tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zmiany w emeryturach

Zmiany w emeryturach
Foto: tvn24 Rząd proponuje zmiany w emeryturach

Po miesiącach spekulacji rząd przedstawił propozycję zmian dotyczących systemu emerytalnego. Zgodnie z deklaracją premiera Donalda Tuska, część obligacyjna zasobów OFE zostanie przeniesiona do ZUS, a przyszli emeryci będą mieć wybór, czy chcą oszczędzać w funduszach, czy nie. Jeśli chodzi o wypłaty emerytur z OFE, rząd zaproponował tzw. suwak bezpieczeństwa.

PORADNIK: ZUS CZY OFE?

Co czeka przyszłych emerytów? Wy pytacie, eksperci odpowiadają

Na początku września 2013 r. premier wraz z wicepremierem, ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz szefem resortu pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przedstawili propozycje rządu dotyczące systemu emerytalnego. Ich zdaniem zmiany spowodują obniżenie długu publicznego, który w znacznej mierze jest generowany przez system Otwartych Funduszy Emerytalnych, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa emerytur.

Nowe propozycje

Zaproponowano, by część obligacyjna Otwartych Funduszy Emerytalnych została przekazana do ZUS. Środki te trafią na subkonta w ZUS. - Chcę podkreślić, że gdyby przez te 13 lat, które minęły, pieniądze emerytów były na subkoncie, tak jak to planujemy, a nie w dyspozycji OFE, to emerytura byłaby wyższa - ocenił szef rządu. Podkreślił, że rząd wykluczył przejęcie posiadanych przez OFE akcji przez państwo. Środki, które zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, będą dziedziczone.

Zdaniem szefa rządu przeniesienie obligacji z OFE do ZUS da stuprocentowe bezpieczeństwo emerytury w części obligacyjnej. Wyjaśnił, że w rzeczywistości będzie to "zamiana obligacji, które dziś są w dyspozycji OFE, na wierzytelność przyszłą i to gwarantowaną przez państwo na poziomie ustawowym".

Ponadto zgodnie z propozycjami rządu obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc. - Jeśli uznają, że wolą taką państwową gwarantowaną emeryturę od tej z OFE, opartej na akcjach na giełdzie, będą mogli dokonać tego wyboru na rzecz ZUS - dodał. Zaznaczył, że jeśli obywatel przez trzy miesiące nie dokona wyboru, to z założenia jego cała składka będzie trafiała do ZUS.

Oglądaj
Propozycje rządu ws. zmian w systemie emerytalnym
Wideo: tvn24 Propozycje rządu ws. zmian w systemie emerytalnym

Poza tym rząd przygotował propozycję dotyczącą wypłat emerytur z OFE, tzw. suwak. Dla bezpieczeństwa świadczeń emerytalnych - jak powiedział premier - wprowadzony zostanie obowiązek stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą. - To ZUS będzie odpowiedzialny za wypłaty emerytury z obu filarów i to ZUS będzie informował klientów o stanach kont - powiedział Tusk.

Premier poinformował także, że opłaty związane z obsługą systemu emerytalnego spadną o połowę. Zaznaczył, że będzie to dotyczyło zarówno ZUS-u, jak i OFE.

 

Po pierwsze: przesunięcie części obligacyjnej z OFE do ZUS.


Po drugie: Dobrowolność składek. Każdy będzie mógł wybrać, czy chce oszczędzać w OFE i ZUS, czy przekazywać pieniądze jedynie do ZUS-u. Nowa składka do OFE ma wynieść 2,92 proc. Jeśli obywatel przez trzy miesiące nie dokona wyboru, to z założenia jego składka będzie trafiała do ZUS.


Po trzecie: tzw. suwak bezpieczeństwa. Pieniądze z OFE na 10 lat przed emeryturą zaczną być stopniowo przekazywane do ZUS.

Główne punkty zmian

Oglądaj
"Emerytura nie powinna być przedmiotem jakiejś gry, czy hazardu"
Wideo: tvn24 "Emerytura nie powinna być przedmiotem jakiejś gry, czy hazardu"

Po pierwsze bezpieczeństwo

Wicepremier Rostowski zapowiedział natomiast liberalizację polityki inwestycyjnej OFE oraz zniesie

benchmarku (wzorzec, który stanowi punkt odniesienia do dokonywania ocen wyników zarządzania aktywami danego funduszu). Wyjaśnił, że chodzi o to, by OFE bardziej aktywnie inwestowały w gospodarkę.

Dodał, że po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym jedyną rzeczą, której nie będą mogły robić fundusze, będzie inwestowanie w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Według premiera przedstawione w środę rozwiązania "w bardzo dużym stopniu wypełniają najważniejsze oczekiwania społeczne". Podkreślił, że dla rządu kluczowe było osiągnięcie kilku efektów, z których najważniejszym była kwestia długu publicznego.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił natomiast uwagę, że w pracach nad zmianą systemu OFE najważniejsze było bezpieczeństwo emerytur, systemu emerytalnego jako całości, finansów publicznych oraz rynków kapitałowych.

Minister wyjaśnił, że wokół tych problemów trwały dyskusje, które były prowadzone w ministerstwie pracy. Jak zaznaczył odbyło się wiele spotkań z partnerami społecznymi, ekspertami, przedstawicielami towarzystw emerytalnych.

Oglądaj
Rostowski: W OFE pozostanie jedynie część akcyjna
Wideo: tvn24 Rostowski: W OFE pozostanie jedynie część akcyjna
Oglądaj
ZUS czy OFE? Eksperci podpowiadają
Wideo: TVN24 Biznes i Świat ZUS czy OFE? Eksperci podpowiadają

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
stan53

I tu p.Kaczyński ma rację -pomyśl SLD by opracować "biała księgę" powstawania tej piramidy finansowej godny uznania.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   torina 2

   Kto będzie otrzymywał te emerytury. Obecni 50-latkowie, którym bezprawnie przedłużono wiek emerytalny, kto będzie zatrudniał takich starych ludzi. Jaka przyszłość ich czeka - do 67 lat zdechną z głodu. A młodzi ze śmieciowych umów też nie mają co liczyć na emerytury. KTO WYGRA ZUS - NIE BĘDZIE MIAŁ KOMU WYPŁACAĆ EMERYTUR (chyba rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje