tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Unia obetnie część funduszy przedakcesyjnych dla Turcji

Unia Europejska zamierza obciąć część funduszy przedakcesyjnych dla Turcji. Liderzy europejscy zgodzili się co do tego podczas zakończonego w piątek unijnego szczytu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w piątek na konferencji, że po dwóch dniach rozmów w Brukseli Wspólnota zgodziła co do tego, że należy zredukować lub przekierować część z 4,4 mld euro środków, które Ankara miała otrzymać w ramach negocjacji akcesyjnych na lata 2014-2020.

- To była merytoryczna dyskusja. Chcemy, aby drzwi dla Ankary były otwarte, ale obecna rzeczywistość w Turcji utrudnia to - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Merkel krytycznie o Turcji

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel poparła ograniczenie funduszy przedakcesyjnych dla Turcji z powodu łamania zasad demokracji w tym kraju.

- Z punktu widzenia (...) wartości demokratycznych wydarzenia w Turcji idą w złym kierunku. I nie chodzi tylko o to, że aresztuje się niemieckich obywateli - cały system rządów prawa zmierza w złym kierunku. Rodzi to nasze obawy. Dlatego poprę zmniejszenie funduszy przedakcesyjnych (dla Turcji) - powiedziała kanclerz dziennikarzom w czwartek przed szczytem.

Merkel negatywnie ocenia sytuację w Turcji, jednak pochwaliła Ankarę za pomoc w powstrzymaniu fali uchodźców. - Mamy zobowiązania wynikające z umowy między UE a Turcją. Obiecaliśmy trzy miliardy euro na najbliższe lata, oprócz trzech miliardów euro, które już zadeklarowaliśmy. Musimy spełnić tę obietnicę - przypomniała.

Na początku października prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja nie potrzebuje już członkostwa w Unii Europejskiej, lecz jednostronnie nie porzuci rozmów akcesyjnych, które utknęły w martwym punkcie.

We wrześniu, podczas debaty przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, Merkel powiedziała, że jasne jest, iż Turcja nie powinna przystępować do UE, a negocjacje akcesyjne powinny zostać zakończone, mimo że kraj ten jest kluczowym sojusznikiem w NATO. Merkel zastrzegła jednak, że taka decyzja Wspólnoty wymaga zgody większości państw unijnych.

Kryzys w relacjach po puczu

Część unijnych polityków wskazywała, że UE powinna ograniczyć fundusze przedakcesyjne dla Turcji, ponieważ rozmowy z Ankarą utknęły w martwym punkcie.

Stosunki Turcji z krajami UE pogorszyły się po ubiegłorocznej nieudanej próbie puczu w Turcji. Masowe aresztowania i czystki w aparacie państwowym wywołały krytykę ze strony państw europejskich, na co prezydent Turcji zareagował oskarżeniami o antytureckie uprzedzenia.

Według Komisji Europejskiej to postępowanie tureckiego rządu uniemożliwia przyjęcie tego kraju do Unii, a decyzja w sprawie ewentualnego zakończenia rozmów akcesyjnych należy do państw członkowskich.

Mimo napiętych stosunków między Turcją a UE, a zwłaszcza jej niektórymi zachodnimi państwami, Ankara ogranicza napływ uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy. Po zeszłorocznym porozumieniu UE-Turcja droga migrantów przez ten kraj do Grecji została praktycznie zamknięta.

12 lat bez sukcesu

Turcja prowadzi negocjacje akcesyjne z UE od 2005 roku. Postęp jest niewielki. Porozumienie unijno-tureckie dotyczące powstrzymania fali uchodźców przewidywało wprawdzie otwarcie kolejnych rozdziałów negocjacyjnych, ale pogarszające się relacje Wspólnoty z Ankarą nie pozwoliły na zrobienie postępów w rozmowach. W listopadzie 2016 roku Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do formalnego zamrożenia negocjacji z Turcją, czego KE dotychczas nie zrobiła.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
zdzichkom1
zdzichkom1

a jakie było stanowisko polski? tez poparła te sankcje?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się 
o najgorzej traktowanych pracowników"

   Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się
   o najgorzej traktowanych pracowników"

   Upominamy się o tych pracowników, którzy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - komentował w programie "Tak Jest" przyjęcie przez Sejm ustawy ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". czytaj dalej »

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

   USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

   Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

   Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

   Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński na sali sejmowej (fot. Radek Pietruszka/PAP) czytaj dalej »