tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Saakaszwili: odesłanie mnie do Polski było bezprawne

zobacz więcej wideo »
Saakaszwili: odesłanie mnie do Polski było bezprawne
 • Saakaszwili: odesłanie mnie do Polski było bezprawneSaakaszwili: odesłanie mnie do Polski było bezprawne
 • Saakaszwli przechodzi przez granicę. "Misza, Misza!"Saakaszwli przechodzi przez granicę. "Misza, Misza!"
 • Saakaszwili na dworcu w PrzemyśluSaakaszwili na dworcu w Przemyślu
 • Sariusz-Wolski: poprosiłem Waszczykowskiego o interwencjęSariusz-Wolski: poprosiłem Waszczykowskiego o interwencję
 • Saakaszwili na lotnisku w AmsterdamieSaakaszwili na lotnisku w Amsterdamie
 • Saakaszwili wylądował na lotnisku ChopinaSaakaszwili wylądował na lotnisku Chopina
 • Saakaszwili uwolniony z radiowozuSaakaszwili uwolniony z radiowozu
 • Michaił Saakaszwili został zatrzymany przez SBUMichaił Saakaszwili został zatrzymany przez SBU
Foto: Jacek Turczyk/PAP | Video: tvn24 Micheil Saakaszwili podczas warszawskiej konferencji prasowej

Jestem mieszkańcem Ukrainy, wróciłem tam jako jej stały rezydent, miałem na to legalny dokument. Odesłanie mnie do Polski było bezprawne - przekonywał na zwołanej we wtorek w Warszawie konferencji wydalony z Ukrainy były prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili.

W poniedziałek Straż Graniczna Ukrainy zatrzymała Saakaszwilego w jednej z restauracji w Kijowie, przewiozła go na lotnisko i odesłała do Polski, jako kraju, z którego przybył na Ukrainę.

"Po drodze zawiązano mi oczy, zakneblowano"

- Grupa specnazu zaatakowała tę kawiarnię, zostałem związany, wepchnięty do samochodu, z wykorzystaniem brutalnej siły, choć od początku mówiłem, że mogę iść spokojnie bez konieczności używania przymusu. Ci ludzie wywieźli mnie gdzieś, 40-45 minut samochodem, bardzo szybko. Po drodze zawiązano mi oczy, zakneblowano, cały czas używając bardzo brutalnej fizycznej siły - opowiadał.

Jak dodał, następnie został "przeładowany do śmigłowca, który mniej więcej tyle samo czasu latał nad Kijowem".

- Wylądował na lotniku w Boryspolu i potem już zostałem przesadzony do samolotu. Odczytano mi postanowienia o tak zwanej readmisji do Polski - relacjonował Saakaszwili.

Oglądaj
Saakaszwili: używano wobec mnie bardzo brutalnej siły fizycznej
Wideo: tvn24 Saakaszwili: używano wobec mnie bardzo brutalnej siły fizycznej

Podkreślił, że jest to bezprawne. Jak mówił, nieprawdą jest, że bezprawnie przekroczył granicę polsko-ukraińską.

- Naruszając konwencje międzynarodowe, konstytucję Ukrainy [prezydent Ukrainy Petro] Poroszenko pozbawił mnie obywatelstwa Ukrainy, natomiast pozostawałem mieszkańcem Ukrainy i nie miałem innego miejsca stałego zamieszkania i nie mam nadal, poza Ukrainą - podkreślił. Jak mówił, wrócił na Ukrainę "na podstawie prawa jako jej stały rezydent".

"Nie powinienem zostać wydalony"

- Przybyłem na Ukrainę, wydano mi tymczasowy dokument, który był ważny do marca. (...) To znaczy, że wczoraj miałem legalny dokument i już chociażby z tego powodu nie powinienem zostać wydalony z kraju - oświadczył były gruziński prezydent.

Saakaszwili, niegdyś przyjaciel, a potem przeciwnik polityczny prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, w ubiegłym roku został pozbawiony nadanego mu przez szefa państwa obywatelstwa ukraińskiego. W tym czasie były prezydent Gruzji znajdował się za granicą. We wrześniu Saakaszwili przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski, nielegalnie przekraczając ukraińską granicę.

