tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rzeź Pragi znika z przewodnika po interwencji rosyjskiej ambasady

Rzeź Pragi znika z przewodnika po interwencji rosyjskiej ambasady
Foto: play.google.com/wikipedia W rosyjskiej wersji przewodnika nie ma słowa o Rzezi Pragi

Informacja o rzezi warszawskiej Pragi po interwencji ambasady rosyjskiej zniknęła z e-przewodnika przygotowanego specjalnie na Euro 2012. Dzięki niemu zagraniczni turyści mogą zwiedzić najciekawsze miejsca dzielnicy, ale też dowiedzieć się jaka była ich historia. Jednak przewodnik w wersji rosyjskiej różni się od polskiej i angielskiej.

Obrona Pragi była niemal finalnym starciem insurekcji kościuszkowskiej. 4 listopada 1794 roku wojska carskie szturmujące Warszawę dokonały masakry ludności Pragi. Carskimi wojskami dowodził Aleksander Suworow. Według szacunków historyków, rzeź pochłonęła od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy ofiar. Tamte wydarzenia upamiętnia krzyż postawiony przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie.

Źródło: Wikipedia CC BY SA / Witold Pietrusiewicz Krzyż upamiętniający wydarzenia z 4 listopada 1794 roku stoi w Warszawie
Sporna treść

Turyści korzystający z polskiej i angielskiej wersji przewodnika pt. "Witajcie na Pradze", którego autorem jest Stowarzyszenie Monopol Warszawski bez problemu znajdą na mapie zdjęcie krzyża i krótki opis: "Ostatnia bitwa insurekcji kościuszkowskiej rozegrana została w obronie Warszawy 4 listopada 1794 roku w granicach warszawskiej Pragi. Rankiem 4 listopada 1794 roku oddziały Suworowa zdobyły warszawską Pragę i dokonały tam rzezi mieszkańców. Rosjanie zemścili się na niewinnych ludziach, z okrzykiem za Warszawę! Wymordowali kilkanaście tysięcy osób, wśród nich kobiety i dzieci. Wymordowana została również ogromna ilość praskiej ludności żydowskiej".

Takiej informacji nie ma jednak w wersji rosyjskiej. Prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski Janusz Owsiany w rozmowie z tvn24.pl przyznaje, że treść została usunięta po bezpośredniej reakcji Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce. - Przewonik był tworzony na zamówienie Rosjan i przez nich rekomendowany - tłumaczy Owsiany.

To nie tak

Co nie podobało się stronie rosyjskiej? Okazało się, że Rosjanie inaczej widzą rolę Suworowa w całej bitwie. Ich zdaniem zachowanie dowódcy wojsk carskich było inne, niż przedstawione w przewodniku. - Według Rosjan Suworow wydał instrukcję wstrzymania walk i pozwolił na ucieczkę z Pragi ludności cywilnej. Argumentują, że zachowaie dowódcy przedstawione w przewodniku jest niezgodne z ich źródłami historycznymi - tłumaczy Janusz Owsiany.

Rosjanie zakwestionowali przewodnik w momencie, kiedy był on już gotowy i przetestowany. - Stanąłem przed decyzją - albo wydamy taki przewodnik i nie dostaniemy rekomendacji strony rosyjskiej, albo informacja zniknie - wspomina szef Stowarzyszenia Monopol Warszawski. Pomysł stworzenia takiego przewodnika wyszedł od Rosjan mieszkających w Polsce. Miał on być rekomendowany kibicom przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej.

Co dalej?

Co zatem stanie się z "niepełnym" przewodnikiem? Władze stowarzyszenia są w trakcie wymiany źródeł historycznych ze stroną rosyjską. Janusz Owsiany zapewnia w rozmowie z nami, że przesłał stronie rosyjskiej propozycje nowego wpisu w przewodniku. Powołał się w nim na informacje zamieszczone w pamiętnikach ks. Jędrzeja Kitowicza. Podobno ta wersja wydarzeń jest najbliższa wymowie, o którą chodzi Rosjanom. - Jeśli nie dostaniemy odpowiedzi od strony Rosyjskiej, to wpis zostanie uzupełniony zgodnie z informacjami Kitowicza - tłumaczy prezes stowarzyszenia.

Z pytaniem o przewodnik zwróciliśmy się do Ambasady Federacji Rosyjskiej. Do momentu opublikowania materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Potężne obawy przed brexitem. Palec na "przycisku uruchamiającym plany awaryjne"

Potężne obawy przed brexitem. Palec na "przycisku uruchamiającym plany awaryjne"

Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI) ostrzega, że większość firm na Wyspach jest gotowa w związku z brexitem uruchomić do grudnia "plany awaryjnego zarządzania" polegające, między innymi na cięciu zatrudnienia i przenoszeniu działalności za granicę - podała agencja AP. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Przedłużone głosowanie i kolejny zamach. Niespokojne wybory w Afganistanie

Przedłużone głosowanie i kolejny zamach. Niespokojne wybory w Afganistanie

W Afganistanie rozpoczęto w niedzielę rano głosowanie w ponad 400 lokalach wyborczych. Nadzorująca wybory parlamentarne komisja zdecydowała, że w punktach, których z różnych powodów nie zdołano otworzyć w sobotę, głosować będzie można również w niedzielę. Wybory upływają w cieniu zamachów. Od soboty przeprowadzono ponad 200 ataków, zginęło kilkadziesiąt osób. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »