tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wybory prezydenckie w Kenii

8 sierpnia 2017 roku Kenijczycy wybierali prezydenta. Ogłoszeniu wyników towarzyszyły protesty opozycji przekonanej o fałszerstwach, a ostatecznie Sąd Najwyższy uznał, że wybory należy przeprowadzić raz jeszcze.

Według ostatecznych rezultatów ogłoszonych przez kenijską komisję wyborczą, ubiegający się o reelekcję Uguru Kenyatta zdobył 54,27 proc. głosów, a Raila Odinga 44,74 proc. Jeszcze przed ogłoszeniem końcowych wyników Odinga i jego sojusz wyborczy odmówili ich uznania.

Opozycja odmówiła uznania podanych wyników, twierdząc, że zostały sfałszowane. Odinga wskazywał na poważne uchybienia proceduralne, m. in. na brak formularzy, zeskanowanych i podpisanych przez delegowanych do lokali wyborczych obserwatorów partyjnych.

Wybory odbywały się w napiętej atmosferze i w warunkach stałego zagrożenia aktami przemocy. Eksperci podkreślają, że wypowiedzi Odingi mogą wywołać rozruchy i protesty jego zwolenników, podobne do tych do jakich doszło po wyborach w 2007 roku, w których także kandydował Odinga. Zginęło wówczas ponad 1,2 tys. osób. Odinga bez powodzenia kandydował na prezydenta również w 2013 roku.

Międzynarodowi obserwatorzy wtorkowych wyborów w Kenii oświadczyli, że nie było żadnych poważnych naruszeń, a wybory przeprowadzone były uczciwie. Podobnego zdania jest też misja Unii Europejskiej w tym kraju.

Będzie powtórka

Mimo to kenijski Sąd Najwyższy nieoczekiwanie unieważnił 1 września wynik wyborów. Jako powód podał nieprawidłowości ze strony komisji wyborczej i nakazał przeprowadzenie nowego głosowania w ciągu 60 dni.

Wybory z 8 sierpnia "nie zostały przeprowadzone zgodnie z konstytucją", co sprawia, że ich wynik jest nieważny - oświadczył sędzia David Maranga, odczytując wyrok, za którym opowiedziało się czterech z sześciu sędziów Sądu Najwyższego. - Sąd jest zdania, że nieprawidłowości miały wpływ na przebieg głosowania - dodał.

Kenijska komisja wyborcza ogłosiła kilka dni później, że powtórka wyborów prezydenckich odbędzie się 17 października, a obywatele będą mogli wybrać między ubiegającym się o drugą kadencję szefem państwa Uhuru Kenyattą a liderem opozycji Railą Odingą.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje