tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kampania wyborcza do samorządów na zgliszczach po nawałnicach? Nasza analiza

Minister publicznie łaja marszałka województwa. Premier zarzuca burmistrzyni, że niewystarczająco apelowała u wojewody o pomoc. Rzecznik rządu twierdzi, że z powodu niewystarczającej informacji od władz lokalnych państwo nie mogło odpowiednio wcześnie ruszyć z pomocą. Czy po pogodowym kataklizmie na Pomorzu rząd będzie chciał na nowo i po swojemu zbudować samorządy lokalne?

Miniony weekend upłynął pod znakiem wizerunkowej ofensywy rządu. Premier i ministrowie kolejny raz ruszyli na Pomorze w miejsca dotknięte skutkami gwałtownej burzy, ulew i huraganowego wiatru z 11 sierpnia, wskutek których sześć osób poniosło śmierć, kilkadziesiąt zostało rannych, a naprawa wszystkich zniszczeń materialnych potrwa kilka lat.

Rząd uznaje, że działał skutecznie

Większość skutków nawałnic została usunięta - powiedziała Beata Szydło tydzień po ataku żywiołu. Szefowa rządu i towarzyszący jej w wizycie na Pomorzu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wielokrotnie zapewniali, że w sprawie pomocy poszkodowanym przez żywioł rząd zadziałał w ekspresowym tempie. Minister Błaszczak co najmniej dwukrotnie użył przysłówka "błyskawicznie" na określenie tempa działań rządu w sprawie likwidacji skutków nawałnicy.

Samorządowcy w terenie, gdzie wciąż mieszkańcy sprzątają drzewa i odbudowują domy, inaczej oceniają tempo działania rządu i jego służb. Sołtys Rytla w gminie Czersk mówił publicznie, że przez dwa dni bezskutecznie apelował do wojewody o sprowadzenie  na pomoc wojska. Starosta chojnicki i burmistrz Chojnic wskazywali, że ostrzeżenia, jakie otrzymywali przed nawałnicą z centrum zarządzania kryzysowego wojewody, nie wskazywały na aż tak niszczycielską siłę zjawiska. Były minister administracji i cyfryzacji, obecnie poseł opozycyjnej PO, zarzuca rządowi, że nie wykorzystał w pełni możliwości Regionalnego Systemu Ostrzegania w postaci napisów samoczynnie pojawiających się na ekranach telewizorów i SMS-ów docierających na telefony niezależnie od woli użytkownika.

Trzy głosy krytyki pod adresem samorządów

Rząd jednak na razie nie dostrzega w swoim działaniu błędów. Premier Beata Szydło uważa, że na ocenę działania służb państwa przyjdzie czas po zakończeniu akcji. Z ust przedstawicieli rządu już teraz jednak słychać wypowiedzi zarzucające zaniedbania i zaniechania samorządowcom.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek w sobotę w "Faktach po Faktach" TVN24 podsumował, że "sytuacja na Pomorzu jest pokłosiem  braku właściwej komunikacji pomiędzy poszczególnymi poziomami instytucji publicznych - gminami, powiatem a wojewodą".

Rzecznik rządu zastrzegł, że nie generalizuje, ale w niektórych przypadkach, z powodu tego, że nie powstały lokalne samorządowe sztaby kryzysowe, informacje o problemach nie docierały do wojewody, a wojewoda i rząd nie mogli dlatego "wystarczająco wcześnie podjąć odpowiednich działań zaradczych".

W podobnym tonie tego samego dnia wypowiadała się premier Beata Szydło. Również zastrzegała, że nie chce gremialnie obarczać samorządów odpowiedzialnością, ale wytknęła samorządowcom, że w jej opinii nieskutecznie przekazywali informacje o sytuacji na miejscu, przez co wojewoda, zdaniem premier, nie miał odpowiednio wcześnie wystarczającej wiedzy, aby wezwać wojsko na pomoc.

- Wojsko wzywane jest na wniosek wojewody, który powinien był być poinformowany przede wszystkim przez władze samorządowe. Pani burmistrz powinna była zaapelować o to do wojewody - podkreśliła premier w sobotnim wywiadzie dla telewizji publicznej.

Oglądaj
Burza po wichurach
Wideo: tvn24 Burza po wichurach

Wcześniej, podczas czasie konferencji prasowej na tle wozów strażackich w Chojnicach, minister spraw wewnętrznych i administracji w ostrych słowach zaatakował stojącego na czele lokalnego samorządu marszałka województwa pomorskiego.

-  Przypomnijmy panu marszałkowi, że odpowiada za utrzymanie dróg wojewódzkich, żeby służby podległe panu marszałkowi uprzątnęły drzewa z poboczy dróg wojewódzkich. Panie marszałku, pana zadanie! Do pracy! Skoro pan się obudził pięć dni po nawałnicy, skoro jest już pan przytomny, do pracy! - wzywał Błaszczak marszałka, nieobecnego w miejscu medialnego występu ministra.

Czy to początek walki o Polskę lokalną?

Troje przedstawicieli rządu, trzy głosy krytyki pod adresem samorządów lokalnych wygłoszone jednego dnia. Czy to początek kolejnego podejścia rządu do rozprawy z samorządami, na które rządzący państwem mają - jak dotąd - ograniczony wpływ?

Pytanie tym bardziej zasadne, że rząd podjął już dwie próby ograniczenia kompetencji władz lokalnych. Czynione są prace nad większym podporządkowaniem ministrowi Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska. Przed kilkoma tygodniami zaś Sejm znacząco zwiększył uprawnienia regionalnych izb obrachunkowych wobec samorządów lokalnych. Prezydent ostatecznie zawetował tę ustawę.

Na ten temat dyskutowali publicyści w "Loży Prasowej" TVN24 w niedzielę 20 sierpnia.

- To już przekształca się w walkę państwa z samorządami. Rząd po okresie zastoju w tej sprawie [zniszczeń spowodowanych przez nawałnicę - przyp. red.], próbuje teraz wszystko zwalić na samorządy. Dlaczego? Dlatego, że samorządy są wciąż politycznym przeciwnikiem rządu - dowodził Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego "Polityki".

Publicysta dodał również, że "ta nawałnica będzie przypadkowym początkiem kampanii samorządowej".

Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" przypomniał, że wciąż aktualna pozostaje idea prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby przyszłoroczne wybory do samorządów gmin, powiatów i województw odbywały się na innych niż dotychczas zasadach, Chodzi między innymi o likwidację jednomandatowych okręgów w mniejszych gminach i wybieranie ich władz według zasady proporcjonalności. Ta zmiana oznacza zmniejszenie szans lokalnych działaczy, niezależnych od partii politycznych, a zwiększenie roli partii politycznych w wystawianiu kandydatów.

O działaniu administracji państwowej i lokalnych samorządów w akcji ratunkowej i usuwaniu szkód po nawałnicy dyskutowali również goście "Ławy polityków" w niedzielę 20 sierpnia.

- Państwo centralne przegrało starcie z siłami natury. Wygrał sołtys i mieszkańcy-społecznicy. I z tego jest jeden wniosek. Nie osłabiajmy wspólnot lokalnych - apelował były prezes PSL Janusz Piechociński.

Do tego, że nawałnice na Pomorzu pokazały "wspaniały triumf społeczeństwa obywatelskiego i  porażkę państwa" przekonywał również wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka ( Kukiz'15).

Pomysł PiS na samorządy

Zmiana sposobu przeprowadzania wyborów do samorządu lokalnego nie jest na razie formalnym projektem nowelizacji kodeksu wyborczego. Jest to bardziej idea prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który na spotkaniach partyjnych mówi działaczom o potrzebie przewietrzenia samorządów.

W publicznej wypowiedzi prezes PiS potwierdził tę wolę w rozmowie z RMF FM 31 marca. Powiedział wtedy m.in.:

"W zbyt wielu miejscach władze różnych rodzajów: samorządowa, rządowa się ze sobą zrosły. Zrosły się także z miejscowym biznesem i powstał taki układ, w którym nie tylko pojedynczy obywatel, ale nawet grupa obywateli nie ma żadnych szans na domaganie się realizacji swoich praw. Powstały, o czym mówiłem już wielokrotnie, kiedy byliśmy w opozycji, różne maleńkie dyktatury, maleńkie księstewka z absolutnymi władcami, czasem większe, czasem także zupełnie małe, wręcz gminne".

