Ustawa o jawności majątku członków rodzin polityków "na pewno w tej kadencji Sejmu"

[object Object]
Piotr Müller o ustawie w sprawie ujawniania majątków rodzin politykówtvn24
wideo 2/3

Ustawa dotycząca ujawniania majątków członków rodzin polityków jest przygotowywana w kancelarii premiera. Zapewne zajmuje się nią wicepremier Jacek Sasin - powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział, że ustawa pojawi się "na pewno w tej kadencji Sejmu".

Pod koniec maja prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział gotowość do uchwalenia w krótkim czasie ustawy, na podstawie której ujawnione byłyby majątki współmałżonków polityków, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci. Nowe prawo zakładałoby też ujawnienie źródeł majątku.

Przepisy "na pewno w tej kadencji Sejmu"

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że przepisy dotyczące ujawnienia majątków najbliższej rodziny polityków są przygotowywane w kancelarii premiera.

ZOBACZ CAŁĄ "ROZMOWĘ PIASECKIEGO" W TVN24 GO >

Zaznaczył, że "ustawa jest ważna, ale nie pilna". - Trzeba to przygotować i wprowadzić - dodał.

- Jesteśmy za jawnością wszelkich kwestii związanych z majątkiem polityków - podkreślił Müller.

Pytany, kto pracuje nad ustawą, odpowiedział, że zapewne wicepremier Jacek Sasin. - Premier Sasin koordynuje działania legislacyjne całego rządu, więc domyślam się, że również tą ustawą się zajmuje - powiedział. Zapytany, kiedy ustawa się pojawi, odparł: - Na pewno w tej kadencji Sejmu.

- Jestem przekonany, że to będzie w tej kadencji Sejmu - dodał.

"Nie ma żadnego cienia wątpliwości co do majątku pana premiera czy rodziny"

Rzecznik rządu zapewnił, że premier Mateusz Morawiecki ujawni majątek swojej żony, kiedy będzie w tej sprawie ustawa. - Trzeba tę sprawę uregulować kompleksowo - stwierdził. Wskazał, że jednym z problemów jest konieczność "ujednolicenia wzorów oświadczeń z różnego rodzaju przepisów".

Podkreślił również, że "nie ma żadnego cienia wątpliwości co do majątku pana premiera czy rodziny pana premiera".

Pytany, dlaczego do tej pory premier nie ujawnił majątku swojej rodziny, rzecznik rządu zaznaczył, że "nie ma obowiązku prawnego udostępniania informacji w tym zakresie". - My przygotujemy przepisy i wtedy wszyscy kompleksowo to udostępnią - dodał.

Kupił grunty od Kościoła, przepisał na żonę

Sprawa jawności majątków małżonków polityków pojawiła się po tym, gdy "Gazeta Wyborcza" napisała, że premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych od kościoła we Wrocławiu. Później rzeczoznawca ocenił, że nieruchomość już w 1999 roku warta była prawie 4 miliony złotych, a obecnie zaś warta około 70 milionów złotych.

Morawiecki w ramach rozdzielności majątkowej przepisał nieruchomość na żonę.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że tekst "GW" narusza dobra osobiste premiera Morawieckiego oraz jego żony i że podjęli oni decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w nim kłamstw i manipulacji.

Timmermans "nie dotrzymuje słowa"

Rzecznik rządu odniósł się również w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 do ustaleń w sprawie najważniejszych stanowisk unijnych.

Po kilkudziesięciu godzinach wielokrotnie wznawianych rozmów szefowie państw i rządów podczas posiedzenia Rady Europejskiej uzgodnili we wtorek kandydatów. Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, a premier Belgii Charles Michel został wskazany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Rada Europejska nominowała też Francuzkę Christine Lagarde na szefową Europejskiego Banku Centralnego, a Hiszpana Josepa Borrella na szefa dyplomacji UE.

