tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Krótszy wyrok dla szwagra króla Hiszpanii

zobacz więcej wideo »
Krótszy wyrok dla szwagra króla Hiszpanii
Foto: PAP/EPA | Video: Reuters Wyrok - decyzją sądu - został skrócony do 5 lat i 10 miesięcy więzienia

Sąd Najwyższy skrócił we wtorek wydany przez sąd pierwszej instancji wyrok za korupcję dla Inakiego Urdangarina, szwagra króla Hiszpanii Filipa VI - do 5 lat i 10 miesięcy więzienia. Skazany ma jeszcze możliwość odwołania się do Trybunału Konstytucyjnego.

Agencja AFP zauważa, że teoretycznie Trybunał może zawiesić wykonanie kary, jednak zazwyczaj nie robi tego w przypadku wyroków skazujących na ponad pięć lat pozbawienia wolności. W związku z tym Urdangarin, mąż infantki Cristiny - siostry Filipa VI - może ostatecznie trafić za kratki.

W reakcji na wtorkową decyzję Sądu Najwyższego pałac królewski Zarzuela podkreślił "swoje całkowite poszanowanie dla niezależności władzy sądowej".

"Możemy się spodziewać, że pójdzie do więzienia"

Urdangarin w lutym 2017 roku został skazany przez sąd w Palma de Mallorca na 6 lat i 3 miesiące więzienia oraz zapłacenie 512 tysięcy euro w związku ze wzbogaceniem się kosztem funduszy publicznych.

- Możemy się spodziewać, że pójdzie do więzienia - oceniła w rozmowie z agencją informacyjną AFP Ana Romero, autorka książki o końcu rządów króla Juana Carlosa, ojca Filipa VI. Podkreśla, że gdyby Urdangarin nie trafił do więzienia, "ludzie sądziliby, że stało się tak dlatego, że jest szwagrem króla".

W latach 2004-2006 Urdangarin, były mistrz olimpijski w piłce ręcznej, firmował swoim nazwiskiem działalność organizacji non profit, Instytutu Noos, który oficjalnie został powołany do propagowania sportu i kultury fizycznej. Finansowały go władze regionalne Kraju Walencji i Balearów. Instytut zainkasował nielegalnie 6 milionów euro. Wiele spośród przedsięwzięć mających na celu propagowanie sportu i turystyki, za które otrzymał pieniądze, odbyło się jedynie na papierze.

Sąd apelacyjny we wtorek zgodził się z wyrokiem niższej instancji, uznając Urdangarina za winnego między innymi sprzeniewierzenia funduszy publicznych i oszustw podatkowych. Uniewinnił jednak skazanego z zarzutów fałszerstwa i posługiwania się fałszywymi dokumentami, dzięki czemu kara została skrócona o pięć miesięcy. Skazany utrzymuje, że jest niewinny i w procesie bezprawnych działań był tylko niczego nieświadomym pośrednikiem.

Siostra króla uniewinniona

W związku ze sprawą toczył się również proces infantki Cristiny de Borbon oskarżonej o udział w działalności korupcyjnej. Została ona jednak uniewinniona. Z kolei w wyniku procesu cywilnego miała zapłacić karę 265 tysięcy euro jako "współodpowiedzialna w świetle prawa cywilnego" za niepłacenie podatków. We wtorek ogłoszono, że grzywna została zredukowana do około 137 tysięcy euro.

Małżeństwo obecnie mieszka z czworgiem dzieci w Szwajcarii. Czekając na wyrok, Urdangarin musiał raz w miesiącu meldować się w sądzie w Genewie.

Głównym oskarżonym w "aferze Noos", jak nazwały ją hiszpańskie media, był przewodniczący Instytutu Noos, Diego Torres. Został on skazany na 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: PAP/EPA Oskarżeni w "aferze Noos"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Ozdób ścianę w nietypowy sposób. Oto robot, który cię w tym wyręczy

Chcesz ozdobić swoją ścianę? To urządzenie narysuje wszystko, co chcesz! A kiedy rysunek ci się znudzi, zmaże go i stworzy nowy. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kreda z drukarki 3D zainspiruje dzieci i pomoże architektom

W technice 3D można już wydrukować niemal wszystko, ale chyba nikt jeszcze nie drukował w niej...kredy. Tak, takiej do rysowania na tablicy albo chodniku. Zobacz TOTERAZ

Rosyjski piłkarz Ilja Kutiepow podczas treningu (fot. Georgi Licovski/EPA/PAP) czytaj dalej »