Jeżeli PiS będzie chciało przeprowadzić wybory samorządowe na uchwalonych przez swoich posłów zasadach, to walka o samorządy rozgorzeje już najbliższej jesieni. Zgodnie z prawem zmiany w zasadach przeprowadzania wyborów muszą zostać uchwalone najpóźniej na rok przed planowaną datą głosowania obywateli przy urnach. Termin najbliższych wyborów samorządowych to 11 listopada 2018 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (21)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
VaII Govrylo
VaII Govrylo

Gierek też tak się lansował.
W tle hutnik w nowym kombinezonie, stal leje się szerokim strumieniem...
Polska już nie jest w ruinie ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   6
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   psiamac

   ale na Gierka lansowanie patrzysz jeszcze dziś, jedząc śniadanie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     4
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     malta

     A czym różni się Adamowicz od Drelicha..pierwszy zaspał rok temu, kiedy dopiero o 23 zebrał się sztab antykryzysowy dot. opadów. Drugi jak to drugi czekał. Lepiej pomagać niż obwiniać się.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       mirmił

       Łapy precz od samorządów !!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         8
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         gen zdrady
         gen zdrady

         Państwo kwitnie, powodzi i burz nie było, klęski żywiołowej mimo żywiołu i szkód nie ma. Jak u nas za komuny czy obecnie w Korei Płn. Jest rząd sukcesu i wszystko co źle to opozycja totalna.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           12
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           gość93

           Atakujecie obecny rząd, ale przypomnijcie sobie rządy Tuska, który tylko jeździł tylko na show, a doraźnej pomocy nie dawał ludziom poszkodowań.
           Poza tym obecnie Schetyna atakuje strażaków, którzy poświecali własne życie w czasie nawałnic by ratować innych!!!!! Schetyna powinien się wstydzić i przeprosić za te słowa! On nie rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              10
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             heleen
             heleen

             gdyby nie tubylcy, sąsiedzi... marnie byłoby... proszę cenić ofiarność, ciężką pracę Ludzi..

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               11
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               prawdzic

               premier zarzuca burmistrzyni :" NIEWYSTARCZAJĄCO / ??????????? / apelowała u wojewody " Miała klęczeć, jak premier na...Nowogrodzkiej ??

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 13
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 heleen
                 heleen

                 też się zastanawiam.. eh..

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   7
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   bolen666
                   bolen666

                   Walka o przejęcie władzy nad samorządami trwa od momentu wygranej w wyborach parlamentarnych przez PiS.To już ostatni bastion demokracji w Polsce jeżeli ten bastion upadnie będziemy mieli PRL!!!Jeszcze Polska nie zginęła kiedy samorządy żyją!!!

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     17
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     heleen
                     heleen

                     eh... dobrze, że Suweren wiele widzi... i nie da sobie mydlić oczu..

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       9
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       fonderal

                       W PiSie to już norma, im większa porażka tym bardziej się chwalą.
                       27:1.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         15
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Sławek3

                         Większość skutków nawałnic została usunięta - powiedziała Beata Szydło.
                         Zapewne, tyle że to nie robota rządu, ale zwykłych ludzi, o czym pani Premier nie raczyła już słowa powiedzieć.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           17
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           heleen
                           heleen

                           o właśnie..

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             5
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             jawotr
                             jawotr

                             To jest robota niezwykłych ludzi... ci zwykli są właśnie w rządzie.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               1
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Więcej komentarzy - rozwiń
                               Zasady forum
                               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                               Pozostałe informacje

                               Niecodzienny pomysł na remont łazienki i ozdobienie starych kafelków

                               Jak kreatywnie zrobić remont w toalecie, nie naruszając kafli na jej ścianach? Zobacz TOTERAZ.

                               Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                               TVN Meteo
                               Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                               INFORMACJE SPORTOWE »

                               Papuga śpiewa czołówkę Super Mario

                               Film z wyjątkowo utalentowaną papugą podbija internet. Zobacz TOTERAZ.

                               Najnowsze dzieło Banksy'ego na murze Houston Bowery, Nowy Jork, USA. Fot. Jason Szenes/PAP/EPA czytaj dalej »