Wiceprzewodniczącymi Komisji Europejskiej mają zostać Frans Timmermans i Margrethe Vestager oraz ktoś z Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska sprzeciwiała się kandydaturze Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej. W ocenie rzecznika rządu Timmermans "dzieliłby i inicjował konflikty wewnątrz Unii Europejskiej". Müller dodał, że Timmermans "nie dotrzymuje słowa". Wskazał na "kwestie związane ze zmianami prawa w zakresie sądów w Polsce".

- Wielokrotnie było podkreślane, że jeżeli Polska dokona korekt (...), to Unia Europejska, Komisja Europejska rozpocznie dialog, a tak naprawdę Frans Timmermans, gdy w maju zeszłego roku pojawiła mu się na horyzoncie możliwość otrzymania stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej, zaostrzył kurs nie tylko wobec Polski, ale wobec innych krajów Unii Europejskiej - komentował Müller.

Jego zdaniem przekonanie, że Timmermans "nie dotrzymuje słowa, funkcjonuje nie tylko w Polsce, ale innych krajach Unii Europejskiej". - Fransa Timmermansa nie zablokowała tylko Grupa Wyszehradzka. Do tej części dołączyły się również Włochy, również inne kraje Unii Europejskiej zgłaszały swoje obiekcje do sposobu funkcjonowania w ramach Unii Europejskiej - podkreślił.

ZOBACZ CAŁĄ "ROZMOWĘ PIASECKIEGO" W TVN24 GO >

Rzecznik rządu: Timmermans nie dotrzymuje słowa
Rzecznik rządu: Timmermans nie dotrzymuje słowatvn24

Autor: js//now / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

We wtorek gościem "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 był Karol Hoang, wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce. Mówił o sytuacji poszkodowanych w pożarze hali przy Marywilskiej 44 kupców. - Niestety bardzo duża część osób miała tylko ubezpieczenie OC i byli przekonani, że to również ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Ubolewamy nad tym, ale niestety taka jest prawda - powiedział.

Pożar hali przy Marywilskiej. "Niestety bardzo duża część osób miała tylko ubezpieczenie OC"

Pożar hali przy Marywilskiej. "Niestety bardzo duża część osób miała tylko ubezpieczenie OC"

Źródło:
TVN24

Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych rozpoczęli zmagania z trzydniowym egzaminem ósmoklasisty. Dziś zmierzyli się z testem z języka polskiego. Poniżej publikujemy arkusze egzaminacyjne CKE.

Egzamin ósmoklasisty. Mamy arkusze z języka polskiego

Egzamin ósmoklasisty. Mamy arkusze z języka polskiego

Źródło:
PAP, TVN24.pl

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny. Przeciwko wszystkim dziesięciu aktom zagłosowały Polska i Węgry. Taką decyzję zapowiadał wcześniej minister finansów Andrzej Domański.

Pakt migracyjny ostatecznie przyjęty

Pakt migracyjny ostatecznie przyjęty

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Europejska Unia Nadawców (EBU), odpowiedzialna za organizację Konkursu Piosenki Eurowizji, wyraziła w oświadczeniu ubolewanie z powodu "braku poszanowania ducha zasad i rywalizacji" muzycznego wydarzenia przez część reprezentacji. Uczestnicy nie kryją rozczarowania panującą za kulisami imprezy atmosferą. Niektórzy wprost mówią, że była "napięta" i "okropna" - relacjonuje BBC.  

Organizatorzy Eurowizji wyrażają ubolewanie z powodu zachowania części uczestników

Organizatorzy Eurowizji wyrażają ubolewanie z powodu zachowania części uczestników

Źródło:
BBC, TVN24.pl

W nocy z wtorku na środę spodziewane są kolejne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej widoczne w Polsce. Tej nocy widowisko może okazać się szczególnie efektowne - w niektórych częściach kraju będziemy mieli okazję obejrzeć przejście stacji na tle przybywającego Księżyca.

Przelot ISS. Wieczorem warto spojrzeć w stronę Księżyca

Przelot ISS. Wieczorem warto spojrzeć w stronę Księżyca

Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

Wysoki rangą przedstawiciel rosyjskiego resortu obrony Jurij Kuzniecow został aresztowany za korupcję - podał rosyjski Komitet Śledczy. To już drugi urzędnik tego ministerstwa zatrzymany pod takim zarzutem.

