tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

"Bezinteresownie" wysyłali im broń. Rosjanie mają już otwartą drogę do serca Afryki

"Bezinteresownie" wysyłali im broń. Rosjanie 
mają już otwartą drogę do serca Afryki
Foto: mil.ru W Republice Środkowoafrykańskiej zginęli tego lata dziennikarze śledzący rosyjskich najemników ("Fakty o Świecie" z 7.08.2018)

Rosja i Republika Środkowoafrykańska (RŚA) zawarły we wtorek porozumienie o współpracy wojskowej. Jak poinformowała minister obrony RŚA Marie-Noelle Koyara, podpisanie umowy przyczyni się do intensyfikacji prowadzonych przez Rosjan szkoleń dla sił zbrojnych RŚA.

Minister nie sprecyzowała, czy szkolenia z udziałem rosyjskich instruktorów będą odbywać się w Rosji czy w RŚA.

Podpisy pod dokumentem złożyli szefowie resortów obrony Rosji i RŚA, Siergiej Szojgu i Marie-Noelle Koyara.

"Bezinteresowna" pomoc Moskwy

Jak powiedziała minister Koyara, armia RŚA wymaga przywrócenia zdolności bojowej. Szojgu zaznaczył, że Rosja uważa RŚA za obiecującego partnera w Afryce, a intensyfikacja wojskowej współpracy odpowiada interesom obu krajów.

Wcześniej MSZ Rosji poinformowało, że na początku roku Moskwa "bezinteresownie" wysłała do RŚA broń palną i amunicję oraz cywilnych i wojskowych "instruktorów", którzy mieli szkolić miejscową armię. Uczyniono to, jak zaznaczył resort, w pełnej zgodności z sankcjami Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec tego kraju. RB ONZ wprowadziła embargo na dostawy broni do RŚA po obaleniu w 2013 r. przez muzułmańską koalicję Seleka prezydenta Francois Bozize.

Doniesienia o "grupie Wagnera"

W czerwcu francuski dziennik "Le Monde" pisał o przybyciu do RŚA pięciu wojskowych zwiadowców i 170 cywilnych instruktorów. Oficjalnie mieli szkolić miejscowych wojskowych, jednak, jak powiedzieli gazecie eksperci, chodzi o rosyjskich najemników z prywatnej firmy nazywanej przez media "grupą Wagnera" (od pseudonimu dowódcy).

Grupa Wagnera zdaniem rosyjskich niezależnych mediów rywalizowała o kontrakt na pracę w Republice Środkowoafrykańskiej z również rosyjską firmą najemniczą Patriot. Oficjalnie te informacje nie są potwierdzone. "Nowaja Gazieta" relacjonowała, że wojskowi z Rosji są w ochronie osobistej prezydenta kraju. Media w RŚA podają, że Rosjanie zajmują się także na miejscu świadczeniem pomocy humanitarnej.

Śmierć rosyjskich dziennikarzy

O obecności Rosjan w tym kraju stało się głośno w ubiegłym miesiącu w związku z zabójstwem trzech rosyjskich dziennikarzy, którzy mieli badać działania rosyjskich najemników w RŚA. Według władz RŚA i Rosji przyczyną zabójstwa dziennikarzy była grabież. Reporterzy mieli przy sobie 8,5 tys. dolarów w gotówce i wartościowy sprzęt.

Grupa Conflict Intelligence Team (CIT), portal aktywistów, którzy początkowo weryfikowali oficjalne rosyjskie informacje na temat konfliktu na Ukrainie, a teraz śledzą poczynania sił zbrojnych Rosji, powołując się na media RŚA i Francji, twierdzi, że rosyjscy "instruktorzy" stacjonują w pobliżu złóż złota, diamentów i uranu. "Ewidentnie pomoc Rosji dla RŚA nie jest bezinteresowna" - ocenia Radio Swoboda.

Źródło: Wikipedia Republika Środkowoafrykańska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Niemiecka prasa: Rosja gotowa przejąć finansowanie Nord Stream 2

Niemiecka prasa: Rosja gotowa przejąć finansowanie Nord Stream 2

Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - poinformował "Suddeutsche Zeitung". czytaj dalej »

Europejski rekord z naszym akcentem. Polaków leciało najwięcej

30 osób, w tym aż ośmiu Polaków, połączonych w jedną formację na wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Szef niemieckiej dyplomacji: 
o niektórych decyzjach USA dowiadujemy się z Twittera

Szef niemieckiej dyplomacji:
o niektórych decyzjach USA dowiadujemy się z Twittera

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w opublikowanym w niedzielę wywiadzie zarzucił Stanom Zjednoczonym, że w niektórych ważnych sprawach polityki międzynarodowej przestały konsultować swoje decyzje z sojusznikami. - My, Europejczycy, nie możemy siedzieć jak króliczek przed wężem i czekać, co pojawi się na Twitterze - powiedział. zobacz więcej »

Słodkie maluchy zachwycają odwiedzających zoo w Sydney

Gepardzia mama ma łapy pełne roboty. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Kelnerka na festiwalu Oktoberfest w Monachium. Fot. Lukas Barth-Tuttas/PAP/EPA. czytaj dalej »