"Najbardziej obiecujące donosy". Odtajnili akta pogromcy III Rzeszy

Putin przyjął defiladę z okazji Dnia ZwycięstwaRia Novosti CC BY SA 3.0 / Wikipedia

Po 40 latach od śmierci historycy otrzymali dostęp do akt osobowych marszałka ZSRR Gieorgija Żukowa – pisze rosyjski tygodnik "Ogoniok". Czterokrotny Bohater Związku Radzieckiego jest jednym z symboli zwycięstwa ZSRR nad III Rzeszą, obchodzonym hucznie 9 maja.

"Decyzję w sprawie odtajnienia dokumentów (kod 45-Ż/4-a) i przekazania ich z archiwum prezydenckiego do Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historii Współczesnej, międzyresortowa komisja ds. ochrony tajemnicy państwowej podjęła w listopadzie 2011 r., jednak proces ten trwał jeszcze przez kilka lat" - napisał w tygodniku "Ogoniok" rosyjski historyk Leonid Maksimienkow.

Wśród odtajnionych dokumentów znalazły się m.in. donosy na marszałka i czterokrotnego Bohatera Związku Radzieckiego, który przyjmował bezwarunkową kapitulację Niemiec.

"Najbardziej obiecujące donosy"

Media w Moskwie relacjonują, że akta zawierają fakty, o których historycy wcześniej nie widzieli, np. paryski donos na Gieorgija Żukowa. Adresowany na nazwisko ministra obrony ZSRR Nikołaja Bułganina, z lipca 1954 roku. "Marszałek Żukow prowadzi negocjacje z mocarstwami zachodnimi za pośrednictwem francuskiego tajnego agenta pod pseudonimem [Talmar]. Dotyczą przygotowań do obalenia władzy w ZSRR" – napisano w dokumencie. Autorem listu był Michaił Szalin, szef Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego (GRU) Sił Zbrojnych ZSRR.

Historyk Leonid Maksimienkow w publikacji zauważa, że w przypadku Żukowa wszystkie donosy trafiały do odpowiednich instancji. "Te, najbardziej obiecujące, były przechowywane w dokumentacji Kremla" – napisał.

Akta osobowe ujawniają ponadto, z jakich przywilejów korzystał marszałek, jego dzieci i wnuki, a także adresy apartamentów, gdzie mieszkał.

Dwa zawały i udary mózgu

Odtajnione akta dotyczą także ekspertyzy medycznej w sprawie jego choroby i śmierci. Maksimienkow pisze, że dokument ten był utajniony przez 42 lata.

"Żukow Georgij, rok urodzenia 1896, przez dłuższy czas cierpiał na miażdżycę tętnic i serca. W latach 1965 i 1967 doznał dwóch zawałów mięśnia sercowego. W latach 1968 i 1972 – dwóch udarów mózgu" – napisali w ekspertyzie biegli.

Żukow zmarł 18 czerwca 1974 roku w moskiewskim szpitalu. Przed śmiercią zapadł w śpiączkę.

[object Object]
Maciej Kucharczyk: Rosjanie nie pokazali niczego nowegoTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/1

Autor: tas//gak / Źródło: Ogoniok, newsru.com

Źródło zdjęcia głównego: Ria Novosti CC BY SA 3.0 / Wikipedia