Wybory w Afganistanie

4 kwietnia 2014

Media: talibowie zaproponowali USA zawieszenie broni

Od siedmiu do dziesięciu dni miałoby potrwać tymczasowe zawieszenie broni w Afganistanie, które Stanom Zjednoczonym zaproponowali talibowie - poinformowały w czwartek agencje, powołując się na anonimowe źródła.

Podali wyniki ponad dwa miesiące po wyborach

Ubiegający się o reelekcję prezydent Afganistanu Aszraf Ghani otrzymał 50,64 procent głosów we wrześniowych wyborach prezydenckich - poinformowała w niedzielę szefowa komisji wyborczej Hawa Alam Nuristani. Zastrzegła, że końcowe wyniki mogą jeszcze ulec zmianie. Ghani pokonał premiera Abdullaha Abdullaha, który kwestionuje rezultat wyborów. Ogłoszenie wyników było wielokrotnie przesuwane w związku z oskarżeniami o wyborcze nieprawidłowości i problemy techniczne z liczeniem kart do głosowania.

Talibowie kontra demokracja. Krwawy bilans głosowania w Afganistanie

Zakończyły się wybory prezydenckie w Afganistanie. Głosowaniu towarzyszyły liczne skargi na nieprawidłowości, niska frekwencja oraz kilka zamachów talibów, w których według władz zginęły co najmniej trzy osoby, a 24 zostały ranne. Uprawnionych do głosowania było dziewięć milionów obywateli.

Autobus wjechał na bombę. Nie żyje ponad 30 osób

Co najmniej 34 osoby zginęły, a 17 zostało rannych w wybuchu przydrożnej bomby w środę rano w prowincji Farah na zachodzie Afganistanu - poinformowały lokalne władze. Kilkoro rannych jest w stanie ciężkim. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

Wybory w cieniu przemocy. Wybuchy, zabici i ranni

Zamachowiec samobójca zdetonował w sobotę w stolicy Afganistanu Kabulu ładunek wybuchowy, zabijając co najmniej 15 osób, jest też wielu rannych. Ofiary śmiertelne to dziesięciu cywilów i pięciu policjantów. Do zamachu doszło przed wejściem do jednego z lokali wyborczych.

Pedofilia, gwałty i seksualni niewolnicy w bazach. Żołnierze USA mieli odwracać wzrok

Amerykańscy żołnierze musieli milczeć, gdy opłacani przez wojsko USA lokalni watażkowie i dowódcy policji notorycznie uprawiali pedofilię i trzymali kilkunastoletnich „niewolników seksualnych” - pisze „New York Times”. Co więcej, ci Amerykanie którzy nie wytrzymali i np. w przypływie furii skatowali gwałciciela, mogli pożegnać się z karierą.

Nowy prezydent wstrząśnie lokalnymi władzami

W związku z rosnącym zagrożeniem ze strony talibów prezydent Afganistanu Aszraf Ghani planuje pozbawić stanowisk gubernatorów i dowódców wojskowych w pięciu prowincjach opanowanych przez rebeliantów - poinformowała agencja Associated Press.

Cameron niespodziewanie w Kabulu

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyleciał do Kabulu, aby spotkać się z przedstawicielami nowych władz Afganistanu. Cameron jest pierwszym zachodnim przywódcą, który składa wizytę w tym kraju po zaprzysiężeniu prezydenta Aszrafa Ghaniego. Przyjazd szefa brytyjskiego rządu nie był wcześniej zapowiadany.

Dwa zamachy samobójcze dzień po podpisaniu paktu z USA

Co najmniej sześć osób zginęło, a 15 zostało rannych w środę rano w dwóch zamachach samobójczych w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowała afgańska policja, zastrzegając, że jest to wstępny bilans ofiar. Do ataku przyznali się talibowie.

Afgańscy przywódcy doszli do porozumienia. Podzielą się władzą

Rywale do urzędu prezydenta Afganistanu, były minister finansów Aszraf Ghani i były szef dyplomacji Abdullah Abdullah podpisali w niedzielę długo oczekiwane porozumienie o podziale władzy. Komisja wyborcza ogłosiła niedługo potem Ghaniego prezydentem elektem Afganistanu. Jego zaprzysiężenie ma się odbyć w ciągu tygodnia.

Ponownie przeliczają osiem milionów głosów

Ponowne przeliczanie 8,1 mln głosów z drugiej tury wyborów prezydenckich w Afganistanie rozpoczęło się w czwartek w stolicy kraju Kabulu. Celem jest zażegnanie sporu między rywalizującymi kandydatami Abdullahem Abdullahem i Aszrafem Ghanim.