Turcja vs. UE. Dyplomatyczne starcie

13 marca 2017

Erdogan zmienia zdanie. Chce dobrych stosunków z krajami Unii

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan chce naprawienia stosunków z Niemcami i Unią Europejską. Oświadczył, że zamierza odbudować dobre relacje z Unią, zwłaszcza z Niemcami i Holandią po kryzysie, który spowodowali politycy z Ankary prowadzący w tych krajach kampanię przed referendum konstytucyjnym nad Bosforem.

Holandia: wizyta wicepremiera Turcji byłaby niepożądana

Rząd w Hadze ogłosił w piątek, że przyjazd wicepremiera Turcji Tugrula Turkesa do Holandii na organizowane przez mieszkających w tym kraju Turków dla upamiętnienia ubiegłorocznej próby zamachu stanu byłby "niepożądany".

Erdogan nie zamierza rezygnować z ostrego języka wobec Unii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział we wtorek, że nie przestanie określać państw Unii Europejskiej jako "nazistowskich i faszystowskich", jeśli utrzymają one "obecną postawę" wobec jego kraju. Ankara jest skonfliktowana między innymi z Niemcami i Holandią.

Ostra wymiana zdań między prezydentami

Bułgaria nie udziela, ale też nie przyjmuje lekcji demokracji, zwłaszcza od państw, które nie przestrzegają nadrzędności prawa - oświadczył prezydent Rumen Radew. W ten sposób odpowiedział na krytykę przywódcy Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Prezydent Turcji nazwał Europę "faszystowską i okrutną"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że po kwietniowym referendum konstytucyjnym Turcja może dokonać rewizji relacji z Europą, którą opisał jako "faszystowską i okrutną" oraz przypominającą czasy przed II wojną światową.

"Kiedy nazywa się ich nazistami, robią się nerwowi". Berlin: granica została przekroczona

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ponownie oskarżył Niemcy i niemiecką kanclerz Angelę Merkel o "nazistowskie praktyki". Powodem do tego oskarżenia stał się wydany przez niemieckie władze zakaz organizowania w Niemczech wieców politycznych przed tureckim referendum konstytucyjnym. Odpowiadając na zarzuty tureckiego przywódcy, szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel stwierdził, że "przekroczona została granica".

Hollande i Merkel wspólnie przeciw Erdoganowi

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande potępili używanie przez władze Turcji w polemikach politycznych z Niemcami oraz innymi państwami Unii Europejskiej porównań z nazizmem - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Szef MSZ Turcji: nie ma różnicy między partią Ruttego a "faszystą" Wildersem

Szef dyplomacji Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył w czwartek, że nie widzi różnicy między rządzącą w Holandii centroprawicową partią VVD premiera Marka Ruttego, która zdobyła najwięcej głosów w środowych wyborach, a "faszystą" Geertem Wildersem. Tuż przed holenderskim głosowaniem między Ankarą a Hagą doszło do ostrego sporu na tle udziału przedstawicieli tureckiego rządu w wiecach w Holandii.

Turcja grozi anulowaniem umowy z Unią w sprawie migrantów

Wobec napięć w stosunkach z Holandią turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził w środę w wywiadzie telewizyjnym jednostronnym anulowaniem porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do Unii Europejskiej.

"FT": konfrontacja Turcji z Holandią to prezent dla Erdogana

Spór Turcji z Holandią wzmacnia kampanię władz w Ankarze przed referendum w sprawie zmiany systemu z parlamentarnego na prezydencki i jest prezentem dla tureckiego przywódcy Recepa Tayyipa Erdogana - pisze "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym.