tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Unijni przywódcy bez porozumienia w sprawie Frontexu. "Jest podstawowy konsensus"

Przywódcom Unii Europejskiej na nieformalnym szczycie w Salzburgu nie udało się ostatecznie porozumieć w sprawie rozszerzenia Frontexu. Jak powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, istnieją rozbieżności w tej sprawie dotyczące suwerenności, dlatego potrzebne będą dalsze rozmowy. Migracja była jednym z głównych tematów na zakończonym w czwartek po południu nieformalnym szczycie przywódców unijnych w Salzburgu w Austrii.

Tusk powiedział na konferencji prasowej po szczycie, że przywódcy zgodzili się, że należy rozwiązać kwestię nielegalnej migracji do Europy.

Jak mówił, unijni liderzy podzielają zdanie co do potrzeby wzmocnienia granic zewnętrznych i współpracy z krajami trzecimi. Ta współpraca - jak mówił szef RE - nie powinna dotyczyć tylko nielegalnej migracji i walki z przemytnikami, ale powinna być szeroko rozumianym partnerstwem. Dodał, że w niedzielę spotka się z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim, by rozmawiać o tych kwestiach. Powiedział też, że kraje zgodziły się na zorganizowanie w lutym przyszłego roku szczytu UE-Liga Państw Arabskich w Egipcie.

Nie udało się jednak zawrzeć porozumienia w sprawie rozszerzenia Frontexu - poinformował Tusk. - Kwestie dotyczące suwerenności i rozszerzenia Frontexu muszą być jeszcze przedyskutowane - powiedział.

Frontex to Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, z siedzibą w Warszawie .

Na tej samej konferencji prasowej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził, że jest po szczycie optymistą, jeśli chodzi o wzmocnienie granic UE. - Nie wszystko zostało ustalone, ale jest podstawowy konsensus - powiedział szef KE. Dodał, że jego zdaniem porozumienie w tej sprawie może jeszcze zostać osiągnięte w czasie austriackiej prezydencji, która potrwa do końca tego roku.

Ze swej strony kanclerz Austrii Sebastian Kurz zaznaczył na konferencji, że przywódcy skupili się na ochronie granic zewnętrznych oraz współpracy z krajami tranzytowymi. Powiedział, że uzgodnili, że będą prowadzić w tej sprawie rozmowy z Egiptem i innym krajami Afryki Północnej. Kurz zauważył, że Egipt jest przykładem kraju, który dobrze radzi sobie z nielegalną migracją.

Dodał, że choć nie udało się zawrzeć porozumienia dotyczącego Frontexu, to powinno się to udać przed końcem roku. - Po to, aby wzmocnić Frontex, rozszerzyć jego mandat i zwiększyć jego personel o 10 tysięcy - zaznaczył austriacki kanclerz. Powiedział też, że przywódcy rozmawiali o relokacji uchodźców i w tej sprawie ich zdania są nadal rozbieżne. Dodał, że osobiście uważa, że również po zakończeniu austriackiej prezydencji te rozbieżności będą nadal istniały.

Źródło: PAP Imigracja do Unii Europejskiej

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Zamachowiec samobójca zdetonował w sobotę w stolicy Afganistanu Kabulu ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 15 osób, jest też wielu rannych. Ofiary śmiertelne to dziesięciu cywilów i pięciu policjantów. Do zamachu doszło przed wejściem do jednego z lokali wyborczych. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Brukseli, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »