tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Szef FBI zdymisjonowany

Szef FBI zdymisjonowany
Foto: FBI / Flickr / public domain Szef FBI James Comey

Prezydent Donald Trump zwolnił 9 maja 2017 roku, po konsultacji z prokuratorem generalnym Jeffem Sessionsem, dyrektora Federalnego Biura Śledczego (FBI) Jamesa Comey'a.

"Dzisiaj prezydent Donald Trump poinformował dyrektora FBI Jamesa Comey'a, że został usunięty z urzędu" - głosi oświadczenie Białego Domu.

W liście do Comey'a Trump oświadczył, że nie jest on już "zdolny do skutecznego kierowania FBI". "Konieczne jest znalezienie nowego kierownictwa dla FBI, które przywróci publiczne zaufanie dla jego kluczowej misji strażnika przestrzegania prawa" - napisał prezydent w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

Zwolnienie Jamesa Comey’a przez Donalda Trumpa, jest zaledwie drugim w historii Stanów Zjednoczonych przypadkiem zwolnienia szefa FBI, przed ukończeniem przez niego 10-letniej kadencji, przez urzędującego prezydenta.

FBI jest agencją podporządkowaną Departamentowi Sprawiedliwości i zajmuje się zarówno ściganiem przestępstw stanowiących pogwałcenie przepisów federalnych jak i kontrwywiadem.

Informując Jamesa Comey’a o zwolnieniu, prezydent Trump "docenił fakt", że teraz już były dyrektor FBI "trzykrotnie poinformował go przy różnych okazjach", że on sam osobiście "nie jest przedmiotem dochodzenia w sprawie związków jego sztabu wyborczego z przedstawicielami Kremla".

Administracja Trumpa dała do zrozumienia, że powodem zwolnienia były pomyłki Comey’a popełnione w czasie prowadzenia od lipca śledztwa w sprawie używania przez demokratyczną kandydatkę do prezydentury Hillary Clinton prywatnego serwera w korespondencji mailowej obejmującej poufne materiały rządowe.

Clinton kilkakrotnie oskarżała Comey'a o przyczynienie się do jej porażki w wyborach.

Skojarzenia z przeszłością

Decyzja prezydenta Trumpa o natychmiastowym zwolnieniu dyrektora FBI była absolutnym szokiem dla korpusu prasowego Białego Domu i całego establishmentu politycznego w Waszyngtonie.

Prezydent Trump – podkreślają komentatorzy - miał doskonałą okazję aby zwolnić Comey’a bezpośrednio po objęciu urzędu prezydenta 20 stycznia i uniknąć w ten sposób obecnej atmosfery skandalu i spekulacji jakie były rzeczywiste motywy zwolnienia.

Demokraci potrzebowali mniej niż godziny aby porównać zwolnienie Comey’a do "słynnej masakry sobotniej nocy" w czasach prezydentury Richarda Nixona.

Terminem tym komentatorzy określali zwolnienie w 1973 r. przez Nixona specjalnego prokuratora powołanego do zbadania zarzutów o nadużywanie przez niego władzy. Swoją decyzją Nixon spowodował wówczas rezygnację prokuratora generalnego i jego zastępcy.

Szef FBI James Comey zwolniony »

Oglądaj
Szef FBI James Comey zwolniony
 • Główne postacie kryzysu w USA. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS z 8 czerwcaGłówne postacie kryzysu w USA. Materiał "Faktów z zagranicy"...
 • Prezydenci, doradca, prokurator, były szef FBI, zięć Trumpa i ambasador. Główne postacie kryzysu w USAPrezydenci, doradca, prokurator, były szef FBI, zięć Trumpa i...
 • Wątek rosyjski w wyborach prezydenckich w USA. James Comey przesłuchiwany przez SenatWątek rosyjski w wyborach prezydenckich w USA. James Comey...
 • 12.05.2017 | Najpierw zwolnił, teraz ostrzega. Trump kontra szef FBI12.05.2017 | Najpierw zwolnił, teraz ostrzega. Trump kontra...
 • "Tajne", "ściśle tajne" i "secret squirrel". Jakie tajemnice kryje Pentagon"Tajne", "ściśle tajne" i "secret squirrel". Jakie tajemnice...
 • Kalisz o dymisji szefa FBIKalisz o dymisji szefa FBI
Wideo: Fakty z zagranicy TVN24 BiS Główne postacie kryzysu w USA. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS z 8 czerwca

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje