tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zamach na meczet w Egipcie

Zamach na meczet w Egipcie
Foto: Google Maps Do zamachu doszło w miejscowości Bir al-Abd (Bir al-Abed)

24 listopada 2017 roku w zamachu na meczet na półwyspie Synaj w Egipcie zginęło 305 osób, w tym 27 dzieci. 128 osób odniosło obrażenia. Sprawcy mieli przy sobie flagę Państwa Islamskiego (IS) - poinformował egipski prokurator generalny Nabil Sadek.

Jak napisał w oświadczeniu Sadek, ataku dokonało 25-30 napastników, którzy pięcioma samochodami terenowymi podjechali pod meczet w miejscowości Bir al-Abd koło miasta Al-Arisz na północy półwyspu Synaj. Ustawili się przed głównym wejściem do meczetu i przy 12 oknach, a następnie zaczęli strzelać z karabinów do wiernych zgromadzonych w budynku. Podpalili siedem samochodów należących do wiernych, które były zaparkowane przed meczetem.

Ze śledztwa i z rozmów z ocalałymi z ataku wynika, że napastnicy mieli zakryte twarze i byli ubrani w mundury, które przypominały mundury wojskowe. "Nieśli flagę Daesz" - napisał prokurator, używając arabskiego akronimu IS.

W piątek podawano, że sprawcy tego najkrwawszego ataku w historii Egiptu zdetonowali też ładunek wybuchowy przed meczetem.

Wciąż żadna organizacja nie przyznała się do zamachu, ale wiele wskazuje, że stali za nim dżihadyści.

Napastnicy nie zostali na razie schwytani. W odwecie armia przeprowadziła naloty na tereny w pobliżu miejsca ataku, na wschodzie Synaju, gdzie siły bezpieczeństwa od dawna walczą z egipskim odłamem IS.

Zamach był wymierzony w meczet al-Rawda, do którego uczęszczają wyznawcy sufizmu, czyli muzułmańskiego nurtu mistycznego. Już wcześniej byli oni prześladowani przez islamistycznych bojowników w regionie. Dżihadyści uważają wyznawców sufizmu za heretyków.

Wydaje się, że za zamachem stała organizacja Prowincja Synaj, której arabska nazwa brzmi Wilajat Sinai. Organizacja jest lojalna wobec IS i wzięła na siebie odpowiedzialność za najkrwawsze ataki w regionie z ostatnich lat.

Źródło: Google Maps Do zamachu doszło w miejscowości Bir al-Abd (Bir al-Abed)


Sytuacja na półwyspie Synaj pogorszyła się po zamachu stanu z 2013 roku, podczas którego Abd el-Fatah es-Sisi, ówczesny dowódca sił zbrojonych, a obecny prezydent, obalił wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego szefa państwa Mohammeda Mursiego.

Konflikt w regionie pochłonął setki ofiar. Dżihadyści atakowali głównie policjantów i żołnierzy, ale zdarzały się też zamachy na lokalne plemiona, które współpracują z siłami bezpieczeństwa i które dżihadyści uważają za zdrajców.

W lutym po serii ataków z Al-Arisz masowo uciekli chrześcijanie. Od grudnia ub.r. ponad 100 chrześcijan, głównie Koptów, zginęło w zamachach na kościoły i inne miejsca na Synaju i w całym kraju.

Egipt. Atak na meczet »

Oglądaj
Egipt. Atak na meczet
Wideo: TVN24 BiS "Muzułmanie atakują muzułmanów.Świat islamu jest podzielony"

Dotychczas za najbardziej brutalny zamach w Egipcie uważano atak bombowy z 31 października 2015 roku na rosyjski samolot czarterowy. Lecąca do Petersburga maszyna rozbiła się 23 minuty po wylocie z Szarm el-Szejk z powodu eksplozji pozostawionej na pokładzie bomby o wadze 1,5 kg. Zginęło 224 pasażerów i członków załogi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje