tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Schetyna: mówienie z dziwnym uśmiechem o "Fort Trump" kompromituje prezydenta

zobacz więcej wideo »
Schetyna: mówienie z dziwnym uśmiechem o "Fort Trump" kompromituje prezydenta
 • Schetyna: mówienie z dziwnym uśmiechem o "Fort Trump" kompromituje prezydentaSchetyna: mówienie z dziwnym uśmiechem o "Fort Trump" kompromituje prezydenta
 • Schetyna: PO jako partia od Nowackiej do UjazdowskiegoSchetyna: PO jako partia od Nowackiej do Ujazdowskiego
 • Schetyna: związki homoseksualne nie są dziś najważniejszeSchetyna: związki homoseksualne nie są dziś najważniejsze
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Schetyna: mówienie z dziwnym uśmiechem o "Fort Trump" kompromituje prezydenta

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu była wyproszona i wymodlona przez Kancelarię Prezydenta, bardzo długo oczekiwana, a sam fakt, że do niej dochodzi, nie jest niczym wyjątkowym - ocenił Grzegorz Schetyna. Lider PO i były minister spraw zagranicznych w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 komentował spotkanie prezydentów Polski i USA, a także trwającą kampanię przed wyborami samorządowymi w Polsce.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej ocenił w czwartek w TVN24, że podczas ostatniej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych "niewiele było" osiągnięć.

- [Podpisana - przyp. red.] deklaracja bardzo zbliżona do tej, którą w 2008 roku Radosław Sikorski podpisywał z [ówczesną sekretarz stanu USA - red.] Condoleezzą Rice - ocenił, odnosząc się do podpisanej przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa polsko-amerykańskiej deklaracji zatytułowanej "Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne".

Zdjęcie "podsumowaniem wizyty"

Jak zaznaczył Schetyna, "ta wizyta była wyproszona i wymodlona przez Kancelarię Prezydenta, długo bardzo oczekiwana", a sam fakt, że do niej dochodzi, "nie jest niczym wyjątkowym". Negatywnie odniósł się również do przebiegu rozmów na temat zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce, stwierdzając, że "rozmowa na temat baz amerykańskich w Polsce [była - red.] absolutnie biznesowa, transakcyjna".

Szef PO skomentował także fotografię prezydentów Polski i USA podpisujących wspólną deklarację, na którym Donald Trump siedzi przy swoim biurku, a Andrzej Duda stoi obok. Jego zdaniem jest ona "podsumowaniem całej wizyty". - Ambasada nie dopilnowała podstawowej, elementarnej rzeczy - stwierdził.- W takiej sytuacji, jeżeli przygotowuje się wizytę, bardzo ważną, to wiadomo, że jeżeli będzie podpisywany dokument, to trzeba zadbać o to - podkreślił.

"Prezydent mojego kraju z dziwnym uśmiechem"

Schetyna zaznaczył, że gdyby był obecnie szefem polskiego MSZ, na pewno nie tłumaczyłby tego zdjęcia tak, jak obecny szef dyplomacji Jacek Czaputowicz. - Że to jest wielki zaszczyt, że można podejść do biurka - stwierdził, nawiązując do słów ministra, który powiedział, że "to jest pewien zaszczyt - dopuszczenie do biurka, przy którym pracuje przywódca innego państwa".

- Ta wypowiedź naprawdę go kompromituje, nie może tak mówić szef dyplomacji, tłumacząc ewidentną wpadkę protokolarną ze strony polskiego MSZ - ocenił przewodniczący PO.

Podsumowując swoją ocenę wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, dodał: - Nie chciałbym, żeby prezydent mojego kraju z dziwnym uśmiechem, tak powiem najdelikatniej, jak mogę, mówił o "Fort Trump" i tworzył z tego swoją polityczną strategię. To kompromituje nie tylko jego, ale nas wszystkich - podkreślił gość "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24.

Liberalno-konserwatywna PO

W dalszej części rozmowy Schetyna pytany był o kierowane przez siebie ugrupowanie i deklarowaną dwa lata temu jego "konserwatywną kotwicę", oznaczającą "powrót Platformy Obywatelskiej do źródeł, czyli jej liberalno-konserwatywnego charakteru, by w swoim przekazie była chadecka".

- [Konserwatywna kotwica - przyp. red.] jest jeszcze - stwierdził. - Konserwatywna kotwica miała służyć temu, żeby Platforma mogła utrzymać polityczne centrum - dodał.

Oglądaj
Schetyna: PO jako partia od Nowackiej do Ujazdowskiego
Wideo: tvn24 Schetyna: PO jako partia od Nowackiej do Ujazdowskiego

Ocenił jednocześnie, że nie stoi to w sprzeczności z faktem, że PO przed wyborami samorządowymi weszła w koalicję z lewicowym ugrupowaniem Barbary Nowackiej Inicjatywa Polska. - Chadecka CDU [w Niemczech - przyp. red.] czy Partia Konserwatywna w Wielkiej Brytanii wprowadza małżeństwa homoseksualne czy związki partnerskie - zauważył.