Kolejne aresztowanie w rosyjskim resorcie obrony. Powodem korupcja

Kolejne aresztowanie w rosyjskim resorcie obrony. Powodem korupcja

Źródło:
PAP

Jest mało prawdopodobne, że Rosja zgromadziła wystarczające siły bojowe, by zdołała zająć Charków bez skierowania dodatkowych wojsk na ten obszar - oceniło we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) przekazał, że około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy atakuje Ukrainę od piątku w rejonie Charkowa, a 50 tysięcy znajduje się przy granicy. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego ocenił z kolei, że sytuacja w tym rejonie się "stabilizuje". - Wróg w zasadzie został już zablokowany na liniach, na które mógł wejść - dodał.

Brytyjski wywiad: mało realne, by Rosja zajęła Charków bez dodatkowych sił

Brytyjski wywiad: mało realne, by Rosja zajęła Charków bez dodatkowych sił

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Za nami część zimnych ogrodników, ale przymrozki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Co przyniesie zimna Zośka? Według prognoz czekają nas jeszcze dwie noce z temperaturą przygruntową spadającą poniżej zera. Gdzie będzie ona najniższa? Sprawdź na mapach.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Jeszcze dwie noce z przymrozkami

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Jeszcze dwie noce z przymrozkami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Bydgoszczy kierowca samochodu osobowego w krótkim odstępie czasu popełnił kilka niebezpiecznych wykroczeń. Jego nieodpowiedzialną jazdę zarejestrowała kamera innego kierującego. Nagranie trafiło do policjantów, którzy dzięki niemu będą mogli dotrzeć do sprawcy.

Za taką jazdę grozi 30 tysięcy zł grzywny. Nagranie

Za taką jazdę grozi 30 tysięcy zł grzywny. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik jest przesłuchiwany na posiedzeniu komisji śledczej do spraw afery wizowej. Po południu zeznawać będzie także była wicepremier i minister rozwoju i technologii Jadwiga Emilewicz. W tvn24.pl relacjonujemy posiedzenie na żywo.

Wymiana zdań między Szczerbą i Wąsikiem. "Pan ma dosyć dużo spraw karnych"

Wymiana zdań między Szczerbą i Wąsikiem. "Pan ma dosyć dużo spraw karnych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Poseł PiS Andrzej Śliwka został wykluczony z posiedzenia sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej przez jej przewodniczącego Michała Szczerbę (KO). Polityk się odwołał, jednak prezydium komisji podtrzymało decyzję Szczerby. Przed komisją zeznaje były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Poseł PiS wykluczony z obrad komisji śledczej do spraw afery wizowej

Poseł PiS wykluczony z obrad komisji śledczej do spraw afery wizowej

Źródło:
PAP

27-letnia policjantka, która została ugodzona nożem podczas interwencji w jednym z domów w Jędrzejowie (województwo świętokrzyskie), trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W sprawie zatrzymano 46-letnią napastniczkę.

Policjantka ugodzona nożem podczas interwencji

Policjantka ugodzona nożem podczas interwencji

Źródło:
PAP

1 czerwca dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce za darmo - podano w komunikacie. Dodano, że darmowy bilet trzeba będzie pobrać w kasie lub w pociągu u konduktora.

PKP Intercity. Darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

PKP Intercity. Darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

Źródło:
PAP

Wikariusz z jednej z parafii na Podkarpaciu usłyszał zarzuty utrwalania nagiego wizerunku małoletniego, naruszenia jego nietykalności cielesnej oraz posiadania pornograficznych zdjęć z udziałem małoletniego. Duchowny trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Ksiądz w areszcie. Pokrzywdzonych więcej niż jedno dziecko

Ksiądz w areszcie. Pokrzywdzonych więcej niż jedno dziecko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Neosędzia blokuje stosowanie kontroli operacyjnej w śledztwach, podważając uprawnienia nowego kierownictwa prokuratury - potwierdził rzecznik Prokuratury Krajowej. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", chodzi o Stanisława Zduna, wiceszefa neoKRS.

