tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wymieniali posadzkę, odkryli nieznaną kryptę

zobacz więcej wideo »
Wymieniali posadzkę, odkryli nieznaną kryptę
 • Odkrycia archeologów w kościele w Rzeszowie Odkrycia archeologów w kościele w Rzeszowie
 • Archeologiczne skarby na budowie S3. Mają kilka tysięcy lat i należały do elityArcheologiczne skarby na budowie S3. Mają kilka tysięcy lat i należały do elity
 • Prace archeologiczne w Poznaniu w miejscu, gdzie w X wieku stał pałac Mieszka IPrace archeologiczne w Poznaniu w miejscu, gdzie w X wieku stał pałac Mieszka I
 • Archeologiczne odkrycie pod JaworemArcheologiczne odkrycie pod Jaworem
 • Archeologiczne odkrycie na budowie S3Archeologiczne odkrycie na budowie S3
 • Prace archeologiczne na ŚródcePrace archeologiczne na Śródce
 • Badania archeologiczne w Lesznie Badania archeologiczne w Lesznie
 • Niezwykłe odkrycie w bydgoskiej katedrze Niezwykłe odkrycie w bydgoskiej katedrze
Foto: Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego | Video: Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego Odkrycia archeologów w Rzeszowie

Podczas wymiany posadzki w kościele bernardynów w Rzeszowie dokonano zaskakujących odkryć. W dwóch kryptach znaleziono ludzkie szczątki, w tym przecięte czaszki. - Dalsze badania wykażą, czy pochowane zostały tam jakieś postacie historyczne - informują archeolodzy.

Badania archeologiczne w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie prowadzi Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego wraz z pracownikami, doktorantami i studentami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- W ramach prac remontowo-konserwatorskich w ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy w kościele wymianę posadzki. Po jej zdjęciu odkryliśmy wejścia do dwóch krypt. O ile jedna z tych krypt była nam znana, to o drugiej nie mieliśmy pojęcia - mówi w rozmowie z tvn24.pl Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Dwie krypty

Podczas dalszych badań okazało się, że w pierwszej krypcie, która prawdopodobnie nie była otwierana od ponad stu lat, znajdują się szczątki co najmniej pięciu osób, w tym jednego niemowlęcia.

- Znaleźliśmy szkielety, części trumien i pozostałości ubioru. W kryptach kościelnych zazwyczaj chowano osoby znane w regionie, więc podejrzewamy, że mogą to być szczątki osób duchownych lub możnych - informuje Bobak.

Badania w drugiej krypcie jeszcze się nie rozpoczęły.

- Przez otwór widać jednak, że zachowane tam trumny nie są w tak zaawansowanym stopniu rozkładu, jak te w krypcie pierwszej - dodaje archeolog.

Źródło: Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego Dalsze badania wykażą, czy w kryptach pochowane są postacie historyczne

Cenne znaleziska, przecięte czaszki

Pod usuniętą posadzką odkryte zostały także pozostałości jam grobowych, które najprawdopodobniej wiązać należy z dawnym cmentarzem, funkcjonującym w tym miejscu przed budową obecnego kościoła, czyli przed początkiem XVII wieku. W jamach znaleziono między innymi fragmenty ceramiki, gwoździ, monet i kości.

Jak informuje Bobak, dalsze badania krypt pozwolą być może na powiązanie pochowanych osób z postaciami historycznymi.

- Co ciekawe, zauważyliśmy, że niektóre czaszki są przecięte. Jest to spowodowane zabiegami wykonywanymi po śmierci, albo w ramach sekcji zwłok albo w celu uzyskania relikwii - dodaje Bobak.

Źródło: Shutterstock Badania prowadzone są w bazylice oo. bernardynów w Rzeszowie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Dwie transakcje na mandat, trzysta pozostałych to czysty pieniądz". Kontrola wielkich targowisk

"Dwie transakcje na mandat, trzysta pozostałych to czysty pieniądz". Kontrola wielkich targowisk

Krajowa Administracja Skarbowa sprawdza handlowców z największych targowiska z odzieżą w Polsce. Przedstawiciele fiskusa nakładają kolejne kary, a w internecie bardzo popularny stał się wpis blogera, który opowiada o tym, jak - rzekomo - kontrola wygląda "od środka". czytaj dalej »

Ma 600 tysięcy obserwujących na Instagramie i prawdopodobnie... nie istnieje

Twarz jak z gry komputerowej, markowe ubrania i pytanie: kim jest ta dziewczyna? Internetowe "śledztwo" trwa. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Turcy zmienili nazwę ulicy, przy której ambasadę mają USA

Turcy zmienili nazwę ulicy, przy której ambasadę mają USA

Tureckie władze zmieniły w poniedziałek nazwę ulicy w Ankarze, przy której stoi amerykańska ambasada. Aleja od teraz nosi nazwę Gałązki oliwnej, od kryptonimu prowadzonej przez Turcję operacji przeciwko wspieranym przez USA Kurdom w syryjskim okręgu Afrin. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Miś Wojtek został bohaterem gry planszowej

Autorkami pomysłu są siostry z wrocławskiej podstawówki. Wykonanie docenił Instytut Pamięci Narodowej, który wydał grę i rozpowszechnia ją w innych szkołach. ZOBACZ TOTERAZ

Ranne w bombardowaniach Misraby dzieci otrzymują pomoc w szpitalu, Duma, Syria. Fot: Mohammed Badra/PAP/EPA czytaj dalej »