tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku. Godzina 8.41. Samolot Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozbija się na lotnisku Siewernyj pod Smoleńskiem. Wraz z głową Rzeczypospolitej Polskiej w katastrofie lotniczej ginie 95 osób, w tym Pierwsza Dama, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, szefowie urzędów i instytucji państwowych, przedstawiciele parlamentu, działacze społeczni i członkowie Rodzin Katyńskich.

WSZYSTKIE DOKUMENTY WS. KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ


10 kwietnia straciliśmy nie tylko głowę państwa, Lecha Kaczyńskiego. Życie straciły wszystkie osoby będące na pokładzie Tu-154.

LISTA OFIAR KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM

Ciało prezydenta uroczyście przywieziono do kraju już następnego dnia po katastrofie. Potem Okęcie było świadkiem kolejnych lądowań samolotów wiozących z Rosji trumny okryte biało-czerwoną flagą.

Oglądaj
Pierwsza przyleciała do Polski trumna z ciałem prezydenta, potem 95 kolejnych
Wideo: Pierwsza przyleciała do Polski trumna z ciałem prezydenta, potem 95 kolejnych Pierwsza przyleciała do Polski trumna z ciałem prezydenta, potem 95 kolejnych

17 kwietnia symbolicznie pożegnaliśmy ich wszystkich. Dzień później w krypcie na Wawelu spoczęła para prezydencka.

Przez wiele następnych dni na Powązkach i innych cmentarzach w różnych miejscach Polski uroczyście grzebano ofiary katastrofy.

PIERWSZA PARA. DO KOŃCA RAZEM

LECH I MARIA KACZYŃSCY SPOCZĘLI NA WAWELU

Żałoba całego narodu

10 kwietnia w żałobie zjednoczyli się wszyscy Polacy. Już kilka godzin po tragicznej informacji pod Pałacem Prezydenckim płonęły znicze, przychodzący spontanicznie ludzie składali kwiaty, modlili się.

Oglądaj
Pod Pałacem Prezydenckim zapłonęły dziesiątki tysięcy zniczy
Wideo: Pod Pałacem Prezydenckim zapłonęły dziesiątki tysięcy zniczy Pod Pałacem Prezydenckim zapłonęły dziesiątki tysięcy zniczy

 

Podobny nastrój zapanował w całym kraju. Opuszczone flagi narodowe z czarnym kirem, bijące dzwony kościołów, msze w intencji ofiar, znicze i kwiaty składane w tych wszystkich miejscach, które w jakiś sposób miały coś wspólnego z tymi, którzy odeszli na zawsze.

Oglądaj
Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej składała cała Polska
Wideo: Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej składała cała Polska Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej składała cała Polska

 

STALI NAWET 10 GODZIN, ŻEBY ODDAĆ HOŁD

Tłumy Polaków stały w wielogodzinnych kolejkach do Pałacu Prezydenckiego, aby osobiście pożegnać się z Lechem i Marią Kaczyńskimi. Setki tysięcy uczestniczyły w uroczystościach na placu Piłsudskiego i pogrzebie pary prezydenckiej na Wawelu.

Oglądaj
Żal po elicie państwa polskiego, która zginęła 10 kwietnia, zjednoczył wszystkich Polaków
Wideo: Żal po elicie państwa polskiego, która zginęła 10 kwietnia, zjednoczył wszystkich Polaków Żal po elicie państwa polskiego, która zginęła 10 kwietnia, zjednoczył wszystkich Polaków

 

Oczy świata spoczęły na Polsce

Katastrofa 10 kwietnia 2010, a później powszechna żałoba w Polsce były w tamtych dniach wiodącym tematem w zagranicznych mediach. Cały świat składał kondolencje i łączył się w bólu z Polakami.

Oglądaj
Smoleńska katastrofa - tym żyły 10 kwietnia światowe media
Wideo: Smoleńska katastrofa - tym żyły 10 kwietnia światowe media Smoleńska katastrofa - tym żyły 10 kwietnia światowe media

 

Szok i smutek

10 kwietnia 2010 r. głównym wydarzeniem, które mieli śledzić widzowie TVN24, były uroczystości rocznicowe w Katyniu. Stało się inaczej.

"Poranek" w TVN24 toczył się zgodnie z planem do momentu, gdy ze Smoleńska zaczęły napływać pierwsze niepokojące informacje. Po kilkudziesięciu minutach było już wiadomo: doszło do strasznej tragedii. Rozbił się samolot z prezydentem na pokładzie. Zginęli wszyscy pasażerowie i załoga.

Oglądaj
10 kwietnia 2010. Poranek w TVN24
Wideo: 10 kwietnia 2010. Poranek w TVN24 10 kwietnia 2010. Poranek w TVN24

Dramat najbliższych

10 kwietnia 2010 roku to dzień tragiczny w historii Polski, a dla rodzin 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu - niewyobrażalny osobisty dramat. Wielu z nich unikało kamer, nie brali udziału w publicznej dyskusji.

Im poświęciła swój film dokumentalny "W milczeniu" Ewa Ewart. ZOBACZ DOKUMENT EWY EWART

"SOBOTA" - ZOBACZ REPORTAŻ MARKA OSIECIMSKIEGO

REKONSTRUKCJA LOTU WEDŁUG MAK

WYNIKI BADAŃ PROF. WIESŁAWA BINIENDY - JEDNEGO Z EKSPERTÓW KOMISJI MACIEREWICZA

SYMULACJA LOTU WEDŁUG FIZYKA - PROF. PAWŁA ARTYMOWICZA - PRZECIWNIKA TEORII WYBUCHU W TUPOLEWIE

Rocznice katastrofy

Rok po katastrofie Polska wspominała ofiary i oddała im cześć. W Warszawie i Krakowie, w Smoleńsku i Katyniu. W całym kraju, ale i poza jego granicami. Wszędzie tam, gdzie są Polacy.

Rodziny ofiar katastrofy pojechały w miejsce, gdzie doszło do tragedii. W kraju odbyły się oficjalne uroczystości państwowe i kościelne. W wielu miejscach Polski na różny sposób wspominaliśmy 10 kwietnia 2010, dramat, do którego wówczas doszło, a przede wszystkim jego ofiary.

W 2. rocznicę katastrofy smoleńskiej, miejsce, gdzie rozbił się Tu-154M odwiedziła delegacja złożona z części rodzin ofiar wypadku wraz z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Wtedy też wstępnie wskazane miejsce, gdzie ma powstać pomnik ku czci ofiar.

W Warszawie oddbyły się uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy na Cmentarzu Powązkowskim, w którym wziął udział m.in. premier Donald Tusk.

PiS zorganizowało m.in. "Marsz 10 Kwietnia" na Krakowskim Przedmieściu.

Uroczystości odbyły się także w innych dużych miastach, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Olsztynie, Płocku, Bydgoszczy i na Jasnej Górze.

Trzy lata po tragedii

W 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej główne uroczystości odbędą się w Warszawie.

Ok. 5.40 - Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie premier Donald Tusk złoży wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Od 6.00 do 22.00 - Nieprzejezdny będzie fragment Krakowskiego Przedmieścia przed Pałacem Prezydenckim. Społeczne obchody rocznicy katastrofy organizują tam m.in. Prawo i Sprawiedliwość, Kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób.

7.15 - Msza święta w Kaplicy Sejmowej w intencji ofiar katastrofy z udziałem parlamentarzystów.

Ok. 7.50 - Złożenie kwiatów pod tablicami: upamiętniającą posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego, tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

8.00 - Politycy PiS będą uczestniczyć w mszy w kościele seminaryjnym.

8.25 - Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych uczczą pamięć ofiar katastrofy podczas uroczystości pod pomnikiem ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.  Modlitwę poprowadzi tam biskup polowy WP Józef Guzdek.

8.41 - Odbędzie się apel poległych przed Pałacem Prezydenckim. Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami PiS złoży tam wieńce.

10.00 - Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w mszy św. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone zostały rodzin osób, które zginęły w katastrofie i były związane z prezydencką kancelarią. Przedstawiciele kancelarii mają też złożyć kwiaty pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu, a także w innych miejscach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej.

13.00 - Państwowe uroczystości organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W świątyni zostanie odprawiona msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza. Zaplanowano tam także poświęcenie fragmentu pomnika, który w przyszłości ma stanąć w Smoleńsku.

14.00 - W Sejmie zaplanowane jest posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, który podsumuje dotychczasowe prace. Weźmie w nim udział prezes PiS. Obrady będą transmitowane na telebimach przed Pałacem Prezydenckim.

Ok. 15.00 - Na Krakowskim Przedmieściu przewidziany jest koncert "Tryptyk smoleński".

16.30 - Głos na Krakowskim Przedmieściu ma zabrać Jarosław Kaczyński.

18.30 - W katedrze św. Jana odbędzie się koncert kompozytora Michała Lorenca.

19.00 - W katedrze rozpocznie się msza. Po niej zaplanowano "Marsz Pamięci" przed siedzibę prezydenta. Tu ponownie głos zabierze Jarosław Kaczyński.

Ok. 21.30 - Kluby GP zamierzają przejść sprzed Pałacu Prezydenckiego przed KPRM, gdzie zorganizują pikietę.

Państwowe delegacje będą obecne także na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku. Prezydenta będzie reprezentować szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej; rząd - szef KPRM Jacek Cichocki oraz szef MON Tomasz Siemoniak i wiceszef MSW Stanisław Rakoczy.
W obchodach mają wziąć udział także sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, przedstawiciel prezydium Sejmu oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

8:15 - Złożenie wieńców i zapalenie zniczy w asyście wojskowej, także w pobliżu pasa startowego na lotnisku pod Smoleńskiem.

10.00 – Msza, wieńce i znicze w Katyniu.

 

PREZYDENCI WSPOMINAJĄ LECHA KACZYŃSKIEGO

RYSZARD KACZOROWSKI - OSTATNI PREZYDENT NA EMIGRACJI

URZĘDNICY, POLITYCY, GENERAŁOWIE - ONI ZGINĘLI NA POKŁADZIE TU-154M

JANUSZ ZAKRZEŃSKI, ANNA WALENTYNOWICZ, PIOTR NUROWSKI, WOJCIECH LUBIŃSKI

WSPOMNIENIE O CZŁONKACH RODZIN KATYŃSKICH

DO KOŃCA NA SŁUŻBIE - OFICEROWIE BOR, KTÓRZY ZGINĘLI POD SMOLEŃSKIEM

WSPOMNIENIE O CZŁONKACH ZAŁOGI TU-154M

Grzegorz Kuczyński/mac//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Enduro

Szkoda, mimo wszystko. Kiedy dopływały pierwsze informacje w telewizji nie mogliśmy uwierzyć. Pamiętam.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nero21

   to dopiero ..........trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej.? a kiedy będzie piętnasta? Bo dziesiątego kwietnia roku pamiętnego aviator spadł na brzozę kraju ościennego

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Asprokol

     Niby tragedia i niby skupienie i wspominki i łzy ale na początku materiału reklama McDonalda - czy nie jest to żenującym znakiem naszych czasów ze fałsz i zakłamanie są juz wszędzie ? Zarabiamy na wszystkim ...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje