niemczech tradycyjnie była Angela Merkel opowiadająca się "za tym, by nie dzielić Europy na wschodnią i zachodnią, by nie było wielu prędkości".

- I oto teraz kładziemy swoją cegiełkę do tego, aby kanclerz Merkel, która z resztą po raz pierwszy wypowiedziała się, że budzi jej zaniepokojenie to, co się dzieje w Polsce, żeby odwróciła się od nas - ocenił.

Były ambasador zwrócił ponadto uwagę na jeszcze jedną konsekwencję podnoszenia kwestii reparacji. - Nie chcemy pamiętać o tym, że ten pakiet porozumień z Niemcami dotyczy m.in. tego, że rząd niemiecki nie będzie wspierał indywidualnych roszczeń dawnych posiadaczy majątków na ziemiach polskich - powiedział. - Można więc radzić mieszkańcom ziem zachodnich, aby już szukali adwokatów, aby bronić swoich majątków - dodał.

Nie był przy tym przekonany, czy w odzyskaniu niemieckich reparacji mogłyby pomóc nam Stany Zjednoczone. Jak podkreślił, interesy Waszyngtonu "koncentrują się teraz głównie na kwestiach Korei Północnej, Iranu i Syrii".

Oglądaj
"Można radzić mieszkańcom ziem zachodnich, by już szukali adwokatów"
Wideo: tvn24 "Można radzić mieszkańcom ziem zachodnich, by już szukali adwokatów"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Reparacje wojenne

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Bank centralny krytykuje rządowy plan oszczędzania na emeryturę

Bank centralny krytykuje rządowy plan oszczędzania na emeryturę

Przedłożony projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych jest niedopracowany, jeżeli chodzi o zabezpieczenie interesów uczestników i zapewnienie sprawnego działania systemu - napisał Narodowy Bank Polski w opinii do projektu ustawy. Bank centralny nie jest przekonany do tego, że samo wprowadzenie programu przełoży się na zwiększenie tempa wzrostu gospodarczego Polski. czytaj dalej »

Fidget spinner to już przeszłość? Nowy gadżet może podbić świat!

To coś w rodzaju spinnera, tyle że stacjonarnego. Działanie tego gadżetu to prosta iluzja optyczna. Prosta, ale widowiskowa! Zobacz TOTERAZ.

I w indykach, i w kurczakach. Wyniki antybiotykowej kontroli NIK

80 procent przebadanego drobiu zawierało antybiotyki. Badania w województwie lubuskim to wstęp do ogólnopolskiej kontroli. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Samoloty Sił Powietrznych Peru (FAP) przelatują nad Costa Verde (Fot. STR/PAP/EPA) czytaj dalej »