tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prezydent chce referendum konstytucyjnego

Pytania referendum możemy poznać przed wakacjami

Pytania referendum możemy poznać przed wakacjami
Foto: PAP/Tomasz Gzell | Video: tvn24 Prezydent tłumaczył w maju, dlaczego referendum jest potrzebne (materiał z 16.05.2017)

Treść pytań referendum konsultacyjnego dotyczącego zmiany konstytucji może być znana przed wakacjami 2018 roku – powiedział w piątek dziennikarzom zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Zastrzegł, że nie jest to termin wiążący, a ostatecznie decydował będzie o tym prezydent.

- Gdybym miał powiedzieć wstępnie i niewiążąco w stu procentach, to powiedziałbym, że można się spodziewać, że dyskusja na pierwszym etapie będzie spuentowana przed wakacjami 2018 roku – powiedział dziennikarzom Mucha, który jest pełnomocnikiem prezydenta Andrzeja Dudy do spraw referendum konsultacyjnego. Zastrzegł, że decydował o tym będzie prezydent.

Pytań mniej więcej dziesięć

Według ministra pytań referendalnych może być około dziesięciu. - Ale nie jest to liczba magiczna, może ich być niewiele mniej niż 10, może być niewiele więcej - dodał. Podkreślił też, że kampania społeczno-informacyjna w sprawie referendum będzie miała dwa etapy. - Jesteśmy na etapie pierwszym – poprzedzającym skierowanie przez pana prezydenta projektu postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego do Senatu – zaznaczył Mucha.

Jak dodał, na podstawie konsultacji społecznych, wszystkich spływających informacji i postulatów dotyczących kierunków zmian konstytucji - z pomocą prawników i socjologów - sformułowany zostanie projekt postanowienia zawierający pytania referendalne.

- Ta dyskusja będzie się toczyć pewnie do kwietnia – maja. Wtedy, kiedy pytania zostaną sformułowane, czyli będziemy mieć rozstrzygnięcie w Senacie, że referendum się odbędzie, będziemy chcieli drugi etap kampanii prowadzić bardzo dynamicznie – podkreślił Mucha.

- Prezydent nie będzie namawiał do udzielania konkretnych odpowiedzi na konkretne pytania. Prezydent chce się wsłuchać w głos Polaków i chce powiedzieć: idźcie na referendum i zdecydujcie w najważniejszej dla Was sprawie, w sprawie określenia kierunków zmiany konstytucji – zaznaczył minister.

Referendum być może dwudniowe

Zapowiedział, że tocząca się debata ma przygotować zmianę konstytucji. Dodał, że sama zmiana nastąpi w ciągu "można spodziewać się, że kilku lat". - Chodzi o to, żeby władzę móc sprawować efektywnie. Dzisiaj mamy spory kompetencyjne – zauważył Mucha.

Według niego, nie jest jeszcze przesądzone, czy referendum będzie jedno czy dwudniowe. - Biorąc pod uwagę, że 11 listopada to stulecie odzyskania niepodległości pan prezydent wyraźnie podkreślał, że nie wyklucza, że to referendum mogłoby się odbywać w sobotę i w niedzielę czyli 10 i 11 listopada 2018 roku – dodał minister.

Pytany jakie postulaty już teraz zgłaszają Polacy poinformował, że dotyczą one m.in. kwestii relacji między prawem europejskim a krajowym, kompetencji samorządów, społecznej gospodarki rynkowej, zabezpieczenia w ustawie zasadniczej wieku emerytalnego, kwestii dotyczących zdrowia i edukacji, programów takich jak 500 plus i określenia, które z ustaw mają być przyjmowane w szczególnym trybie, czy przy szczególnej większości głosów.

- Co do preambuły, podczas dyskusji ze środowiskami wiejskimi pojawiło się, wprost, że dziś preambuła nie odwołuje się w ogóle do problematyki wiejskiej czy mieszkańców wsi. Można powiedzieć 40 procent społeczeństwa nie ma w niej uwzględnienia – zauważył Mucha. Jak zaznaczył, jeśli miałaby nastąpić zmiana konstytucji, to nie może się ona odbywać tak jak w 1997 r. – ale proces jest stanowienia powinien być od zarania "obywatelski".

"Spokojnie, rozsądnie, merytorycznie"

Podczas otwartego spotkania Mucha mówił, że konstytucja powinna ulec zmianie, bo po części się zdezaktualizowała, a po części nie odpowiada oczekiwaniom Polaków. Jak zauważył, konstytucja została przyjętą przed polskim członkostwem w UE i NATO i to są tylko niektóre kwestie wymagające regulacji.

- Jestem przekonany, odwołując się do doświadczeń historycznych - powstania Konstytucji 3 maja i konstytucji marcowej - że mamy do czynienia z tym, co konstytucjonaliści nazywają momentem konstytucyjnym i że my jesteśmy w stanie tę debatę przeprowadzić spokojnie, rozsądnie, merytorycznie. Państwa odpowiedzi są w stanie przygotować grunt pod tego rodzaju zmianę konstytucji, która będzie satysfakcjonująca – powiedział Paweł Mucha.

Prezydent w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

Debata o referendum konstytucyjnym zainaugurowana została w Gdańsku pod koniec sierpnia. Obecnie trwają kolejne spotkania w różnych częściach Polski, mają się odbyć w każdym z województw.

Prezydent Andrzej Duda będzie gościem "Kawy na ławę" w niedzielę o 10.45 w TVN24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Prezydent chce referendum konstytucyjnego

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie jest smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Oto stół, który buduje mosty. Zaproś obcokrajowca na Wigilię

Stawiasz na wigilijnym stole pusty talerz? Jesteś gotowy oddać go każdemu, kto zapuka do twoich drzwi? Włącz się do akcji „Wigilia bez granic". ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Smog ma zniknąć w pięć lat. Północne Chiny przejdą na czyste ogrzewanie

Smog ma zniknąć w pięć lat. Północne Chiny przejdą na czyste ogrzewanie

Do 2019 roku północne Chiny mają być w 50 procentach ogrzewane czystymi paliwami, a do roku 2021 odsetek ten ma wynosić 70 procent - wynika z ogłoszonego w niedzielę przez władze pięcioletniego planu przejścia na czyste ogrzewanie. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Kolejna sędzia zrezygnowała. Proces w sprawie śmierci dziennikarki wstrzymany

Kolejna sędzia zrezygnowała. Proces w sprawie śmierci dziennikarki wstrzymany

To już drugi taki przypadek w ciągu niespełna tygodnia. Sędzia Charmaine Galea wycofała się z udziału w przesłuchaniu trzech mężczyzn oskarżonych o zamordowanie blogerki Daphne Caruany Galizii. Brutalne zabójstwo wstrząsnęło Maltą i odbiło się szerokim echem w całej Europie. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Awaria na lotnisku w Atlancie (fot. Erik S. Lesser/EPA/PAP) czytaj dalej »