tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Pawłowicz o Marszu Szmat

Rozmowa Jarosława Kuźniara z Krystyną Pawłowicz

Rozmowa Jarosława Kuźniara z Krystyną Pawłowicz
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Posłanka Krystyna Pawłowicz była gościem programu "Wstajesz i Wiesz" w TVN24

- Wychodzenie na golasa, wie pan, w ogóle bez gaci, bez stanika, jest formą przyczynienia się (do gwałtu) - mówiła posłanka PiS Krystyna Pawłowicz w TVN24 o Marszu Szmat. - Te baby same się reklamowały. Po prostu szmaty - dodała. Poniżej prezentujemy cały zapis rozmowy.

Jarosław Kuźniar: W Sejmie posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz. Dzień dobry, witam panią profesor.
Krystyna Pawłowicz: Dzień dobry. Nie posłanka, a poseł.
JK: A co się stało, że...
KP: Nic się nie stało, zawsze byłam poseł. Konstytucja mówi o posłach, a nie o posłankach i posłach. Jestem posłem. Pani poseł Krystyna Pawłowicz, dzień dobry.
JK: Pani poseł Krystyna Pawłowicz. Czy ja mogę panią poseł Krystynę Pawłowicz prosić o to, żeby to nie był kolejny wykład, tylko próba rozmowy?
KP: To proszę nazywać mnie poprawnie. Jestem panią poseł Krystyną Pawłowicz.
JK: Ale oburza się pani na to, że dodałem końcówkę, która podkreśla pani kobiecość?
KP: Ale proszę nie podkreślać. Konstytucja mówi o pewnym stanowisku, funkcji, więc proszę mówić, jak mówi konstytucja.
JK: Z przyjemnością konstytucję czasem można złamać. Co trzeba zrobić, droga pani poseł, żeby zyskać pani szacunek?
KP: Proszę pana, nie szkoda panu czasu?
JK: Na to pytanie? Nie. Szczególnie, że jestem ciekaw odpowiedzi.
KP: Wie pan, może przejdźmy, naprawdę jest tutaj zaraz posiedzenie Sejmu. Gdyby pan zechciał zadać pytanie.
JK: Co trzeba zrobić, żeby zyskać pani szacunek?
KP: Dawać dobre pytania.
JK: Co trzeba zrobić, żeby zyskać pani szacunek?
KP: Dawać dobre pytania, panie redaktorze.
JK: To jest moje pytanie. Bo jeśli pani nie szanuje osób, które są odmiennej płci...
KP: To pan tak mówi, to pan tak mówi, pan tak ustawia rozmowę.
JK: A jak powinienem ją ustawić, kiedy czytam, że powiedziała pani, że ten sobotni pochód, "Marsz Szmat", to była kolejna próba dewiantów?
KP: Proszę pana, kiedy pyta pan jak zyskać szacunek, pewnie nie o mój chodziło, ale w ogóle jak zyskać, to ja przeczytam tylko zawiadomienie, zaproszenie właśnie na "Marsz Szmat", które mówi tak: "zaprasza dziwki, żigolaków, kurtyzany, alfonsów, napalonych queerów, wyzwolonych feministów, transwestytów, córy Koryntu, ladacznice, erotomanów, pedałów, święte prostytutki, puszczalskich, dewiantów". Więc ja po prostu odzywam się takim językiem, w jakim tutaj zostało wystosowane zaproszenie.
JK: Czyli tam był cudzysłów duży przy pani słowie dewiant?
KP: Tutaj użyto bez cudzysłowia. Natomiast powiem panu, że sposób, w jaki zachowano się, sposób, w jaki przedstawiono sprawę bardzo ważną, bardzo ważny problem ofiar gwałtów, został po prostu skarykaturyzowany. To jest jedna wielka prowokacja. Organizatorzy poszli nie tą drogą dlatego, że PiS...
JK: A jaką drogą powinno iść?
KP: ... Ja właśnie chcę powiedzieć, że PiS w zeszłym tygodniu był procedowany projekt ustawy, zgłoszony właśnie przez Prawo i Sprawiedliwość, o radykalnym podniesieniu kar za gwałty. Żaden z klubów nie poparł tej naszej propozycji, (projekt) został odrzucony. Tutaj organizatorzy powinni się zwrócić do Sejmu i to jest realna droga...