"Kolejna odsłona konfrontacji". Neosędzia odmawia stosowania kontroli operacyjnej. Prokuratura odpowiada

"Kolejna odsłona konfrontacji". Neosędzia odmawia stosowania kontroli operacyjnej. Prokuratura odpowiada

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

We wtorek nad ranem w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do wstrząsu. Nie żyje dwóch górników. Nadal poszukiwany jest jeden. Wcześniej udało się dotrzeć do jednego z czterech poszukiwanych, został przetransportowany do szpitala. W sumie dziesięciu górników zostało poszkodowanych i trafiło do szpitali.

Tąpnięcie w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje dwóch górników

Tąpnięcie w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje dwóch górników

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Wojskowe służby inżynieryjne przeprowadziły w poniedziałek kontrolowane detonacje na Key Bridge w Baltimore. Konstrukcja mostu zawaliła się 26 marca, gdy kontenerowiec Dali uderzył w jedno z jego przęseł.

Wybuchy na moście w Baltimore

Wybuchy na moście w Baltimore

Źródło:
Reuters

Tomasz Szmydt, który uciekł na Białoruś, mógł zamieszkać w elitarnej dzielnicy Mińska - Drozdy. Mieści się tam między innymi rezydencja dyktatora Alaksandra Łukaszenki i wille jego ludzi - podają niezależne białoruskie media.

Szmydt w elitarnej dzielnicy Mińska. Niezależne media: mógł zamieszkać w okolicach rezydencji Łukaszenki

Szmydt w elitarnej dzielnicy Mińska. Niezależne media: mógł zamieszkać w okolicach rezydencji Łukaszenki

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na trawnik i chodnik przed jednym z wieżowców przy ulicy Garwolińskiej spadały z 10. piętra różne sprzęty domowe. Wystraszeni mieszkańcy wezwali strażników miejskich.

Z okna na 10. piętrze wypadały sprzęty domowe

Z okna na 10. piętrze wypadały sprzęty domowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkanaście obiektów spłonęło w ostatnich dniach na terenie fińskiego Espoo, miasta graniczącego z Helsinkami. Podpalony został między innymi dach jednej ze szkół czy stary budynek straży pożarnej. Lokalna policja podała, że może być to działanie kilkuosobowych grup, a ich motywem są "zawody" w mediach społecznościowych.

Spłonęło kilkanaście obiektów, w tym dach szkoły i budynek straży. Policja wskazuje możliwy motyw

Spłonęło kilkanaście obiektów, w tym dach szkoły i budynek straży. Policja wskazuje możliwy motyw

Źródło:
PAP, TVN24

Analitycy z projektu Conflict Intelligence Team (CIT) twierdzą, że budynek mieszkalny w Biełgorodzie, którego pion zawalił się w niedzielę, mógł być trafiony rosyjską bombą lub pociskiem przeciwlotniczym. Swoją teorię oparli o analizę nagrań z miejsca katastrofy.

Analitycy: w blok mieszkalny w Biełgorodzie uderzyła rosyjska rakieta lub bomba

Analitycy: w blok mieszkalny w Biełgorodzie uderzyła rosyjska rakieta lub bomba

Źródło:
PAP

Książę William objął dowództwo nad jednostką, w której służył jego brat - książę Harry. Nowy tytuł przekazał następcy tronu król Karol III. Monarcha wyraził nadzieję, że pod kierownictwem Williama pułk "będzie rosnąć w siłę". Jak zauważają brytyjskie media, podczas ceremonii król ani razu nie wspomniał o księciu Harrym, choć dotąd sądzono, że to właśnie jemu przypadnie ta funkcja.  

Media o kontrowersjach wokół tytułu dla księcia Williama. "A Harry? Jak mogliście o nim zapomnieć?" 

Media o kontrowersjach wokół tytułu dla księcia Williama. "A Harry? Jak mogliście o nim zapomnieć?" 

Źródło:
BBC, People, ABC News

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po upadku gigantycznego billboardu w Indiach. Konstrukcja przewróciła się na budynki podczas burzy piaskowej, która nawiedziła przedmieścia Mumbaju. Według lokalnych mediów, billboard został postawiony bez odpowiednich zgód administracyjnych.

