tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Otrucie Siergieja Skripala

Rosja odpowiada Brytyjczykom. Wydali dyplomatów, zamknie British Council

Rosja odpowiada Brytyjczykom. 
Wydali dyplomatów, zamknie British Council
Foto: Shutteerstock MSZ zapowiada wydalenie z kraju 23 brytyjskich dyplomatów

Rosyjskie Ministerstwo Sprawy Zagranicznych zapowiedziało wydalenie z kraju 23 brytyjskich dyplomatów. Brytyjczycy będą musieli opuścić Rosję w ciągu tygodnia. To nie wszystkie kroki Moskwy w odpowiedzi na wyrzucenie z Wielkiej Brytanii jej dyplomatów. Co z kolei nastąpiło w związku z otruciem byłego szpiega Siergieja Skripala.

Po sobotnim spotkaniu w rosyjskim MSZ ambasador Wielkiej Brytanii Laurie Bristow przekazał, że "23 członków personelu dyplomatycznego brytyjskiej ambasady w Moskwie zostało ogłoszonych persona non grata i w ciągu tygodnia zostanie wydalonych z kraju".

W wydanym oświadczeniu MSZ Rosji ogłosiło też, że cofa pozwolenie na otwarcie konsulatu generalnego Wielkiej Brytanii w Petersburgu i kończy działalność w Rosji organizacji kulturalno-edukacyjnej British Council. Oceniono, że status tej instytucji nie został jednoznacznie wyjaśniony.

Resort zastrzegł sobie prawo do sięgnięcia po inne środki wobec Wielkiej Brytanii w razie podjęcia przez władze w Londynie "nieprzyjaznych kroków" wobec Rosji. Zapowiedział to już w piątek minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, nie precyzując jednak, jaką formę przyjmą odwetowe działania.

"Rozważymy kolejne kroki"

"Odpowiedź Rosji nie zmienia faktu - (że doszło do) próby zabicia dwóch osób na brytyjskiej ziemi" - podkreśliło Foreign Office w wydanym w sobotę oświadczeniu. Brytyjski resort dyplomacji zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbierze się, by "rozważyć kolejne kroki". "Naszym priorytetem na dziś jest zapewnienie opieki personelowi (dyplomatycznemu) w Moskwie i pomocy tym (jego przedstawicielom), którzy wrócą do kraju" - dodano.

"To Rosja w sposób rażący łamie prawo międzynarodowe i postanowienia Konwencji o zakazie broni chemicznej. (...) To na państwie rosyjskim spoczywa konieczność odpowiedzenia za jego działania i stosowania się do jego międzynarodowych zobowiązań" - podkreślono w oświadczeniu.

Putin "najprawdopodobniej" osobiście podjął decyzję

W środę premier Wielkiej Brytanii Theresa May obarczyła Rosję odpowiedzialnością za próbę otrucia byłego rosyjskiego szpiega współpracującego z brytyjskim wywiadem Siergieja Skripala i jego córki w angielskim Salisbury. Zapowiedziała wydalenie 23 rosyjskich dyplomatów uznanych za niezgłoszonych oficerów rosyjskiego wywiadu i zaostrzenie systemu sankcyjnego wobec Rosji.

W ocenie szefa brytyjskiego MSZ Borisa Johnsona prezydent Rosji Władimir Putin "najprawdopodobniej" osobiście podjął decyzję o przeprowadzeniu ataku na Skripala. Władze w Moskwie odrzucają te oskarżenia. Rosyjskie MSZ oceniło, że zamiast wykorzystać międzynarodowe instrumenty, "brytyjski rząd wybrał drogę konfrontacji z Rosją", a brytyjskie sankcje określiło jako "wielką, bezprecedensową prowokację" i "wrogie działania".

Liczne kraje, takie jak Niemcy, Francja, USA, Australia i Włochy, a także NATO, zapewniły brytyjskie władze o swoim wsparciu. Zrobiła to również Polska.

Otrucie Skripala

Skripal, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii oraz towarzysząca mu córka Julia, trafili 4 marca do szpitala po tym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

W śledztwie, w którym biorą udział m.in. policyjni antyterroryści i wojskowi eksperci ds. broni chemicznej, ustalono, że do ataku użyto produkowanej w Rosji broni chemicznej typu Nowiczok. Obie ofiary pozostają w stanie krytycznym. Jeden z pierwszych policjantów, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, jest w stanie ciężkim.

Skripal został w 2006 r. skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 r. został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii zamieszkał w Salisbury, skąd - jak się uważa - nadal sporadycznie współpracował z Brytyjczykami, oferując m.in. doradztwo w sprawach dotyczących rosyjskich służb.

Oglądaj
Całe przemówienie May w Izbie Gmin po ataku na Skripala
Wideo: TVN24B Biznes i Świat Całe przemówienie May w Izbie Gmin po ataku na Skripala

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Otrucie Siergieja Skripala

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
pirat2

Wydaje się, że Anglia pomyliła Rosję z Argentyną.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Trump: Nie jestem prorosyjski. Chcę tylko, by mój kraj był bezpieczny

   Trump: Nie jestem prorosyjski. Chcę tylko, by mój kraj był bezpieczny

   - Nie jestem ani prorosyjski, ani pro-ktokolwiek - oświadczył prezydent Donald Trump w wywiadzie z telewizją Fox News nagranym w poniedziałek w Helsinkach, a wyemitowanym we wtorkowy wieczór. - Chcę tylko, by mój kraj był bezpieczny - dodał. zobacz więcej »

   Polscy studenci znów najlepsi na świecie

   Studenci z Politechniki Łódzkiej po raz trzeci zajęli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie w Holandii. Życzymy kolejnych sukcesów na tak dużą skalę!

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Metalowe rzeźby napędzane wiatrem. Zjawiskowy widok

   Magia zaczyna w momencie, gdy zaczyna wiać. Zobacz TOTERAZ.

   Sprzątanie śmieci wyrzuconych na promenadę podczas przypływu w Bombaju, Indie. (Fot. Divyakant Solanki/PAP/EPA) czytaj dalej »