5 stycznia sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił wniosek o ochronę przed możliwą ekstradycją Saakaszwilego do Gruzji, która zabiega o to w związku z toczącymi się tam przeciwko niemu postępowaniami.

"Poroszenko boi się mnie najbardziej"

Saakaszwili stwierdził, że został wydalony z Ukrainy, ponieważ prezydent Poroszenko widzi w nim swojego największego oponenta politycznego.

- Widać, że Poroszenko boi się mnie najbardziej. To jest człowiek, który mnie się bardzo boi, bo mnie się nie da kupić. Ja z nimi nie będę się dogadywał - podkreślił.

- Odmówiłem przymykania oczu na jego korupcję i oszustwa. Dlatego właśnie próba pozbycia się mnie jako polityka ukraińskiego jest skazana na porażkę. Byłem i jestem politykiem ukraińskim i będę odbudowywać moją pozycję na Ukrainie - zapewnił.

Wyraził też przekonanie, iż uda się zorganizować masowe protesty na Ukrainie. - Jestem przekonany, że razem z naszymi przyjaciółmi zdołamy zorganizować masowe ruchy i protesty, które będą o wiele silniejsze niż obecne, i odsuniemy oligarchów od władzy - powiedział.

Według byłego prezydenta Gruzji ruch opozycyjny na Ukrainie będzie rosnąć.

- Znajdę chwilę, kiedy fizycznie przyłączę się do niego na terytorium Ukrainy. A przez najbliższe tygodnie będę aktywnie pracować z Parlamentem Europejskim, z prezydentami europejskimi i amerykańskim - dodał.

Oskarżenia o przyjęcie pół miliona dolarów

Na Ukrainie toczy się wobec Saakaszwilego postępowanie w sprawie przyjmowania pieniędzy od otoczenia obalonego w 2014 roku prezydenta Wiktora Janukowycza. Polityk miał otrzymać pół miliona dolarów na organizację protestów antyrządowych na Ukrainie. Saakaszwili temu zaprzecza.

Po powrocie na Ukrainę we wrześniu ubiegłego roku Saakaszwili, który stoi tu na czele opozycyjnej partii Ruch Nowych Sił, organizował w Kijowie marsze, podczas których wzywał do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych i domagał się impeachmentu Poroszenki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Dziękuję za to, że wciąż jesteście Polakami"

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z australijską Polonią w niedzielę w Keysborough podkreślał, że Polska się rozwija, a Polacy są coraz bogatsi. - Wierzę, że przyjeżdżając do kraju, będziecie mogli z satysfakcją na to patrzeć i myśleć o powrocie - powiedział. zobacz więcej »

Ratownicy przestrzegają i mówią co robić, aby nie doszło do tragedii

Te słowa powinien usłyszeć każdy, wypoczywający nad wodą. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"

Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"

Jeszcze w tym roku na greckiej wyspie Tilos ma ruszyć specjalny system zielonego zasilania, co uczyni z niej pierwszą wyspę regionu, której system energetyczny działa wyłącznie w oparciu o energię ze słońca i wody - podała agencja Associated Press. System ma kosztować 14 milionów euro. Zdecydowaną większość pieniędzy wyłoży Unia Europejska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Izrael zamyka przejście graniczne ze Strefą Gazy. Jedyne dostępne dla zwykłych ludzi

Izrael zamyka przejście graniczne ze Strefą Gazy. Jedyne dostępne dla zwykłych ludzi

Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi. Przyczyna to odbywające się wzdłuż granicy palestyńskie manifestacje - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Nowe progi zwalniające. Zadziałają tylko przy przekroczeniu prędkości

Na razie to tylko projekt, ale kto wie, czy już wkrótce nie pojawią się na drogach. Zobacz TOTERAZ.

Zawodnicy na starcie triathlonu. (fot. Valentin Flauraud/EPA/PAP) czytaj dalej »