tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

500 złotych dla wybranych. "Te przepisy naruszają prawo"

500 złotych dla wybranych. "Te przepisy naruszają prawo"
Foto: Shutterstock | Video: M. Siemaszko / TVN24 Wrocław Rzecznik Praw Obywatelskich skarży zapisy nyskiego bonu wychowawczego

Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował się zaskarżyć uchwałę gminy Nysa do sądu administracyjnego. Chodzi o nyskie bony wychowawcze. Adamowi Bodnarowi nie podoba się to, że pierwszeństwo do pobierania 500 złotych mają rodzice żyjący w związku małżeńskim. - Podamy numer konta na które rzecznik może wysłać pieniądze. Wtedy dostaną je wszyscy - odpowiada burmistrz Nysy.

Nyski bon wychowawczy to gminne świadczenie mające wspierać politykę prorodzinną i pomóc gminie Nysa walczyć z problemami demograficznymi. - Dla nas punktem wyjścia jest małżeństwo, rodzicielstwo i rodzina. Myślę, że bon wychowawczy jest głównym przyczynkiem do tego, że liczba małżeństw rośnie - mówił, w styczniu 2016 roku, Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Związek małżeński to jedno z kryteriów, dających pierwszeństwo, dla otrzymania bonu w wysokości 500 złotych. W praktyce oznacza to, że osoby samotnie wychowujące dzieci i te żyjące w nieformalnych związkach szans na otrzymanie bonu nie mają. Co więcej, jeśli rodzice pieniądze chcą otrzymywać muszą pracować.

Burmistrz tłumaczył, że o małżeństwach obecnie się zapomina. - My chcemy wspierać związki sformalizowane i pracujące, bo bezrobotni i samotni mogą liczyć na mocne profity z innych źródeł - podkreślał Kolbiarz.

RPO: dzieci z rodzin niepełnych pozbawione świadczeń

Jednak takie zapis od początku nie podobały się Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który analizował czy kryteria narzucone przez nyskich radnych nie naruszają prawa. Teraz jest pewien: naruszają. I dlatego, po kilkunastu miesiącach badania, niektóre zapisy regulaminu przyznawania nyskich bonów wychowawczych zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Zdaniem rzecznika obostrzenia wprowadzone przez nyskich radnych są niezgodne z Konstytucją, ustawą o świadczeniach rodzinnych i Międzynarodową Konwencją Praw Dziecka.

"Dopuszczalne byłoby (...) udzielenie pierwszeństwa w uzyskaniu świadczenia tym rodzinom, które najbardziej potrzebują tego wsparcia. Trudno natomiast racjonalnie uzasadnić to, że wsparcia tego najbardziej potrzebują rodziny z tej przyczyny, że rodzice dzieci pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pracy, służbowym lub prowadzą działalność gospodarczą bądź rolniczą" - napisał w piśmie do WSA Adam Bodnar. Jego zdaniem, na skutek kryteriów zastosowanych przez radnych, świadczeń mogą być pozbawione dzieci wychowujące się w rodzinach niepełnych, "a zatem zasługujących, według Konstytucji, na podwyższony standard ochrony".

"Wspieranie małżeństw jest mu nie do końca po drodze"

- Rzecznik Praw Obywatelskich ma prawo do oceny kroków samorządowców. To nasz bon, który został przegłosowany wolą większości. To pieniądze samorządowe. Dla nas główną wartością jest wspieranie małżeństw, musimy ratować demografię - podkreśla Kordian Kolbiarz.

Jego zdaniem stanowisko RPO nie jest merytoryczne i wynika z polityki. - Patrząc na historię tego co wspiera, a czego nie wspiera rzecznik rysuje się jasny układ - mówi burmistrz. Dopytywany o to co ma na myśli odpowiada, że Adam Bodnar wspiera między innymi ruchy LGBT. - Pewnie dlatego wspieranie małżeństw i rodzin nie do końca jest mu po drodze - stwierdza Kolbiarz. I dodaje, że jeśli RPO chce, by wszyscy dostawali bony wychowawcze to jest na to rozwiązanie: do świadczeń może się dołożyć. - Podamy numer konta na które rzecznik może wysłać pieniądze. Wtedy damy je wszystkim - kwituje samorządowiec.

Nyskie bony wychowawcze przyznawane są przez burmistrza na wniosek obojga rodziców. Pieniądze na świadczenia pochodzą z budżetu gminy. To 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od rozpoczęcia 13. miesiąca życia do ukończenia 6 lat. Czytaj więcej

Skargę rozpatrzy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jm199

Podatki płacą wszyscy i nie można nikogo dyskryminować, czego nie rozumie burmistrz

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kolorowy miś

   I po cóż te potrzebujące króliki będą pracować,skoro wszystko da im Państwo?
   Siedzą, śmieją się nam w twarz i mówią wprost - nie opłaca się pracować, mamy 500+ i całą masę dodatków.
   "Dopuszczalne byłoby (...) udzielenie pierwszeństwa w uzyskaniu świadczenia tym rodzinom, które najbardziej potrzebują tego wsparcia..." rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     B K K

     Plus za to, że aby otrzymać bon, to trzeba pracować. Czyli pasożytnictwo odpada. Jednak dyskryminowanie ludzi ze względu na brak papierka o małżeństwie lub samotnych rodziców, to już przesada. Ale co się dziwić, w końcu to Nysa, miasto, gdzie co roku organizuje się konkurencję dla WOŚP, którą organizuje ten sam burmistrz.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       MackoWSz
       MackoWSz

       A Panu Bodnarowi jak zwykle się nudzi...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          3
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         Sprawdź, czy zagraża Ci smog

         Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

         INFORMACJE ZE ŚWIATA »

         Grad pocisków z jadącego samochodu. Zastrzelono lidera Serbów w Kosowie

         Grad pocisków z jadącego samochodu. Zastrzelono lidera Serbów w Kosowie

         Jeden z przywódców Serbów kosowskich Oliver Ivanović został zastrzelony we wtorek na północy Kosowa - podały serbskie media. Nieznani sprawcy otworzyli ogień do polityka przed biurem jego Partii Inicjatywy Obywatelskiej. Rząd Kosowa ostro potępił zabójstwo. zobacz więcej »

         INFORMACJE SPORTOWE »

         Walczy o syna i ma wrócić na kort. "Jest o krok bliżej"

         Walczy o syna i ma wrócić na kort. "Jest o krok bliżej"

         Wiktoria Azarenka, była liderka światowego rankingu, od kilku miesięcy nie walczy na korcie, ale w sądzie. Tenisistka procesuje się o prawo do opieki nad synkiem z ojcem dziecka. Sąd w USA uznał właśnie, że sprawa powinna rozstrzygnąć się na Białorusi. Według portalu TMZ Sports to przyspieszy powrót Azarenki do gry. zobacz więcej »

         Malował twarz, dopóki nie zapomniał jak wygląda

         William Utermohlen walczył z postępującą chorobą tak, jak potrafił najlepiej - sztuką. Zobacz TOTERAZ.

         Tom Hanks na premierze filmu "Czwarta władza". (DANIEL DAL ZENNARO /PAP/EPA) czytaj dalej »