tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - XIX finał

Foto: TVN24 | Wideo: TVN24 Niedzielny XIX finał w pigułce (TVN24)

120 tys. wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierało w niedzielę pieniądze na rzecz dzieci z chorobami nerek oraz układu moczowego. O godz. 9 Jerzy Owsiak zainaugurował XIX finał WOŚP 320 m pod ziemią w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu. - WOŚP jest skuteczna, bądźmy z niej dumni - zachęcał. 15 godzin później, Orkiestra finiszowała w Warszawie. Do północy w niedzielę na jej koncie było już 37 mln zł, ale ostateczną kwotę tegorocznej zbiórki poznamy dopiero za kilka tygodni.
Na rzecz nefrologii dziecięcej Orkiestra grała już w 2001 r. - W ciągu tych 10 lat niemal nic się nie zmieniło - sprzęt się zużył, a nikt nie kupił nowego - wyjaśniał jeszcze przed startem finału Owsiak.

Podkreślił, że WOŚP wspaniale gra już od blisko 20 lat, bo "dużo w niej improwizacji, dużo ducha i czegoś takiego co mówi: Made in Poland".

- Mieliśmy w Polsce bardzo trudny rok - bardzo ciężki, bardzo traumatyczny. Myślę, że tym bardziej chcemy być razem, nie chcemy się dzielić. W Orkiestrze pokazujemy to, że jesteśmy razem - aapelował Owsiak.

Start pod ziemią

Po raz pierwszy w 19-letniej historii WOŚP, niedzielny finał rozpoczął się na Górnym Śląsku - 320 metrów pod ziemią, w zabytkowej zabrzańskiej kopalni Guido.

Potem Jurek Owsiak przeniósł się do Chorzowa, gdzie znajduje się jeden z największych śródmiejskich parków w Europie.

Setki koncertów...

W niedzielę na rzecz WOŚP kwestowało w sumie ok. 120 tys. wolontariuszy. W całej Polsce działało 1,5 tys. sztabów, zostały one także ulokowane za granicą m.in. w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, USA, Islandii, Szwecji oraz w polskiej stacji antarktycznej "Arctowski".

W całym kraju odbyło się 800 koncertów z udziałem 1,3 tys. artystów, a także różnego rodzaju imprezy i happeningi. W Warszawie wieczorem odbył się finałowy koncert na placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki. Występowali m.in.: Maleo Reggae Rockers, Proletaryat, Closterkeller, Stan Borys, Blue Cafe, Hołdys. O godz. 20 tradycyjnie zostało wystrzelone "światełko do nieba".

Liczne koncerty odbywały się też za granicą - np. w Chicago, gdzie grały miejscowe zespoły.

... i biegi

Po raz piąty w dniu finału WOŚP odbył się bieg "Policz się z Cukrzycą" - happening, który ma być wyrazem solidarności z osobami chorymi na cukrzycę oraz uświadomić producentom żywności, jak ważne jest umieszczanie informacji dla diabetyków na opakowaniach produktów spożywczych.

Biegi zorganizowano nie tylko w Warszawie, ale także w Kwidzynie, Chorzowie, Fromborku, Siechnicach oraz Jarosławcu.

Orkiestrze, jak podczas poprzednich finałów - pomagała policja, strażacy, strażnicy miejscy i wojsko. W głównych punktach większych miast zostały ustawione błękitne, policyjne patrole WOŚP - policjanci-wolontariusze - obok srebrnych radiowozów oznaczonych czerwonymi serduszkami - kwestowali na rzecz fundacji. Na warszawskiej Starówce pieniądze zbierał komendant główny policji gen. insp. Andrzej Matejuk, a wraz z nim m.in. antyterroryści.

Na niedzielny finał wydrukowano 30 mln czerwonych serduszek.

Aukcje w internecie

Od kilku tygodni trwają aukcje internetowe na rzecz WOŚP. Jest ich ok. 10 tys., a wylicytować można m.in. rejs okrętem podwodnym, lot balonem, narty z autografem Justyny Kowalczyk, wycieczkę do Parlamentu Europejskiego, bilet dla dwóch osób na mecz otwarcia ME2012 i wiele przedmiotów podarowanych przez znane osoby.

Podczas zeszłorocznego Finału dzięki internetowym aukcjom zebrano ponad 3,5 mln zł.

Pierwszy koncert w Stodole

Po raz pierwszy WOŚP zagrała w 1993 r. Zbierano wtedy środki dla oddziału kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Zbiórce towarzyszył koncert w warszawskim klubie Stodoła.

Fundacja WOŚP jeszcze wtedy formalnie nie istniała, zarejestrowana została w marcu 1993 r., po sukcesie pierwszej zbiórki. Podczas pierwszego finału zebrano 1 535 440,68 USD. Dzięki tym środkom fundacja kupiła sprzęt dla 10 oddziałów kardiochirurgii dziecięcej w całej Polsce.

W ub. roku WOŚP zebrała ponad 42 mln zł.

mac/bgr//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje