tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Trzecie dziecko książęcej pary

Trzecie dziecko książęcej pary
Foto: PAP/EPA/Andy Rain Księżna Kate urodziła synka

Żona księcia Cambridge Williama, księżna Kate urodziła syna - poinformował 23 kwietnia 2018 roku Pałac Kensington. Louis Arthur Charles jest piąty w linii sukcesji po księciu Karolu, swoim ojcu i rodzeństwie - pięcioletnim George'u i trzyletniej Charlotte.

Chłopiec urodził się o godz. 11.01 czasu lokalnego (godz. 12.01 w Polsce), kilka godzin po przyjęciu księżnej do szpitala św. Marii w zachodnim Londynie, gdzie w 2013 i 2015 roku przyszły na świat poprzednie dzieci Williama i Kate. Według komunikatu chłopiec ważył 3,83 kg, a zarówno matka, jak i dziecko czuli się dobrze. Przy porodzie był obecny ojciec, książę William - drugi w kolejności do brytyjskiego tronu. Księżna jeszcze tego samego dnia opuściła szpital.

Imię nowo narodzonego księcia ogłoszono 27 kwietnia. Chłopiec otrzymał imiona Louis Arthur Charles i będzie przedstawiany jako książę Cambridge Louis.

Wybór pierwszego imienia prawdopodobnie ma na celu uhonorowanie lorda Louisa Mountbattena, wuja księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. Lord Mountbatten był m.in. admirałem brytyjskiej marynarki, dowódcą brytyjskich sił morskich i pierwszym gubernatorem generalnym niepodległych Indii. To dzięki niemu królowa Elżbieta II poznała swojego męża podczas zorganizowanej w 1939 roku wizyty króla Jerzego VI w królewskim kolegium morskim w Dartmouth. Mountbatten jest także uważany za jednego z najważniejszych mentorów następcy tronu, księcia Karola, który określał go mianem "honorowego dziadka".

Louis jest piąty w linii sukcesji - po księciu Karolu, swoim ojcu Williamie i rodzeństwie: pięcioletnim George'u i trzyletniej Charlotte, a przed młodszym bratem Williama, Harrym. Dzięki wprowadzonej w 2013 roku reformie córka Williama i Kate - Charlotte - zachowała swoje miejsce przed bratem z racji wieku. Zgodnie z obowiązującym uprzednio prawem wszyscy chłopcy i mężczyźni mieli pierwszeństwo w sukcesji tronu przed swoimi siostrami, nawet jeśli były one od nich starsze.

Objęcie tronu przez trzecie dziecko pary z rodziny królewskiej jest niezwykle rzadkie i nie zdarzyło się jeszcze nigdy w rodzie Windsorów. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 1830 roku, kiedy królem został 64-letni Wilhelm IV, syn Jerzego III i królowej Szarlotty.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl Kolejność sukcesji do brytyjskiego tronu

 

Księżna Kate urodziła »

Oglądaj
Księżna Kate urodziła
  • Jak wygląda kolejka do brytyjskiego tronuJak wygląda kolejka do brytyjskiego tronu
  • Księżna Kate urodziła chłopcaKsiężna Kate urodziła chłopca
Wideo: TVN24 BiS Jak wygląda kolejka do brytyjskiego tronu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje