tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nergal uniewinniony. Sąd: orzeł bez korony nie jest godłem Polski

zobacz więcej wideo »
Nergal uniewinniony. Sąd: orzeł bez korony nie jest godłem Polski
 • Sąd uniewinnił Nergala. Uzasadnia: Orzeł bez korony nie jest godłem RPSąd uniewinnił Nergala. Uzasadnia: Orzeł bez korony nie jest godłem RP
 • Prokuratura o zarzutach ws. znieważenia godłaProkuratura o zarzutach ws. znieważenia godła
 • Nergal oskarżony o znieważenie polskiego godłaNergal oskarżony o znieważenie polskiego godła
 • Nergal o Biblii: Bardzo mnie inspiruje. My byśmy bez tej książki nie istnieliNergal o Biblii: Bardzo mnie inspiruje. My byśmy bez tej książki nie istnieli
 • Adam Nergal DarskiAdam Nergal Darski
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Zdaniem prokuratury, grafika jest łudząco podobna do godła

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił w poniedziałek lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. "Nergal", oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna".

Adam Darski i Maciej G. zostali oskarżeni o publiczne znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej podczas trasy koncertowej "Rzeczpospolita Niewierna", a Rafał W. - o udzielenie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Trasa odbyła się we wrześniu i październiku 2016 roku.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił wszystkich mężczyzn.

Sąd w uzasadnieniu wskazał, że istnieją przepisy, które ustalają, co do jest godło państwowe - "jest to wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu".

- Godłem RP nie jest zatem jakikolwiek obraz orła, lecz tylko i wyłącznie ten opisany wcześniej. Skoro tak, to rysunek orła stworzony przez Rafała W. nie może być uznany za zawierający w swojej treści godło RP, albowiem brak mu istotnego, niezbędnego elementu, jakim jest korona. Orzeł bez korony nie jest bowiem godłem RP - uzasadnił Marek Kapała, sędzia Sądu Okręgowego.

Sędzia dodał także, że plakat "jest jedną z dziedzin sztuki".

- Twórca plakatu korzysta z ochrony artykułu 73. Konstytucji RP, gwarantującego wolność twórczości artystycznej, rozumianej jako sposób wyrażania i przekazania określonej myśli czy idei - powiedział sędzia.

Dodał także, że Darskiemu i dwóm innym oskarżonym nie można udowodnić, że mieli znieważyć godło polskie w sposób celowy i intencjonalny.

- Tak, jak nie każde spowodowanie śmierci jest morderstwem, tak nie każdy rysunek, na którym wykorzystano symbole w sposób niewłaściwy, czy też nawet nieakceptowany, stanowi przestępstwo znieważenia tego symbolu (…) Znieważeniem będzie przykładowo oblanie, oplucie, podeptanie, podpalenie i inne podobne czynności – wyjaśnił sędzia.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokurator zapowiada złożenie apelacji w tej sprawie.

"Rzeczpospolita niewierna"

Trasa zespołu Behemoth "Rzeczpospolita Niewierna" odbywała się między 30 września a 10 października 2016 roku. Promowała ona - m.in. na plakatach i w internecie - grafikę przedstawiającą wizerunek białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście po zawiadomieniu złożonym przez radnego gdyńskiej dzielnicy Karwiny Marka Dudzińskiego oraz Ryszarda Nowaka, przedstawiciela Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Źródło: materiały prasowe Logo Behemoth na trasę koncertową "Rzeczpospolita Niewierna"

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

32 lata w 4 sekundy. Tak zmieniał się świat rok po roku

Niezwykły timelapse przedstawia zdjęcia satelitarne z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jak rozwijał się Dubaj i Las Vegas? Co się działo z lodowcami, a co z Morzem Martwym? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane, która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować drewniane domy. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Państwowe media Korei Północnej ostrzegły, że może nie dojść do planowanego po raz pierwszy od wielu lat spotkania krewnych rozdzielonych w czasie wojny z lat 1950-53. Pjongjang domaga się, aby władze w Seulu odesłały 12 północnokoreańskich kelnerek, które znalazły się w Korei Południowej w niejasnych okolicznościach. zobacz więcej »

Uszkodzony kabel? Tym prostym sposobem szybko go naprawisz

Złamane okulary, urwane zapięcie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Helikopter walczący z ogniem zrzuca wodę nad płonącymi lasami w Ljusdal, Szwecja. (Fot. Maja Suslin/PAP/EPA) czytaj dalej »