tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dyskutowali o polityce, zostali oskarżeni o ekstremizm. "Symbol brutalności"

zobacz więcej wideo »
Dyskutowali o polityce, zostali oskarżeni o ekstremizm. "Symbol brutalności"
 • Rosyjskie nastolatki oskarżone o ekstremizmRosyjskie nastolatki oskarżone o ekstremizm
 • "Nawalny znalazł chyba klucz do tego, jak robić krzywdę rządzącym""Nawalny znalazł chyba klucz do tego, jak robić krzywdę...
 • Zatrzymania po demonstarcji w Moskwie Zatrzymania po demonstarcji w Moskwie
Foto: Sergei Ilnitsky/PAP/EPA | Video: Nowaja Gazieta Anya Pawlikowa i Maria Dubowik mogły paść ofiarą prowokacji władz

Broniące praw człowieka rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał uznało za więźniów politycznych 10 osób, zatrzymanych w Rosji w marcu pod zarzutem utworzenia ekstremistycznej organizacji Nowoje Wieliczije, która - zdaniem śledczych - chciała obalić władzę. Wśród oskarżonych są dwie nastolatki.

- Tak zwana sprawa Nowego Wieliczija (Nowej Wielkości - red.) stanowi symbol brutalności i niesprawiedliwości walki z 'ekstremizmem' we współczesnej Rosji - oświadczył w poniedziałek Siergiej Dawidis, kierujący programem Memoriału, mającym na celu wspieranie więźniów politycznych.

Organizacja Memoriał apeluje o natychmiastowe uwolnienie oskarżonych w tej sprawie.

Oskarżone nastolatki

Czworo z zatrzymanych nastolatków przebywa w areszcie śledczym. Wobec sześciorga zastosowano areszt domowy. Najmłodsze wśród oskarżonych w sprawie to 19-letnia Maria Dubowik, studentka weterynarii, i Anna Pawlikowa, która w chwili zatrzymania w marcu tego roku miała 17 lat.

Źródło: Sergei Ilnitsky/PAP/EPA Maria Dubowik

Grupa, do której należały Pawlikowa i Dubowik, składała się z około 20 osób. Była nastawiona opozycyjnie. Jej członkowie sporo dyskutowali na tematy polityczne, uczestniczyli także w demonstracjach, które zwoływał opozycjonista Aleksiej Nawalny. Brali również udział m.in. w protestach przeciw likwidacji stołecznych schronisk dla zwierząt.

Źródło: Sergei Ilnitsky/PAP/EPA Anna Pawlikowa

Twarze dziewcząt oraz ich znajomych pojawiały się na zdjęciach i filmach nagrywanych przez agentów w czasie protestów opozycji. W ten sposób nieformalną grupą zainteresowały się służby. Wówczas przyłączył się do nich mężczyzna, który w dokumentach prokuratury widnieje jako "Rusłan D."

Ofiary prowokacji?

Zdaniem obrońców praw człowieka ruch Nowoje Wieliczije został utworzony przez służby specjalne, które celowo przypisały mu cechy ekstremistyczne. Memoriał uważa, że grupa nastawionych opozycyjnie młodych ludzi padła ofiarą policyjnej prowokacji, która jest zakazana przez prawo. Podobnego zdania są adwokaci oskarżonych.

Jak wynika z akt sprawy, osoba występująca jako Rusłan D. zaproponowała aktywistom przekształcenie opozycyjnego internetowego czatu w ruch polityczny. Stworzył on polityczny program organizacji Nowoje Wieliczije i wynajął lokal, by organizować w nim zebrania. Później okazało się, że mężczyzna był informatorem lub funkcjonariuszem służb specjalnych.

Wsparcie dla więzionych

Niezależna "Nowaja Gazieta" opublikowała 6 sierpnia petycję w sprawie uwolnienia z aresztu Pawlikowej i Dubowik. Dziennik podkreślał, że ogólne zasady humanitarne, na których winien się opierać rosyjski system sądowniczy, wymagają zmiany środka zapobiegawczego wobec obu dziewcząt na taki, który nie wymaga trzymania ich w areszcie. Do 9 sierpnia petycję podpisało 70 tysięcy osób.

W sierpniu w Moskwie zorganizowano marsz poparcia dla nastolatek, w którym udział wzięło kilkaset osób. Demonstracja pod hasłem "Marsz matek" odbyła się pod siedzibą Sądu Najwyższego. Jego uczestnicy skandowali: "Więzienie to nie miejsce dla dzieci". Demonstracja zakończyła się częściowym sukcesem. W jej wyniku nastolatki zostały przeniesione z celi do aresztu domowego.

Pod koniec lipca przeciwko postępowaniu wobec dwóch dziewcząt protestował obrońca praw człowieka Lew Ponomariow. Prowadził jednoosobową pikietę przed gmachem Prokuratury Generalnej w Moskwie. 76-letni Ponomariow, jeden z weteranów ruchu praw człowieka w Rosji, trzymał w rękach fotografie Dubowik i Pawlikowej. Został zatrzymany przez policję, która powołała się na obowiązujący do 25 lipca dekret prezydenta Władimira Putina, zaostrzający czasowo wymogi organizacji zgromadzeń publicznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Robin81

Takie jest państwo radzieckie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   Podczas imprezy zawaliła się podłoga

   Choć brzmi to niewiarygodnie, nikt nie został poważnie ranny. Zobacz TOTERAZ

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   "Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

   "Wewnątrz Unii Polska jest krajem, który teraz jest pod obserwacją"

   Jeśli w Polsce forsowane są przepisy, które nie są zgodne z tym, co ustaliliśmy na europejskim poziomie, to musimy to przedyskutować. Jeśli nie możemy, to równie dobrze możemy być republiką bananową - stwierdził Alexander Stubb w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim. - Wewnątrz Unii to Polska jest tym krajem, który teraz jest pod obserwacją - dodał. Stubb stara się o nominację Europejskiej Partii Ludowej (EPL) do ubiegania się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej. zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Urządzenie, które sprawia, że rowerzyści są wreszcie widoczni

   Laser, który może uchronić przed groźnym wypadkiem. Zobacz TOTERAZ

   Pracownik czyszczący kanały w Indiach (fot. Rajat Gupta/EPA/PAP) czytaj dalej »