tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Zagraniczni agenci" wśród blogerów. Projekt przyjęty przez Dumę

"Zagraniczni agenci" wśród blogerów. Projekt przyjęty przez Dumę
Foto: council.gov.ru | Video: kremlin.ru Wideo: konferencja Putina z udziałem zagranicznych dziennikarzy w 2016 roku

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa przyjęła w piątek w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczący mediów - "zagranicznych agentów". Przepisy, jeśli wejdą w życie, pozwolą na uznawanie za "zagranicznych agentów" osób fizycznych, na przykład blogerów.

Projekt został wniesiony do Dumy w grudniu zeszłego roku. Wcześniej, w listopadzie, w Rosji przyjęta została ustawa, która pozwoliła nadać status "zagranicznego agenta" rosyjskojęzycznym redakcjom Głosu Ameryki i Radia Wolna Europa/Radia Swoboda.

Agenci wśród blogerów

Teraz deputowani poparli przepisy, które pozwalają na umieszczenie osób fizycznych w wykazie mediów - "zagranicznych agentów". Stanie się tak w przypadku osób, które rozpowszechniają informacje publicznie i jednocześnie otrzymują fundusze z zagranicy. Wiceprzewodniczący Dumy Piotr Tołstoj, jeden z inicjatorów projektu, wyjaśniał wcześniej, że chodzić może na przykład o blogerów.

Projekt, który został przyjęty w pierwszym czytaniu, przewiduje także, że użytkownicy mediów społecznościowych, którzy przedrukują materiały mediów uznanych za "zagranicznych agentów", będą musieli opatrzyć je informacją o ich pochodzeniu.

Tołstoj występując w piątek w Dumie oświadczył, że chce uciąć "wszelkie możliwe spekulacje na temat ograniczenia wolności słowa". Jak kontynuował, "w ustawie nie ma ani słowa o żadnej cenzurze w jakiejkolwiek postaci, ponieważ w żaden sposób nie jest (w projekcie) poruszana treść, zawartość informacji".

Projekt ustawy przewiduje, że media zagraniczne, które zostaną w Rosji uznane za "zagranicznego agenta", będą miały obowiązek utworzenia rosyjskiej osoby prawnej. Materiały tych mediów nie będą mogły być rozpowszechniane w Rosji bez adnotacji, że pochodzą od mediów o takim statusie. Taki sam wymóg dotyczy przedruków, w tym dokonanych w mediach społecznościowych.

Jeśli media uznane za "zagranicznego agenta" nie oznaczą swoich materiałów, to państwowy regulator Roskomnadzor może podjąć decyzję o ich zablokowaniu. Z kolei jeśli przedruk w mediach społecznościowych nie zostanie opatrzony odpowiednią informacją, to Roskomnadzor może zażądać jego usunięcia.

Ściganie "zagranicznych agentów"

W listopadzie parlament Rosji uchwalił przepisy, podpisane następnie przez prezydenta Władimira Putina, zgodnie z którymi media zagraniczne w tym kraju mogą być uznawane za "zagranicznych agentów". Nadanie im takiego statusu oznacza objęcie tych mediów takimi samymi restrykcyjnymi wymogami, jakie przyjęto w Rosji w 2012 roku wobec organizacji pozarządowych. Do tej pory nowe prawo zastosowano wobec mediów amerykańskich - rozgłośni radiowych Głos Ameryki i Radio Swoboda oraz kilku związanych z nimi projektów medialnych.

Władze rosyjskie uzasadniają kroki wobec amerykańskich mediów działaniami podjętymi w USA wobec rosyjskiej państwowej telewizji RT. Stacja ta na żądanie władz amerykańskich musiała zarejestrować się w USA jako tzw. zagraniczny agent na mocy ustawy "O rejestracji przedstawicieli obcych rządów" (Foreign Agents Registration Act - FARA), dotyczącej głównie lobbystów.

W środę agencja RIA Nowosti ogłosiła, że ministerstwo sprawiedliwości USA zażądało, by jako "zagraniczny agent" zarejestrowała się w Stanach Zjednoczonych firma RIA Global LLC. Firma ta jest podmiotem amerykańskim, zatrudniającym dziennikarzy amerykańskich przygotowujących materiały dla tej agencji i dla radia Sputnik - podała RIA Nowosti.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Wrocław ma już 345 krasnali. Autostopowicze chcą kolejnych

Stolica Dolnego Śląska znana jest ze swoich krasnali. Stowarzyszenie Autostopowiczów Polskich chciałoby postawić dwa krasnoludki przypominające o tej pięknej tradycji. Miałby by także przynosić szczęście podróżnikom. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Po ciężkim dniu w pracy. Twoje własne gniazdo

Wysiadywanie nigdy nie było tak miękkie, a to gniazdo jest wyjątkowo wielkie, zapewniając maksimum komfortu. Niestety cena komfortowa nie jest. Zobacz TOTERAZ

Przełęcz Col De Riedmatten w Szwajcarii (fot. Anthony Anex/EPA/PAP) czytaj dalej »