tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Ratko Mladić skazany

"Jedne z najbardziej ohydnych zbrodni znanych ludzkości". Mladić skazany za ludobójstwo

Trybunał do spraw zbrodni wojennych w byłej Jugosławii skazał dowódcę bośniackich Serbów, generała Ratka Mladicia. Wyrok to dożywocie. Rozkazy wojskowego były "kluczowe" w dokonaniu ludobójstwa na ośmiu tysiącach muzułmańskich mężczyzn i chłopców, i gwałtach w Srebrenicy w 1995 roku. Mladić jest winny zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości - wskazali sędziowie.

Wyrok Trybunału w Hadze skazujący Mladicia na dożywocie

Akt oskarżenia Mladicia zawierał 11 zarzutów obejmujących ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Serbski generał został uznany za winnego 10 z tych zarzutów.

Był to w pewnym sensie najważniejszy proces w historii haskiego trybunału, bo dotyczył wojskowego wydającego bezpośrednie rozkazy żołnierzom dopuszczającym się zbrodni.

Prokuratorzy od początku domagali się dożywocia dla człowieka określonego przed ponad 20 laty mianem "rzeźnika Bałkanów". Obrońcy chcieli uniewinnienia lub maksymalnie 15 lat więzienia dla oskarżonego.

Sędziowie uznali Mladicia za "kluczową" postać, której decyzje "w ogromnym stopniu" doprowadziły do popełnienia zbrodni wojennych - w tym ludobójstwa - w enklawie Srebrenicy w 1995 roku. Wskazali jednocześnie, że w latach 90. był członkiem zorganizowanego przestępczego procederu mającego za cel przeprowadzenie "czystki" na nieserbskiej ludności żyjącej w wielonarodowej Bośni i Hercegowinie.

Mladić zamierzał "zniszczyć" muzułmańską społeczność żyjącą w enklawie - dodano w trakcie odczytywania wyroku, dlatego został skazany na dożywocie "za ludobójstwo" i "zbrodnie przeciwko ludzkości" - poinformowali sędziowie.

- Zbrodnie, których się dopuścił zaliczają się do najbardziej ohydnych, znanych ludzkości - powiedział przewodniczący środowej rozprawie sędzia Alphons Orie.

Serbskiego generała uznano też za "bezpośrednio" wydającego rozkazy dotyczące ostrzeliwania Sarajewa w latach 1992-95.

Ostatni wyrok trybunału

Środowy wyrok Trybunału w Hadze przyszedł dopiero 22 lata po największej zbrodni popełnionej w Europie od zakończenia II wojny światowej. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał masakrę w Srebrenicy za ludobójstwo ponad 10 lat temu.

Zakończony w środę proces był ostatnim poprowadzonym przed trybunałem powołanym w latach 90. do rozliczenia zbrodni, jakich dokonano w latach wojny na terenie całej byłej Jugosławii.

Mladić był - obok lidera bośniackich Serbów Radovana Karadżicia i ówczesnego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia - najważniejszym oskarżonym o zbrodnie popełnione w Bośni w latach 1992-95.

Karadżicia trybunał skazał na 40 lat więzienia. Miloszević zmarł w celi przed zakończeniem procesu.

Mladić jako dowódca bośniackich Serbów był odpowiedzialny za pierwsze fale agresji i tworzone już w początkowym okresie wojny obozy dla muzułmańskiej ludności, w których w 1992 r. ginęli ludzie.

Bośniaccy Serbowie w trakcie wojny gwałcili też tysiące muzułmańskich kobiet. Po latach - dzięki staraniom m.in. Tadeusza Mazowieckiego - uznano to za taktykę wojenną i po raz pierwszy w historii gwałt urósł do rangi zbrodni, za którą należy skazywać.

Ludobójstwo

Enklawa Srebrenicy - tzw. strefa bezpieczeństwa ONZ, w której schroniło się przez oddziałami bośniackich Serbów kilkadziesiąt tysięcy cywilów - została zajęta przez Mladicia i jego podwładnych 11 lipca 1995 roku.

Stacjonujący tam holenderski batalion mający mandat ONZ, pozostawiony sam sobie - po odmówieniu przysłania wsparcia z powietrza przez dowództwo NATO - poddał enklawę, zmuszając tysiące muzułmańskich mężczyzn i chłopców do wejścia do autobusów, którymi następnie żołnierze Mladicia ich wywieźli.

Tysiące tych ludzi zostało w kolejnych dniach zamordowanych w masowych egzekucjach w lasach wokół enklawy. Serbscy żołnierze po masakrach rozjeżdżali dodatkowo zwłoki buldożerami, by - porozrywane - trudniej je było zidentyfikować w przyszłości. Do dziś kobiety, które pozostały w Srebrenicy, poszukują wraz z ekspertami setek członków rodzin, których tożsamości nie ustalono, a ciał (czasem nawet tylko ich fragmentów) nie odnaleziono.

74-letni dziś Mladić został też skazany przez haski trybunał za trwające niemal cztery lata oblężenie stolicy Bośni - Sarajewa. W tym mieście zginęło w czasie wojny 11541 osób, kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych, a kilka tysięcy dzieci osieroconych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Ratko Mladić skazany

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
zibi56
zibi56

Mladic'a skazano na dożywocie, a Banderze wystawia się pomniki.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   7
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Bong
   Bong

   Tematem jest Mladić,nie Bandera.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      3
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo
     Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

     Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

     Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

     Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

     Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     "Nasze siły będą atakować pozycje tureckiego wroga"

     "Nasze siły będą atakować pozycje tureckiego wroga"

     Kurdyjska administracja regionu Afrin w północnej Syrii zapowiedziała w niedzielę, że zdominowane przez Kurdów oddziały walczące z siłami tureckimi i wspieranymi przez nie grupami syryjskimi zmienią taktykę z bezpośredniej konfrontacji na partyzantkę. zobacz więcej »

     Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

     Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »