tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zaprzysiężenie nowych ministrów we wtorek w południe

zobacz więcej wideo »
Zaprzysiężenie nowych ministrów we wtorek w południe
 • "Premier przedstawi nowy skład swojego rządu""Premier przedstawi nowy skład swojego rządu"
 • Bielan: rekonstrukcja rządu będzie głęboka, będą niespodziankiBielan: rekonstrukcja rządu będzie głęboka, będą niespodzianki
 • Premier: po święcie Trzech Króli będą znane zmiany w rządziePremier: po święcie Trzech Króli będą znane zmiany w rządzie
 • Morawiecki z szefem parlamentu GruzjiMorawiecki z szefem parlamentu Gruzji
 • "On był taki rogaty chłopaczek". Kornel Morawiecki o nowym premierze"On był taki rogaty chłopaczek". Kornel Morawiecki o nowym premierze
 • "Jest mniej związany z partią. To jego słabość""Jest mniej związany z partią. To jego słabość"
 • Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu po północyGłosowanie nad wotum zaufania dla rządu po północy
 • Smolar: Morawiecki swoim profilem - niezależnie od kompetencji - w ogóle nie pasuje do wyborcówSmolar: Morawiecki swoim profilem - niezależnie od kompetencji - w ogóle nie...
 • Borowski: ceremonia zaprzysięgania zasmuciła mnie bardzo i była dość żenującaBorowski: ceremonia zaprzysięgania zasmuciła mnie bardzo i była dość żenująca
 • Smolar: metodą rządzenia Jarosław Kaczyńskiego jest upokarzanieSmolar: metodą rządzenia Jarosław Kaczyńskiego jest upokarzanie
 • Siemoniak: Jarosław Kaczyński ukarał dziś trzy osobySiemoniak: Jarosław Kaczyński ukarał dziś trzy osoby
 • Antoni Macierewicz ministrem w rządzie Mateusza MorawieckiegoAntoni Macierewicz ministrem w rządzie Mateusza Morawieckiego
 • Beata Szydło powołana na urząd wiceprezesa Rady MinistrówBeata Szydło powołana na urząd wiceprezesa Rady Ministrów
 • Witold Waszczykowski powołany na ministra spraw zagranicznychWitold Waszczykowski powołany na ministra spraw zagranicznych
 • Zbigniew Ziobro powołany na urząd ministra sprawiedliwościZbigniew Ziobro powołany na urząd ministra sprawiedliwości
 • Krzysztof Jurgiel powołany na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsiKrzysztof Jurgiel powołany na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi
 • Konstanty Radziwiłł powołany na urząd ministra zdrowiaKonstanty Radziwiłł powołany na urząd ministra zdrowia
 • Mariusz Błaszczak powołany na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powołany na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji
 • Prezydent powołał Mateusza Morawieckiego na urząd prezesa Rady MinistrówPrezydent powołał Mateusza Morawieckiego na urząd prezesa Rady Ministrów
 • Ministrowie oczekują w Pałacu PrezydenckimMinistrowie oczekują w Pałacu Prezydenckim
 • Jarosław Kaczyński w drodze do Pałacu PrezydenckiegoJarosław Kaczyński w drodze do Pałacu Prezydenckiego
 • Zmiany w rządzie we wtorek. Nieoficjalnie: od 5 do 7 nowych ministrówZmiany w rządzie we wtorek. Nieoficjalnie: od 5 do 7 nowych ministrów
Foto: P.Tracz / KPRM | Premier przedstawi we wtorek nowy skład swojego rządu

We wtorek o godzinie 12 prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera dokona zmian w składzie Rady Ministrów - poinformowała w poniedziałek po południu kancelaria prezydenta.

Kancelaria przekazała, że zaprzysiężenie nowych ministrów odbędzie się o godzinie 12. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

- Prezydent w ostatnich dniach spotkał się z premierem i uzgodnili zakres zmian w składzie Rady Ministrów - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

- Jutro zakończy się rekonstrukcja. Poznamy nowy rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego. We wtorek około 12 pan premier przedstawi nowych ministrów swojego rządu i rząd pana premiera Morawieckiego rozpocznie prace - informowała wcześniej w poniedziałek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
 

Kto pożegna się ze stanowiskiem?

Rzeczniczka rządu mówiła, że "w godzinach popołudniowych premier wybiera się z wizytą do Brukseli", gdzie ma zaplanowane spotkanie z szefem Komisji Europejskiej. - Tematem będą szerokie relacje Polski z krajami Unii Europejskiej - tłumaczyła.

Kopcińska nie potwierdziła, czy na unijne konsultacje premier poleci z dotychczasowym ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Przez ostatnie tygodnie był on wskazywany jako ewentualny kandydat do dymisji.

Według nieoficjalnych informacji reportera TVN24 Radomira Wita, ma się on pożegnać ze stanowiskiem. Swoją dymisję w poniedziałek z rąk Mateusza Morawieckiego miała też odebrać minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Łącznie - jak wynika z nieoficjalnych informacji reportera TVN24 - wymienionych ma zostać od 5 do 7 ministrów.

Oglądaj
Zmiany w rządzie we wtorek. Nieoficjalnie: od 5 do 7 nowych ministrów
Wideo: tvn24 Zmiany w rządzie we wtorek. Nieoficjalnie: od 5 do 7 nowych ministrów

Bielan: kwestia godzin

W poniedziałek rano w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Adam Bielan pytany, czy do rekonstrukcji rządu dojdzie w poniedziałek, odpowiedział, że od zmian dzielą nas "raczej godziny, a nie dni".

- Kwestia rekonstrukcji to już raczej kwestia godzin - stwierdził.

Według wicemarszałka Senatu będzie to "głęboka rekonstrukcja" i do zmian dojdzie między innymi w kierownictwie resortu finansów i resortu rozwoju, którymi kierował do tej pory obecny premier Mateusz Morawiecki.

- Będą też zmiany, które będą niespodzianką - zapowiedział Bielan w "Jeden na jeden" w TVN24.

Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, jakich resortów będą one dotyczyć. - Nie mogę nic powiedzieć w sprawach personalnych. Decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu będzie ogłaszał osobiście pan premier Morawiecki - mówił.

Dopytywany o liczbę ministerstw, które obejmie rekonstrukcja, odpowiedział, że "nie może podawać liczby resortów". - Mniej niż 10, tyle mogę powiedzieć - zaznaczył Bielan.

Oglądaj
Bielan: rekonstrukcja rządu będzie głęboka, będą niespodzianki
Wideo: tvn24 Bielan: rekonstrukcja rządu będzie głęboka, będą niespodzianki

Wicemarszałek: wystąpienie premiera dzisiaj

- Do rekonstrukcji zostało niewiele czasu, już niedługo wszystko będzie jasne - dodał.

Pytany, czy to będzie rekonstrukcja ogłoszona przez szefa rządu, czy wspólna konferencja premiera Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, odpowiedział, że "zmian w rządzie dokonuje prezydent na wniosek prezesa Rady Ministrów". - Te zmiany odbędą się w Pałacu Prezydenckim - powiedział, dodając, że "trudno mu powiedzieć, jak to będzie wyglądało w szczegółach".

W internetowej części rozmowy w tvn24.pl wicemarszałek Senatu dodał, że rekonstrukcję rządu premier Morawiecki przedstawi w poniedziałek.

- Wszystkie decyzje personalne zostaną ogłoszone dzisiaj przez premiera Morawieckiego. Byłoby nieeleganckie, gdybym ja, albo ktokolwiek inny, te decyzje przed premierem ujawniał opinii publicznej - zastrzegł w tvn24.pl Bielan.

Potwierdził również, że jego partia, Porozumienie, będzie miała dwóch ministrów.

Oglądaj
Wicemarszałek: wystąpienie premiera dzisiaj
Wideo: tvn24.pl Wicemarszałek: wystąpienie premiera dzisiaj

"Każdy premier konsultuje tak ważne decyzje personalne"

W czwartek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, jednym z jego tematów była właśnie rekonstrukcja rządu. Także o to spotkanie został zapytany Bielan w "Jeden na jeden".

