tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin
Foto: EPA/HOW HWEE YOUNG/PAP Rozpoczął się XIX Zjazd KPCH

W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie 24 października 2017 roku zakończył się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Na tym najważniejszym, odbywającym się raz na pięć lat wydarzeniu politycznym w państwie prezydent Xi Jinping wytyczył ambitne plany na przyszłość oraz umocnił swoją władzę bardziej, niż ktokolwiek w Chinach od czasów Deng Xiaopinga.

Na zjeździe, który toczył się za zamkniętymi drzwiami od 18 października, wybrano nowy Komitet Centralny KPCh, jak również skład 25-osobowego Biura Politycznego oraz członków jego 7-osobowego Stałego Komitetu – najwyższego organu kierującego partią i de facto całym krajem.

- Każdy z nas w partii musi kroczyć blisko Komitetu Centralnego i wysoko nieść sztandar socjalizmu o chińskiej specyfice - powiedział Xi w przemówieniu na zakończenie zjazdu.

"Myśl Xi" na nową erę

Wcześniej, na otwarciu zjazdu w Wielkiej Hali Ludowej, delegaci przyjęli w głosowaniu sprawozdanie przedstawione przez Xi, sprawozdanie partyjnej komisji dyscyplinarnej oraz poprawkę do statutu KPCh, dopisującą do najważniejszego partyjnego dokumentu idee prezydenta Xi.

"Myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice", jak brzmi oficjalna wersja doktryny, stała się w ten sposób oficjalnie podstawą ideologiczną partii, a Xi został jedynym żyjącym dygnitarzem wymienionym z nazwiska w najważniejszym dokumencie KPCh, która rządzi Chinami od 1949 roku.

Koncepcja Xi dołączyła tym samym do szeregu podstaw ideologicznych określonych w statucie partii: marksizmu-leninizmu, myśli Mao Zedonga, teorii Deng Xiaopinga, koncepcji "trzech reprezentacji" i naukowego spojrzenia na rozwój. Te dwie ostatnie są dziełami poprzednich prezydentów Jiang Zemina i Hu Jintao, ale oficjalne nazwy tych koncepcji nie zawierają nazwisk ich autorów.

Prezydent powiedział, że na podstawie analizy "historycznej zmiany" z ostatnich pięciu lat zjazd sformułował nowe zasady socjalizmu o chińskiej specyfice dla nowej ery. Zjazd postawił za cel "definitywne zwycięstwo" w budowaniu "umiarkowanie zamożnego społeczeństwa we wszystkich aspektach", a następnie "rozwiniętych socjalistycznych Chin".

Według Xi "nowa era" ma zapewnić "wielkie zwycięstwo socjalizmu o chińskiej specyfice" oraz spełnić "sen o wielkim odrodzeniu narodu chińskiego". Uczyni to z Chin do 2035 roku rozwinięty kraj socjalistyczny, a do 2050 roku – kraj potężny, bogaty, piękny i harmonijny, dysponujący "armią światowej klasy" - zapowiedział chiński przywódca. Prezentując 18 października swoje sprawozdanie Xi podkreślił przywódczą rolę partii na każdym froncie rozwoju kraju.

"Pora, by Chiny stały się silne"

- Xi Jinping w dużym stopniu używa tego "snu o potężnych Chinach" jako oficjalnej ideologii, wykorzystuje nacjonalizm i patriotyzm jako środek do dostarczenia legitymacji reżimowi komunistycznej partii - tłumaczył politolog Joseph Cheng, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Miejskiego Hongkongu.

- Powiedział, że w czasach Mao Chińczycy podnieśli się, w czasach Denga wzbogacili, a teraz przyszła pora, by Chiny stały się silne - skomentował sprawozdanie prezydenta Cheng. Politolog podkreślił, że "fraza o zbudowaniu wojska światowej klasy pojawiła się w ważnym dokumencie partyjnym po raz pierwszy".

W swoim sprawozdaniu Xi wyraził również sprzeciw dla "mechanicznego kopiowania systemów politycznych innych krajów". Na krótko przed zjazdem państwowa agencja Xinhua opublikowała także ostrą krytykę zachodniej demokracji.

- To nic nowego, Deng Xiaoping mówił to już 30 lat temu. Ale ustanawianie tematów tabu na uniwersytetach, nasilanie indoktrynacji ideologicznej i budowanie kultu jednostki z pewnością jest czymś nowym. Ma związek z nowymi środkami do umocnienia legitymacji reżimu i konsolidacji władzy Xi Jinpinga - ocenił Cheng.

Zaniepokojenie Zachodu

Xi pogratulował wyników osiągniętych w ostatnich pięciu latach przez inspektorów dyscyplinarnych, którzy "niczym ostrze cięli korupcję i złe praktyki", przyczyniając się do poprawy partyjnego systemu.

Zachodnie media zwróciły przy tym uwagę na znane z czasów Mao oskarżenie o próbę przejęcia władzy, jakie padło podczas zjazdu pod adresem kilku byłych dygnitarzy, w tym usuniętego niedawno z KPCh za korupcję rywala politycznego Xi, byłego sekretarza partii w Chongqingu Sun Zhengcaia.

Wizja świata, zaprezentowana podczas zjazdu przez Xi Jinpinga, spotkała się również z zaniepokojeniem części zagranicznych mediów. Jak pisał w trakcie zjazdu "Washington Post", wizja Chin przedstawiona przez prezydenta Xi Jinpinga na XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin powinna budzić obawy demokratycznych narodów na świecie.

"64-letni przywódca dąży teraz do wzmacniania władzy KPCh we wszystkich sferach życia, kosztem praworządności, dysydentów politycznych, prywatnych przedsiębiorstw, a nawet samej prywatności" - oceniano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Pozostałe informacje