tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Reuters: USA nie wykluczają, że Rosja manipulowała w miejscu ataku w Syrii

Możliwe, że Rosja dokonywała manipulacji na miejscu domniemanego ataku chemicznego w syryjskim mieście Duma - powiedział w poniedziałek ambasador USA przy Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Kenneth Ward. Wezwał jednocześnie organizację do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko stosowaniu broni chemicznej przez reżim Baszara al-Asada - pisze Reuters.

- Zdecydowanie zbyt długo Rada (OPCW - red.) zwlekała z potępieniem władz syryjskich za sianie chemicznego terroru i żądaniem pociągnięcia do międzynarodowej odpowiedzialności winnych tych haniebnych czynów - powiedział Kenneth Ward cytowany przez Reutersa.

Rosjanie mieli dostęp

Według amerykańskiego ambasadora jest możliwe, iż Rosjanie byli na miejscu ataku w Dumie, do którego doszło 7 kwietnia.

- Obawiamy się, że mogli dokonać tam manipulacji, aby uniemożliwić ekspertom OPCW z misji sprawdzającej skuteczne przeprowadzenie śledztwa - stwierdził Ward.

Reuters pisze, że Amerykanin wypowiedział te słowa w Hadze, w trakcie zamkniętego posiedzenia OPCW, zwołanego w związku z doniesieniami o użyciu w Dumie na wschód od Damaszku gazu trującego, który spowodował śmierć kilkudziesięciu cywilów i mógł ranić nawet tysiąc.

Dziennikarz Reutersa dotarł do cytatów z posiedzenia gremium.

Dowody usunięte?

Reuters podkreśla, powołując się na anonimowe "źródło dyplomatyczne", że dowody użycia przez reżim Asada broni chemicznej mogły zostać usunięte w czasie, kiedy inspektorzy OPCW negocjowali z władzami syryjskimi dostęp do Dumy w ubiegłym tygodniu.

Agencja wskazuje, iż brytyjski ambasador przy OPCW Peter Wilson poinformował, że organizacja ta zarejestrowała od 2014 roku 390 oskarżeń o użycie zakazanych substancji chemicznych w Syrii. Ostrzegł, że bezczynność OPCW grozi "dalszym barbarzyńskim używaniem broni chemicznej".

- Nadszedł czas, by wszyscy członkowie Rady Wykonawczej (OPCW) zajęli stanowisko. Zbyt wielu uchyla się od odpowiedzialności, jaka wynika z członkostwa w tej radzie - powiedział Wilson.

Inspektorzy bez dostępu do Dumy

W poniedziałek inspektorzy OPCW mieli pobierać w Dumie próbki, przesłuchiwać świadków i zbierać inne materiały dowodowe, by ustalić, czy użyta została tam zakazana broń chemiczna. Brytyjska delegacja przy Organizacji poinformowała jednak na Twitterze, że eksperci również tego dnia nie zostali wpuszczeni przez syryjskie władze do znajdującego się pod Damaszkiem miasta.

"Swobodny dostęp jest konieczny. Rosja i Syria muszą współpracować" - napisano.

- To najnowsze hipotezy naszych brytyjskich kolegów - oświadczył w odpowiedzi na słowa Wilsona wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow. Poinformował, że opóźnienie w umożliwieniu inspektorom pracy w Dumie jest wynikiem sobotniego nalotu sił amerykańskich.

14 kwietnia USA wraz z Francją i Wielką Brytanią ostrzelały ponad setką pocisków rakietowych trzy obiekty w Syrii, w których mogła być produkowana broń chemiczna dla wojsk dyktatora Baszara al-Asada.

Rosja odrzuca zarzuty

W poniedziałek zarzutom władz USA w sprawie rosyjskiej manipulacji w Dumie zdecydowanie zaprzeczył też minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. - Mogę zagwarantować, że Rosja nie dokonywała manipulacji w tym miejscu - powiedział Ławrow w wywiadzie dla BBC.

Szef rosyjskiego MSZ ponownie zaprzeczył także, by 7 kwietnia w Dumie pod Damaszkiem doszło do ataku chemicznego.

Również w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił jako "bezpodstawne" oskarżenia, według których Rosjanie mieliby blokować dostęp do Dumy inspektorom Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

Źródło: tvn24.pl Duma, Syria. Tu doszło do rzekomego ataku chemicznego

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Uderzenie Zachodu na Syrię

Rosyjskie naloty w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Kolejna niedziela bez handlu

Kolejna niedziela bez handlu

W najbliższą niedzielę 23 września większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte będą placówki między innymi na stacjach benzynowych oraz sklepy prowadzone przez właścicieli. Będzie można odwiedzić część galerii handlowych, w których czynna będzie część gastronomiczna. czytaj dalej »

Silny wiatr i wielki, lądujący samolot. O krok od katastrofy

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w angielskim Birmingham. Zobacz TOTERAZ.

Kapelan zakładu poprawczego rapuje i krzyczy: CHWDP

Ks. Adam z Białegostoku postanowił przemówić do młodzieży jej językiem. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Kelnerka na festiwalu Oktoberfest w Monachium. Fot. Lukas Barth-Tuttas/PAP/EPA. czytaj dalej »