- Przy ulicy Nowogrodzkiej odbywają się wszystkie rozmowy partyjne, bo tam mieści się siedziba największej partii rządzącej - Prawa i Sprawiedliwości - a pan premier Morawiecki jest członkiem władz Prawa i Sprawiedliwości. To jest oczywiste, że każdy premier konsultuje tak ważne decyzje personalne, jak decyzje o powołaniu bądź odwołaniu kogoś ze składu Rady Ministrów - wyjaśniał.

Pytany, jak długo trwały rozmowy Morawiecki-Kaczyński, odparł, że nie może nic o tym powiedzieć.

- To jest kuchnia polityczna, która powinna pozostać dyskretna, dlatego że politycy muszą mieć swobodę prowadzenia tego rodzaju rozmów - tłumaczył.

"Więcej niż 5, mniej niż 10"

Do rekonstrukcji rządu odniósł się w internetowej części programu Radia ZET również marszałek Senatu.

- Planowana rekonstrukcja rządu będzie "średnia", obejmie wymianę więcej niż 5, mniej niż 10 ministrów - zapowiedział Stanisław Karczewski. Jak dodał, nie zaskoczyła go liczba ministrów do wymiany.

- Spodziewaliśmy się takiej właśnie (rekonstrukcji), o której rozmawialiśmy w czwartek wieczorem - dodał, odnosząc się do spotkania władz PiS.

Pytany o czwartkowe rozmowy kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, Karczewski powiedział, że wtedy "były jeszcze pewne znaki zapytania" odnośnie nowych członków rządu. - Ale te małe znaki zapytania zawsze są i zawsze się jeszcze może zmienić decyzja - zaznaczył.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce mówił, że powinniśmy zaczekać, aż premier ogłosi swoje decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu, wypracowane w ramach konsultacji z kierownictwem PiS i prezydentem Andrzejem Dudą.

Gowin: do wymiany jedna trzecia składu rządu

Sceptycznie do spekulacji wokół zapowiadanych zmian w rządzie podchodzi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz lider partii Porozumienie. - Przypuszczam, że rekonstrukcji rządu nie należy się spodziewać w poniedziałek, ale w najbliższych dniach, na pewno w tym tygodniu - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami w Krakowie.

Potwierdził również, że finalne ustalenia dotyczące tego, których ministrów czeka dymisja, zapadają "dosłownie w tej chwili". Według informacji Gowina do wymiany pójdzie jedna trzecia składu rządu, a jego ugrupowanie zachowa dwie teki w rządzie premiera Morawieckiego.

Pytany, czy wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zostanie szefową resortu środowiska, Gowin odparł, że jest ona poważnie brana pod uwagę, ale nie jest jedyną osobą rekomendowaną przez Porozumienie do stanowisk ministerialnych.

Według Gowina rekonstrukcja rządu ma pomóc w polepszeniu kontaktów z Unią Europejską. - Będziemy trzymać się konsekwentnie zasady suwerenności poszczególnych państw narodowych w takim zakresie, w jakim tę suwerenność chroni Traktat Lizboński, a więc w bardzo szerokim zakresie - zaznaczył wicepremier.

Plan rekonstrukcji

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że po Święcie Trzech Króli - w krótkim czasie po nim - będzie można poznać wszystkie możliwe zmiany w Radzie Ministrów.

Po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że wydaje mu się, iż zmiany będą "dosyć głębokie". Politycy obozu Zjednoczonej Prawicy wskazywali, że obejmą one kilka resortów.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "JEDEN NA JEDEN"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Wściekły Mourinho. Wygrana uciekła mu sprzed nosa

Jose Mourinho i jego Manchester United byli bardzo blisko zwycięstwa z Chelsea w Londynie. Szlagier zakończył się jednak podziałem punktów, a pod koniec meczu doszło do awantury. Z wygranej nie mógł cieszyć się także grający w West Ham United Łukasz Fabiański. zobacz więcej »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »