tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Trzecia rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

Foto: TVN24 | Wideo: TVN24 Pontyfikat Jana Pawła II

Zmienił oblicze tej ziemi, ale także Kościoła na całym świecie. Życie Jana Pawła II, tak jak jego służba dla ludzi, nikogo nie pozostawiała obojętnym. Politycy twierdzą, że bez niego nie byłoby zjednoczonej Europy, a zwykli ludzie - że nigdy przedtem nikt tak nie mówił o miłości bliźniego.

Trzecia rocznica śmierci Jana Pawła II skłania do refleksji nad życiem papieża Polaka. Do licznych anegdot, wspomnień bliskich i przyjaciół hierarchowie dodają pytanie o to, co zachowaliśmy z jego nauk duchowych.

"Lolek był świetnym bramkarzem"

Oglądaj
Przyjaciel papieża Eugeniusz Mróz
Wideo: TVN24 Przyjaciel papieża Eugeniusz Mróz
W Wadowicach, rodzinnych mieście Jana Pawła II, odbędzie się wieczór wspomnień z kolegami papieża z dzieciństwa.

W tych wspomnieniach Karol Wojtyła jest pogodnym przyjacielem. - Dla nas to był zawsze Lolek, mama tak o nim mówiła, więc my wszyscy też. I tak zostało póki nie został wybrany do Stolicy Apostolskiej - opowiada Eugeniusz Mróz, przyjaciel Jana Pawła II z czasów, gdy obaj zasiadali w szkolnej ławce.

Dodaje, że z Lolka był dobry piłkarz, najpierw obrońca, a później bramkarz. - Był potężnie zbudowany, więc samą swoja sylwetką zasłaniał pół braki - uśmiecha się Mróz.

"Żeby coś zmienić w Kościele trzeba daleko zajść"

Oglądaj
Jan Paweł II we wspomnieniach księdza Mieczysława Malińskiego
Wideo: TVN24 Jan Paweł II we wspomnieniach księdza Mieczysława Malińskiego
Ksiądz Mieczysław Maliński dodaje, że Jan Paweł II był bardzo dobrym rozmówcą. - Zawsze był bardziej słuchający i pytający niż mówiący - dodaje.

Ale dodaje, że żył z silnym poczuciem misji, którą ma w życiu spełnić. - Powiedział mi kiedyś, że żeby w Kościele coś zmienić, trzeba daleko zajść. Bardzo mnie te słowa wtedy zdziwiły - dodaje.

Dziedzictwo

Właśnie wielkie dzieło Jana Pawła II zamierza przypomnieć w tym roku Kościół. Dlatego między koncertami i wystawami odbywają się konferencje, spotkania, dyskusje. Wszystko po to, aby przypomnieć ludziom, że Jan Paweł II zrobił wiele dla nas, jako człowiek, ale także jako papież.

Taka idea była w myśli organizatorów z Centrum Myśli Jana Pawła, które przygotowało m.in. billboardy z noworodkiem i datą "02.04.2005 godz. 21.37", które mają prowokować do refleksji o ludzkim życiu. - Centrum zachęca, aby przeżywając papieską rocznicę koncentrować się nie tyle na emocjach, ile raczej skupić się na tym, co Jan Paweł II chciał nam przekazać - podkreśla Wioletta Łabuda-Iwaniakz Centrum.

Obchody w całej Polsce

Imponująco zapowiadają się tegoroczne obchody. Miasta przygotowały wielkie widowiska i koncerty, ale każdy kościół, każda wspólnota chce na swój sposób wspomnieć papieża-Polaka.

W Warszawie będą dwa główne punkty obchodów: plenerowe widowisko muzyczno-teatralne „Święci nie przemijają” na pl. Piłsudskiego (godz. 20.00), z udziałem wielu znakomitych aktorów, oraz zapalenie pamiątkowego znicza o godz. 21.37. Od godz. 16 także na pl. Piłsudskiego będzie prowadzona kwesta na rzecz Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona".

Równie okazale zapowiadają się uroczystości w Krakowie. Wykonane zostanie oratorium „Siedem pieśni Marii” Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka na Rynku Głównym. Głównym akcentem będzie msza w intencji beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II w kościele św. Piotra i Pawła i późniejsze wieczorne czuwanie pod oknem papieskim. To spotkanie odbędzie się pod hasłem "Wypłyń na głębię". (kwj/sk)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Trzeci rok bez Niego

Trzeci rok bez Niego

Trzy lata temu odszedł jeden z największych Polaków. Cały kraj, ale i świat wspomina Jana Pawła II. Papieża, filozofa, w opinii... czytaj dalej »