tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wybory w Holandii

Wybory w Holandii
Foto: Robin Utrecht/PAP/EPA Holandia po wyborach parlamentarnych

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych z 15 marca 2017 roku potwierdziły zwycięstwo Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte, która zdobyła 33 miejsca w 150-osobowej izbie niższej zwanej Izbą Drugą.

Na drugim miejscu uplasowała się antyislamska i antyunijna Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa, która zdobyła 20 mandatów.

Na trzecim miejscu ex aequo z 19 mandatami znalazły się: Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i Demokraci 66 (D66). Po 14 miejsc w parlamencie dostały: Partia Socjalistyczna (SP) i Zielona Lewica (GL).

Partia Pracy, która była w dotychczasowym rządzie Ruttego jego głównym koalicjantem, uzyskała zaledwie 9 miejsc w porównaniu z 38 mandatami w wyborach w 2012 roku. Resztę miejsc zajęły mniejsze ugrupowania.

Do głosowania poszło ponad 10,5 mln Holendrów. "Frekwencja wyniosła 81,9 proc. wobec 74,7 proc. w 2012 roku" - powiedział szef Rady Wyborczej Jan Kees Wiebenga na konferencji prasowej.

Wstępna runda negocjacji, które mają doprowadzić do wyłonienia nowej koalicji rządowej w Holandii, rozpoczęła się w poniedziałek. Tego dnia rozmowy z przywódcami partyjnymi rozpoczęła minister zdrowia w dotychczasowym rządzie Edith Schippers (VVD), której przewodniczący Izby Drugiej powierzył prowadzenie nieformalnych rozmów wstępnych.

Schippers rozmawiała na razie z liderami VVD, D66, CDA i GL. Razem te cztery partie mają 85 mandatów, czyli mogłyby utworzyć stabilną koalicję rządzącą.

Koalicja po holendersku

Nieformalne rozmowy dotyczące powołania nowej koalicji już trwają, ale formalny proces tworzenia nowego rządu będzie mógł wystartować dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników.

Do 2012 r. ważną rolę na początku wyłaniania nowego rządu odgrywała królowa. Po reformie sprawa ta jest rozstrzygana w parlamencie. Po uformowaniu nowej izby deputowani wybierają spośród siebie jednego albo więcej przedstawicieli – doświadczonych polityków, których zadaniem jest wysondowanie partii i wskazanie, jakie są możliwe koalicje.

Po ostatnich wyborach rozmowy koalicyjne trwały aż 52 dni. Do tej pory najdłużej tworzenie rządu trwało ponad 200 dni. Stało się to w 1977 roku.

Spór z Turcją a wybory

Kampania wyborcza, skupiona wokół kwestii tożsamości narodowej i podejścia do imigrantów, została w ostatnich dniach zdominowana przez kryzys dyplomatyczny między Holandią i Turcją. Konflikt wybuchł, gdy rząd w Hadze zakazał przedstawicielom Ankary udziału w wiecach na terytorium Holandii przed tureckim referendum konstytucyjnym.

Dzień po wyborach ich wynik skomentował szef tureckiego MSZ, Mevlut Cavusoglu. Oświadczył on, że nie widzi różnicy między rządzącą centroprawicową partią premiera Marka Ruttego, a "faszystą" Geertem Wildersem. - To ta sama mentalność - stwierdził.

Ze stolic europejskich posypały się tymczasem gratulacje dla Ruttego.

Prezydent Francji Francois Hollande pogratulował premierowi "jednoznacznego zwycięstwa nad ekstremizmem", a szef urzędu kanclerskiego Niemiec, Peter Altmaier pozwolił sobie na wykrzyknięcie na Twitterze: "Holandio, Holandio, jesteś mistrzem!". Z kolei niemieckie MSZ napisało, że "naród Holandii powiedział 'nie' antyeuropejskim populistom. To dobrze, potrzebujemy silnej Europy".

Wybory w Holandii były pierwszymi z trzech ważnych głosowań w tym roku w krajach Unii Europejskiej - obok wyborów prezydenckich we Francji w kwietniu i maju oraz wrześniowych wyborów parlamentarnych w Niemczech.

Wybory w Holandii »

Oglądaj
Wybory w Holandii
 • Rutte kontra Wilders. Komentarze do wstępnych wyników wyborów w Holandii Rutte kontra Wilders. Komentarze do wstępnych wyników wyborów...
 • Grela: Holendrzy mają dużą świadomośćGrela: Holendrzy mają dużą świadomość
 • Wilders namawiał do składania donosów na PolakówWilders namawiał do składania donosów na Polaków
 • Wilders to najlepiej chroniony polityk w Holandii Wilders to najlepiej chroniony polityk w Holandii
 • Nacjonalizm po holendersku. Kim jest Geert Wilders? Nacjonalizm po holendersku. Kim jest Geert Wilders?
Rutte kontra Wilders. Komentarze do wstępnych wyników wyborów w Holandii

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
mmer

Jaka porażka!? Ten nacjonalista ma po wyborach więcej mandatów niż poprzednio a rządzące ugrupowanie mniej - to kto tu przegrał a kto wygrał?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje