tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zamach w Londynie

Zamachowiec z Londynu najpierw próbował potrącić jak największą liczbę ofiar na Moście Westminsterskim, a potem ruszył z dużymi nożami w kierunku brytyjskiego parlamentu. W ataku zginęło sześć osób, w tym sprawca. Władze w Londynie określiły atak mianem "incydentu terrorystycznego". Co do tej pory wiemy o ataku w stolicy Wielkiej Brytanii?

Atak w Londynie »

Oglądaj
Atak w Londynie
 • "Nie bał się wchodzić na linię strzału". Policjant i wiceminister symbolami ataku w Londynie"Nie bał się wchodzić na linię strzału". Policjant i...
 • Sejm uczcił minutą ciszy ofiary atakuSejm uczcił minutą ciszy ofiary ataku
 • Terror na moście Westminsterskim. Nagranie świadkaTerror na moście Westminsterskim. Nagranie świadka
 • "Usłyszałem krzyk", "ludzie uciekali, bali się". Relacje Polaków z Londynu"Usłyszałem krzyk", "ludzie uciekali, bali się". Relacje...
 • Amatorskie nagranie z miejsca ataku. Słychać strzałyAmatorskie nagranie z miejsca ataku. Słychać strzały
 • Atak w Londynie. Pierwsza konferencja prasowa policji Atak w Londynie. Pierwsza konferencja prasowa policji
 • Ranni na moście. Sikorski pokazuje film z LondynuRanni na moście. Sikorski pokazuje film z Londynu
Wideo: TVN 24 BiS, Reuters, PA/PAP/EPA, AP "Nie bał się wchodzić na linię strzału". Policjant i wiceminister symbolami ataku w Londynie

ATAK W LONDYNIE - TAK GO RELACJONOWALIŚMY

1. Atak w pobliżu parlamentu

W środę 22 marca ok. godz. 14.40 (15.40 czasu polskiego) napastnik wjechał na Most Westminsterski w Londynie, który znajduje się tuż obok gmachu brytyjskiego parlamentu. Jechał zygzakiem po jezdni i chodniku, rozjeżdżając pieszych. Po pokonaniu przeprawy nad Tamizą uderzył w ogrodzenie parlamentu.

Policja ustaliła, że napastnik uzbrojony w dwa duże noże wyskoczył z samochodu i ruszył w kierunku wejścia do jego siedziby. Zaatakował policjanta, został zastrzelony przez innego funkcjonariusza w odległości ok. 20 metrów od bramy parlamentu. Nie udało mu się wtargnąć na teren parlamentu.

Zarządzono blokadę parlamentu i znajdującej się w pobliżu siedziby premier Theresy May. Trwała ona kilka godzin. Z użytku wyłączono także pobliską stację metra Westminster.

Znajdująca się w chwili ataku w parlamencie premier została ewakuowana.

Źródło: TVN24 / Google Earth Atak w centrum Londynu

2. Sprawca wśród ofiar

W ataku zginęło pięć osób.

CZYTAJ: W LONDYNIE ZGINĄŁ POLICJANT KEITH PALMER

Czytaj: bilans ofiar

Szósta zabita osoba to zamachowiec, zastrzelony przez policję na dziedzińcu parlamentu.

Policja zidentyfikowała go jako 52-letniego Khalida Masooda.

Policja poinformowała, że rannych w ataku zostało ok. 40 osób. Dzień po zamachu pięciu szpitalach wciąż przebywało 29 osób. Wśród rannych był Polak.

Wśród rannych znalazło się też trzech policjantów, którzy zostali potrąceni na moście.

Krótko po zamachu z Tamizy wyłowiono kobietę, która - chcąc uniknąć potrącenia lub też potrącona przez napastnika - skoczyła z Mostu Westminsterskiego do rzeki. Kobieta po kilku dniach zmarła w szpitalu.

 

 

3. Aresztowania w Birmingham

Kilka godzin po zamachu policja przeprowadziła operację antyterrorystyczną w Londynie i innych częściach kraju. W nocy ze środy na czwartek w operacji w Birmingham zatrzymano siedem osób.

Telewizja BBC podała, że samochód wykorzystany w zamachu został wypożyczony w Solihull pod Birmingham. Nie wiadomo, czy zatrzymania miały związek z tym faktem.

Londyńska policja poinformowała, że w tej chwili służby nie mają informacji o dalszym zagrożeniu terrorystycznym dla obywateli Wielkiej Brytanii.

