tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szczyt dwóch Korei

Jest z pewnością za wcześnie, by mówić o sukcesie wielomiesięcznych rozmów na Półwyspie Koreańskim, ale 27 kwietnia 2018 roku ma szansę przejść do historii. Tego dnia przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Mun Dze In spędzili razem kilkanaście godzin w strefie przygranicznej i podpisali deklarację, w której zgodzili się na pełną denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego. Zobowiązali się też do rozpoczęcia procesu unormowania relacji między dwoma krajami, by formalnie zakończyć trwającą od 1950 roku wojnę między sąsiadami.

Piątkowy szczyt był trzecim w historii i pierwszym od 11 lat spotkaniem liderów dwóch Korei. Po raz pierwszy w historii dyktator z Pjongjangu przekroczył też tego dnia granicę 53. równoleżnika, składając wizytę w Korei Południowej.

Dzień, który przejdzie do historii

Kim przybył do Panmundżomu wraz z delegacją wysokich rangą urzędników swojego reżimu, w tym jego siostrą Kim Jo Dzong. Munowi towarzyszyło siedmiu członków jego rządu, w tym ministrowie obrony i zjednoczenia.

Spotkanie rozpoczęło się od długiego uścisku dłoni na granicy obu państw w strefie zdemilitaryzowanej. Kim Dzong Un przeprowadził na moment Mun Dze Ina na północną stronę granicy, po czym obaj ruszyli piechotą w kierunku budynków, w którym rozpoczęli rozmowy. Te trwały wiele godzin. W ich trakcie na moment Kim wrócił do Korei Północnej. Tam zjadł obiad z najbliższymi współpracownikami, po czym wrócił i uczestniczył w dalszych spotkaniach.

Kim i Mun zasadzili symbolicznie drzewo w strefie przygranicznej i wspólnie je podlali. Późnym popołudniem podpisali deklarację, która być może okaże się być historyczną. Wieczorem na cześć Kima prezydent Korei Południowej wydał kolację. Tam obaj wznieśli toast.

Podpisy pod porozumieniem

Deklaracja podpisana po rozmowach obu przywódców we wsi Panmundżom po południowokoreańskiej stronie linii demarkacyjnej, która dzieli oba kraje od zakończonego 65 lat temu konfliktu zbrojnego, może mieć wielkie znaczenie dla historii całego regionu, a przede wszystkim milionów Koreańczyków w obu krajach.

W dokumencie "Korea Południowa i Północna potwierdziły wspólny cel osiągnięcia wolnego od broni nuklearnej Półwyspu Koreańskiego poprzez pełną denuklearyzację” i zobowiązały się do "aktywnego poszukiwania wsparcia i współpracy społeczności międzynarodowej” w tym celu.

Oba państwa zobowiązały się też do aktywnego dążenia do trójstronnych rozmów z udziałem obu Korei i USA oraz czterostronnych rozmów z udziałem Chin, by ogłosić formalny koniec wojny koreańskiej i zbudować długotrwały i solidny pokój – wynika z oświadczenia. Chiny i USA brały udział w wojnie koreańskiej i były sygnatariuszami rozejmu podpisanego 65 lat temu.

"Zakończenie nienaturalnego stanu rozejmu i stworzenie solidnego pokoju na Półwyspie Koreańskim jest historyczną misją, która nie może być dłużej odwlekana" - napisano w dokumencie. Obie strony uzgodniły "całkowite wstrzymanie wszelkich wrogich działań przeciwko sobie w każdej dziedzinie, w tym na lądzie, w powietrzu i na wodzie, które są źródłem napięć wojskowych i konfliktu".

CO JESZCZE ZAWIERA WSPÓLNA DEKLARACJA KOREI PÓŁNOCNEJ I POŁUDNIOWEJ?

Wydarzeniom, które miały miejsce 27 kwietnia przyglądał się cały świat. W południowokoreańskiej telewizji trwała bezpośrednia relacja. W różnych momentach dnia w przekazach transmitowanych również przed media na całym świecie można było oglądać dyktatora i prezydenta rozmawiających w trakcie spacerów. W pewnym momencie Kim i Mun usiedli na jednym z pomostów i z dala od najbliższych współpracowników i ochroniarzy, dyskutowali pół godziny przy stole. Tylko na moment dopuszczono do nich fotografów.

Już kilkadziesiąt minut po podpisaniu deklaracji, komunikaty w sprawie szczytu wystosowały rządy i liderzy światowych mocarstw: prezydent USA Donald Trump, Kreml, a także Pekin.

Głos zabrała też Japonia, Unia Europejska oraz NATO. Sekretarz generalny tej ostatniej organizacji - Jens Stoltenberg - zaznaczył wyraźnie, że samo spotkanie nie doprowadzi do zniesienia najcięższych w historii, międzynarodowych sankcji, które są utrzymywane wobec Korei Północnej od 2017 roku.

Dialog między Seulem i Pjongjangiem ma być od tego dnia kontynuowany.

Mun Dze In poinformował w trakcie spotkania z Kimem, że przyjął jego zaproszenie do stolicy Korei Północnej i przybędzie tam jesienią.

Szczyt obu Korei »

Oglądaj
Szczyt obu Korei
  • "Strony występują z pozycji absolutnie skrajnych""Strony występują z pozycji absolutnie skrajnych"
  • "Obie strony przedstawią wyniki samego spotkania jako sukces""Obie strony przedstawią wyniki samego spotkania jako sukces"
  • Trump spotka się z Kimem w Singapurze. Dlaczego akurat tam?Trump spotka się z Kimem w Singapurze. Dlaczego akurat tam?
Wideo: tvn24 "Strony występują z pozycji absolutnie skrajnych"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Pozostałe informacje