Lider PO wyjaśnił również, że widzi swoje ugrupowanie jako "szeroką partię centrum" "od [Barbary - red.] Nowackiej do [Kazimierza - red.] Ujazdowskiego". - Jest kampania wyborcza, jeżeli pan chce mi powiedzieć, że to jest błąd polityki, że chcemy budować koalicję, która da szansę na najlepszy wynik i obronić samorządy, to mam inne zdanie - podkreślił, zwracając się do prowadzącego.

Koalicję z Nowacką Schetyna nazwał krokiem "ku integracji opozycji", czego jego zdaniem "chcą wyborcy". Dodał, że widział już sondaż, "w którym po raz pierwszy byliśmy badani jako Koalicja Obywatelska, a nie poszczególne partie" i "był bardzo przyzwoity" - dodał.

"Chcę wygrać z PiS"

Grzegorz Schetyna pytany o możliwe przesuwanie się Platformy Obywatelskiej w kierunku lewicy nie odpowiedział wprost, czy byłby dzisiaj za legalizacją związków homoseksualnych. - Jeżeli będzie projekt ustawy, będziemy o tym rozmawiać - stwierdził.

- Jeżeli chcielibyśmy napisać taki projekt, tobyśmy napisali - odparł na uwagę, że PO sama może napisać taki projekt. - Nie uważamy, że to jest dzisiaj najważniejsza rzecz, szczególnie w kontekście wyborów samorządowych, gdzie trzeba Polskę lokalną bronić przed centralistyczną polityką PiS - podsumował przewodniczący PO w TVN24.

Oglądaj
Schetyna: związki homoseksualne nie są dziś najważniejsze
Wideo: tvn24 Schetyna: związki homoseksualne nie są dziś najważniejsze

Podkreślił również, że "chce wygrać z PiS", tworząc koalicję z Nowoczesną i Inicjatywą Polska, "a może szerszą", wskazując przy tym PSL.  - Jeżeli znajdziemy to, co jest wspólne, to ja nie mogę sobie pozwolić, jako polityk, który jest odpowiedzialny za zbudowanie takiej koalicji, że będę odpychał ludzi czy partie polityczne, czy środowiska od tej koalicji - przyznał Schetyna.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "ROZMOWA PIASECKIEGO" W TVN24

Oglądaj
Schetyna: mówienie z dziwnym uśmiechem o "Fort Trump" kompromituje prezydenta
Wideo: tvn24 Schetyna: mówienie z dziwnym uśmiechem o "Fort Trump" kompromituje prezydenta

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dgen

Grzegorz Schetyna - nasz człowiek w PO

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   cy_wil

   szef dyplomacji Jacek Czaputowicz. - Że to jest wielki zaszczyt, że można podejść do biurka - (http://www.tvn24.pl. To w stylu "Kargul podjedz do płota jak i ja podchodzę

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     4
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     turwal
     turwal

     Kompromitacja i żenada.
     Panie Prezydencie pora odejść.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       6
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       ostjan
       ostjan

       Miało być wstawanie z kolan, a tymczasem prezydent na kolanach łasi się do prezydenta Trumpa, z przymilnym uśmiechem żebraka. Kto w końcu zadba o honor i godność prezydenta?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         7
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         cy_wil

         . Kto w końcu zadba o honor i godność prezydenta? (http://www.tvn24.pl)
         O godność i honor trzeba samemu dbać. Nikt inny tego za kogoś nie zrobi. Tu chodzi o to KIEDY WRESZCIE NASZ PREZYDENT ZACZNIE DBAĆ O GODNOŚĆ NAS POLAKÓW I POLSKI.
         O wstawaniu z kolan pisał nie będę. Szkoda czasu i atłasu /jakie to ciągle aktualne = prawda?/ rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           Sprawdź, czy zagraża Ci smog

           TVN Meteo
           Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

           INFORMACJE BIZNESOWE »

           Kontrowersje wokół "Davos na pustyni". Owacje na stojąco dla księcia

           Kontrowersje wokół "Davos na pustyni". Owacje na stojąco dla księcia

           Mimo międzynarodowego oburzenia związanego z zabójstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, "Davos na pustyni" rozpoczęło się podpisaniem porozumień wartych 50 miliardów dolarów. Na konferencji pojawił się też, podejrzewany o zlecenie zbrodni, książę Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman, który został powitany owacjami na stojąco. czytaj dalej »

           Podczas imprezy zawaliła się podłoga

           Choć brzmi to niewiarygodnie, nikt nie został poważnie ranny. Zobacz TOTERAZ

           INFORMACJE ZE ŚWIATA »

           "Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

           "Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

           Jeśli w Polsce forsowane są przepisy, które nie są zgodne z tym, co ustaliliśmy na europejskim poziomie, to musimy to przedyskutować. Jeśli nie możemy, to równie dobrze możemy być republiką bananową - stwierdził Alexander Stubb w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim. - Wewnątrz Unii to Polska jest tym krajem, który teraz jest pod obserwacją - dodał. Stubb stara się o nominację Europejskiej Partii Ludowej (EPL) do ubiegania się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. zobacz więcej »

           INFORMACJE SPORTOWE »

           Urządzenie, które sprawia, że rowerzyści są wreszcie widoczni

           Laser, który może uchronić przed groźnym wypadkiem. Zobacz TOTERAZ

           Kibice irańskiego klubu Persepolis FC podczas meczu z katarskim Al-Sadd SC na stadionie w Teheranie. (Abedin Taherkenareh/PAP/EPA) czytaj dalej »