tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zaprzysiężenie nowych ministrów we wtorek w południe

zobacz więcej wideo »
Zaprzysiężenie nowych ministrów we wtorek w południe
 • "Premier przedstawi nowy skład swojego rządu""Premier przedstawi nowy skład swojego rządu"
 • Bielan: rekonstrukcja rządu będzie głęboka, będą niespodziankiBielan: rekonstrukcja rządu będzie głęboka, będą niespodzianki
 • Premier: po święcie Trzech Króli będą znane zmiany w rządziePremier: po święcie Trzech Króli będą znane zmiany w rządzie
 • Morawiecki z szefem parlamentu GruzjiMorawiecki z szefem parlamentu Gruzji
 • "On był taki rogaty chłopaczek". Kornel Morawiecki o nowym premierze"On był taki rogaty chłopaczek". Kornel Morawiecki o nowym premierze
 • "Jest mniej związany z partią. To jego słabość""Jest mniej związany z partią. To jego słabość"
 • Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu po północyGłosowanie nad wotum zaufania dla rządu po północy
 • Smolar: Morawiecki swoim profilem - niezależnie od kompetencji - w ogóle nie pasuje do wyborcówSmolar: Morawiecki swoim profilem - niezależnie od kompetencji - w ogóle nie...
 • Borowski: ceremonia zaprzysięgania zasmuciła mnie bardzo i była dość żenującaBorowski: ceremonia zaprzysięgania zasmuciła mnie bardzo i była dość żenująca
 • Smolar: metodą rządzenia Jarosław Kaczyńskiego jest upokarzanieSmolar: metodą rządzenia Jarosław Kaczyńskiego jest upokarzanie
 • Siemoniak: Jarosław Kaczyński ukarał dziś trzy osobySiemoniak: Jarosław Kaczyński ukarał dziś trzy osoby
 • Antoni Macierewicz ministrem w rządzie Mateusza MorawieckiegoAntoni Macierewicz ministrem w rządzie Mateusza Morawieckiego
 • Beata Szydło powołana na urząd wiceprezesa Rady MinistrówBeata Szydło powołana na urząd wiceprezesa Rady Ministrów
 • Witold Waszczykowski powołany na ministra spraw zagranicznychWitold Waszczykowski powołany na ministra spraw zagranicznych
 • Zbigniew Ziobro powołany na urząd ministra sprawiedliwościZbigniew Ziobro powołany na urząd ministra sprawiedliwości
 • Krzysztof Jurgiel powołany na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsiKrzysztof Jurgiel powołany na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi
 • Konstanty Radziwiłł powołany na urząd ministra zdrowiaKonstanty Radziwiłł powołany na urząd ministra zdrowia
 • Mariusz Błaszczak powołany na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powołany na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji
 • Prezydent powołał Mateusza Morawieckiego na urząd prezesa Rady MinistrówPrezydent powołał Mateusza Morawieckiego na urząd prezesa Rady Ministrów
 • Ministrowie oczekują w Pałacu PrezydenckimMinistrowie oczekują w Pałacu Prezydenckim
 • Jarosław Kaczyński w drodze do Pałacu PrezydenckiegoJarosław Kaczyński w drodze do Pałacu Prezydenckiego
 • Zmiany w rządzie we wtorek. Nieoficjalnie: od 5 do 7 nowych ministrówZmiany w rządzie we wtorek. Nieoficjalnie: od 5 do 7 nowych ministrów
Foto: P.Tracz / KPRM | Premier przedstawi we wtorek nowy skład swojego rządu

We wtorek o godzinie 12 prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera dokona zmian w składzie Rady Ministrów - poinformowała w poniedziałek po południu kancelaria prezydenta.

Kancelaria przekazała, że zaprzysiężenie nowych ministrów odbędzie się o godzinie 12. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

- Prezydent w ostatnich dniach spotkał się z premierem i uzgodnili zakres zmian w składzie Rady Ministrów - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

- Jutro zakończy się rekonstrukcja. Poznamy nowy rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego. We wtorek około 12 pan premier przedstawi nowych ministrów swojego rządu i rząd pana premiera Morawieckiego rozpocznie prace - informowała wcześniej w poniedziałek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
 

Kto pożegna się ze stanowiskiem?

Rzeczniczka rządu mówiła, że "w godzinach popołudniowych premier wybiera się z wizytą do Brukseli", gdzie ma zaplanowane spotkanie z szefem Komisji Europejskiej. - Tematem będą szerokie relacje Polski z krajami Unii Europejskiej - tłumaczyła.

Kopcińska nie potwierdziła, czy na unijne konsultacje premier poleci z dotychczasowym ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Przez ostatnie tygodnie był on wskazywany jako ewentualny kandydat do dymisji.

Według nieoficjalnych informacji reportera TVN24 Radomira Wita, ma się on pożegnać ze stanowiskiem. Swoją dymisję w poniedziałek z rąk Mateusza Morawieckiego miała też odebrać minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Łącznie - jak wynika z nieoficjalnych informacji reportera TVN24 - wymienionych ma zostać od 5 do 7 ministrów.

Oglądaj
Zmiany w rządzie we wtorek. Nieoficjalnie: od 5 do 7 nowych ministrów
Wideo: tvn24 Zmiany w rządzie we wtorek. Nieoficjalnie: od 5 do 7 nowych ministrów

Bielan: kwestia godzin

W poniedziałek rano w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Adam Bielan pytany, czy do rekonstrukcji rządu dojdzie w poniedziałek, odpowiedział, że od zmian dzielą nas "raczej godziny, a nie dni".

- Kwestia rekonstrukcji to już raczej kwestia godzin - stwierdził.

Według wicemarszałka Senatu będzie to "głęboka rekonstrukcja" i do zmian dojdzie między innymi w kierownictwie resortu finansów i resortu rozwoju, którymi kierował do tej pory obecny premier Mateusz Morawiecki.

- Będą też zmiany, które będą niespodzianką - zapowiedział Bielan w "Jeden na jeden" w TVN24.

Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, jakich resortów będą one dotyczyć. - Nie mogę nic powiedzieć w sprawach personalnych. Decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu będzie ogłaszał osobiście pan premier Morawiecki - mówił.

Dopytywany o liczbę ministerstw, które obejmie rekonstrukcja, odpowiedział, że "nie może podawać liczby resortów". - Mniej niż 10, tyle mogę powiedzieć - zaznaczył Bielan.

Oglądaj
Bielan: rekonstrukcja rządu będzie głęboka, będą niespodzianki
Wideo: tvn24 Bielan: rekonstrukcja rządu będzie głęboka, będą niespodzianki

Wicemarszałek: wystąpienie premiera dzisiaj

- Do rekonstrukcji zostało niewiele czasu, już niedługo wszystko będzie jasne - dodał.

Pytany, czy to będzie rekonstrukcja ogłoszona przez szefa rządu, czy wspólna konferencja premiera Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, odpowiedział, że "zmian w rządzie dokonuje prezydent na wniosek prezesa Rady Ministrów". - Te zmiany odbędą się w Pałacu Prezydenckim - powiedział, dodając, że "trudno mu powiedzieć, jak to będzie wyglądało w szczegółach".

W internetowej części rozmowy w tvn24.pl wicemarszałek Senatu dodał, że rekonstrukcję rządu premier Morawiecki przedstawi w poniedziałek.

- Wszystkie decyzje personalne zostaną ogłoszone dzisiaj przez premiera Morawieckiego. Byłoby nieeleganckie, gdybym ja, albo ktokolwiek inny, te decyzje przed premierem ujawniał opinii publicznej - zastrzegł w tvn24.pl Bielan.

Potwierdził również, że jego partia, Porozumienie, będzie miała dwóch ministrów.

Oglądaj
Wicemarszałek: wystąpienie premiera dzisiaj
Wideo: tvn24.pl Wicemarszałek: wystąpienie premiera dzisiaj

"Każdy premier konsultuje tak ważne decyzje personalne"

W czwartek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, jednym z jego tematów była właśnie rekonstrukcja rządu. Także o to spotkanie został zapytany Bielan w "Jeden na jeden".

- Przy ulicy Nowogrodzkiej odbywają się wszystkie rozmowy partyjne, bo tam mieści się siedziba największej partii rządzącej - Prawa i Sprawiedliwości - a pan premier Morawiecki jest członkiem władz Prawa i Sprawiedliwości. To jest oczywiste, że każdy premier konsultuje tak ważne decyzje personalne, jak decyzje o powołaniu bądź odwołaniu kogoś ze składu Rady Ministrów - wyjaśniał.

Pytany, jak długo trwały rozmowy Morawiecki-Kaczyński, odparł, że nie może nic o tym powiedzieć.

- To jest kuchnia polityczna, która powinna pozostać dyskretna, dlatego że politycy muszą mieć swobodę prowadzenia tego rodzaju rozmów - tłumaczył.

"Więcej niż 5, mniej niż 10"

Do rekonstrukcji rządu odniósł się w internetowej części programu Radia ZET również marszałek Senatu.

- Planowana rekonstrukcja rządu będzie "średnia", obejmie wymianę więcej niż 5, mniej niż 10 ministrów - zapowiedział Stanisław Karczewski. Jak dodał, nie zaskoczyła go liczba ministrów do wymiany.

- Spodziewaliśmy się takiej właśnie (rekonstrukcji), o której rozmawialiśmy w czwartek wieczorem - dodał, odnosząc się do spotkania władz PiS.

Pytany o czwartkowe rozmowy kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, Karczewski powiedział, że wtedy "były jeszcze pewne znaki zapytania" odnośnie nowych członków rządu. - Ale te małe znaki zapytania zawsze są i zawsze się jeszcze może zmienić decyzja - zaznaczył.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce mówił, że powinniśmy zaczekać, aż premier ogłosi swoje decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu, wypracowane w ramach konsultacji z kierownictwem PiS i prezydentem Andrzejem Dudą.

Gowin: do wymiany jedna trzecia składu rządu

Sceptycznie do spekulacji wokół zapowiadanych zmian w rządzie podchodzi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz lider partii Porozumienie. - Przypuszczam, że rekonstrukcji rządu nie należy się spodziewać w poniedziałek, ale w najbliższych dniach, na pewno w tym tygodniu - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami w Krakowie.

Potwierdził również, że finalne ustalenia dotyczące tego, których ministrów czeka dymisja, zapadają "dosłownie w tej chwili". Według informacji Gowina do wymiany pójdzie jedna trzecia składu rządu, a jego ugrupowanie zachowa dwie teki w rządzie premiera Morawieckiego.

Pytany, czy wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zostanie szefową resortu środowiska, Gowin odparł, że jest ona poważnie brana pod uwagę, ale nie jest jedyną osobą rekomendowaną przez Porozumienie do stanowisk ministerialnych.

Według Gowina rekonstrukcja rządu ma pomóc w polepszeniu kontaktów z Unią Europejską. - Będziemy trzymać się konsekwentnie zasady suwerenności poszczególnych państw narodowych w takim zakresie, w jakim tę suwerenność chroni Traktat Lizboński, a więc w bardzo szerokim zakresie - zaznaczył wicepremier.

Plan rekonstrukcji

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że po Święcie Trzech Króli - w krótkim czasie po nim - będzie można poznać wszystkie możliwe zmiany w Radzie Ministrów.

Po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że wydaje mu się, iż zmiany będą "dosyć głębokie". Politycy obozu Zjednoczonej Prawicy wskazywali, że obejmą one kilka resortów.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "JEDEN NA JEDEN"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (41)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Aigiler_

"Zaprzysiężenie nowych ministrów we wtorek w południe" - w tytule przytomnie nie wspomnieli, o który wtorek chodzi... nie ma też pewności co do miesiąca i roku.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   gdpietrek

   jak w znanym westernie...w same poludnie......hehehe..

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Yaspi

     Sprzysiężenie nowych ministrów we wtorek w południe - bardziej prawidłowa forma.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       frankeistein
       frankeistein

       Szału nie będzie. Kamil Stoch na Prezydenta!!!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         jawotr
         jawotr

         Wygląda tak, jakby ludzie wyczekiwali tej rekonstrukcji, jak dzieci gwiazdki na Boże Narodzenie.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           4
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           AntyKonus

           Czyżby szykowali miejsce dla Misiewicza :)

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             9
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             jawotr
             jawotr

             To musiałoby powstać nowe Ministerstwo... od Niczego.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               4
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               wolny człowiek

               Czerwone Gitary śpiewały "Jeszcze dzień, najwyżej dwa -
               Wszystko się odmieni".

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 8
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 MichałKrzymowski

                 Idę o zakład (piwo), że Pan Minister Macierewicz i Pan Minister Waszczykowski pozostaną na swoich stanowiskach.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   10
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   rm429
                   rm429

                   Szkoda bo oni kompromitują Polskę na każdym kroku.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     5
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     jakby śmieszne

                     zdziwicie się, jak Suski coś obejmie )))

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       11
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       jawotr
                       jawotr

                       Może coś objąć, ale poza sobą samym... no i nie rozumem.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         4
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Więcej komentarzy - rozwiń
                         Zasady forum
                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                         Pozostałe informacje

                         Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                         Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                         INFORMACJE BIZNESOWE »

                         Ruszył szczyt w Davos. Napięty grafik Dudy i Morawieckiego

                         Ruszył szczyt w Davos. Napięty grafik Dudy i Morawieckiego

                         Prezydent Andrzej Duda jest w Szwajcarii, gdzie bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii. W szczycie uczestniczy też premier Mateusz Morawiecki. czytaj dalej »

                         INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                         15-latek wszedł do szkoły i zaczął strzelać. Zginęło dwoje uczniów

                         15-latek wszedł do szkoły i zaczął strzelać. Zginęło dwoje uczniów

                         W wyniku strzelaniny, do której doszło we wtorek w szkole średniej w stanie Kentucky na wschodzie USA, zginęły dwie osoby, a 19 zostało rannych - poinformował gubernator tego stanu Matt Bevin. Napastnik, 15-letni uczeń, został zatrzymany na miejscu. zobacz więcej »

                         INFORMACJE SPORTOWE »

                         Baw się jak dziecko i nie przestawaj!

                         Rysuje, bo lubi. Oto rysownik z Ekwadoru, który wierzy, że nie warto dorastać. Zobacz TOTERAZ

                         Instalacja artystyczna na dachu Galerii Narodowej w Singapurze (Fot. WALLACE WOON/PAP/EPA) czytaj dalej »