JK: Zmiana prawa to jedno, a uświadomienie ludziom, że to jest problem drugie. Dlatego czasami trzeba wyjść na drogę i zrobić taką manifestację.
KP: Natomiast nie jest takim sposobem przebieranie się, czynienie wyuzdanych gestów, zachowanie się w sposób obrażający innych. Właściwie niektóre z pań powinny naprawdę samokrytycznie spojrzeć do lusterka i rzeczywiście włożyć staniki na siebie, a nie nosić piersi, wie pan, i epatowanie młodych ludzi, a właściwie straszenie facetów tych swoimi piersiami.
JK: Brak stroju ma swoje źródło w tej akcji, która wzięła się w Kanadzie, bo tam jeden z policjantów zasugerował coś, co bardzo podobnie pani sugeruje, że kobiety same są sobie winne. Tak się ubierają, są prawie nagie, a później są gwałcone. To jest prawie, jakbym słyszał panią.
KP: Ja Ameryki nie odkrywam dlatego, że powszechnie wiadomo, że istnieje coś takiego jak przyczynienie się. I chodzenie na golasa, wie pan, w ogóle bez gaci i bez stanika, jest formą przyczynienia. No niech pan nie udaje, że na panu nie robi wrażenia rozebrana goła baba. Robi na panu i niech one nie udają, że one w ten sposób walczą, one po prostu szokują, proszę pana.
JK: Podoba mi się rozebrana kobieta... A mogę odpowiedzieć, czy to ma być monolog?
KP: Niech pan nie udaje, że pan teraz walczy o ich prawa. Pan chce po prostu powiedzieć, że ja nie mam racji. Otóż ja mam rację, a pan nie ma racji. Pan jest facetem i pan tak samo reaguje.
JK: Ma pani rację nazywając ich dewiantami, tak po prostu, ludzi którzy się kłócą ubrani, ale wyszli na ulicę w słusznej sprawie?
KP: Proszę pana, to oni sami nazwali się dewiantami. Przeczytałam panu zaproszenia: dziwki, prostytutki, dewianci, transwestyci. Co ma transwestyta do gwałtu? Transwestytę ktoś zgwałci, proszę pana?
JK: Dalej pani podtrzymuje te swoje przykre kiedyś dla posłanki Anny Grodzkiej słowa, że jej twarz wygląda jak po meczu bokserskim?
KP: Proszę pana, mówimy teraz o "Marszu Szmat", szmaty zachowały się jak szmaty i niech szmaty walczą w taki sposób. Jeśli rzeczywiście chcą komuś coś wywalczyć, niech przyjdą do Sejmu i niech pogadają z posłami, żeby przeforsować zmianę ustawy. A pan chce tutaj zrobić sąd nade mną, to się panu nie uda. Te baby same się reklamowały. Po prostu szmaty.
JK: Jak pani może mówić tak o kobietach?
KP: One same się nazwały. To jest "Marsz Szmat". I one się same nazwały.
JK: Celowo przerysowały, żeby zwrócić uwagę ludzi na to, że tak są traktowane.
KP: Godność ma każdy człowiek. One nie mają poczucia wstydu i ja bym się wstydziła. Co tam facet w ogóle robił? Czy jego też ktoś zgwałcił przebrany za babę? Tak walczą o swoje prawa? Niech pan zajrzy do internetu, ludzie nie wiedzieli o co chodzi i po prostu traktowali to jako happening, jako prowokację. I tak się walczy, po prostu baby bez poczucia wstydu, chciały pokazać swoje ciała, brzydkie naprawdę. Ja bym się wstydziła z takimi piersiami wyjść na ulicę. A w centrum Warszawy straszyć ludzi, mężczyzn też bym nie chciała.
JK: A co to znaczy brzydkie albo ładne ciało kobiety?
KP: Niech pan sobie spojrzy. Po prostu wybrały zły sposób. Problem jest bardzo ważny, natomiast jeśli sprowadziły do poziomu szmat, prostytutek i dziwek osoby, które są ofiarami gwałtu, to zrobiły niedźwiedzią przysługę. Tak właśnie będzie się dalej traktować. Pan po prostu widocznie nie rozumie wymowy programu i całego tego happeningu.
JK: Rozumiem wymowę programu, ale jednocześnie słyszę jak posłanka PiS mówi: "jeżeli mają jakiś problem, niech przyjdą do Sejmu i załatwią to na poziomie sejmowym".
KP: One nigdy tu nie przychodzą. Niech przyjdą ubrane normalnie, bo jak nie, to wie pan co, z kodeksu wykroczeń dostaną karę. Chodzenie na golasa po ulicy narusza poczucie przyzwoitości, moralności publicznej. No i teraz będziemy się zagadywać, i tak pan mnie nie przekrzyczy.
JK: Zadam pytanie to, które myślę będzie jakikolwiek szacunek pani wywoływało: gdzie pani szacunek dla Anny Grodzkiej, skoro mówi pani: Sejm jest miejscem, gdzie można załatwiać takie rzeczy?
KP: Proszę pana, nie mówimy o Annie Grodzkiej. Jeśli była na tym marszu, i też się postawiła w rzędzie szmat, no to też jest szmata.
JK: Przeraża mnie pani.
KP: Niech się pan nie przeraża. Po prostu niech pan spojrzy nie jak człowiek, który stara się wyszukać aferę. Zrobiono niedźwiedzią przysługę wszystkim ofiarom gwałtu, niedźwiedzią przysługę. I te baby same się pokazały - jedne z piersiami, drugie tak jakby wie pan już po usunięciu piersi, drugie z kolei w sposób absolutnie nieestetyczny. Niech się poubierają, niech przyjdą poważnie załatwiać sprawy, a nie sobie robić reklamę. I faceci poprzebierani za baby, i towarzycho krzyczące, nie wiadomo o co chodzi. Wie pan, po prostu coś okropnego.
JK: Szanowna pani poseł...
KP: Policja powinna ingerować dlatego, że w taki wyuzdany sposób zachowanie się na ulicy narusza poczucie estetyki, moralności publicznej, prawo rodziców do wychowania dzieci i poczucie estetyki.
JK: Szanowna pani poseł. Czy ludzie, którzy chcą w słusznej sprawie wyjść na ulicę i zamanifestować wiedząc, że muszą coś przerysować, żeby dotrzeć do głów ludzi, nie powinni tego robić na ulicy?
KP: Ulica nie należy do dziw, kurew, alfonsów i tak dalej, i tak dalej.
JK: A dlaczego ulica ma nie należeć do ludzi, którzy walczą o dobre imię kobiet, a może należeć do ludzi, którzy przychodzą na Krakowskie Przedmieście, żeby modlić się pod wyimaginowanym krzyżem?
KP: Proszę pana, jak pan wpuści do siebie, do czystego mieszkania faceta, który chce się wyrzygać. On też coś chce zamanifestować - swoje pijaństwo albo chce się wyleczyć. Puści go pan? Niech się ubierze, ogarnie, wytrzeźwieje, przyjdzie i prezentuje swoje żale i tak dalej. Każdy może to zrobić, tylko trzeba w jakiś przyjęty sposób, z uszanowaniem innych uczuć estetycznych.
JK: Tylko dlaczego to ma być sposób, który pani będzie tolerować, a oni chcą to robić w swój sposób?
KP: Pojęcie moralności publicznej, estetyki, własności publicznej jest pojęciem nie moim. To po prostu funkcjonuje w społeczeństwie, niech się pan z tym zapozna, i te panie, które se tam organizują te marsze.
JK: Bywa pani spokojna?
KP: Proszę pana, pan myśli, że pan mnie złapie w pułapkę, nie uda to się panu. Raz się nie udało i teraz też panie redaktorze się to panu nie uda.
JK: Ale jestem już redaktorem, wtedy byłem tylko studentem. Bardzo mi miło, dziękuję za ten awans.
KP: Ale pan cały czas jest studentem, odsyłam pana po raz kolejny na studia, tym razem na studia z konstytucji.
JK: Kwadrans do godziny dziewiątej. Pani poseł Krystyna Pawłowicz, nie mylić z posłanką. Dziękuję i do zobaczenia.
KP: Dziękuję, jak najbardziej, do widzenia.
JK: Pozdrawiam.
KP: Proszę bardzo, dzięki, cześć, cześć, pa pa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Pawłowicz o Marszu Szmat

Komentarze (37)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Agneza24

Wstyd mi za poziom jaki reprezentuje ta Pani. Brak kultury i brak szacunku do innych to chyba jej 2 grzechy główne.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   zbyszek_markiewicz

   Do wyborców!Błagam Was,nigdy więcej nie wpuszczajcie do sejmu posłów,lub posłanek pokroju tej pseudo kobiety.To jakieś indywiduum,nie warte tytułu,który podobno posiada(warto to zresztą zweryfikować).Jednym słowem,to coś,to masakra!Szacunek dla p.Kużniara za wytrzymałość!!!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     ananda2

     To coś jest gorsze od używanego papieru t...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       TCT

       Czy nie szkoda czasu na dyskusję ze zbyt głośno odtwarzaną płytą winylową. O znęcaniu się nad osobami "nie kontrolującymi swoich zachowań" nie wspomnę. Wstyd Panie Redaktorze.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Sarenka

         I tak dlugo jak tego typu wypowiedzi nie beda w Polsce karane, i takie panie beda wybierane w demokratyczny sposob, w Polsce mieszkac nie bede!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           hepatil
           hepatil

           Gdyby Pawłowicz wiedziała o tej okrutnej prawdzie, że najbogatszą istotą na świecie jest KOBIETA, bo chociaż naga i tak może coś dać, to by całkowicie zmieniła swój tok myślenia i przestała by wrzeszczeć.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             bezpartyjny

             No właśnie zamiast się nakręcać i podnosić głos niech lepiej podniesie siłę argumentów

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               smoczyca_alfa
               smoczyca_alfa

               o jakież to smutne ..... kto u licha dał jej prawo głosu. A poza tym to jej nic nie grozi jest tak ubrana że pies z kulawym ogonem na nią nie spojrzy......

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 bezpartyjny

                 nie tylko ubrana...całokształt . Nie wiem czy to narcyzm,czy choroba wypowiadać się na temat zgrabnych lasek ,w sposób jakby to one były alienami he he żenada Pani poseł.Chyba ktoś ma w domu krzywe zwierciadło,lub kogoś u boku kto go całe życie oszukuje

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Liber Abaci

                   Najpierw przeczytałem dialog i w 100% podzieliłem zdanie poseł Pawłowicz.
                   A potem obejrzałem... i czar argumentacji prysł... zamieniony obrazem rozhisteryzowanej kobiety...
                   Zastanawiam się czy osoba, którą tak mocno targają emocje, ma szansę być skutecznym politykiem... myślę że marne to szanse...

                   LA.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     janinak

                     podziwiam p. Kuźniara za "próbę" prowadzenia rozmowy z tym indywiduum. p. Pawłowicz nie ma za grosz kultury osobistej, z trudem obejrzałam ten wywiad. jestem zszokowana zachowaniem tej "kobiety"

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       bezpartyjny

                       Dla mnie Kuzniar to gość chociaż czase jest wkurzający ,ale w tym temacie zachował zimną krew :) Ja bym dawno skontrował

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         jacek_lukaszewski
                         jacek_lukaszewski

                         To dość typowe w niewielkich aglomeracjach wiejskich (które są zapewne naturalnym obszarem występowania pani poseł) , że im głośniej się krzyczy i im bardziej zagłusza adwersarza tym bardziej ma się rację. Nie rozumiem oburzenia - pani Pawłowicz jest kwintesencją polskiego zacofania i warcholstwa i NIGDY tego nie kryła. Ot kobieta daleko rozwiń

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           bezpartyjny

                           Podoba mi się Twoja wypowiedz :)

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Więcej komentarzy - rozwiń
                             Zasady forum
                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.