tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Cud nad urną na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Centrala sugeruje: wybory unieważnić

Przewodnicząca rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa zarekomendowała, by unieważnić wyniki wyborów gubernatora w Kraju Nadmorskim na Dalekim Wschodzie. Dodała, że podczas kampanii wyborczej doszło tam do "poważnych ingerencji".

Jest to pierwszy przypadek od wielu lat, kiedy władze Rosji wzięły pod uwagę doniesienia o fałszerstwach podczas wyborów.

Jeśli miejscowa komisja wyborcza zgodzi się z rekomendacją CKW, powtórne głosowanie odbędzie się za trzy miesiące. Zgodnie z prawem Centralna Komisja Wyborcza nie może sama podjąć decyzji o unieważnieniu wyborów, ani o przeliczeniu głosów. Leży to w gestii komisji regionalnych. Przedstawiciel komisji Kraju Nadmorskiego zapowiedział, że zajmie się ona rekomendacją CKW w czwartek.

Cud nad urną

Druga tura wyborów w Kraju Nadmorskim odbyła się w niedzielę. Z kandydatem Jednej Rosji, wspieranym przez Kreml p.o. gubernatora Kraju Nadmorskiego Andriejem Tarasienką zmierzył się kandydat komunistów Andriej Iszczenko, deputowany regionalnego parlamentu. Niepełne wyniki podane w niedzielę wieczorem zapowiadały sensację. Po przeliczeniu ponad 97 proc. głosów okazało się, że Iszczenko uzyskał 241 tys. głosów, a Tarasienko ponad 225 tys. Po dwóch godzinach sytuacja się odwróciła. Centralna Komisja Wyborcza podała, że kandydat Jednej Rosji zwycięża różnicą 2 tys. głosów.

Przedstawiciele obu partii oskarżyli się wzajemnie o wyborcze naruszenia. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej wskazała na masowe fałszerstwa podczas głosowania. Jedna Rosja zarzuciła  komunistom przekupywanie wyborców. Miejscowa komisja unieważniła wyniki w 13 lokalach. Dzień po głosowaniu setki mieszkańców Władywostoku wzięły udział w manifestacji, podczas której żądano unieważnienia wyborów. Kandydat KPRF ogłosił strajk.

Jego rywal podkreślił wtedy, że popiera anulowanie wyników i oświadczył, że "trzeba iść na trzecią turę". Powiedziałem, że dziś obie strony są winne i trzeba jakoś wyjść z tej sytuacji. Bo oskarżanie się nawzajem nic nie da - oświadczył Tarasienko.

PAP pisze, że wg. rosyjskiej agencji TASS kandydat komunistów wystąpił przeciwko ewentualnemu unieważnieniu wyników. - To całkowity absurd. Po co to robić? (...) Nie, nie zgadzam się. Wybraliśmy gubernatora - powiedział. Zapowiedział jednak, że wziąłby udział w ewentualnych powtórnych wyborach.

Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow w środę zaznaczył, że Kreml popiera stanowisko CKW. Przywołał przy tym słowa prezydenta o "priorytecie przejrzystości i sprawiedliwości wyborów". W środę do Władywostoku przybyła specjalna komisja CKW, która ma się zająć badaniem doniesień o nieprawidłowościach w wyborach - informuje Radio Swoboda.

Źródło: Wikipedia (CC BY SA 3.0) Kraj Nadmorski znajduje się na wschodzie Rosji

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Zamachowiec samobójca zdetonował w sobotę w stolicy Afganistanu Kabulu ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 15 osób, jest też wielu rannych. Ofiary śmiertelne to dziesięciu cywilów i pięciu policjantów. Do zamachu doszło przed wejściem do jednego z lokali wyborczych. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Brukseli, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »