tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

Rosja wzywa szefa ukraińskiej misji dyplomatycznej

Charge d'affaires ambasady Ukrainy w Moskwie został wezwany w poniedziałek do MSZ Rosji po incydentach w Kijowie, gdzie w niedzielę ukraińscy nacjonaliści obrzucili kamieniami gmachy rosyjskich instytucji.

W komunikacie resortu spraw zagranicznych poinformowano o złożeniu protestu przeciwko "kontynuacji rusofobicznych ataków ukraińskich nacjonalistów, którzy, przy współudziale władz, zaatakowali 17 i 18 lutego Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury, przedstawicielstwo Rossotrudniczestwa i biura rosyjskich banków w Kijowie".

MSZ Rosji potępiło "bierność policji, która odgrywała rolę statystów" i "graffiti, które niszczą symbole rosyjskiego państwa". Wyrażono też zaniepokojenie "wzrostem neonazistowskiego nacjonalizmu na Ukrainie, który wyraźnie korzysta z ochrony i wsparcia oficjalnych władz kraju".

"Śmierć Rosji", spłonęła rosyjska flaga

W niedzielę członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) podczas marszu poświęconego czwartej rocznicy jednego z najbardziej krwawych dni rewolucji godności, protestów z przełomu 2013 i 2014 roku, obrzucali kamieniami i jajkami oficjalne budynki rosyjskie w Kijowie. Powybijali też szyby w oddziale Sbierbanku, po czym obrzucili kamieniami siedzibę Rossotrudniczestwa i zostawili na niej napis "Śmierć Rosji".

Już w sobotę doszło do incydentów przed gmachem Rossotrudniczestwa, gdzie według agencji Interfax-Ukraina demonstranci spalili rosyjską flagę.

Obalony prezydent, konflikt, aneksja Krymu

W czasie zamieszek 18 lutego 2014 roku w Kijowie zginęło 20 osób, a rannych zostało 200. Był to jeden z najbardziej krwawych dni rewolucji, w której ogółem życie straciło około 100 ludzi. W wyniku protestów na Majdanie Ukraińcy obalili prezydenta Wiktora Janukowycza. Trzy dni po strzałach w Kijowie zbiegł on z kraju i do dziś ukrywa się w Rosji. Zleceniodawcy i sprawcy zabójstw demonstrantów dotychczas nie zostali ukarani.

Stosunki pomiędzy Kijowem a Moskwą są obecnie najgorsze od lat z powodu aneksji Krymu i konfliktu w Donbasie. Ukraina i państwa zachodnie oskarżają Rosję o wspieranie prorosyjskich rebeliantów, czemu Moskwa kategorycznie zaprzecza.

Konflikt na wschodzie Ukrainy od wybuchu w kwietniu 2014 roku kosztował życie ponad 10 tysięcy ludzi. Rosja zaanektowała w tym samym roku półwysep krymski. Stało się to dwa dni po referendum, uważanym za nielegalne przez Kijów i Zachód.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Kryzys na Ukrainie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

"Lokatorzy komercyjni stają się komunalnymi"

"Lokatorzy komercyjni stają się komunalnymi"
Po decyzji komisji weryfikacyjnej o przywróceniu kamienicy w ręce miasta władze Warszawy mają obowiązek z powrotem przeprowadzić do niej dawnych lokatorów. Jednocześnie, jak mówią urzędnicy, nie mogą wyrzucić tych, którzy wprowadzili się tam po reprywatyzacji. czytaj dalej »

Takiej prognozy pogody jeszcze nie widzieliśmy

Przedszkolny projekt został wyświetlony ponad milion razy w dwa dni. Zobacz TOTERAZ

Zmiany na największej planecie Układu Słonecznego

Choć swego czasu była na tyle duża, że mogłaby pochłonąć trzy takie planety jak Ziemia, Wielka Czerwona Plama na Jowiszu od ponad 150 lat stopniowo maleje. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Konstytucja Biznesu z podpisem prezydenta

Konstytucja Biznesu z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał pięć ustaw z pakietu Konstytucji Biznesu - podała Kancelaria Prezydenta RP w piątek. Konstytucja przewiduje, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców, działalność nierejestrową oraz powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wystawa "Frida Kahlo: W obiektywie Nickolasa Muraya", Puebla, Meksyk. (Fot. Francisco Guasco/PAP/EPA) czytaj dalej »