250-tonowy billboard spadł na stację benzynową. Rośnie bilans ofiar

250-tonowy billboard spadł na stację benzynową. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, India Today, NDTV, PAP
Zniknął ksiądz, zniknęły pieniądze. Jego Ekscelencja milczy

Zniknął ksiądz, zniknęły pieniądze. Jego Ekscelencja milczy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sędzia Beata Morawiec, była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, została wezwana przez Prokuraturę Krajową jako świadek w związku ze śledztwem dotyczącym wykorzystywania Pegasusa - podaje "Gazeta Wyborcza". Jak pisze, była inwigilowana za czasów rządów PiS. - Spodziewałam się, że wobec mnie tamta władza też mogła zastosować to oprogramowanie, bo byłam osobistym wrogiem Zbigniewa Ziobry - powiedziała Morawiec.

Śledztwo w sprawie Pegasusa. "Wyborcza": sędzia Beata Morawiec wezwana przez prokuraturę

Śledztwo w sprawie Pegasusa. "Wyborcza": sędzia Beata Morawiec wezwana przez prokuraturę

Źródło:
Gazeta Wyborcza

U Moniki Olejnik zdiagnozowano nowotwór piersi. Dziennikarka TVN24 poinformowała o chorobie w niedzielę. W opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie zaapelowała do obserwatorów swojego profilu, by nie zaniedbywali regularnych badań.

Monika Olejnik o walce z nowotworem. Przeszła operację i zachęca do regularnych badań

Monika Olejnik o walce z nowotworem. Przeszła operację i zachęca do regularnych badań

Źródło:
TVN24.pl

Francuska komedia "The Second Act" Quentina Dupieux otworzy 14 maja 77. festiwal filmowy w Cannes. W Konkursie Głównym o Złotą Palmę powalczą między innymi Francis Ford Coppola z "Megalopolis", Yorgos Lanthimos z filmem "Rodzaje życzliwości" oraz Paolo Sorrentino z "Parthenope". Z mistrzami zmierzy się polska koprodukcja mieszkającego w Polsce Magnusa von Horna - "Dziewczyna z igłą".

Startuje festiwal w Cannes. Polska koprodukcja powalczy z filmami Coppoli, Lanthimosa i Sorrentino

Startuje festiwal w Cannes. Polska koprodukcja powalczy z filmami Coppoli, Lanthimosa i Sorrentino

Źródło:
Cannes Film Festival, "The Guardian", tvn24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyrusza w misję kosmiczną - polscy naukowcy zorganizowali uroczystość pożegnania instrumentu naukowego, który już niedługo poleci w stronę Słońca. Na urządzeniu wygrawerowano serce WOŚP, a także imię i nazwisko zwycięzcy kosmicznej aukcji, którą zorganizowano w ramach 32. finału. W pożegnaniu wziął udział między innymi Jerzy Owsiak. Relacja reportera TVN24 BiS Huberta Kijka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Źródło:
tvn24.pl

Do 29 maja można wskazywać kandydatów do uhonorowania Medalem Wolności Słowa. - Marian Turski jest dla mnie przykładem, jaki dorobek dla wolności wypowiedzi i mądrych słów powinna mieć osoba wyróżniona tą nagrodą - powiedziała prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska, twórczyni Medalu Wolności Słowa, opowiadając w TVN24 o kulisach powstania pomysłu na przyznawanie tego wyróżnienia.

Medal Wolności Słowa. "Takich ludzi musimy widzieć, doceniać i wskazywać jako autorytety"

Medal Wolności Słowa. "Takich ludzi musimy widzieć, doceniać i wskazywać jako autorytety"

Źródło:
TVN24, Fundacja Grand Press

Poznaliśmy laureatki i laureatów XV edycji konkursu Bizneswoman Roku, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Bizneswoman Roku to największy i najstarszy w Polsce konkurs nagradzający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności, włączania i ekologii. Patronem medialnym konkursu jest TVN Warner Bros. Discovery.

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Źródło:
tvn24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl