tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Reuters: Maria Butina miała w USA więcej kontaktów, niż przypuszczano

Reuters: Maria Butina miała w USA więcej kontaktów, niż przypuszczano
Foto: Press Service of Civic Chamber of the Russian Federation/PAP/EPA Maria Butina udawała studentkę i dziennikarkę ("Fakty" TVN z 20 lipca)

Aresztowana w USA pod zarzutem szpiegostwa Rosjanka Maria Butina miała więcej kontaktów wśród wysokich rangą urzędników w Waszyngtonie, niż dotąd przypuszczano - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. Jak ustalono, w 2015 roku wzięła ona udział w spotkaniach pomiędzy przedstawicielami Rosji i USA w amerykańskim Departamencie Skarbu oraz banku centralnym USA.

Maria Butina odbyła w kwietniu 2015 roku podróż do Stanów Zjednoczonych w towarzystwie Aleksandra Torszyna, ówczesnego wiceszefa rosyjskiego banku centralnego.

Spotkania z ważnymi urzędnikami

Odbyły się wówczas spotkania, o których Reuters zdobył informacje od anonimowych informatorów oraz z raportu Center for the National Interest - waszyngtońskiego think tanku, który organizował te rozmowy. Ich celem była poprawa relacji USA i Rosji.

W spotkaniach tych wzięli udział m.in. Stanley Fischer, ówczesny wiceprzewodniczący Systemu Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA), a także Nathan Sheets, ówczesny podsekretarz Departamentu Stanu ds. spraw międzynarodowych. Rosjanie rozmawiali z nimi na temat amerykańsko-rosyjskich relacji gospodarczych w czasach administracji ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy.

Jak podkreśla Reuters, spotkania te, o których wcześniej nie informowano, ujawniają, jak szeroki był krąg wysoko postawionych kontaktów, którymi interesowała się Butina.

Adwokat Rosjanki Robert Driscoll, pytany o te spotkania przez dziennikarzy agencji, oświadczył, że nie zna żadnych związanych z nimi szczegółów.

Rozmowa o "stanie rosyjskiej gospodarki"

Sam Stanley Fischer w mailu przesłanym do Reutersa potwierdził, że spotkał się wówczas z Torszynem i jego tłumaczką, nie przypominał sobie jednak, czy tłumaczką była Maria Butina. Rozmowa, jak relacjonował, miała dotyczyć "stanu rosyjskiej gospodarki" i nowej funkcji Torszyna jako zastępcy rosyjskiego banku centralnego. Agencja Reutera potwierdziła w dwóch innych źródłach, że tłumaczką na tym spotkaniu była właśnie Butina.

"Przypominam sobie, że pan Torszyn wspomniał na marginesie, że planuje przybyć na spotkanie Narodowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), fakt ten wydał mi się nie mieć związku z naszą rozmową" - dodał Fischer.

Nathan Sheets odmówił natomiast Reutersowi udzielenia komentarza.

Agencja zwraca uwagę, że Fischer i Sheets w ramach pełnionych w 2015 roku obowiązków spotkali się wówczas z wieloma szefami banków, nie tylko rosyjskich.

Rosjanka oskarżona o szpiegostwo

29-letnia Maria Butina, Rosjanka mieszkająca w Waszyngtonie (ma wizę studencką), została aresztowana w ubiegłą niedzielę pod zarzutem działalności szpiegowskiej na rzecz Kremla. Strona amerykańska uważa, że Butina próbowała zinfiltrować amerykańskie organizacje polityczne, na czele z Narodowym Związkiem Strzeleckim (National Rifle Association) i działała pod kierownictwem rosyjskiego funkcjonariusza rządowego wysokiej rangi, objętego sankcjami USA.

W środę sąd okręgowy w Waszyngtonie odrzucił jej wniosek o zwolnienie za kaucją.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Tragedia w Genui »

Oglądaj
Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui
 • Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w GenuiRatownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui
 • Runął wiadukt na autostradzieRunął wiadukt na autostradzie
 • W Genui runął fragment wiaduktu. Są zabiciW Genui runął fragment wiaduktu. Są zabici
 • Jacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na wysokości 90 metrówJacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na...
 • Zamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowcaZamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowca
 • Akcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w GenuiAkcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w Genui
 • Marek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodówMarek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodów
 • Zawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktuZawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktu
 • Moment zawalenia się wiaduktu w GenuiMoment zawalenia się wiaduktu w Genui
 • Zawalił się wiadukt nad GenuąZawalił się wiadukt nad Genuą
Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui

Komisja Europejska przechodzi do kolejnego etapu procedury w sprawie Sądu Najwyższego

Komisja Europejska podjęła we wtorek decyzję o przesłaniu polskim władzom tak zwanej uzasadnionej opinii, która rozpoczyna drugi etap postępowania w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja uznała, że odpowiedź rządu w Warszawie na poprzednie pismo nie rozwiała wątpliwości prawnych. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Rośnie ryzyko twardego brexitu. "Potrzebna zmiana postawy"

Rośnie ryzyko twardego brexitu. "Potrzebna zmiana postawy"

Rośnie ryzyko tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Potrzebna jest zmiana postawy Komisji Europejskiej, jeśli porozumienie ma być osiągnięte - oświadczył we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Burza na Wyspach. Lider Partii Pracy miał złożyć kwiaty na grobach terrorystów

Burza na Wyspach. Lider Partii Pracy miał złożyć kwiaty na grobach terrorystów

Lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn w 2014 roku złożył wieniec na grobach palestyńskich terrorystów odpowiedzialnych za zabicie 11 izraelskich sportowców i niemieckiego policjanta na igrzyskach olimpijskich w Monachium z 1972 roku - poinformował dziennik "Daily Mail" i pokazał zdjęcie z tego wydarzenia. . zobacz więcej »

Zatoka pełna śmieci. Tony odpadków w wodzie

"Jesteśmy częścią natury. Cokolwiek robimy, to do nas wróci" - z takim przesłaniem wolontariusze z Filipin zbierali śmieci z zanieczyszczonej Zatoki Manilskiej. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Fale przy brzegu porywają dziecko. Są niebezpieczne i zdradliwe

Do morza jak do gór - należy mieć szacunek. To nagranie pokazuje, jak niebezpieczne mogą być fale. Zobacz TOTERAZ.

Karmienie bydła w objętym katastrofalną suszą regionie Australii (fot. Dean Lewins/EPA/PAP) czytaj dalej »