4. Wzmocnione środki bezpieczeństwa

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii jest na poziomie poważnym, co oznacza, że atak terrorystyczny jest "wysoce prawdopodobny". To drugi po najwyższym stopień zagrożenia, który - pomimo środowego ataku - nie zostanie podniesiony do krytycznego.

Podczas briefingu prasowego w czwartek komisarz Mark Rowley oświadczył, że "na tym etapie nie ma konkretnych informacji dotyczących dalszego zagrożenia", ale na ulice Londynu i innych brytyjskich miast skierowano znacznie wyższą niż zazwyczaj liczbę policjantów, zarówno uzbrojonych, jak i nieuzbrojonych".

5. Centrum Londynu zablokowane

Jeszcze w czwartek 23 marca - kilkanaście godzin po zamachu terrorystycznym - w pobliżu brytyjskiego parlamentu policja wciąż ograniczała dostęp do znacznej części rządowej dzielnicy Westminster.

Wokół parlamentu i Mostu Westminsterskiego wciąż ustawiony był kordon policyjny sięgający kilkuset metrów w każdą stronę, a pobliska stacja metra Westminster pozostawała zamknięta dla podróżnych.

Flagi nad budynkami administracji w Londynie opuszczono do połowy masztu. Takie zarządzenie wydała premier Theresa May.

6. Polak ranny w ataku

Premier Theresa May w parlamencie poinformowała, że w ataku został ranny obywatel Polski (opuścił już szpital). W sumie obrażenia odniosło ok. 40 osób, wiele z nich nadal jest w szpitalach.

Wśród nich jest między innymi 12 Brytyjczyków, troje dzieci narodowości francuskiej, dwóch Rumunów, czterech obywateli Korei Południowej, Polak, Niemiec, Irlandczyk, Włoch, Chińczyk, Amerykanin i dwie osoby narodowości greckiej.

Ambasada RP w Wielkiej Brytanii w kilka godzin po zamachu zaapelowała o zachowanie ostrożności oraz poinformowała, że konsul RP w Londynie monitoruje sytuację.

Londyńska policja uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla rodzin poszkodowanych: 0800 056 0944 albo 0207 158 0010.


 

7. Kondolencje z całego świata

Krótko po ataku do Londynu zaczęły spływać kondolencje i wyrazy współczucia z całego świata. Prezydent Donald Trump zadzwonił do brytyjskiej premier i zaoferował pomoc.

Z May skontaktowała się także kanclerz Niemiec Angela Merkel, która zapewniła Brytyjczyków o solidarności w walce z terroryzmem.

Wyrazy solidarności przesłali także m.in. przywódcy Kanady, Francji, Hiszpanii i Włoch, MSZ Rosji oraz szefowie Rady Europy, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Kondolencje przekazał także prezydent Andrzej Duda.
 

Atak w Londynie - komentarze »

Oglądaj
Atak w Londynie - komentarze
 • Polak ranny w Londynie. TVN24: jego życiu nic nie zagrażaPolak ranny w Londynie. TVN24: jego życiu nic nie zagraża
 • Bojanowski: policja podała nowy bilans ofiarBojanowski: policja podała nowy bilans ofiar
 • Zamachowiec dostał instrukcję przez internet?Zamachowiec dostał instrukcję przez internet?
 • Woroch: londyńczycy żyją w obawie, że coś jeszcze może się wydarzyćWoroch: londyńczycy żyją w obawie, że coś jeszcze może się...
 • "Tu kamery pojawią się natychmiast. Elementy terroru są spełnione""Tu kamery pojawią się natychmiast. Elementy terroru są...
 • Bielan: poproszono nas, byśmy udali się w bezpieczne miejsce"Bielan: poproszono nas, byśmy udali się w bezpieczne miejsce"
 • Mazurek: Jarosław Kaczyński jest bezpiecznyMazurek: Jarosław Kaczyński jest bezpieczny
 • Z Kaczyńskim jest Bielan. "Jego telefon milczy"Z Kaczyńskim jest Bielan. "Jego telefon milczy"
 • Spotkanie May-Kaczyński w Londynie opóźnione lub odwołaneSpotkanie May-Kaczyński w Londynie opóźnione lub odwołane
Wideo: tvn24 Polak ranny w Londynie. TVN24: jego życiu nic nie zagraża

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje